Tetanus, stávka učitelů, zrušení stavby chráněného bydlení, takový byl rok 2019

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 1/2020, vloženo dne 27.01.2020

[Stálý odkaz na článek]

Region * Jako každý rok jsme si pro Vás i z kraje letošního roku připravili přehled toho, co jste si mohli v našich novinách přečíst během uplynulého roku 2019. A nebylo toho zrovna málo. Chlapec z Letovic bojoval o život po onemocnění tetanem, celý region trápily další suché měsíce, učitelé stávkovali za vyšší mzdy a v Boskovicích řešili například stížnost na zákaz telefonů ve škole. Celá republika sledovala odpor části obyvatelů Svitávky proti chráněnému bydlení, ale na vážkách byl také osud letovického muzea.

Leden:
* Prvním narozeným dítětem na okrese Blansko v roce 2019 se stala Eliška Grulichová z Boskovic, která přišla na svět třicet sedm minut po půlnoci. Malá holčička vážila 3160 gramů a měřila 51 centimetrů.
* Během Silvestrovské noci museli policisté umravňovat muže, který se oháněl sekerou a hrozil plynovou pistolí. Záchranáři také ošetřovali muže spadeného ze srázu a dítě, které po požití většího množství alkoholu upadlo do bezvědomí.
* Část obyvatel ve Svitávce nesouhlasila se stavbou chráněného bydlení pro klienty velkoopatovického Paprsku. Upozorňovali především na špatnou informovanost ze strany kraje, někteří sousedé pak odmítali vůbec stavbu tohoto zařízení. Na veřejnosti se objevily dokonce velmi ostré anonymní letáky.
* Město Boskovice sice investovalo z vlastního rozpočtu více jak tři miliony korun, aby udrželo cenu tepla na dosavadní výši. To se ale nakonec minulo účinkem a cena přeci jen stoupla. Mezi provozovatelem sítě ZT Energy a městem se tak rozhořel dlouhodobý spor. * Pronájem sítě končí od ledna 2021 a město plánuje jej provozovat samostatně.
* Jedno z nejprestižnějších ocenění, které mohou firmy v ČR dosáhnout, získala VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s. Jako jedné ze tří tuzemských firem jí byla udělena Národní cena kvality. Pro VAS se jedná o několikáté významné ocenění za poslední roky.
* Dalšího národního vítěze vyslaly Velké Opatovice do soutěže o Evropský strom roku. Byla jím Lípa svobody, jménem Zádvorská lepa. Jednalo se o jedinou z původně šestnácti lip zde vysázených při vzniku Československa.
* Nemocnice Boskovice se dohodla s lékařskými odbory na nové kolektivní smlouvě. Do ní byl zakotven například růst mezd a příplatků minimálně v souladu s úhradovou vyhláškou. Dále probíhala jednání ohledně přesčasů.
* Tříkrálová sbírka byla stejně jako v posledních letech rekordní. Oblastní charita vybrala úžasných 2 234 633 korun. Pořídila za ně automobil pro Mobilní hospic svatého Martina, ale pomohla i těžce nemocným v domácím prostředí. Peníze putovaly také na pomoc seniorům, zdravotně postiženým, matkám s dětmi v nouzi i na charitní záchrannou síť.

Únor:
* Město Boskovice si vzhledem ke krácení a pozdnímu obdržení dotačních prostředků na stavbu Centra polytechnické výchovy a vzdělávání na Slovákové muselo otevřít úvěr. Již dříve udělená dotace byla krácena za chyby při zpracování. Město vůči tomuto rozhodnutí podalo rozpor, ale jeho výsledek může být otázkou i několika let.
* Z důvodu havarijního stavu byla uzavřena lávka u Letovických strojíren. Opatření platí i nadále, jelikož se městu dlouho nedařilo zjistit přesné majetkové poměry. To se změnilo až koncem roku, kdy se začala rýsovat možná dohoda na potřebné rekonstrukci.
* Na popud jednoho z rodičů řešila Školní inspekce zákaz telefonů na Základní škole Boskovice. Místní žáci mohou používat tablety či telefony jen v případě povolení učitele nebo je-li k tomu vážný důvod. K žádnému rozhodnutí nakonec nedošlo, nápravu by mohl přinést snad jen plošný legislativní zásah.
* František Burian byl in memoriam jmenován čestným občanem města Kunštát. První poválečný starosta byl také úspěšným podnikatelem a zasloužil se mimo jiné o vznik obří sochy prezidenta T. G. Masaryka a jeskyní Blanických rytířů.
* Tři obvinění padly v případu tragické nehody na Šošůvce, kde v srpnu roku 2018 zemřel sedmadvacetiletý chodec po srážce s automobilem. Řidič neposkytl první pomoc a z místa ujel.
* Novou podobu parkování hledali v Boskovicích. Do budoucna tak uvažují například o podzemním parkování. Zároveň se také začala řešit nová podoba míst pro sběr odpadu. Jejich počet byl během roku rozšířen a navíc se v některých lokalitách začaly odpady svážet i dvakrát týdně.
* Technickým službám Letovice se ve svém majetku nepodařilo najít kontejner na 27 kubíků. Právě Technické služby hospodařily o rok dříve s milionovými ztrátami a nové vedení města ještě před koncem roku vyměnilo jeho vedení a začalo s přípravou jejich restrukturalizace.

Březen:
* Jihomoravský kraj se nakonec rozhodl ustoupit od záměru stavby chráněného bydlení ve Svitávce. Projekt po celou dobu rozděloval místní obyvatele a chování odpůrců bylo dlouho negativně hodnoceno po celé republice.
* V Nemocnici Boskovice skončil jednatel Miloš Janeček, který podal žádost o ukončení svého poměru. Důvodem byly odlišné názory s vedením města na další směřování nemocnice. Na jeho pozici byl dočasně jmenován dosavadní náměstek Dan Štěpánský, který se později stal také plnohodnotným jednatelem.
* Mrtvý ve svém domě byl nalezen ve věku nedožitých třiapadesáti let boskovický rodák Daniel Nekonečný. Muzikant, showman, člen kapely Šum Swistu byl především znám jako excentrický bavič, který sám sebe označoval jako krále rozkoše.
* Novým starostou Valchova byl zvolen dosavadní místostarosta Karel Vrána. Ten nahradil původně zvolenou starostku Radku Bezděkovou, která z místa po osobní tragédii odstoupila.
* Ve Svitávce došlo včasným zásahem k záchraně života teprve šestnáctiletého fotbalisty, který během turnaje utrpěl zástavu oběhu. Neštěstí se podařilo odvrátit díky duchapřítomnosti Štěpána Burgra a Jaroslava Korčáka, kteří za pomoci operátorky na telefonu provedli potřebný zásah.
* Nad obnovením městské policie začali přemýšlet v Kunštátě. Tento záměr se však zatím ukázal jako složitě realizovatelný, protože o toto povolání nebyl dle vedení města zájem a strážníků by bylo třeba více. Do konce roku se tak policii obnovit nepodařilo.
* Další ročník Světového dny vody uspořádala VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST Boskovice na zámku ve Křtinách. Více než 70 zástupců z řad starostů a odborné veřejnosti čekala zejména aktuální situace v boji proti suchu nebo legislativní změny.
 * V Olešnici zahájili pokračování rekonstrukce silničního průtahu městem. Největší stavební akce mnoha let tak i v roce 2019 výrazně zkomplikovala místní dopravu a upravovat se kvůli ní museli i některé z místních akcí.

Duben:
* Výpověď podala ředitelka Městského kulturního střediska v Letovicích Jana Trubáková. Rozhodla se tak po kritice vedení města na bezmyšlenkovitý program a dříve také hospodaření střediska. Jejím nástupcem byl později jmenován Tomáš Pléha.
* Městys Lysice spolu s obcemi Voděrady a Drnovice zahájil činnost Svazku vodovodu Lysicko, jehož cílem je napojení na skupinový vodovod a do budoucna tak zajištění dostatku pitné vody. S tou jsou v této lokalitě dlouhodobě problémy. Možnost zapojit se zvažují i okolní obce.
* V Boskovicích se rozhodli zakázat parkování pro nákladní dopravu vyhrazené na ulicích Mánesova a Dukelská. Důvodem byly stížnosti místních obyvatel. Nově tak může nákladní doprava využívat pouze parkoviště v areálu Bodosu, které je však placené.
* V areálu Agrospolu Knínice ve Vanovicích zahájili stavbu, která má výrazně zlepšit podmínky pro chod dobytka. Místo starého kravína tak začala vyrůstat nová stavba, která jak po technické stránce, tak pro podmínky chovaných zvířat, přinese výrazné zlepšení.
* Svůj projekt zástavby proluky U Koupadel představil v Boskovicích chilský architekt Smiljan Radič. Mezi obecním židovským domem a židovskými lázněmi by tak vznikly nové byty, klubovna skautů, parkovací prostory i střecha porostlá zelení. Návrh si brzy našel jak své podporovatele, tak odpůrce, podle kterých se do historické části města takto moderní stavba nehodí.
* V Boskovicích a Černé Hoře byla tradičně zahájena nová turistická sezona. Od příštího roku se však společné pořadatelství změní, jelikož Boskovice se rozhodly pořádat akci samostatně.

Květen:
* Teprve v roce 2017 otevřely Letovice vlastní muzeum v budově biskupského gymnázia. Jeho budoucnost je však na vážkách, jelikož vedení města uvažuje o jeho uzavření, či lépe omezení jeho činnosti, například o člověka, který se stará o výzkum. Místo toho by mohlo mít muzeum jen stálou část sbírky ve spolupráci s jinými muzei. Ve městě tento záměr vyvolal velké emoce.
* V Boskovicích proběhla již 23. Velká cena velorexů. Tradičně atraktivní akci ani v minulém roce nechyběla spanilá jízda městem i po okolí, které se zúčastnila více jak stovka vozů od nás i ze zahraničí.
* Jako jedno ze stovky evropských měst se i Kunštát připojil k akci „Dobrý den, keramiko“. Do města přijeli řemeslníci, aby vyráběli například japonské misky matcha, předvedli ukázky technik pálení keramiky či uspořádali workshop. Vznikla také plastika, která má symbolizovat spojení všech čtyř živlů.
* Podařilo se najít možnou trasu cyklostezky mezi Letovicemi a Skrchovem, která by vyřešila dlouhodobý problém s chodci a cyklisty na nebezpečném úseku silnice. Využít by se mohlo pozemků v soukromém vlastnictví Správy železniční dopravy cesty a Letoplastu.
* Sto let skautingu oslavili skauti v Boskovicích. Připravili si nejen slavnostní průvod a nástup na Masarykově náměstí, ale také výstavu a další doprovodné akce.
* Boskovická i Blanenská nemocnice se také v roce 2019 dočkaly podpory od Jihomoravského kraje. Na svůj provoz získaly každá tři a půl milionu korun.
* V květnu proběhly volby do Evropského parlamentu. Účast se oproti posledním volbám v roce 2014 zvýšila o deset procent. K urnám přišlo 30,05 procent voličů, nejvíce hlasů získalo hnutí ANO 2011.
* Město Boskovice se rozhodlo změnit podmínky parkování u areálu Červené zahrady i v okolí pošty a finančního úřadu. V případě Červené zahrady se může nově parkovat jen po levé straně komunikace. U pošty dokonce začalo v průběhu roku platit parkování pouze s parkovacím kotoučem a na omezenou dobu.

Červen:
* Nová bezpečnostní opatření si vyžádal sesuv půdy po odstřelu v kamenolomu poblíž Újezdu u Boskovic. Muselo dojít například k přeložce sítí elektrické energie. Odstřel totiž vyvolal sesuv půdy v místě vysokého napětí a ohrožen byl minimálně jeden ze sloupů.
* Stejně jako ve více než třech stovkách obcí se i v Boskovicích připojili lidé k demonstraci v rámci projektu Milion chvilek pro demokracii. Přibližně stovka účastníků požadovala demisi premiéra Andreje Babiše i ministryně spravedlnosti Marie Benešové.
* Chátrající areál letního kina v zámeckém parku v Rájci-Jestřebí by měl do budoucna nahradit nový, přírodní amfiteátr. Ten by měl sloužit především ke kulturním akcím a pro setkávání místních obyvatel. Město představilo vizualizaci jeho možné podoby a pokračovalo s dalšími přípravami.
* V Boskovicích do budoucna plánují vybudování nové obytné lokality za nemocnicí. K té příležitosti si nechali zpracovat urbanistickou studii, která počítá se čtyřmi bytovými domy, osmi atriovými rodinnými domy a dvaceti řadovými domy. V roce 2020 by měla být zpracována první část projektu.
* S kolem za blanenskou vodou vyrazilo velké množství účastníků v rámci dalšího cyklovýletu s VODÁRENSKOU AKCIOVOU SPOLEČNOSTÍ Boskovice. Trasa tentokrát vedla přes Horní Lhotu, Ráječko, Klepačov, Vavřinec nebo Lažánky. Zastávka proběhla také na rozhledně ve Veselici.
* Neznámý pachatel v ranních hodinách pořezal v Boskovicích cizího muže. K incidentu došlo, když se skupinka lidí vracela z hudebního klubu. Pachatel na muže bezdůvodně zaútočil rozbitou skleněnou lahví.
* V Kunštátě proběhl již dvanáctý ročník Svátků řemesel a krásy ušlechtilých koní. Ten byl letos věnován jako pocta králi Jiřímu. Tisíce návštěvníků sledovaly drezurní vystoupení, lasovou show, tanec s koněm nebo rytířské turnaje.
* Zpět do středověku se v rámci akce „Oživlý hrad aneb za časů pána Ozora z Boskovic,“ vrátil místní hrad. Akce historického klubu šermu Baštýři nabídla bohatý program včetně divadelní premiéry Tahanice trůnové.
* Na domácím krajském kole soutěže ve vyprošťování osob při dopravních nehodách zvítězili dobrovolní hasiči z Velkých Opatovic. Předvedli nejlepší výkon z devíti posádek.
* Město Boskovice se rozhodlo do budoucna lépe zabezpečit areál letního kina. Ten by se po dokončení rekonstrukce měl na noc uzavírat a hlídat jej budou bezpečností kamery.

Červenec:
* Boskovická nemocnice se dohodla na mimosoudním vyrovnání se svým bývalým náměstkem Tomášem Julínkem. Ten byl v roce 2015 propuštěn tehdejší starostkou Hanou Nedomovou pro nadbytečnost, ale soud rozhodl o neoprávněnosti tohoto kroku. Julínek následně požadoval náhradu mzdy za období neplatné výpovědi. Mimosoudní dohodu zařídil až nový jednatel nemocnice Dan Štěpánský. Její výše nebyla zveřejněna.
* Základní škola ve Sloupě získala do svého archivu vzácný přírůstek. Vlastnoručně psané válečné deníky bývalého letce RAF Zbyška Nečase-Pembertona. Ten zemřel o rok dříve v Anglii ve věku 97 let a škole cenné záznamy odkázal.
* Odkup pozemků hotelu Velen a bývalého lihovaru v Boskovicích městem se stále více komplikuje. Obě strany se nedokázaly ani vzdáleně dohodnout na případné ceně odkupu. To se nezměnilo ani do konce roku.
* Ve Voděradech proběhl další ročník K7 KilianGang motosrazu. Na něm se představily kapely Olympic, Horkýže Slíže, Turbo nebo Alkehol. Jeho důležitou součástí je ale také charitativní projekt, který tentokrát zajistil inkubátory pro boskovickou porodnici, defibrilátor pro SDH Voděrady či plastickou operaci malé Štěpánky.
* Do Boskovic již po sedmadvacáté zavítal Festival Unijazz. Hlavními hosty byly kapely Ventolin či Katarzia, nechyběla také řada divadelních představení, autorských čtení, ale také zlepšené podmínky pro občerstvení. Festival navštívilo čtyři a půl tisíce lidí.
* V Letovicích se uskutečnil již devatenáctý ročník Festivalu 3+1, který nabídl nejen filmové projekce, výstavu Moravských fotografů, ale také bubenický seminář, architektonický workshop nebo setkání neziskového a soukromého sektoru se státní správou a samosprávou.
* V Boskovicích se konala konference pro realizaci plánované komunikace D43, které se zúčastnili také zástupci Ředitelství silnic a dálnic nebo kraje. V jejím průběhu bylo oznámeno, že již v roce 2025 by se mohl začít stavět prostřední úsek od Bořitova po Svitávku.
* Stále více obcí se začalo připojovat k Technickým službám Malé Hané. Nově se do společnosti vlastněné přímo obcemi, která se stará o odpadové hospodářství, přihlásily také větší celky jako Svitávka nebo Letovice.
* V Kunštátě zahájili výstavbu nové zbrojnice pro sbor dobrovolných hasičů za šestnáct milionů korun. Stavbu lehce zbrzdily komplikace s podložím, ale na plánovaný průběh prací by to nemělo mít výraznější vliv.
* V Boskovicích se zastavil netradiční motoristický závod Retro Historick Rallye a lidé tak mohli na Masarykově náměstí obdivovat historická vozidla jako Bentley 4,5 L, Jaguar E-Type, Ford Mustang nebo Citroen DS.
* Zastupitelstvo v Letovicích schválilo finanční úvěr ve výši osmdesáti milionů korun. Ten hodlá město využít pro řadu finančně náročných investic připravovaných zejména na roky 2020 a 2021.
* Na Kořenci se konal již osmnáctý ročník Kořeneckých slavností písní a tanců. Na něm vystoupily folklorní soubory Kořeňák a Drahan, ale také soubory se Zlína nebo Vyškova.
* V Kunštátě odsouhlasili stavbu nových bytových domů. Na pozemku města by tak ve spolupráci s developery měly do budoucna vyrůst tři nové bytové domy, které nabídnou několik desítek bytů.

Srpen:
* Ani v minulém roce nepřestávaly dlouhodobé problémy se suchem. Jen za první půlrok tak musela navést VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST Boskovice do vodojemů dvakrát více vody, než v rekordně suchém roce 2018. Naštěstí se  v některých poškozených lokalitách podařilo dokončovat opatření a zajistit jim dostatek vody. Například v Šebetově nebo Vranové.
* Za jedenáct milionů korun odkoupily Letovice pozemek v areálu bývalého bytexu, kde uvažují o možnosti stavby nového kulturního domu. Vedení města by ale rádo upravilo celou lokalitu a tak později přikoupilo další pozemek a začalo připravovat vizi na ucelenou a architektonicky sjednocenou lokalitu.
* V Boskovicích odhalili památník kardinálu Tomáši Špidlíkovi. Ten byl postaven v blízkosti jeho rodného domu na ulici Bělská. Jednalo se o hlavní část celoročních oslav jeho nedožitých stých narozenin. Ty připomínala také řada výstav nebo přednášek.
* Neznámý pachatel otrávil několik psů v Kunštátě a jeho okolí. Během půl roku řešili policisté tři případy, kdy byl v přírodě nastražen jed, kterým měl bohužel i smrtelné následky. Podezření dokonce padlo na nervový jed karbofuran, který účinkuje silně i v malém množství.
* Velké Opatovice sice získaly potřebnou dotaci na stavbu sociálního bydlení, které má vzniknout v prostorách bývalého učiliště. Nakonec se ale rozhodly ji, vzhledem k dalším výrazným investicím na letošní rok, zatím nepřijmout.
* V Boskovicích byla dokončena stavba centra polytechnické výchovy a vzdělání za sedmdesát milionů korun. Jak ovšem byla městu postupně krácena výše dotace, hradilo tak ze svého rozpočtu částku kolem dvaceti milionů korun.
* Věrnější historickou podobu se ve Svitávce rozhodli vrátit místní Löw-Beerově vile, ve které sídlí i úřad městyse. Upraví se balkon, okolní park a vzniknout by mělo i nové osvětlení v retro stylu.
* V rámci Jiřinkových slavností a mezinárodní výstavy jiřinek ve Velkých Opatovicích proběhla v roce 2019 také oslava sto let od založení místní organizace včelařů nebo soutěž Miss Jiřinka. V té zvítězila Sára Filipová z Míchova.
* V Boskovicích se rozhodli omezit výjimky pro noční akce během letních měsíců. V minulém roce se to již týkalo pouťových zábav, ale díky zvyšujícímu se počtu různých festivalů i dalších akcí, při kterých si obyvatelé města stěžují na hluk, budou omezení pokračovat i v roce 2020.
* V Letovicích začali plánovat rozsáhlejší opravu místního koupaliště. A kromě opravy vany bazénu by se mělo jednat i o rozšíření okolních ploch pro odpočinek návštěvníků.
* V Lysicích otevřeli novou hasičskou zbrojnici za více jak dvacet milionů korun. Místní dobrovolný sbor hasičů dosud působil v nevyhovujících podmínkách, které nyní nahradily moderní prostory pro parkování techniky, ale i činnosti členů sboru či dětí.
* Na Okrouhlé vytvořili nový mokřad, který by měl během sucha sloužit pro zadržení vody v krajině i jako estetické místo k odpočinku. Soustavu devíti tůní ze stejného důvodu realizovali také v Ráječku.

Září:
* Místo vhodné pro stavbu sportovní haly vybrali po měsících debat v Boskovicích. Koalice byla ale tentokrát nejednotná a tak byla nakonec za pomocí části opozičních zastupitelů zvolena ulice Hybešova. Někteří z místních obyvatel ale již dopředu dali vědět, že se budou proti stavbě sportoviště bránit.
* V Míchově začali s opravou rybníka, který se nachází přímo v centru obce. Oprava místní dominanty vyjde na šest milionů korun, ale po dokončení nabídne estetickou podobu místní návsi.
* Chráněné bydlení pro klienty Paprsku z Velkých Opatovic bude místo Svitávky vybudováno v Boskovicích a na Benešově. V Boskovicích bude žít osm klientů v pronajatém domě. Na Benešově zakoupí kraj vlastní stavbu poblíž domu pro seniory. Do něj pak bude umístěna čtveřice klientů.
* Alespoň částečným řešením komplikované dopravy v Boskovicích by mohla být stavba kruhového objezdu u pošty. Ten by se podle nových studií mohl do místa vejít, aniž by se musely bourat rohové budovy. Město tak zahájilo přípravu projektu a začalo vyjednávat o spolupráci s krajem.
* Výrazný stavební rozvoj čeká do budoucna na Letovice. Největší lokalitou by měla být ulice Komenského, kde vzniknou jak bytové, tak rodinné domy pro stovky lidí. S tím souvisí i vytvoření potřebného zázemí. Výstavbu několika lokalit ale připravují také soukromé společnosti.
* Další Hrnčířský jarmark nabídlo náměstí krále Jiřího v Kunštátě. Tisíce návštěvníků si přišlo nakoupit zejména keramické zboží, prohlédnout umění řemeslníků, ale také si poslechnout hudební vystoupení.
* Hostitelem cyklistického výletu „Okolo malé Hané“ byly v minulém roce Vanovice. Za kulturním domem tak proběhl kulturní program s dechovým orchestrem Malé Hané či koncert Kabát revival. Do cyklistické části se zapojilo 1100 registrovaných sportovců.
* Ve Skalici nad Svitavou byl zahájen provoz komunitního centra. To nabídlo nejen dosud chybějící sál na pořádání akcí, ale také zázemí pro místní seniory nebo různé organizace.
* Plánované stavby rozhledem na Velenově a Kořenci jsou zatím velmi vzdálené. Oba projekty jsou sice téměř připravené, na jejich stavbu však prozatím chybí dostatek finančních prostředků.

Říjen:
* V brněnské fakultní nemocnici byl přijat tříletý chlapec z Letovic, který měl tetanus. Důvodem bylo zasunutí korodované knoflíkové baterie do nosní dutiny. Dítě nebylo proti tetanu očkováno z přesvědčení matky, která také nepodávala dítěti předepsané léky. Chlapce se naštěstí podařilo zachránit.
* Po zákeřné nemoci zemřel ve věku osmdesáti let legendární zpěvák Karel Gott. Jedno z jeho posledních představení absolvoval v červenci 2018 v boskovickém letním kině.
* Boskovice začaly vyjednávat o možném odkoupení Panského dvora. Barokní památku by následně plánovaly obnovit a využít jako komunitní centrum. Šance na uskutečnění obchodu však není vysoká, protože finanční představy obou stran se výrazně rozcházejí.
* Smečku patnácti Německých ovčáků zabavil stát majiteli v Chrudichromech, vzhledem ke špatným podmínkám chodu. Zvířata se dokonce volně potulovala po části obce, kam měli díky tomu občané strach chodit na procházky či s dětmi.
* Zajímavé novinky si pro své hosty připravily oblíbené Husí slavnosti v Boskovicích. Na hosty tak čekala například gastroshow Markéty Hrubešové, nebo koncert Bon Scott Memorial Band: AC/DC revival. Nejlepší husí pečínku za rok 2019 připravila restaurace Záložna.
Součástí programu Husích slavností byla tradičně také výstava reborn panenek. Ta z dobrovolného vstupného zajistila příspěvek třiceti tisíc korun pro potřeby autistické třídy v Boskovicích.
* V rámci obnovy lesů poničených kůrovcem se napříč okresem vysazovaly nové stromy. Například firma Lescus Cetkovice za pomoci dobrovolníků a škol vysadila 34 325 sazenic v Uhřicích, ale i v dalších částech republiky. Za každý vysazený strom navíc darovala částku na fond světluška.
* Ve Svitávce byl slavnostně odhalen kamen zmizelých, který uctívá památku významného Sokola Františka Řepky. Náčelník a učitel byl významnou osobností v rozvoji městyse. Další kameny zmizelých přibyly v prosinci také na ulici Bílkova v Boskovicích. Připomínají Bertu, Davida a Pavla Brüllovy a Janu Spitzovou, rozenou Jelinek.
* Nezisková organizace Elim, která se v Letovicích a Boskovicích stará o volný čas mládeže, dosáhla za pomocí darů a dotací na potřebnou částku pro odkup bývalého hudebního klubu Fabrika a začala s jeho postupnou přestavbou na volnočasový klub. Jedním a půl milionem korun na odkup přispělo také město Letovice.
* Boskovice začaly s přípravou rekonstrukce čistírny odpadních vod za sto milionů korun. Tu sice není nutné provést ihned, ale město chce být na případný problém dostatečně připraveno. Pokud bude úspěšná žádost o dotaci, mohla by rekonstrukce začít již v tomto roce. Zkapacitnění čistírny by umožnilo také napojení Skalice nad Svitavou.
* Okresní pálenice byly na podzim téměř bez práce. Vinou suchého počasí, přízemních mrazíků, ale i nezvykle výborné loňské sezony, se letos v sadech neurodilo takřka žádné ovoce.
* O vyhlášce na omezení konzumace alkoholu na veřejnosti začali diskutovat v Kunštátě. I vzhledem k absenci městské policie se zatím o tomto kroku teprve debatuje. Představou je však vybrat lokality, kde bude v určených hodinách veřejná konzumace zcela zakázána.
S menší úrodou medu se museli smířit okresní včelaři. Ti také úspěšně bojovali s morem včelích plodů. Ten zasáhl především chovatele v okolí Olešnice, Letovic nebo Obory.

Listopad:
* Některé ze škol na Blanensku se přidaly ke stávce učitelů vyhlášené za nedodržení slibu ministra při vyjednávání o výši platů. Učitelé nakonec nedostali slíbené navýšení deseti procent, ale pouze osm. Některé ze škol, se i přes zapojení do stávky, otevřely.
* Tragická dopravní nehoda při školním výletě připravila o život učitelku M. Č. ze Základní školy Edvarda Beneše v Lysicích. Na její památku zapalovali lidé u školy svíčky, vyhlášena byla také sbírka pro pozůstalé.
* Dvacet pět milionů korun investují Boskovice do vytvoření nového okrsku Centrálního zásobování teplem na ulici Sušilova. Do budoucna na něj plánují napojit okolní městské objekty a zároveň se chystají také na převzetí provozu celé soustavy nejpozději od prvního ledna 2021.
* Velkou část penále z vyměřené pokuty za porušení rozpočtové kázně při stavbě čistírny odpadních vod a kanalizace se podařilo získat zpět Svazku obcí Doubravice nad Svitavou, Újezdu u Boskovic, Obory a Kuniček. Zpět se podařilo získat částku devíti milionů a osmi set tisíc korun.
* Nemocnice Boskovice nakonec nevymáhala škodu za podle soudu neodůvodněné odvolání náměstka Tomáše Julínka. Podle výsledku analýzy by totiž nebylo možné spojit odpovědnost s konkrétní osobou a vítězství u soudu by bylo nepravděpodobné.
* V Kunštátě rozšířili počet místostarostů. Dosavadní radní Libor Sedlák se této pozice vzdal vzhledem k pracovnímu vytížení, jeho úkoly nově budou zastávat Július Banya a Petr Sojka.
* V Olešnici byla definitivně dokončena rekonstrukce hlavního průtahu městem. Ta probíhala od předešlého roku a výrazně ochromila nejen místní dopravu, ale i každodenní život.
* V Lysicích se pustili do obnovy zdroje pitné vody u hřbitova. Ten byl ve špatném stavu, ale podařilo se jej upravit tak, aby mohl znovu sloužit. Laboratorní i čerpací zkoušky byly v pořádku.
* Studenti oboru veterinářství na Vyšší odborné škole v Boskovicích navázali na loňský triumf spolužáků a obhájili vítězství v soutěži „O pohár ústředního ředitele státní veterinární správy“. Tým ve složení Vladimír Klein, Tomáš Mlčoch, Vendula Zouharová a Aneta Pospíšilová uspěl jak při odborném testu, týmové spolupráci nebo úkolech v laboratoři.
* Nové prostory pro svou činnost našel Junák-český skaut v Boskovicích. V budově Dvořáčkova mlýna bude moci sídlit nejméně tři roky a mezitím bude hledat vhodné pozemky pro vlastní zázemí.
* Na Kořenci otevřeli za místním muzeem novou jabloňovou zahradu. Místo je určené jak pro odpočinek, tak i rozšíření areálu u mlýna, kde se konají různé kulturní akce.

Prosinec:
* Část učitelského sboru Základní umělecké školy v Boskovicích požádala krajského zřizovatele o odvolání ředitelky Stanislavy Matuškové. Důvodem má být psychické šikanování pracovníků školy a dokonce i obvinění z bossingu. Ředitelka obvinění odmítá a odstoupit neplánuje.
* Keramika-kamenina na Letovicku a Kunštátsku byla zařazena do seznamu Nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje. Jejím nositelem bude Masarykova střední škola v Letovicích.
* Na stavbu sportovní haly v Boskovicích vypíše město architektonickou soutěž. Městský architekt Zdeněk Fránek osloví pět předních ateliérů. Výsledy by měly být vyhodnoceny v průběhu roku 2020.
* Lyžařské areály zahájily novou zimní sezonu. Velkých změn doznal především ten v Hodoníně, kde byla trojnásobně rozšířená sjezdovka, přibyl nový vlek, turnikety i vybavení za miliony korun.
* Vánoční jarmark v Boskovicích trval tentokrát celé dva dny. Záměr rozšířit dobu konání byl nakonec shledán jako úspěšný a měl by v tomto modelu pokračovat i další roky. Hlavní událostí byl tradičně večerní průvod.
* Ve Svitávce byla dokončena stavba komunitního domu na návsi, který má sloužit pro obnovení veřejného života v této lokalitě. Do budoucna je tu plánováno například umístění lékařských ordinací. Zda se bude pokračovat i stavbou druhého domu zatím není potvrzeno.
* V Olešnici si na závěr roku připomněli dvacáté výročí od povýšení na město. V kině proběhlo promítání speciálního filmu i vánoční kabaret.
* V Boskovicích se rozhodli udělit čestné občanství panu Hugo Mensdorffu-Pouilly, poslednímu z francouzského rodu narozenému na místním zámku, a paní Evě Moriss, jedné z posledních žijících osob boskovické židovské komunity.


Podobné články:
Seminář VAS Boskovice představil lysickou čistírnu i legislativní dopady - ze dne 02.05.2022 (2)
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - ČERVENEC - ze dne 05.03.2021 (2)
Sportovcům je třeba pomoci, zdůrazňuje senátorka Jaromíra Vítková - ze dne 01.03.2021 (2)
Školy čekají na informace o testování žáků - ze dne 01.03.2021 (2)
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - ČERVEN - ze dne 24.02.2021 (2)
Rozpočty počítají s posílením vodovodů či opravami škol - ze dne 23.02.2021 (2)
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - DUBEN - ze dne 14.02.2021 (2)
Rozdělí dotace na kulturní objekty - ze dne 18.01.2021 (2)
Vichřice ničila střechy i auta - ze dne 12.01.2021 (2)
Nemocného podpořili i bez turnaje - ze dne 10.01.2021 (2)
Silvestrovská noc byla klidná - ze dne 09.01.2021 (2)
Tři králové přijdou kvůli covidu online - ze dne 02.01.2021 (2)
Cena vody mírně vzroste - ze dne 17.12.2020 (2)
Koordinátorka Tříkrálové sbírky: Věřím, že se koledovat bude - ze dne 11.12.2020 (2)
Vánoční stromy letos rozsvítí bez veřejnosti - ze dne 30.11.2020 (2)
Cvičili v Rudickém propadání - ze dne 28.11.2020 (2)
Prodlouží platnost řidičských oprávnění - ze dne 22.11.2020 (2)
Fotbal zřejmě ohlásí konec, hokej řeší naději - ze dne 18.11.2020 (2)
Běžecká liga hlásí stop - ze dne 02.11.2020 (2)
Vyrazili k úklidu svého okolí - ze dne 11.10.2020 (2)

Všechny články z tohoto čísla (1/2020):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovický betlém
Cena za odpady zatím roste jen výjimečně
Část pedagogů žádá odchod ředitelky ZUŠ Boskovice
Dítě zachránil babybox
Do ulic vyšli tříkráloví koledníci
Letní kino získalo ocenění
Na Lidické zvýší bezpečnost
Na Nový rok našli v Blansku mrtvolu
Na rok 2020 plánují nové čistírny, vodovody nebo zbrojnice
Nacvičovali záchranu z lanovky
Nečekaný nález na čistírně odpadních vod
Obnoví studnu pro zahrádky?
Petice za lezeckou stěnu
Plánují rozšíření sportparku
Plánují spojení Mladkova a Svitávky cyklostezkou
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 16. - 26. 1. 2020
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 2. 1. - 12. 1. 2020
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 9. - 19. 1. 2020
Prvním narozeným dítětem je malý Jonatán
Roční práci uzavřel slovenský učitel
Tetanus, stávka učitelů, zrušení stavby chráněného bydlení, takový byl rok 2019
Vánoční polévky byly znovu rekordní
Získali dotaci na rozšíření školky

Rubrika: Kultura
Ve Voděradech zahráli sedm trpaslíků

Rubrika: Sport
Boskovičtí atleti úspěšně doběhli do konce dekády
Novoroční kanonáda
Před Vánoci hokejisté dvakrát zvítězili
Starostův pohár pro Holešov

Rubrika: Černá kronika
Auto z Německa nedorazilo, podvedený muž přišel o částku převyšující devadesát tisíc korun
Na cizí účet si užíval v Paříži, zloděj mobilem prováděl platby
V Boskovicích vlak srazil u kolejí muže, přes sluchátka houkání a brzdy neslyšel

Rubrika: Napsali nám
Boskovický Advent v kostele má za sebou výjimečný ročník
TURISTICKÝ POCHOD SKÁLY 2019

Rubrika: Právník radí
Rodič a dítě z pohledu práva – zastoupení dítěte