Na rok 2020 plánují nové čistírny, vodovody nebo zbrojnice

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 1/2020, vloženo dne 19.01.2020

[Stálý odkaz na článek]

Region * Většina měst a obcí našeho regionu schválila v závěru minulého roku nové rozpočty. Ty obsahují i řadu výrazných investic, z nichž nejdůležitější jsou rozložené do vodovodů a kanalizací, dopravních staveb či zázemí pro záchranáře. Mnoho z nich je pevně spjato se získáním dotačních prostředků. Některé z obcí však volí formu rozpočtového provizoria a přesný rozpočet tak budou schvalovat až během února nebo března.
Provizorium pravidelně volí například v Olešnici. „Máme tak větší přehled ohledně financí,“ vysvětluje starosta Zdeněk Peša s tím, že i tak již počítají s několika významnými investicemi. „Jedná se o kofinancování již dohodnutých dotací. Čeká nás další investice do projektu odborných učeben ve škole za sedm milionů korun. Bezpečnostní opatření na chodnících ulic Křtěnovská a na Moravské straně. Ve hře jsou ale i další dotace, například na regeneraci zeleně nebo výměnu veřejného osvětlení,“ vyjmenoval. Provizorium volí také na Kořenci. „Jsme malá obec a nemáme takové přebytky, proto čekáme na únor nebo březen,“ říká starosta Miroslav Zemánek. „Plánů bychom měli dost. Například musíme koupit menší traktor pro potřeby obce. Projekčně chceme vyřešit chodníky na průtahu obcí. Provést chceme také protipovodňová opatření formou nového rozhlasu, ale i opravu osvětlení či rozvodů nízkého napětí.“ Až v úvodu letošního roku budou schvalovat rozpočet také v Sudicích. „Prozatím jsme šetřili na opravu průtahu obcí, který připravuje Správa a údržba silnic, ale i na rozvody nízkého napětí v celé obci a rekonstrukci veřejného osvětlení a chodníků. Musíme ale čekat, až jak se k tomu postaví stát. Máme silnici třetí třídy, a pokud schválí potřebné finance, jsme na startovní čáře,“ říká starostka Olga Dočkalová.
Většina námi oslovených měst a obcí však již má rozpočet schválený od konce minulého roku. Tuto cestu volí pravidelně například město Kunštát. „V minulosti jsme sice občas provizorium využili, ale poslední léta to není třeba. Rozpočet můžeme upravit i během roku prostřednictvím opatření. V práci nás to nebrzdí,“ říká starosta Zdeněk Wetter, podle kterého čeká město několik výrazných investic. „Je to spojené se získanými dotacemi na stavbu hasičské zbrojnice, přístavbu mateřské školy nebo dopravní stavby,“ vyjmenoval. Početnější seznam každoročně schvalují také v Boskovicích. „V rozpočtu jsou definovány akce, které se nepodařilo dokončit v minulém roce, jako například oprava ulice Milánovy. Nemalá, dvacetimilionová částka půjde do nemocnice a v rozpočtu je počítáno také s investicemi do vodohospodářství nebo komunikací. V tuto chvíli nejsou zařazeny částky na stavbu komunitního centra, sportovní haly nebo čistírnu odpadních vod, ale máme schválený úvěrový rámec, který můžeme v případě potřeby využít,“ uvedl starosta Jaroslav Dohnálek.
Rozpočet schválili také v Drnovicích. „U nás je zásadní a hlavní stavba čistírny odpadních vod za čtyřicet dva milionů korun. Samozřejmě ale musíme provádět také opravy komunikací nebo pořídit sekací čtyřkolku na údržbu ploch, které nestíháme upravit,“ uvedla starostka Lenka Růžičková. To na Okrouhlé plánují rekonstrukci kulturního domu a komunikaci v ulici Nová. „I tak to pro nás znamená milionové náklady,“ upozornil starosta Gustav Grün. Rozpočet již znají také ve Voděradech. „Touto cestou se dáváme již třetí rok. Potřebujeme totiž investovat již z kraje roku a tak není důvod čekat,“ vysvětlil starosta Lubomír Lepka s tím, že za necelých pět milionů korun bude obec opravovat vodovodní přivaděč ke hřišti a posilovat tlak vodovodu. V dlouhodobém měřítku připravují hlavní akce na Suchém. „Máme dlouhodobě vytipované tři významné investice a bude záležet, na kterou případně získáme dotaci. Na opravu kulturního domu to nevypadá, nevyšla nám ani žádost o dotaci na opravu hasičské zbrojnice. Nejvíce reálná je tak revitalizace rybníčku,“ přiblížil starosta Jakub Hlubinka.
Schválený rozpočet již mají také na Žďárné. „Přejeme si dokončit požární zbrojnici, na kterou již máme projekt i stavební. Plánujeme také investici do čistírny odpadních vod a kanalizace, což je částka přes sto milionů korun. Ale to jen v případě dotace. A snažíme se získat také dotaci na cyklostezku,“ vyjmenoval seznam starosta Jan Hanák. Ve Valchově myslí hlavně na rozvoj bydlení. „Zaměříme se hlavně na výstavbu nové lokality, kde musíme zajistit inženýrské sítě včetně komunikací. Požádali jsme také o dotaci na nové auto pro hasiče a chtěli bychom z případné dotace od kraje pořídit radary na příjezdy do obce,“ uvedl starosta Karel Vrána. A rozpočet během prosince schválili také ve Skalici nad Svitavou. „Považujeme to za výhodnější a transparentnější, než fungování v rozpočtovém provizoriu,“ vysvětluje starostka Gabriela Šmerdová. „Mezi významné akce patří tentokrát opatření proti suchu, kdy ve spolupráci se Svazkem vodovodů a kanalizací budujeme napojení na březovský vodovod. Dále máme záměr realizovat průzkumný vrt na prameništi Krhov a finanční prostředky budou vloženy i do nákupu nemovitostí,“ uvedla na závěr.(Luke)


Podobné články:
Republika znovu vyhlásila nouzový stav - ze dne 06.10.2020 (2)
Uspěli ve Zlatém erbu - ze dne 25.04.2017 (2)
Lékaři protestují proti podmínkám - ze dne 26.02.2013 (2)
Dobrá věc se podařila, u Svitávky budou čtyři pruhy - ze dne 17.09.2022 (1)
Fotbalové léto ve znamení oslav - ze dne 02.09.2022 (1)
Nemocnice začínají omezovat návštěvy - ze dne 27.07.2022 (1)
Seminář VAS Boskovice představil lysickou čistírnu i legislativní dopady - ze dne 02.05.2022 (1)
První dubnový víkend patřil po celé republice akci „Ukliďme Česko“ - ze dne 19.04.2022 (1)
Památky zahajují sezonu i s velikonočním programem - ze dne 10.04.2022 (1)
V pálenicích se nejvíce pálí švestky - ze dne 13.11.2021 (1)
Volby rozhodnou o složení sněmovny - ze dne 30.09.2021 (1)
Novou sezonu koupališť může kazit počasí - ze dne 07.06.2021 (1)
Chlapec přišel na svět v sanitce - ze dne 01.06.2021 (1)
Soutěží o nejlépe opravenou památku - ze dne 14.04.2021 (1)
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - PROSINEC - ze dne 07.04.2021 (1)
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - LISTOPAD - ze dne 29.03.2021 (1)
Prodlužují platnost řidičských oprávnění - ze dne 26.03.2021 (1)
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - ŘÍJEN - ze dne 23.03.2021 (1)
Lyžařské areály na kompenzace stále čekají - ze dne 23.03.2021 (1)
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - ZÁŘÍ - ze dne 14.03.2021 (1)

Všechny články z tohoto čísla (1/2020):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovický betlém
Cena za odpady zatím roste jen výjimečně
Část pedagogů žádá odchod ředitelky ZUŠ Boskovice
Dítě zachránil babybox
Do ulic vyšli tříkráloví koledníci
Letní kino získalo ocenění
Na Lidické zvýší bezpečnost
Na Nový rok našli v Blansku mrtvolu
Na rok 2020 plánují nové čistírny, vodovody nebo zbrojnice
Nacvičovali záchranu z lanovky
Nečekaný nález na čistírně odpadních vod
Obnoví studnu pro zahrádky?
Petice za lezeckou stěnu
Plánují rozšíření sportparku
Plánují spojení Mladkova a Svitávky cyklostezkou
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 16. - 26. 1. 2020
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 2. 1. - 12. 1. 2020
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 9. - 19. 1. 2020
Prvním narozeným dítětem je malý Jonatán
Roční práci uzavřel slovenský učitel
Tetanus, stávka učitelů, zrušení stavby chráněného bydlení, takový byl rok 2019
Vánoční polévky byly znovu rekordní
Získali dotaci na rozšíření školky

Rubrika: Kultura
Ve Voděradech zahráli sedm trpaslíků

Rubrika: Sport
Boskovičtí atleti úspěšně doběhli do konce dekády
Novoroční kanonáda
Před Vánoci hokejisté dvakrát zvítězili
Starostův pohár pro Holešov

Rubrika: Černá kronika
Auto z Německa nedorazilo, podvedený muž přišel o částku převyšující devadesát tisíc korun
Na cizí účet si užíval v Paříži, zloděj mobilem prováděl platby
V Boskovicích vlak srazil u kolejí muže, přes sluchátka houkání a brzdy neslyšel

Rubrika: Napsali nám
Boskovický Advent v kostele má za sebou výjimečný ročník
TURISTICKÝ POCHOD SKÁLY 2019

Rubrika: Právník radí
Rodič a dítě z pohledu práva – zastoupení dítěte