Rozpočty počítají s posílením vodovodů či opravami škol

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 2/2021, vloženo dne 23.02.2021

[Stálý odkaz na článek]

Region * Důležité stavby související se zásobami vody, rekonstrukce či přístavby škol, ale také práce na výstavbě nových obytných lokalit či přípravy projektů pro další roky. Investiční akce, které v rámci rozpočtů na rok 2021 připravila města a obce našeho regionu jsou hodně různorodá. Většina z nich se však bude opírat o nutnost získání dotačních prostředků.
Řadu důležitých investic mají před sebou například ve Velkých Opatovicích. „Rozpočet jsme schválili již v prosinci, tak jako se to snažíme dělat každý rok,“ říká starostka Kateřina Gerbrichová, podle které bude hlavní investicí zahájení výstavby rodinných domů v lokalitě Hliníky. „Jedná se o osmnáct parcel rodinných domů a jednu pro občanskou vybavenost, například obchůdek nebo kavárnu. Dále budeme za předpokladu získání dotace rekonstruovat celou ulici Mládežnickou, včetně parkovacích ploch či osvětlení. Měli bychom stavět také parkoviště na ulici Žleb a zároveň bychom měli letos realizovat výstavbu veřejných toalet. Čeká nás také další rekonstrukce ve škole nebo dokončení významné akce napojení Velké Roudky na skupinový vodovod,“ vyjmenovala. Rozpočet schválili s koncem minulého roku také v Šebetově. „Budeme pokračovat s rekonstrukcí křižovatky, naplánován je ale například také nákup automobilu pro hasiče. V rozpočtu využijeme také přebytky z minulých let,“ říká starosta Zdeněk Čížek. Rezervy do rozpočtu zapojili také v Borotíně. „Investice plánujeme hlavně spolu s dotacemi. Chtěli bychom vytvořit část sítí k novým parcelám, doplnit obecní techniku o malotraktor a dále upravovat zeleň a chodníky,“ vyjmenoval starosta Zdeněk Toul.
Schválený rozpočet již mají také v Lysicích nebo Doubravici nad Svitavou. „Letos nás čeká oprava zázemí na koupališti, která by měla začít v květnu. Potřebujeme opravit jeden obecní byt, chodník na Brněnské a v případě, že obdržíme dotaci, tak začít se stavbou rybníka,“ vyjmenoval starosta Lysic Pavel Dvořáček. O dotace se chtějí opřít také v Doubravici. „Na letošní rok plánujeme opravu místních komunikací, vzduchotechniky v kulturním domě a také začít s obnovou obecního úřadu. Ale vše je odvislé podle udělení dotací, takže zatím samozřejmě nevíme, co se nám skutečně podaří zrealizovat,“ poukázala starostka Jana Otavová. S rozvojem plánují pokračovat také v Cetkovicích nebo Ostrovu u Macochy. „Rozpočet máme přibližně na osmdesát procent loňského roku, využijeme přebytky. Nicméně plánujeme bezbariérové opravy obecního úřadu, včetně výtahu nebo bezbariérových toalet,“ přiblížil cetkovický starosta Petr Horák. Přebytky z minulých let využijí také v Ostrovu. „Nejdůležitější pro nás bude rekonstrukce komunikace u základní školy, pokud získáme dotaci. To stejné platí pro plánovanou opravu vody a rozvodů ve škole. Dále bychom chtěli vybudovat sklad na obecní techniku a vykoupit potřebné pozemky,“ vyjmenoval starosta Ondřej Hudec.
Hlavně na další roky se budou letos připravovat v Ráječku. „Nemáme připravené větší akce. Snad soustavu tůní, ale ta bude z dotace a nás samotné moc stát nebude. Připravovat tak budeme akce dalších let. Stavbu domu pro seniory, přístavbu kulturního domu nebo školy či vznik cyklostezky na Rájec-Jestřebí,“ uvedl starosta Vít Rajtšlégr. Podobně je tomu ve Vanovicích. „Pro nás bude nejdůležitější zasíťování lokality pro novou výstavbu. Zda se začne stavět ještě letos, bude otázka toho, jak rychle bude vydáno stavební povolení,“ přiblížil starosta Josef Pavlík. I ve Světlé jsou zatím opatrní, a čekají, jaké budou skutečné příjmy rozpočtu. „Je to odhad, vlastně jako samotný státní rozpočet,“ říká starosta Eduard Dokoupil. „Plánujeme nicméně zapojit nový vodní zdroj k našemu vodovodu, výstavbu chodníku kolem hlavní silnice nebo plánujeme vyhlásit architektonickou studii na areál u fotbalového hřiště,“ vyjmenoval.
Množství úkolů mají před sebou ve Sloupě. „Nejdůležitější bude dostavění chodníku k jeskyním, dále zapojení objektů na kanalizaci, výměna rozhlasu nebo oprava podlahy ve školní tělocvičně. Máme také vyvrtaný zdroj na posílení vodojemu, ale jeho napojení budeme realizovat jen v případě dotace. Dále v případě dotace chceme opravit povrch kolem kulturního domu a u školy vybudovat workoutové hřiště,“ přiblížil starosta Martin Mikulášek.
Některé obce tradičně schvalují rozpočet až během roku a nyní tak pracují v rozpočtovém provizoriu. To je třeba tradičně případ Rájce-Jestřebí. „Rozpočet bychom měli znát v březnu. Co se investicí týká, bez rozpočtu je to složitá otázka. Ale čeká nás určitě dokončení modernizace čistírny odpadních vod, oprava komunikací a chodníků, kolaudace nové autobusové zastávky či příprava řady projektových dokumentací,“ vyjmenovala starostka Romana Synakieviczová. Provizoria využili také na Šošůvce. „V březnu budeme znát finance přesně. Ale uvidíme, jak to letos bude s případným výpadkem daní. Řešit každopádně plánujeme hlavně projektové dokumentace a pak vše záleží na dotacích. Ty budeme žádat kupříkladu na opravu komunikací,“ odpověděl starosta Stanislav Šindelka.
Rozpočtového provizoria pravidelně využívají také ve Svitávce. „Rozpočet budeme schvalovat v březnu. Takhle známe přesná čísla za minulý rok a nemusíme tolik využívat rozpočtových opatření. Letos se to hodilo o to více,“ říká starosta městyse Jaroslav Zoubek. „Ohledně investic představu samozřejmě máme. Společně s finančním výborem připravujeme rozpočet, který bude prodiskutován na pracovním zastupitelstvu “ odpověděl na závěr starosta.(Luke)Podobné články:
Seminář VAS Boskovice představil lysickou čistírnu i legislativní dopady - ze dne 02.05.2022 (2)
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - ČERVENEC - ze dne 05.03.2021 (2)
Sportovcům je třeba pomoci, zdůrazňuje senátorka Jaromíra Vítková - ze dne 01.03.2021 (2)
Školy čekají na informace o testování žáků - ze dne 01.03.2021 (2)
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - ČERVEN - ze dne 24.02.2021 (2)
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - DUBEN - ze dne 14.02.2021 (2)
Rozdělí dotace na kulturní objekty - ze dne 18.01.2021 (2)
Vichřice ničila střechy i auta - ze dne 12.01.2021 (2)
Nemocného podpořili i bez turnaje - ze dne 10.01.2021 (2)
Silvestrovská noc byla klidná - ze dne 09.01.2021 (2)
Tři králové přijdou kvůli covidu online - ze dne 02.01.2021 (2)
Cena vody mírně vzroste - ze dne 17.12.2020 (2)
Koordinátorka Tříkrálové sbírky: Věřím, že se koledovat bude - ze dne 11.12.2020 (2)
Vánoční stromy letos rozsvítí bez veřejnosti - ze dne 30.11.2020 (2)
Cvičili v Rudickém propadání - ze dne 28.11.2020 (2)
Prodlouží platnost řidičských oprávnění - ze dne 22.11.2020 (2)
Fotbal zřejmě ohlásí konec, hokej řeší naději - ze dne 18.11.2020 (2)
Běžecká liga hlásí stop - ze dne 02.11.2020 (2)
Vyrazili k úklidu svého okolí - ze dne 11.10.2020 (2)
Přesouvají kulturní akce - ze dne 08.10.2020 (2)

Všechny články z tohoto čísla (2/2021):

Rubrika: Zpravodajství
Alej roku 2020 je ze Svárova, ale její osud však stále stojí na vážkách
Architektonická studie určí podobu nové lokality v Letovicích
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - BŘEZEN
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - DUBEN
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - LEDEN
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - ÚNOR
Jak dál se sportovní halou?
Modernizace zastávky zvýší bezpečnost
Na Základní škole v Boskovicích uspořádali sněhové hrátky
Nehoda u Svárovské aleje
Opravili školní tělocvičny
Otevřeli venkovní sportoviště
Rozpočty počítají s posílením vodovodů či opravami škol
Situace v nemocnici se lepší
Uklidili město od vraků
Umělecké školy bojují o žáky
Úprava křižovatky se protáhne
Vanovice mají nově zrekonstruovaný rybník
Vypomohou si úvěrem
Zahrádkáři chtějí svůj zákon
Zemřel Miloslav Krejsa

Rubrika: Sport
Boskovičtí atleti vyhlížejí návrat ke společnému tréninku
Podpořili provoz prodejny Coop Vratíkov
Vorlický pomohl k poháru

Rubrika: Černá kronika
Do kapes si nacpali i tampony

Rubrika: Napsali nám
Děkujeme, že jste nám pomohli udržet tradici Tříkrálového koledování
KČT Malá Haná pořádal tradiční pochod "Opatovské šmajd"
Situace kolem Národní sportovní agentury je vážná
Víc než polovina zájemců v jihomoravských domovech pro seniory už dostala vakcínu
Vinařská unie zásadně odmítá novelu zákona o potravinách, která by poškodila tuzemské vinaře
VYHLÁŠENÍ BÁSNIČKOVÉ SOUTĚŽE na téma: „Jak prožívám období nouzového stavu?“