Vánoční stromy letos rozsvítí bez veřejnosti

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 15/2020, vloženo dne 30.11.2020

[Stálý odkaz na článek]

Region * Začátek Vánočních svátků bývá každoročně spojen s řadou oblíbených akcí pro veřejnost, kterým vévodilo rozsvěcení Vánočních stromů a průvody Mikuláše a jeho družiny. Letošní rok je ovšem v negativním duchu zcela výjimečný a tak se na podobné tradice lidé letos těšit nemohou. Přesto se některá města a obce snaží zajistit alespoň jejich částečné provedení. V Boskovicích tak například připravují rozsvítit strom online a Svitávka nebo Voděrady chystají návštěvu Mikuláše u místních dětí.
U rozsvícení Vánočního stromu se v Boskovicích každoročně na náměstí schází stovky lidí, letos ale zůstane prázdné. „Ještě jsme se nedomluvili na definitivní podobně, ale rádi bychom letos rozsvícení stromu nabídli lidem alespoň online formou. Promítneme také tradiční křest kalendáře, který bude předtočený,“ přiblížil za Kulturní zařízení města Boskovice Ivo Legner. Jak oblíbenou tradici dodržet přemýšlí také na Benešově. „Bez větší akce zahajujeme svátky každý rok. Ale přemýšlíme, zda se podaří uspořádat zpívání koled. Ale nejspíš to letos nepůjde,“ říká starosta Antonín Rus. A podobně těžko hledali řešení i v Drnovicích. „Bavíme se o možnostech, ale vypadá to, že se nic neuskuteční. Měli jsme strach z dalšího vývoje situace. Akci jsme naplánovanou měli a musíme ji oželet. Ale to asi všude,“ prozradila starostka Lenka Růžičková. „Letos to zkrátka musíme vydržet, ať našim zdravotníkům nepřidáváme práci. Jeden rok to zvládneme a třeba si to v příštím roce užijeme o to více,“ myslí si.
Kromě Boskovic nicméně, až na jednu výjimku, další námi oslovená města a obce s online přenosem rozsvícení stromu nepočítají. „Program nepořádáme a peníze jsme místo toho investovali na drobné doplnění jeho osvětlení. Přenos v plánu nemáme a myslím si, že koukání do mobilů a tabletů mají za poslední dobu všichni i tak dost,“ říká například starosta Letovic Petr Novotný. A s tímto názorem rozhodně není jediný. „Až bude strom svítit, mohou rodiny vyrazit třeba na procházku a prohlédnout si jej z blízka. Plánovaný program letos proběhnout nemůže a musíme tak oželet stánky, dětské dílničky nebo prodej knih. Ale zdraví máme jen jedno,“ poukázal starosta Olešnice Zdeněk Peša, podle kterého tráví poslední týdny děti u počítačů a telefonů i tak až příliš. „Podle statistik, které dostáváme, se osmkrát zvedla úroveň dat ve městě mezi druhou a třetí hodinou v noci,“ poukázal.
Původně připravený program rušili také v Kunštátě nebo Černé Hoře, kde strom rozsvítí bez veřejné akce. Výrazných změn musel doznat také sváteční program ve Velkých Opatovicích. „Strom jen rozsvítíme, žehnání adventních věnců probíhat nebude, stejně jako adventní trhy v Moravském kartografickém centru,“ informovala starostka Kateřina Gerbrichová, podle které si ale lidé mohou užit alespoň plánovaný koncert místní Základní umělecké školy. „Na první adventní neděli 29. listopadu si od 16:00 hodin připravili koncert, který bude v daném čase odvysílán na youtube, programu naší kabelové televize a zveřejněný bude také na webových stránkách města.“

Vyrazí do ulic alespoň Mikuláš?
Stejně jako Vánoční stromy, tak i průvod Mikuláš s jeho družinou je nedílnou součástí prosincových svátků. Současná situace však ruší i tuto tradici. Ve Svitávce se nicméně rozhodly nachystat dětem zážitek i za aktuálních omezení. Mikuláš tak 5. prosince nejprve v 17:00 hodin rozsvítí vánoční strom i formou online přenosu, který bude zveřejněn na facebookových stránkách městyse. A pak vyrazí do ulic Svitávky a Sasiny. „Samozřejmě dodržíme vládní opatření. Pokud budou i nadále povoleni dva lidé, půjdou nejprve dva čerti, kteří budou dělat rachot, a za nimi Mikuláš s andělem. Takto půjdou přes Svitávku dvě skupiny. A pokud by mezitím došlo k navýšení možných osob, přidáme další čerty a anděly,“ přiblížila místostarostka městyse Miroslava Holasová, která by ráda poprosila rodiče, aby se nesnažili zvát družinu domů nebo je po cestě zastavovat. Děti, které si přejí mikulášskou nadílku, by pak měly rozsvítit v oknu světélko nebo svíčku a u dveří připravit košík. „Mohou v něm nechat Mikulášovi i vzkaz nebo básničku. Připravujeme se také přenášet aktuální polohu družiny tak, aby nemuseli rodiče čekat celý večer a věděli, kde se zrovna Mikuláš nachází,“ poukázala. K podobné akci se rozhodli také dobrovolní hasiči ve Voděradech. „Naši obec i tentokrát navštíví Mikuláš s andělem a čerti nemají v plánu zůstat pozadu. A pokud ještě nebudou moci v sobotu 5. prosince mezi dveře, určitě je uvidíme alespoň za oknem. Tam pak každá ratolest najde dle chování nějakou tu odměnu,“ uvedli hasiči SDH a JSDH Voděrady.
Jinde však letos děti takové štěstí mít nebudou. Například Středisko volného času v Boskovicích má v těchto dnech zcela zavřeno. „Máme zastavenou činnost, takže nic pořádat ani nemůžeme. Letošního Mikuláše zkrátka vynecháme, byť nás to mrzí,“ uvedla ředitelka Alena Staňková, která předpokládá, že před Vánoci se maximálně otevře středisko pro malé skupiny dětí. Pokud vůbec. Proto si pro ně nachystali alespoň návody pro domácí aktivity a také připravili soutěž na celý advent, kdy mají děti fotit své výrobky nebo ozdoby. Rozhodnutí o případném programu na Mikuláše nicméně zatím nejsou na Benešově. „Připravenou akci pořádat určitě nebudeme. Ale budeme se bavit o tom, že v případě zájmu by mohla být nadílka přinesena přímo k domům. Druhou možností ale je, že se letos nebude konat vůbec nic,“ zakončil starosta Antonín Rus.(Luke)Podobné články:
Seminář VAS Boskovice představil lysickou čistírnu i legislativní dopady - ze dne 02.05.2022 (2)
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - ČERVENEC - ze dne 05.03.2021 (2)
Sportovcům je třeba pomoci, zdůrazňuje senátorka Jaromíra Vítková - ze dne 01.03.2021 (2)
Školy čekají na informace o testování žáků - ze dne 01.03.2021 (2)
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - ČERVEN - ze dne 24.02.2021 (2)
Rozpočty počítají s posílením vodovodů či opravami škol - ze dne 23.02.2021 (2)
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - DUBEN - ze dne 14.02.2021 (2)
Rozdělí dotace na kulturní objekty - ze dne 18.01.2021 (2)
Vichřice ničila střechy i auta - ze dne 12.01.2021 (2)
Nemocného podpořili i bez turnaje - ze dne 10.01.2021 (2)
Silvestrovská noc byla klidná - ze dne 09.01.2021 (2)
Tři králové přijdou kvůli covidu online - ze dne 02.01.2021 (2)
Cena vody mírně vzroste - ze dne 17.12.2020 (2)
Koordinátorka Tříkrálové sbírky: Věřím, že se koledovat bude - ze dne 11.12.2020 (2)
Cvičili v Rudickém propadání - ze dne 28.11.2020 (2)
Prodlouží platnost řidičských oprávnění - ze dne 22.11.2020 (2)
Fotbal zřejmě ohlásí konec, hokej řeší naději - ze dne 18.11.2020 (2)
Běžecká liga hlásí stop - ze dne 02.11.2020 (2)
Vyrazili k úklidu svého okolí - ze dne 11.10.2020 (2)
Přesouvají kulturní akce - ze dne 08.10.2020 (2)

Všechny články z tohoto čísla (15/2020):

Rubrika: Zpravodajství
Budují volnočasový areál
Cvičili v Rudickém propadání
Cyklostezka nabídne dva pruhy
Do škol se postupně začínají vracet děti
Dokončili stavbu zálivů ve Svitávce
Město Boskovice: K provozování sportovišť a sportovních zařízení při přechodu ze 4. do 3. stupně PES
Na zbrojnici získali dotaci
Nechají zhodnotit nemocnici
Novým ředitelem ZUŠ Boskovice je Petr Prosser
Olešnická kytka se nekonala
Plánují modernizaci společné čistírny odpadních vod
Poničili sportpark
Prodlouží platnost řidičských oprávnění
Při úklidu našli gauč nebo počítač
Studii na halu znovu prozkoumávají úředníci
Školáci tvoří model města
V Kunštátě dokončují alkoholickou vyhlášku
Vánoční jarmark letos nebude
Vánoční stromy letos rozsvítí bez veřejnosti
Ve Skalici postaví nový most
Za obnovu lesů sází tisíce nových stromů
Zahájili revitalizaci zeleně

Rubrika: Sport
Blansko vyplenilo Jihlavu
Blansko vyplenilo Jihlavu
Král už válí za Kometu
Odkládají seminář aikido
Restart se Blansku nevydařil

Rubrika: Černá kronika
Podnapilý šofér nezvládl svůj vůz a zakončil jízdu v rybníce

Rubrika: Napsali nám
Advent na Svojanově přece jen bude
Den boje za svobodu a demokracii