Představujeme: Vedoucí souboru mažoretek Vo co gou Renáta Bulová

Autor článku: Martina Vašková, pro číslo 25/2007, vloženo dne 19.06.2007

[Stálý odkaz na článek]

Díky čtyřem dlouholetým kamarádkám Dagmar Procházkové, Kamile Novákové, Magdaléně Křížové a Renátě Bulové se mohou jedenkrát za dva roky nejen Letovičtí těšit z krásy, ladnosti a elegance pohybu ne příliš obvyklého tanečního souboru, kterým jsou mažoretky. Nejinak tomu bylo i minulý týden, kdy se v Letovicích konala taneční Akademie pěti skupin souboru mažoretek s názvem Vo co gou.
Každá z vedoucích tanečního seskupení má přitom své civilní povolání, svou rodinu a koníčky. Přesto si vždy najdou čas na „své“ mažoretky, kterým se věnují od nejútlejšího věku. S nimi zažívají úspěchy i překonávají nejrůznější úskalí, hlavně však podstupují tréninkovou dřinu.
Renáta Bulová, sympatická zdravotní sestra a maminka dvou kluků se tanci věnuje od dětství. „Od první třídy jsem chodila do tanečního kroužku při Lidové škole umění. Ten ale neměl s mažoretkami nic společného. K nim jsem se dostala vlastně náhodou díky tomu, že v Letovicích má velkou tradici dechovka. A k ní mažoretky přirozeně patří. Aniž bych tedy někdy uvažovala o tom stát se mažoretkou, ve škole nám tuto příležitost nabídli a my už u toho zůstaly dodnes,“ popsala své taneční začátky Renáta Bulová.
S ostatními děvčaty tedy začaly vystupovat jako mažoretky v pohybové skupině dívek při Základní umělecké škole v Letovicích, kterou vedla Dagmar Havlátová. Ta odešla roku 1993 do Brna a od té doby se mažoretkám věnují nástupkyně, které si sama vychovala. „Ještě v roce 1993 jsme odešly ze Základní umělecké školy a přešly pod Městské kulturní středisko v Letovicích, kde máme obrovské zázemí,“ seznámila nás s počátky souboru Vo co gou Bulová.
Veškerou choreografii, kostýmy i líčení si dnes vedoucí vybírají, upravují a vymýšlejí samy. „Samozřejmě jsme absolvovaly mnoho kurzů a školení pro mažoretky. Pro mě jsou ale tou největší inspirací mé holky, se kterými dáváme naše skladby dohromady společně. Vymýšlejí si nové taneční prvky, na soutěžích si všímají ostatních, snaží se pochytit mnoho nového a opravdu se jim to daří, “ prozradila.
Seskupení Vo co gou funguje již čtrnáctým rokem a zahrnuje pět skupin rozdělených podle věku tanečnic. „Celý soubor funguje jako jedna velká skupina, ale každá z vedoucích má své podskupiny. Nejmenší děvčátka ve věku 5 až 6 let, tedy Vo co gou I., vede Dagmar Procházková. Ta zároveň cvičí i s dívkami nejstaršími, kterým je 18 let. Starší dívky ve věku sedm až devět let, neboli Vo co gou II. vede Kamila Nováková. Vedoucí třetí skupiny desetiletých až dvanáctiletých dívek je Magdaléna Křížová a já mám pod křídly dvanácti až čtrnáctileté slečny, tedy Vo co gou IV.,“ objasnila strukturu souboru Bulová.
Podle ní má práce s každým věkem svá úskalí. „Každý věk má něco svého. U těch nejmenších je nejtěžší udržet pozornost, starší jde zase někdy hůře ukočírovat. Nikoho se nesnažíme vzdělávat ani poučovat. Ke všem se snažíme přistupovat kamarádsky, jinak by to ani nešlo,“ dodala Bulová, jež si svou současnou skupinu vede již od nejútlejšího věku, který doporučuje pro vstup do skupiny mažoretek, tedy od pěti let.
Zároveň také zdůraznila, že vstoupit do skupiny Vo co gou mohou všechna děvčata, budou-li mít zájem. „Nikoho neodmítáme, neděláme žádné konkurzy, ani nic podobného. Vždy jen dívkám doporučíme, aby se na nás přišly několikrát podívat a samy se pak rozhodly,“ upřesnila Renáta Bulová způsob, jakým se lze k letovickým mažoretkám připojit.
Spolu s chutí tančit a hýbat se ale ještě nové mažoretky si musí pořídit hůlku pro tanec, měkké cvičky a zaplatit školné, které činí 250 korun na pololetí. Vše ostatní včetně kostýmů mají zdarma. Pak již nic nebrání tomu, aby vystupovaly spolu s ostatními na nejrůznějších akcích v Letovicích i okolí a účastnily se přehlídek a soutěží. „Každý rok jezdíme na mistrovství České republiky v mažoretkovém sportu. To se letos konalo v Písku. Sem postoupily naše tři sólistky a umístily se na pěkném 16., 17. a 18. místě,“ prozradila Bulová.
Kromě soutěží čeká každé dva roky mažoretky účast na Akademii a také na nesoutěžní přehlídce mažoretek, které se konají v Letovicích. „Mimo tyto přehlídky vystupujeme při nejrůznějších výročích, na plesech, jarmarcích nebo třeba v domově důchodců,“ vypočítává Bulová. A všude slaví úspěch. „Opravdu není nad to, když se naše vystoupení vydaří. Pak vidíte, že ta práce má smysl a o to více vás těší,“ dodala.
V současné době čítá skupina Vo co gou okolo stovky členek. „Počet děvčat se samozřejmě mění. Některá zjistí, že to vlastně není to, co hledala. Jiná nastoupí na střední školu nebo se prostě zamilují a pak už není na mažoretky čas,“ dodala s úsměvem Bulová. „Velmi nás ale těší, že je o náš soubor zájem. Je to ale dáno také tím, že v Letovicích je velmi malá možnost sportovního vyžití pro malá děvčátka. Chybí tu například gymnastika, atletika, nejsou tu ani folklórní tance,“ posteskla si Bulová, která je zároveň i členkou sportovní komise pro Letovice. „Díky mažoretkám se dívky naučí, jak správně chodit, držet tělo, zkoordinují si pohyby, což se jim do budoucna bude jistě hodit,“ vypočítává klady.
Nemalým z nich bude jistě i přátelství, která zde dívky naváží. Vždyť jejich vedoucí jsou toho zářným příkladem.


Podobné články:
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Přípravky hrály o sladký pohár - ze dne 18.03.2008 (2)
Vážení zákazníci, přátelé, kamarádi, - ze dne 16.04.2024 (1)
V Letovicích chtějí zklidnit ulici Tyršovu - ze dne 16.04.2024 (1)
V Letovicích opraví školní terasu - ze dne 08.04.2024 (1)
Otužilecký rekordman z Letovic - ze dne 19.03.2024 (1)
V Letovicích stavěli mosty - ze dne 18.03.2024 (1)
Řidiči v Letovicích vjíždí do pěší zóny - ze dne 07.03.2024 (1)
Poděkování letovickým modelářům - ze dne 20.02.2024 (1)
Tylex Letovice skončil, dorazily jej drahé energie - ze dne 06.02.2024 (1)
Inspekce uzavřela kuchyni restaurace Na Rybárně v Letovicích - ze dne 16.01.2024 (1)
Rekonstrukce přehrady potrvá do listopadu - ze dne 15.01.2024 (1)
Vážení zákazníci, přátelé, kamarádi, - ze dne 10.12.2023 (1)
Zemřel Petr Křivinka - ze dne 05.12.2023 (1)
Akce „Kdo je vidět, vyhrává!“ se uskutečnila v Boskovicích a Letovicích - ze dne 26.11.2023 (1)
Opravují silnici na Chlum - ze dne 08.11.2023 (1)
Prodej pozemků v průmyslové zóně se Letovicím vydařil - ze dne 08.11.2023 (1)
Labutě na Křetínce potřebují ochranu - ze dne 20.10.2023 (1)
Okradené matce pomohli záchranáři - ze dne 17.10.2023 (1)
Oprava letovického náměstí je ve finále - ze dne 10.10.2023 (1)

Všechny články z tohoto čísla (25/2007):

Rubrika: Zpravodajství
Koupání v regionu má zelenou
Ladislav Dostál už ví, jak se točí reklama
Námořnicko havajské odpoledne překazil déšť
Netradiční oslavy 10. výročí ve westernovém stylu
Poslanec Ladislav Šustr zavítal do regionu
Pouť v Oboře bude mít slavnostní nádech
Představujeme: Vedoucí souboru mažoretek Vo co gou Renáta Bulová
Rodina v tíživé situaci: Když zaměstnavatel neplatí
Sítě ochrání okna před rozbitím
Sto tisíc pro bakaláře
Škola potřebuje zateplit
Vydařené slavnosti písní a tanců
Vysprávky komunikací a chodníků probíhají, na nejhorší ulice se zatím nedostane

Rubrika: Kultura
Promenádní koncerty opět v Boskovicích
Roztančený zámek v Lysicích
Světlo v zahradě a ART plastik na lysickém zámku
Výstavy v regionu:
Závěrečné vystoupení tanečního oboru

Rubrika: Sport
Fotbalový servis
Mladí plavci brali medaile ve velkém
Nešťastná třináctka se podepsala pod letošní blanenský půlmaraton
Nobica zakončila sezónu prohrou
O druhý ročník Jihomoravského poháru mládeže ve streetballu byl zájem
Olympijský oheň v Blansku dohasl - Zatím se neví, jestli příští rok vzplane
Úspěšný závod horských kol
V posledním kole neuspěla ani Rájec

Rubrika: Černá kronika
Policie informuje

Rubrika: Hubneme
Bílkoviny jako stavební a obnovovací materiál

Rubrika: Napsali nám
Miss a Missák v DDM
Mladí rybáři soutěžili v Olešnici
Najdeš perníkovou chaloupku?
Regionální setkání zdravotně postižených v Letovicích
Studenti SŠUPT na přednášce o japonské keramice
z Našeho pohledu