Rodina v tíživé situaci: Když zaměstnavatel neplatí

Autor článku: Václav Stoupal, pro číslo 25/2007, vloženo dne 18.06.2007

[Stálý odkaz na článek]

Kunštát, Boskovice * Sedmatřicetiletá Iveta Pulcová z Kunštátu pracovala v boskovickém Krasu pět let. Je jednou z mála bývalých pracovnic, která se nebojí otevřeně hovořit o tom, jaké potíže musela a dodnes musí překonávat poté, co jí podnik dluží platby za tři měsíce. Dnes si je zcela jistá, že by se nazpět nevrátila, ani kdyby jí to dovolil její zdravotní stav a práce bylo dostatek.
Situace v Krasu je od počátku roku vyhrocená a napjatá. Krize vyvrcholila před třemi měsíci, kdy podnik přestal zaměstnancům řádně vyplácet mzdy. Zatímco zklamaní pracovníci postupně odcházejí, vedení podniku je přesvědčené o tom, že boskovický závod čeká perspektivní a růžová budoucnost. Přesto dosud ředitelé nesplnili své závazky, aby zaměstnancům jednorázově doplatili dlužné mzdy. Místo toho oznámili, že vyřizují nový provozní úvěr a dluhy budou splácet postupně podle momentální situace podniku. „Jsme schopni značnou část vyplatit, aniž bychom měli problém. Já tu neřeknu nic konkrétního, dokud nebude jasné, že to, co řeknu, platí. To je všechno, co jsem vám chtěl říct. Na vašem zvážení je, co uděláte,“ řekl dokonce na poslední veřejné schůzi provozní ředitel Krasu Lubomír Vališka, aniž by se snažil bojovat o ztracenou důvěru zaměstnanců.
ZTRÁTA JISTOTY
Kvůli špatnému řízení podniku se postupem doby jistota stálého zaměstnání radikálně změnila v nejistotu. „Původně se pracovalo pro německé zákazníky Roy Robson. Byla to pěkná práce, dobře zaplacená, žádné potíže nebyly. Já jsem žehlila saka, denně se dělalo až 750 kusů. A bylo vidět, že je práce dobře odvedená. Problém nastal, až když šel Kras do konkurzu, který vyhrál nynější majitel,“ vrátila se zpět Iveta Pulcová. Netrvalo totiž dlouho a strategický partner odešel. Bývalá zaměstnankyně se navzdory tvrzení vedení domnívá, že odchod německého partnera souvisel s jednáním vedení Krasu. „Z neznámých důvodů ukončili spolupráci. Jakmile se postarali o to, že Roy Robson odešel, začaly zakázky váznout. Jednou se pracovalo pro jednu firmu, jindy pro druhou. Práce nebylo tolik a nenavazovala na sebe. Najednou jsem žehlila jen 300 kusů denně, to bylo zřejmé. Nastaly nucené dovolené. Aby lidi nestáli, tak jim nabídli dovolenou, protože pro ně neměli práci. I já jsem to zažila, že místo abych půl dne neměla co žehlit, tak jsem šla domů. Ale byla jsem doma třeba i tři dny.“
ZDRAVOTNÍMI POBLÉMY VŠE ZAČALO
Jakoby nestačilo, že v Krasu bylo méně práce. Paní Pulcové se totiž začaly projevovat potíže s páteří, které vyústily v dlouhodobou pracovní neschopnost. „Od konce června 2006 jsem začala marodit. V pracovní neschopnosti jsem byla až do nedávna, kdy mně byl k 26. dubnu přiznán částečný invalidní důchod,“ seznámila nás s časovou posloupností.
Nemocenská byla paní Ivetě, která se už do práce nevrátila, zpočátku pravidelně vyplácena k řádnému výplatnímu termínu, který připadá na patnáctý den v měsíci. „Potom se to posunulo k dvacátému, pak najednou začali dávat zálohu a zbytek dopláceli ke konci měsíce. A za únor už to převáděli až o měsíc později. Tak jsem to začala pociťovat i já na nemocenské. Za březen jsem dostala jen zálohu 3 tisíce,“ jmenovala s tím, že stejně jako zaměstnanci už žádné další peníze od té doby nedostala. Přitom její nemocenská činila měsíčně přes deset tisíc korun. A taková částka v rozpočtu domácnosti rozhodně chybí.
K tomu všemu paní Pulcové nedávno skončila nemocenská. Musela proto dát k prvnímu červenci výpověď ze zdravotních důvodů. „Tu práci bych už ze zdravotních důvodů dělat nemohla. Musím si hledat jinou práci, na svém místě nemohu setrvat a v Krasu také ne, nejsem totiž vyučená švadlena. I kdyby pro mě práci třeba měli, nebudu v podniku, kde nedostanu peníze.“
BEZ PENĚZ...
Pro rodinu se dvěmi pomalu dospívajícími dcerami není jednoduché vyjít z jednoho platu. „Dcera je silná diabetička, je silně závislá na inzulínu, musí si ho píchat čtyřikrát denně. Inkaso také zaplatit musím, to mi dělá měsíčně sedm tisíc. Kdybych nezaplatila, mohlo by dojít taky na to, že by mi odpojili elektriku, vodu a plyn, to si dovolit nemůžu. Musíme mít proto dva příjmy. Toto si nedovede představit nikdo, kdo to nezažije. Musí se žít od koruny ke koruně, a když tu korunu nemáte kde vzít, je to strašný. Já nevím, jak to budeme řešit dál. Minulý měsíc si manžel půjčil na inkaso a na věci, které se musí hradit, jako jsou obědy dětem ve škole a nákupy. Ale dál?,“ ptá se Iveta Pulcová, která ani neví, z čeho bude půjčku splácet.
Tíživá situace nastala už v březnu. Co je však Pulcovým platné, že mají nárok na celých devětadvacet tisíc... Přesně tolik totiž Kras dluží paní Pulcové za nevyplacenou nemocenskou. Přesto bude rodina muset ve stejných podmínkách přežít minimálně další měsíc. „Začátkem června jsem se šla nahlásit na pracovní úřad, ale tam mi něco vyplatí až v červenci. Také zajištění výměru na částečný invalidní důchod trvá tři měsíce. Ten tedy také ještě nemám,“ shrnula situaci Pulcová.
HRA NA MRTVÉHO BROUKA
„Jednou nebo dvakrát týdně volám na mzdovou účtárnu do Krasu a ptám se, jak to bude s výplatou. Jsou ochotní a vím, že o tom ti pracovníci nerozhodují. Sami prostě neví, co bude. Jedni mě odkážou na druhé, druzí na třetí, a tak se člověk nedoví nic. Dnes jsem tam byla osobně a ptala jsem se, kdy je reálné něco dostat a nikdo nebyl schopen nic říct. Že je vše v jednání,“ popsala stále se opakující scénář žena z Kunštátu.
Selhaly však i další možnosti. Ministerstvo práce a sociálních věcí na písemnou stížnost reagovalo tak, že věc není v jejich kompetenci a že podnět předává Okresní správě sociálního zabezpečení Blansko. „Tam jsem dnes telefonovala, zda by mi nemohli nemocenskou nebo alespoň část z ní vyplatit oni. Bylo mi řečeno, že pravděpodobně ne. Že jednají s Krasem, kdo ještě další byl v pracovní neschopnosti a čekají, kdy jim podnik dá dokumentaci. Zpětně to ale vyplácet nemohou a že tuto částku budu muset vymáhat sama.“
JAK DÁL?
Moc způsobů, jak se domoci vlastních peněz tedy nezbývá. „Řeším, zda se pustit do vymáhání, zda podat žalobu. Není to moc reálné. Peníze na právníka nemám. Zvažuji, že podám trestní oznámení na zpronevěru peněz,“ nastínila možnosti Iveta Pulcová. Ta je oproti bývalým zaměstnancům, kteří odešli z krasu na základě nezaplacení mzdy, v nevýhodě. „Jsem na tom jinak, dala jsem výpověď dohodou, nemám na odstupné nárok. To ani nechci, jen už aby to bylo vyřešené,“ přeje si.
Realita je však taková, že peníze se budou vyplácet, až na to podnik bude mít. To může být za dva měsíce, za dva roky nebo také nikdy. „Byla bych moc ráda, kdyby se to vyřešilo co nejdříve. Bohužel už s tímto mám špatné zkušenosti. Tatínek takto přišel o peníze, když mu brněnský podnik dlužil po pracovním úrazu zhruba padesát tisíc korun. Na to on zemřel, podnik šel do konkurzu a z celé částky maminka dostala po zásahu právníků dvanáct set korun,“ uzavřela Pulcová s tím, že pokud se situace do dvou měsíců nevyřeší a podnik půjde do konkurzního řízení, tak nepočítá s tím, že by peníze někdy dostala.


Podobné články:
Kras konečně zahalí lešení - ze dne 30.08.2011 (2)
Kras konečně vyplatí bývalé zaměstnance - ze dne 23.12.2010 (2)
Do nové sezóny bez závazků - ze dne 15.03.2010 (2)
Úvodní duel rozhodl obránce - ze dne 15.03.2010 (2)
Fotbalová DIVIZE - ze dne 02.06.2008 (2)
Chceme vzkřísit oděvářskou tradici - ze dne 30.05.2008 (2)
Konkurzní řízení na funkci ředitelky - ze dne 08.04.2008 (2)
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Volejbalistkám se na lepší časy neblýskalo - ze dne 06.03.2008 (2)
Zaměřují se na prevenci kriminality - ze dne 14.02.2008 (2)
Kdo nabídne více peněz, získá prázdné prostory v Krasu - ze dne 15.10.2007 (2)
Na boskovický Kras byl vyhlášen konkurz - ze dne 08.10.2007 (2)
Boskovický Kras zeje prázdnotou, zaměstnanci hromadně odešli - ze dne 06.08.2007 (2)
Kras se drží zuby nehty, vyhráno zdaleka není - Zaměstnanci stále odcházejí - ze dne 09.07.2007 (2)
KRAS v uplynulém týdnu: - ze dne 12.06.2007 (2)
Vedení Krasu minulé pondělí slib nesplnilo, zaměstnanci dostali (zase) jen zálohy - ze dne 12.06.2007 (2)
ANKETA - Co na to zaměstnanci Krasu? - ze dne 04.06.2007 (2)
Vedení Krasu slib nesplnilo, dlužné mzdy stále nejsou zaplaceny - ze dne 04.06.2007 (2)
Nemocnici dočasně povede starostka - ze dne 24.03.2023 (1)
Sezonu zahájí pokusem o rekord - ze dne 24.03.2023 (1)

Všechny články z tohoto čísla (25/2007):

Rubrika: Zpravodajství
Koupání v regionu má zelenou
Ladislav Dostál už ví, jak se točí reklama
Námořnicko havajské odpoledne překazil déšť
Netradiční oslavy 10. výročí ve westernovém stylu
Poslanec Ladislav Šustr zavítal do regionu
Pouť v Oboře bude mít slavnostní nádech
Představujeme: Vedoucí souboru mažoretek Vo co gou Renáta Bulová
Rodina v tíživé situaci: Když zaměstnavatel neplatí
Sítě ochrání okna před rozbitím
Sto tisíc pro bakaláře
Škola potřebuje zateplit
Vydařené slavnosti písní a tanců
Vysprávky komunikací a chodníků probíhají, na nejhorší ulice se zatím nedostane

Rubrika: Kultura
Promenádní koncerty opět v Boskovicích
Roztančený zámek v Lysicích
Světlo v zahradě a ART plastik na lysickém zámku
Výstavy v regionu:
Závěrečné vystoupení tanečního oboru

Rubrika: Sport
Fotbalový servis
Mladí plavci brali medaile ve velkém
Nešťastná třináctka se podepsala pod letošní blanenský půlmaraton
Nobica zakončila sezónu prohrou
O druhý ročník Jihomoravského poháru mládeže ve streetballu byl zájem
Olympijský oheň v Blansku dohasl - Zatím se neví, jestli příští rok vzplane
Úspěšný závod horských kol
V posledním kole neuspěla ani Rájec

Rubrika: Černá kronika
Policie informuje

Rubrika: Hubneme
Bílkoviny jako stavební a obnovovací materiál

Rubrika: Napsali nám
Miss a Missák v DDM
Mladí rybáři soutěžili v Olešnici
Najdeš perníkovou chaloupku?
Regionální setkání zdravotně postižených v Letovicích
Studenti SŠUPT na přednášce o japonské keramice
z Našeho pohledu