Nešťastná třináctka se podepsala pod letošní blanenský půlmaraton

Autor článku: Petr Kafka, pro číslo 25/2007, vloženo dne 18.06.2007

Blansko * Vytrvalci Ivan Čotov s Jánem Križákem asi dlouho nezapomenou na třináctý ročník mezinárodního Půlmaratonu Moravským krasem. Ačkoli doběhli do cíle nejrychleji, ve výsledkových listinách nakonec nefigurovali. Důvod? Nezaběhli celou trať 21,1 kilometrů dlouhého půlmaratonu, proto se z vítězství nakonec mohl radovat až čtvrtý v pořadí Daniel Orálek.
Teplé počasí, občas ochlazující větřík. A hlavně početné pole startujících. Takový byl třináctý ročník závodu, o jehož průběhu se bude ještě asi hodně dlouho hovořit.
Kvůli objížďce pro kamiony z Lipůvky na Blansko museli pořadatelé poněkud zaimprovizovat a pozměnit trať. A to už v samém centru města, kde vytrvalci oproti minulým ročníkům kroužili dvakrát nad náměstím. Aby trať splňovala předepsaný počet kilometrů, organizátoři ji natáhli až za Punkevní jeskyně. Kdo ovšem nenastudoval mapku viditelně umístěnou na hotelu Dukla, měl smůlu. Jako třeba Ivan Čotov či loňský obhájce Ján Križák. Oba figurovali na předních příčkách, u Skalního mlýna už měli exkluzivní náskok. Nejrychleji také vyběhli k Punkevním jeskyním, jenže zde se nechali zmást. Místo aby pokračovali ještě zhruba pět set metrů k otočce, na níž figuroval pořadatel, otočili se na tradičním místě z předchozích let. Tedy tam, kde se otočil vůz městské policie. Aniž by běžce někdo upozornil – od turistů se toho nemohli dočkat – pokračovali v nasazeném tempu zpět do Blanska. „Normálně jsme běželi za autem. Vůbec by mě nenapadlo, že se má ještě pokračovat. Kdyby auto zastavilo, bylo by to o něčem jiném. Jenže jelo pořád dál,“ byl naštvaný na pořadatele Ján Križák.
Oba vytrvalci pokračovali v pekelném tempu, veterán Čotov pak zhruba pět kilometrů před cílem nasadil k trháku. Ovšem bylo mu to málo platné. Už jen čas hodina a dvě minuty byl hodně podezřelý. Verdikt rozhodčích byl pak nekompromisní – diskvalifikace. „Neproběhli celou trať. A pravidla mluví jasně,“ poznamenal za organizátory Michal Král. „Z naší strany ale byla chyba, že jsme prostor u Punkevních jeskyní lépe nezajistili,“ dodal s pokorou Král.
Vítězem se tak stal poněkud překvapený Dan Orálek. „Dozvěděl jsem se až v cíli, že tři závodníci otáčeli mnohem dřív než měli,“ neskrýval rozpaky, zvláště když samotnému se neběželo příliš dobře. „Normálně bych určitě nevyhrál. Pro soupeře je to smutné, běželi tak jako loni. Asi je to chyba rozhodčích, nikdo je nenavedl správně. Měl tam někdo stát a pohlídat to.“
Takový závod prý ještě nikdy Orálek nezažil. „Byl to pro mě šok, když jsem se dozvěděl v cíli, že jsem čtvrtý. Jenže třeba Jirka Žák mě nikde nepředběhl, byl kus za mnou. Takže si to taky zkrátil, o takový kilometr a půl. Proto byli v cíli tak rychle,“ trpce se pousmál vítěz třináctého, nešťastného ročníku Půlmaratonu Moravským krasem.
VýsledkyMuži do 40 let (47 běžců): 1. Daniel Orálek (MS Brno) 1:12:27, 2. Slávek Švejdar (Karlovy Vary) 1:20:25, 3. Zdeněk Polák (Horizont-Kola Novák Blansko) 1:22:48, Veteráni od 40 let (37): 1. Pavel Horák (AHA Vyškov) 1:18:33, 2. Karel Kravčík 1:20:42, 3. Miroslav Kravčík (oba SAK Ložiska Karviná) 1:21:12, Veteráni od 60 let (12): 1. Vincent Bašista (Dubnica nad Váhom) 1:26:01, 2. Jan Hrach (SAK Ložiska Karviná) 1:31:31, 3. Jan Haberland (Sokol Brno) 1:33:03, Ženy do 35 let (8): 1. Sylvia Hvolková (Grafobal Skalica) 1:25:15, 2. Milada Barešová (Kunštát) 1:30:47, 3. Lenka Jančaříková (Brno) 1:32:24, Veteránky nad 35 let (3): 1. Alena Krchláková (Vsetín) 1:41:31, 2. Monika Kubová (Blansko) 1:52:22, 3. Jeanette Navrátilová (Přerov) 2:02:49.

Policie INFORMUJE - ze dne 10.06.2008 (2)
Výsledky fotbalových soutěží OFS Blansko – 24. kolo, 24. – 25. 5. 2008 - ze dne 27.05.2008 (2)
Rekordní pokusy opět odolaly - ze dne 06.04.2008 (2)
Ministr životního prostředí navštívil Blansko a Boskovice - ze dne 20.02.2024 (1)
V Blansku postaví nový bazén - ze dne 14.01.2024 (1)
Denní centrum pro lidi bez domova nově otevíráme i o víkendu - ze dne 30.11.2023 (1)