Fanoušci z Lysic a Boskovic na Neste Oil Rally Finland 2011

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 18/2011, vloženo dne 31.08.2011

[Stálý odkaz na článek]

Pojedeš s náma do Finska na rally? Jednoduchá otázka na kterou jsem rozmýšlel odpověď asi 10 sekund. Ve Finsku jsem ještě nebyl a představa cesty tam Pobaltskými republikami, to je nabídka, které se nedá odolat. Ano, jedu, kdy? Asi takto jsme se domluvili a začalo se plánovat. V pátek dne 22. července 2011 v odpoledních hodinách jsme vyrazili, Daniel, Břetislav a Pavel z Lysic, Jiří a František z Boskovic, dodávkou směr jižní Finsko, cílem bylo městečko Jamsa, středisko zimních sportů tamní oblasti.
Přes noc jsme projeli nekonečným Polskem, kde jsme se na severu nad ránem zastavili v bývalé německé válečné pevnosti zvané Vlčí doupě u města Ketrzyn. Vlčí doupě je dnes jen zbytek rozvalin neskutečně obrovských betonových kusů, podzemní bludiště a spousta turistů. Poté jsme pokračovali do Litvy, kde nás na první pohled zarazil neuvěřitelný pořádek, silnice v perfektním stavu, krásná města i vesničky. Tyto dojmy nás provázely cestou všemi Pobaltskými republikami. Po projetí Kaunasem jsme zamířili do města Klaipeda, které je vstupní branou na přírodní unikát - národní park Kurská kosa, poloostrov cca. 80 kilometrů dlouhý a 400 m až 4km široký pás písečných dun vysokých místy i 70 metrů. Polovina patří Litvě, polovina Kaliningradské oblasti Ruska. Právem je toto místo národním parkem, protože turistům nabízí typicky baltskou přírodu v celé její kráse - písečné podloží, husté borové lesy, všudypřítomný slaný vánek od moře a chvílemi až dvoumetrové vlny příjemně chladivého moře. První dva dny cesty nás provázelo pošmourné a deštivé počasí, byli jsme tedy zvědaví, co nám připraví na další dny. Ráno nás přivítalo slunečné a teplé počasí, které nám potom přálo během celé cesty. Další déšť jsme viděli až poslední den cestou zpět po přejetí českých hranic z Polska. Bylo nádherně teplo, přesunuli jsme se tedy na pláž a celé dopoledne se věnovali koupání a slunění. Poté jsme pokračovali na Horu křížů u města Šiauliai, překročili hranice Lotyšska, prohlédli si hrad Bauska a přenocovali v rekreačním středisku Jurmala, nedaleko Rigy, hlavního města Lotyšska. Odpoledne a večer jsme se opět koupali v liduprázdném Baltském moři a měli pro sebe celou širokou pláž jemného bílého písku. Nádhera! Ráno jsme přejeli do Rigy a opět se nestačili divit, že v postsovětské republice je možno mít tak vzorný pořádek. Že by komunismus v praxi? Ne, tepoucí moderní město, kde asi obyvatelům záleží, jak žijí. Mohli bychom se od těchto republik určitě co učit. A čím více na sever, tím bylo vše pěknější. Další den jsme přejeli do Estonska a projeli po pobřeží až na samotný sever země do národního parku Lahemaa, východně od hlavního města Tallinnu. Viděli jsme desítky kilometrů nádherných pláží bez lidí, několikrát jsme se jen tak zastavili a zase vykoupali. Nejen, že příroda byla stále pěknější, ale i počasí a voda teplejší! Na noc jsme dojeli do stanového tábora v Tallinnském přístavu. Již nyní jsme byli tak vysoko na severu, že ještě kolem 23 hodin, bylo venku pološero. Ráno jsme si chtěli koupit lístky na trajekt do Helsinek a došlo k prvnímu závažnému problému. Byla středa, a tři společnosti provozující trajekty nám oznámily, že volné lístky jsou až na sobotu dopoledne! Naštěstí u poslední společnosti Tallink bylo ještě volno, tak jsme se mohli nalodit a pokračovat trajektem Star dále na sever, cílem bylo hlavní město Finska.
Helsinky - první dojem byly neuvěřitelně vysoké ceny všeho, co se dá ve Finsku pořídit. Potraviny, ubytování, nafta, suvenýry ... Později jsme zjistili, že například za plechovku piva 6,75 Eur je celkem normální cena a přestali jsme se divit. Teplota vzduchu 28°C, nádherné počasí, ideální podmínky pro prohlídku hlavního města. Večer dlouho světlo, není tedy kam spěchat. Čekalo nás posledních asi 300 km na sever do Jamsy. Jamsa je vzdálena cca. 1.600 km vzdušnou čarou od Boskovic, asi 3.000 km od severního pólu. Finsko je nádherná země, ne tisíců, ale musí být desetitisíců jezer a ostrovů v nich, krásná severská příroda, obrovské vzdálenosti, neobydlené oblasti. Rozloha Finska je asi 4x větší než Česka a žije zde jen asi necelá polovina obyvatel.
Doteď jsme se kochali a užívali si nádherná města a přírodu a po příjezdu do Jamsy nás čekal "zlatý hřeb" cesty, Finská rally s hlavním sponzorem Neste Oil, což je něco jako česká Benzina. Tato rally je údajně nejpopulárnější na světě, možná právě proto, že 100% závodů se jezdí na šotolinových cestách. Všechny rychlostní závody byly naplánovány v okolí města Javaskyla, ale vzhledem k obrovským vzdálenostem jsme denně najezdili i kolem 400km, abychom stihli zhlédnout dvě nebo tři RZ (rychlostní zkoušky). Hned úvodní testy - shake down - naznačily, že půjde vskutku o mimořádnou podívanou! Stojíte pár metrů od prašné cesty, kde za neuvěřitelného řevu motoru doslova letí závodní speciál rychlostí místy převyšující i 200km/h. Všechna čtyři kola neustále hrabou, každá zatáčka se projíždí řízeným smykem a za dalších cca. 60 sekund následuje další vůz. Podotýkám, že se jedná o cestu jen o něco málo širší, než je samotné auto. Klobouk dolů před řidičským a navigátosrkým uměním posádky! Celou rally, která trvá celkem 3 dny, navštíví kolem 250.000 návštěvníků, ve Finsku je tento sport nejpopulárnější, zároveň s hokejem. Dokonce jsme potkali jednoho hokejového fanouška, který, když zjistil, že jsme Češi, se nám pochlubil, že byl v květnu na zlatém finském hokejovém finále proti Švédsku v Bratislavě, a že to byl nejšťastnější den jeho života. Kromě místích jsme potkávali mnoho fanoušků především z Ruska a Estonska, také jsme narazili na početné skupinky Čechů. Celou finskou rally vyhrála průběžně vedoucí posádka letošního seriálu, devítinásobný mistr světa, Francouz Sebastien Loeb na Citroenu, druhý se umístil Fin Jari-Matti Latvala ve Fiestě a třetí Sebastien Ogier na Citroenu. Časový rozdíl mezi nimi byl 8, respektive 12 sekund. Závod byl neuvěřitelně vyrovnaný vzhledem k tomu, že celkem se závodilo na tratích dohromady dlouhých asi 1400km (z toho 400km RZ). Následovalo slavnostní zakončení a pomalu jsme se začali chystat zpět.
V neděli ráno jsme se naposledy rozloučili s finskou přírodou a vyrazili na jih. Ještě jsme se zastavili v Tallinnu, který jsme si nechali až na konec. Udělali jsme moc dobře, protože Tallinn je opravdovou historickou perlou Estonska a nejpěknějším městem, které jsme stihli během cesty navštívit. V podvečer, po prohlídce města, nás čekaly již jen nonstop téměř dva tisíce kilometrů zpět, více než polovina bez dálnic či rychlostních silnic. Domů jsme přijeli v pondělí večer. Pocelou dobu cesty bylo v Česku deštivé a chladné počasí, každého jsme proto velmi udivili odpovědí na otázku, kde jsme se tak opálili, že na severu, ve Finsku.
Jiří Dvořáček


Všechny články z tohoto čísla (18/2011):

Rubrika: Zpravodajství
Aktuální provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 12. - 18. 9. 2011
Aktuální provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 5. - 11. 9. 2011
Během prázdnin ošetřovali v nemocnici čtyřicet pět úrazů denně
Český rozhlas Brno zve dárce krve k odběru i na koncert
Další rozhledna je nadosah
Dary obcím oceněným v krajském kole soutěže Vesnice roku
Drnovice a Podomí již spojuje nová silníce
FESTIVAL VĚDY S JIHOMORAVSKOU PLYNÁRENSKOU * 7. ročník
Chystají královské Hemžení
Informace pro občany:
IReSoft uvádí na trh komplexní informační systém pro terénní sociální služby
Jihomoravský kraj podpoří VUS Ondráš
Konec prázdnin oslaví na kole
Krádeže na blanensku
Krajské dožínky se uskuteční na Mendlově náměstí v Brně
Kras konečně zahalí lešení
Křetínka cup podruhé
Kunštát opět zaplaví keramikou
Minerva slavila stotřicátiny
Na Znojemském historickém vinobraní budou ta nejlepší vína
Nová úprava zákona o oběhu bankovek a mincí v oblasti výměny poškozených peněz
O optimalizaci škol rozhodne zářijové zastupitelstvo
PM-LINGUA bourá jazykové bariéry
Podepsána smlouva o spolupráci Jihomoravského kraje a Senior Holding s.r.o.
Podpora profesionálních složek Integrovaného záchranného systému
Pochod krále Jiřího podruhé
Pošty na obcích v ohrožení?
Pozvánka na úzkorozchodnou železnici Zastávka-Babice-Zbýšov
Před 110 lety se „narodil“ vysavač
Rada schválila výkony středních škol zřizovaných krajem
Reparát z územního plánu města Brna
Rocková pivní zahrádka na nádvoří Staré radnice již tento pátek
Sběrný dvůr v novém
Sedmý ročník Noci vědců v Brně nově prezentují všechny tři univerzity
Sochaři zamířili do Visek
Spolupráce Jihomoravského kraje a Senior Holding,s.r.o.
Spolupráce JMK se Sítí mateřských center
Spolupráce v oblasti odborného školství
Statistika škol 2001/12 v Jihomoravském kraji, Volná místa na SŠ
Staví se pokračování cesty
Třetí sezona Letního kina Na Dobráku se vydařila
V BRNĚ VZNIKNE CENTRUM SDÍLENÝCH SLUŽEB
Vinaři varují před nepoctivými prodejci burčáku
Vodní nádrže i říčky pod drobnohledem
Vrcholí soutěž Žena regionu
Vstup nemocnice má novou recepci
Vylepšili prostranství před kostelem
Výstavbu komplikuje nedostatečná čistička
Vystaví úlovky z dílny i z výletů
Výuka psychologie pro veřejnost je populární
Výzva k přihlašování - Mezinárodní olympiáda mladých vědců
Zásady územního rozvoje kraje připraveny k projednání
Závodnici si dračí lodě pochvalovali
Ženy si zvykají na šroubovací uzávěry dříve jak muži
Žně dopadly nad očekávání

Rubrika: Kultura
Akce Muzea Blansko v druhé polovině září 2011
Dny evropského dědictví v Blansku
Fotografie v synagoze
Fránkovy modely v muzeu
Happeningové loučení s létem
Iberica láká stále více lidí
KOLONIÁL U PANA BAJZY……aneb Historie obchodu a obchodování
Koncert The Glass Onion
Kulturák ovládne Tango Milonguero
Letovický 3+1 přilákal téměř šest set lidí
Litografie v galerii PEX
Natáčení studentského snímku Ztracená duše
Tomáš Hanák poprvé v Iberice
Vernisáž výstavy 64. Uměleckého salonu v Poličce
ZAPOMENUTÉ LOUTKY - skvosty Moravského zemského muzea
Znojemské historické vinobraní 2011 - nejlepší vína Moravy i nabitý kulturní program

Rubrika: Sport
„Boskovice měly být aktivnější,“ shodli se trenéři
Blansko i Ráječko vítězně
Černé mraky nad rájeckým fotbalem
Červenka beach open 2011 – 2. turnaj
Derby v Rájci skončilo bez branek
Jan Šafařík má z návratu do Boskovic radost
Juniorům vládl Moravec
Mistrovství republiky v Boskovicích
Ošlejšek trefil vítězství
Pohár Drahanské vrchoviny u konce
Přípravný kemp volejbalistů
Regionální fotbal a film Okresní přebor
Rozhodla druhá půle
Soutěže přípravek - konečné upřesnění jednotných pravidel OFS Blansko
Svitávka šestá
Trenéři spokojeni nebyli
V poháru pokračuje jen Blansko
Výsledky fotbalových soutěží OFS Blansko - 3. kolo
Výsledky fotbalových soutěží OFS Blansko - 4. kolo

Rubrika: Černá kronika
Policie INFORMUJE

Rubrika: Napsali nám
Členové ČZS Boskovice na Bradle a Velké Javořině
Fanoušci z Lysic a Boskovic na Neste Oil Rally Finland 2011
Informace pro členy ČZS a ostatní zájemce
KE KRÁDEŽÍM PROTOKOLNÍCH KNIH V RÁJCI-JESTŘEBÍ
Krásný nápad!! Dejme starší lidi do vězení a zločince do domovů důchodců!
Poděkování
Poděkování hasičům
Studenti pomohou upravit stromy kolem silnic
Untitled Project není jen název článku
Vinohradské vozíkohraní rozveselí konec týdne