Města musí kvůli krizi škrtat v rozpočtech, menší obce zatím vyčkávají

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 7/2020, vloženo dne 14.06.2020

[Stálý odkaz na článek]

Region * Městské a obecní samosprávy nečekají jednoduché časy. Pandemie koronaviru se projevuje nejen například na nulových ziscích městských firem, ale také na poklesu příjmu z daní. Zastupitele tak v mnoha případech čeká škrtání v rozpočtu. Část těchto prostředků totiž stát využije jako kompenzační bonus pro společnosti s ručením omezením. „I s tím kompenzačním bonusem odhadujeme propad rozpočtů krajů, měst a obcí asi o 11 procent a stres testy ukázaly, že i 15 procent zvládnou, aniž by se museli zadlužovat,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová. Realita je však taková, že řada námi oslovených obcí vyčkává a přemýšlí i nad úvěry. Se zahájením či přípravou nových investic se pak všeobecně nepočítá.
Několik akcí tak odvolali například v Kunštátu. „Neuskuteční se například Dobrý den keramiko a v některých případech jsme přesunuly plánované investice, které nebyly v tuto chvíli životně důležité, na další roky. Jedná se například o elektrifikaci Panské zahrady nebo dílčí opravy komunikací. Pokračují jen započaté akce a připravují se ty, na které jsme již získali dotační prostředky,“ přiblížil starosta Zdeněk Wetter. S výraznými škrty počítají v Boskovicích. „Určitě budeme škrtat v rozpočtu formou rozpočtových opatření. Když nám stát nedá peníze, nemůžeme to dělat sami,“ přiznává starosta Jaroslav Dohnálek. Zatím se odkládání akcí týká třeba rekonstrukce školičky u lázní nebo revitalizace sídliště Pod Oborou. „Prvně to budeme řešit na jednání rady a v červnu to předložíme zastupitelstvu ke schválení. Musíme škrtat i v běžných výdajích, nejen investičních. Rozdělané akce, jako třeba rekonstrukci letního kina, ale dokončíme,“ ujistil. „Pokud se však potvrdí scénáře, že snížení bude až o třicet procent, znamenalo by to pro nás propad šedesáti milionů korun. A to si opravdu nedokážu představit. S deseti nebo patnácti procenty bychom si ještě poradili,“ dodal.
V Sudicích současná krize zřejmě definitivně oddálila hodně potřebnou rekonstrukci hlavního průtahu. „Kraj, potažmo stát, nám měl poskytnout peníze na jeho opravu. Ale odsouvá se to, dotace jsou zastavené. Měli jsme uspořené peníze na naši část rekonstrukce, ale ta je v nedohlednu a nemůžeme dále sedět na penězích. Investujeme je tak zřejmě jinam, například do obecního parku,“ přiblížila starostka Olga Dočkalová. Z rozhodnutí ministryně financí ale radost nemá. „Stát rozdává na úkor obcí a ještě nám říká, ať investujeme,“ zlobí se a připravuje alespoň pomocí menších akcí podpořit místní řemeslníky. „Více toho bohužel udělat nemůžeme. Připravovali jsme například pozemkové úpravy ve snaze vytvoření podmínek proti suchu. Bez peněz to ale nepůjde. A to pak bude další problém, který nás zákonitě dostihne,“ myslí si.
I v obcích a městech, kde dosud ke zrušení investičních akcí nepřistoupili, však zůstávají v této situaci velmi opatrní. „Pokračují jen akce, které již byly zahájeny před dobou koronavirou. Není možné odstoupit od smluv a bylo by to i nesmyslné,“ říká starosta Olešnice Zdeněk Peša. Pokračovat by tak měla výměna veřejného osvětlení, modernizace školy nebo revitalizace zeleně. „U dalších investic ale máme vyhlášen stop stav, protože chceme prvně znát výši daňových příjmů za druhý kvartál. V tom prvním se ještě měsíc březen a duben příliš neprojevil. Proto nebude žádné další akce zahajovat,“ říká. Vyčkávají také v Černé Hoře. „Zatím máme jen kusé informace. Z výpočtu přišlo, že snížení daní může být až dvacet procent. To by pro nás samozřejmě problém byl. Ale zatím žádné akce neodsouváme,“ říká starosta Černé Hory Aleš Luksch. „Před námi je hlavně velká stavební akce volnočasového areálu a tam bychom si případně pomohli s investičním úvěrem,“ dodal.
Podobně jako v Olešnici, stop stav vyhlásili také v Drnovicích. „Situaci jsme řešili na poradě. Pokud se opravdu stane, co běží médii, kde se mluví až o propadu dvaceti procent, tak by to byla obrovská rána. Pro nás by to znamenalo minus pět milionů korun,“ přibližuje starostka Lenka Růžičková. „Proto jsme zatím úplně zastavili další akce, jako třeba opravy silnic nebo chodníků. Chtěli jsme přestavovat školu a i nad tím visí otazník. Váháme a čekáme, zda se tyto zvěsti potvrdí.“ Potíže znamená také pozastavení dotačních prostředků. „Ke škrtům jsme zatím sáhnout nemuseli. Bude ale patrně problém se získáváním dotací, některé jsou nyní pozastaveny. A ty chceme využít třeba na rekonstrukci obecního rozhlasu. Jinak by nás to ale výrazněji zasáhnout nemělo," informoval starosta Knínic Petr Grénar.
Menším obcím se v tuto chvíli vyplácí, že mají uspořený dostatek finančních prostředků z minulých let. „Máme připravené přebytky z minulých let na větší investice. Kdyby náhodou bylo třeba, tak bychom je využili. Pomoci si můžeme i bankovním úvěrem. V současné době nemáme žádné dluhy, poslední úvěr jsme předčasně splatili. Ale že bychom museli škrtat investice, to zatím ne,“ říká starosta Suchého Jakub Hlubinka. „Nic odkládat nepotřebujeme, máme vytvořenou rezervu. Rozpočet jsme nenadhodnotili. Příjemné to ale samozřejmě není. Minimálně ušetříme méně, než jsme plánovali,“ připojil se starosta Žďárné Jan Hanák. „Zatím jsme k úpravám rozpočtu sahat nemuseli, peníze máme našetřené a jsou spjaté s dotacemi. Máme ovšem požádané na kraji o dotace, třeba na první etapu obměny veřejného osvětlení nebo osobní automobil pro hasiče. Tak uvidíme, jak to bude,“ doplňuje starosta Valchova Karel Vrána.
Nad případnou potřebou úvěru přemýšlí také v Benešově. „Nyní probíhají tři nebo čtyři akce, které musíme dokončit. Rozpočet ale máme vždy postavený tak, abychom něco ušetřili. Kdyby ani to nestačilo, můžeme si vzít menší úvěr. V tom by neměl být problém. Zatím nás to výrazně nezaskočilo, ale uvidíme, co bude dál,“ přiblížil starosta Antonín Rus. Změny v rozpočtu zatím nemuseli řešit ani na Okrouhlé. „Ale určitě přemýšlíme do dalších měsíců. Dotace jsou zastavené a nevíme, jestli vůbec něco dostaneme. To by se mohlo projevit třeba na plánu stavby komunikace do Nové čtvrti nebo opravy v kulturním domě,“ poukázal starosta Gustav Grün.
Vyčkávat na celkový dopad krize plánují ale i další obce. „Víme, že situaci budeme muset řešit, ale rozpočet máme postavený tak, že by nás to nyní postihnout nemělo. Co máme rozjeté, dokončíme. Jsou to věci, které potřebujeme. Například přípravu vodovodu a opravu střechy na škole. Dále ale budeme muset přemýšlet, co je možné. Dotace budou průšvih,“ myslí si starosta Sebranic Jiří Páral. Ve Voděradech pak řeší především výhled na příští rok. „Uvidíme, jak bude rozpočet vypadat ke konci roku a podle toho se zařídíme na rok 2021. Naší prioritou je za rok udělat vodovod a kompletní vyčištění rybníku. Uvidíme, jak na tom finančně budeme,“ zakončil starosta Lubomír Lepka.(Luke)
Podobné články:
Seminář VAS Boskovice představil lysickou čistírnu i legislativní dopady - ze dne 02.05.2022 (2)
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - ČERVENEC - ze dne 05.03.2021 (2)
Sportovcům je třeba pomoci, zdůrazňuje senátorka Jaromíra Vítková - ze dne 01.03.2021 (2)
Školy čekají na informace o testování žáků - ze dne 01.03.2021 (2)
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - ČERVEN - ze dne 24.02.2021 (2)
Rozpočty počítají s posílením vodovodů či opravami škol - ze dne 23.02.2021 (2)
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - DUBEN - ze dne 14.02.2021 (2)
Rozdělí dotace na kulturní objekty - ze dne 18.01.2021 (2)
Vichřice ničila střechy i auta - ze dne 12.01.2021 (2)
Nemocného podpořili i bez turnaje - ze dne 10.01.2021 (2)
Silvestrovská noc byla klidná - ze dne 09.01.2021 (2)
Tři králové přijdou kvůli covidu online - ze dne 02.01.2021 (2)
Cena vody mírně vzroste - ze dne 17.12.2020 (2)
Koordinátorka Tříkrálové sbírky: Věřím, že se koledovat bude - ze dne 11.12.2020 (2)
Vánoční stromy letos rozsvítí bez veřejnosti - ze dne 30.11.2020 (2)
Cvičili v Rudickém propadání - ze dne 28.11.2020 (2)
Prodlouží platnost řidičských oprávnění - ze dne 22.11.2020 (2)
Fotbal zřejmě ohlásí konec, hokej řeší naději - ze dne 18.11.2020 (2)
Běžecká liga hlásí stop - ze dne 02.11.2020 (2)
Vyrazili k úklidu svého okolí - ze dne 11.10.2020 (2)

Všechny články z tohoto čísla (7/2020):

Rubrika: Zpravodajství
ANI LETOS NEPŘIJDETE O VÝHODNÉ NÁKUPY AKCE ONA DNES
Boskovický zámek změnil výzdobu
Cenu tepla sníží o sto korun
Do westernového městečka se vrací Vinnetou
Dokončují veřejnou toaletu
Dům v Boskovicích stavbou roku
Extraligu nahradí hokejový turnaj
Festival Boskovice se přesouvá
Husí slavnosti ani motosraz se neuskuteční. Jiné akce zatím váhají
Charita Blansko pořádá sběr potravin a dětského oblečení
Kempy hlásí velký zájem turistů
Kvůli Dukelské chystají opravu mostu na Šmelcovně
Kvůli nákaze Covid-19 byla uzavřena škola v Blansku
Legiovlak až v říjnu
Města musí kvůli krizi škrtat v rozpočtech, menší obce zatím vyčkávají
Na hrad Svojanov míří stovky výletníků
Na Svojanově se zabydlí Dracula, Čachtická paní i Van Helsing
Nejstarší kresba je z Moravského krasu
Nemocnice pokračuje v modernizaci přístrojů
Odkoupí Boskovice hotel Velen?
Okolo Malé Hané až za rok
Olešnická Kytka přesunuta na říjen
Plánují omezit provoz na ulici Zámecká
Pohár ve Svitávce nebude
Pokračují s přípravou cyklostezky
Práce v letním kině se prodlouží
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 21. - 31. 5. 2020
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 28. 5. - 7. 6. 2020
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 4. - 14. 6. 2020
Připomněli památku Albína Krejčího
Soutěž k výročí pána z Boskovic
Sportovcům má pomoci speciální dotace
Sucho na Blanensku stále pokračuje, přestože srážek přibývá
Ve 14 přístupných jeskyních ČR startuje 25. května nová sezona. Zkušebně i s eVstupenkami
Ve Sloupě zokruhují vodovod a napojí další vodní zdroj
Vlakové spojení znovu od července
Vyrazte s námi na pochod do přírody
Vystavují fenomén Igráčka
Vystavují igráčky

Rubrika: Sport
Aikido přišlo o letní školu
Boskovští atleti se vrací. Na začátku června vyzvou stovku soupeřů
Čejka se stěhuje
Fotbalové Blansko povede Oldřich Machala
Vzpěrači se vrací domácím závodem
Zájem o elektrokola stoupá

Rubrika: Představujeme
Zdravý pohybový aparát, flexibilita těla, uvolnění těla a mysli, to vše v LiVE STUDIU!

Rubrika: Černá kronika
Na přejezdu ve Svitávce rychlík nabral osobní auto
Nejdříve propíchl pneumatiku, poté s nožem zaútočil na majitele vozu
Opilý řidič se dal před policisty na útěk
Řidič pod vlivem alkoholu skončil na střeše. Nehoda si vyžádala lehké zranění řidiče i spolujezdkyně
Sousedka vyrušila v Ostrově u Macochy zloděje. Z vozidla stihl odnést nářadí
Tragická dopravní nehoda u Svitávky - Mladá řidička střet s dodávkou nepřežila
Ze stavby zmizel vibrační pěch v hodnotě pětapadesát tisíc korun

Rubrika: Napsali nám
Jaromíra Vítková: Finance pro sportovní organizace
Nepřijatelné změny v přípravě a financování programu pro sportovní organizace
Poděkování charitě