Koronavirus uvrhnul republiku do nouzového stavu ... Blanensko má prvního nakaženého

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 4/2020, vloženo dne 16.03.2020

[Stálý odkaz na článek]

Region * Česká republika se ponořila hluboko do stínu epidemie koronaviru Covid-19. Počet nakažených stoupá každým dnem, stejně jako seznam bezpečnostních opatření vydaných vládou. Ta vyhlásila také nouzový stav, který by měl trvat do soboty 11. dubna. Zatím poslední opatření přišla v noci z pátku na sobotu 14. března. Uzavřeny zůstanou obchody kromě potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších.
Na Jižní Moravě platilo v sobotu 14. března pět potvrzených případů nakažení koronavirem. Jedna z nich, žena ve věku přes třicet let, je pak vůbec prvním nakaženým z okresu Blansko. Celkový počet nakažených vystoupal ve stejný den na 150. Zároveň od soboty došlo během nočních hodin k vyhlášení další série opatření proti šíření viru. Začal tak platit zákaz otevírání restaurací a uzavření všech obchodů kromě potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic, prodejen malých domácích zvířat či krmiv a dalších potřeb pro zvířata, novin a tabákových výrobků, prádelny, čistírny nebo prodejce brýlí. Otevřeny zůstávají také rychlá občerstvení a restaurace, které se starají o stravování poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb a ve věznicích. Zákaz se také netýká e-shopů.
Již o několik dní dříve došlo k zavření posiloven, bazénů, veškerých kulturních nebo sportovních či náboženských akcí, poutí, přehlídek a u dalších platí omezení, že se nesmí pořádat s více jak třiceti osobami. Uzavřeny jsou památkové objekty. Zákaz shromažďování nad třicet lidí platí také pro bohoslužby v kostele. V některých obcích tak pokračují i v omezeném počtu, jinde bohoslužby ruší. „Během doby platnosti mimořádných opatření nebudou slouženy bohoslužby veřejně. V určených hodinách však bude farní kostel otevřený k modlitbě. Bohoslužeb se mohou věřící účastnit prostřednictvím rádia a televize,“ uvedla například Římskokatolická farnost v Letovicích. Lidé vracející se z rizikových oblastí musí automaticky do karantény. Volně jezdit mohou řidiči kamionů i nákladní vlaky.
Velký nápor v tuto chvíli samozřejmě zažívají nemocnice. Ty v Blansku a Boskovicích mají až do odvolání zákaz návštěv, jen s několika málo výjimkami. „Podle zákona má osoba nezletilá nebo nesvéprávná právo na přítomnost zákonného zástupce po celou dobu hospitalizace. Apelujeme však na každého jednotlivce, aby zodpovědně přistupoval k současné výjimečné situaci, zejména s vědomím toho, že hospitalizovaní pacienti jsou ohroženou rizikovou skupinou a pro nemocnici je prioritní jejich maximální ochrana. Co se týká pacientů v terminálním stádiu onemocnění, vždy individuálně takovou situaci posuzujeme a ochotně zajistíme důstojný lidský přístup k pacientovi i jeho nejbližším,“ uvedla boskovická nemocnice, která zároveň žádá také pacienty o návštěvu zařízení jen ve skutečně nutných případech. „V souvislostí s pandemií vyzýváme pacienty, aby do nemocnice přicházeli k ošetření pouze v nezbytných případech. Ambulantní provoz bude omezen pouze na poskytování akutní péče. V případě plánované kontroly kontaktujte svého ambulantního lékaře a domluvte si náhradní termín.“
Boskovická nemocnice zároveň upozornila, že neprovádí vyšetření na onemocnění Covid-19, ani odběry pro tato ošetření. „V případě jakýchkoliv dotazů ohledně tohoto vyšetření, kontaktujte telefonicky svého praktického lékaře nebo tísňovou linku 112. K dispozici je zároveň infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, a to na číslech 724 810 106 a 725 191 367,“ doplnil jednatel nemocnice Dan Štěpánský. Zákaz návštěv platí také pro všechna sociální zařízení jako domovy důchodců, Městskou správu sociálních služeb Boskovice nebo Centrum sociálních služeb města Letovice. Žádné osoby s výjimkou záchranné služby a lékařů nepouští do areálu ani velkoopatovická příspěvková organizace Paprsek, která omezila i pohyb klientů po městě.
Zrušen byl provoz veškerých sportovních či kulturních akcí. Mimo tak zůstávají také jeskyně Moravského krasu, Moravské kartografické centrum ve Velkých Opatovicích, knihovny, galerie, muzea nebo i turistická informační centra. Zavřeny byly základní, střední, vyšší odborné, vysoké i základní umělecké školy s výjimkou škol mateřských. Ta jsou zatím na okrese otevřena, přestože i ony zavedly řadu bezpečnostních opatření.
„Žádáme rodiče, kteří mají možnost zajistit péči o své děti náhradním způsobem, aby tak učinili a umožnili snížení počtu dětí ve třídách,“ uvedli například ve Svitávce. „Ve školkách probíhá bezpečnostní opatření, dodržování hygienických předpisů. Rodiče budou upozorněni na potřebu ponechání dítěte, které vykazuje známky chřipkového onemocnění, nachlazení nebo rýmy v domácí péči. V případě, že dítě ve školce vykazuje známky chřipkového onemocnění, školka neprodleně dítě předá rodičům do domácího léčení,“ stojí ve zprávě krizového štábu města ve Velkých Opatovicích.
Zajímavý přístup zvolila v tento moment například Vyšší odborná škola a střední škola Boskovice. „Pro žáky a studenty naší školy bude probíhat do odvolání online výuka. Žáci a studenti obdrží od svých učitelů pomocí emailu, edupage, moodlu a podobně úkoly. Všichni budou s danými učiteli komunikovat a domlouvat se na odevzdávání zadaných úkolů,“ uvedla škola na svých stránkách. Rodiče menších dětí mohou využít také novinky v podobně vysílání pořadu UčíTelka na České televizi, který startuje v pondělí 16. března a na programu ČT2. Zde bude probíhat výuka pro žáky prvního stupně základních škol. V úterý a ve čtvrtek pak bude probíhat také pořad Škola doma, který bude zaměřen na přípravu k přijímacím zkouškám.(Luke)


Podobné články:
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - ČERVEN - ze dne 24.02.2021 (2)
Rozpočty počítají s posílením vodovodů či opravami škol - ze dne 23.02.2021 (2)
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - DUBEN - ze dne 14.02.2021 (2)
Rozdělí dotace na kulturní objekty - ze dne 18.01.2021 (2)
Vichřice ničila střechy i auta - ze dne 12.01.2021 (2)
Nemocného podpořili i bez turnaje - ze dne 10.01.2021 (2)
Silvestrovská noc byla klidná - ze dne 09.01.2021 (2)
Tři králové přijdou kvůli covidu online - ze dne 02.01.2021 (2)
Cena vody mírně vzroste - ze dne 17.12.2020 (2)
Koordinátorka Tříkrálové sbírky: Věřím, že se koledovat bude - ze dne 11.12.2020 (2)
Vánoční stromy letos rozsvítí bez veřejnosti - ze dne 30.11.2020 (2)
Cvičili v Rudickém propadání - ze dne 28.11.2020 (2)
Prodlouží platnost řidičských oprávnění - ze dne 22.11.2020 (2)
Fotbal zřejmě ohlásí konec, hokej řeší naději - ze dne 18.11.2020 (2)
Běžecká liga hlásí stop - ze dne 02.11.2020 (2)
Vyrazili k úklidu svého okolí - ze dne 11.10.2020 (2)
Přesouvají kulturní akce - ze dne 08.10.2020 (2)
Kraj povede čtyřkoalice, hejtmanem bude Grolich - ze dne 08.10.2020 (2)
Republika znovu vyhlásila nouzový stav - ze dne 06.10.2020 (2)
Regionální koupaliště hodnotí letošní sezonu - ze dne 02.10.2020 (2)

Všechny články z tohoto čísla (4/2020):

Rubrika: Zpravodajství
Česká republika vyhlásila nouzový stav
Informace Bezpečnostní rady města Boskovice v souvislosti s opatřeními vlády proti šíření viru COVID
Informace z jednání Krizového štábu města Boskovice
Kandidují do krajského zastupitelstva
Končí televizní signál DVB-T
Koronavirus uvrhnul republiku do nouzového stavu ... Blanensko má prvního nakaženého
Kraj odvolal ředitelku ZUŠ Boskovice
Městské kulturní středisko v Letovicích stihlo uspořádat Velký dětský maškarní karneval
Musí doplácet na sociální služby
Může stát lezecká stěna v areálu školy?
Na Okrouhlé uskutečnil druhý ročník výstavy modelů ze stavebnice Lego
Na zámek se vrátily restaurované památky
Nemocnice Boskovice zřídila od středy 25. března specializované oddělení pro pacienty
Nemocnice při kontrole zajistila prvního nakaženého koronavirem
Omezí podomní prodej ve Žďárné
Opravovaný sál může sloužit pro svatby
Plánují opravu mostu
Projekční týden v Letovicích
Protidrogový vlak nedorazí
Předali čestné občanství
Sběrný dvůr chtějí ještě letos
V Boskovicích proběhl veletrh knih
V Letovicích získali překvapivou dotaci
Zavádí Seniorskou obálku
Změna v zastupitelstvu
Zvýší nájemné městských bytů

Rubrika: Sport
Boskovice znají nejlepší sportovce
Boskovické běhy až v září
Elite Sport bojoval na republikovém mistrovství, jejich přípravka pak oslnila Boskovice
Měli jsme velkou šanci na úspěch, říká trenér hokejistů Tomáš Karný
Plavci sbírali medaile doma i v Budějovicích
Úspěch šprtce v družstvech
Volejbalistky porazily Jehnici

Rubrika: Představujeme
Čertovská vinotéka Boskovice informuje: Víno Vám doručíme pohodlně až do domu

Rubrika: Černá kronika
Pátráme po dvojici, která okradla seniorky
Žena srazila srnu, další řidič pod vlivem alkoholu narazil do jejího vozu

Rubrika: Napsali nám
Jan Vlach postoupil do krajského kola olympiády z ekonomiky na Masarykově univerzitě v Brně
NEOBVYKLÉ VELIKONOCE TRADIČNĚ, DOKONCE I V KARANTÉNĚ
Od pondělí pojede Noclehárna pro muže Blansko v nepřetržitém provozu
Poslední únorová sobota v knihovně na Kořenci byla spojena s pletením z pedigu