Může stát lezecká stěna v areálu školy?

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 4/2020, vloženo dne 24.03.2020

[Stálý odkaz na článek]

Boskovice * Bude v plánované sportovní hale stát také závodním parametrům odpovídající lezecká stěna? Nebo se město ve spolupráci se školou pustí do stavby méně disponované stěny? Na tuto otázku se snažili najít řešení boskovičtí zastupitelé, přestože oficiálně jednali pouze o odpovědi na petici na podporu stavby lezecké stěny. Téma ovšem nakonec zabralo více jak dvě hodiny času.
Stavba lezecké stěny je v Boskovicích velkým tématem a navíc vznikla petice na její podporu. Vedení města dle svých slov tuto možnost nezamítá, hledá však vhodnou možnost k realizaci i financování. „Tento požadavek byl projednán ve sportovní komisi, jejíž výsledek byl, aby sportovní hala neobsahovala horolezeckou stěnu. Neměla by být součástí vnitřního prostoru, aby nedošlo k rozporu při provozování míčových sportů,“ uvedl místostarosta Radek Mazáč s tím, že by se mohlo jednat maximálně o přístavek haly. „To by ale stálo řádově pět až sedm milionů korun, které by stavbu navýšily,“ upozornil. A právě proto nabídl zastupitelům další variantu ve spolupráci se Střední školou André Citroëna. Ta by totiž měla stavět vlastní lezeckou stěnu. „Zrodila se myšlenka, která by mohla být rychlá a atraktivní. Jako město bychom se k záměru přidali a byli bychom schopni alokovat prostředky i na rozšíření stěny. Takto může vzniknout rychle a lidé nemusí nikam dojíždět,“ poukázal. Škola totiž plánuje stěnu jen na polovinu délky tělocvičny, v případě připojení města by se mohla rozšířit po celou plochu.
Podle ředitele školy, Karla Ošlejška, který je zároveň také zastupitelem města, by se ale nejednalo o plnohodnotnou stěnu, na které by se daly pořádat závody. „Tato aktivita nevznikla za účelem zhatit další aktivity k vytvoření plnohodnotné stěny v Boskovicích, ale vychází z potřeb školy, zejména výuky oboru bezpečností právní činnost a bezpečnostní služby. Pro ně bude jednoznačně přínosem,“ upozornil. „Jsme připraveni zafinancovat tuto stěnu víceméně sami, ale pro naše potřeby předpokládáme využití šířky přibližně osmi metrů, výšky sedm a půl metru. To je solidní, ale neumožní to pořádání soutěží,“ poukázal. „Byla zadána studie na projekt, který bude řešit stěnu celou, protože rozdíl ve financích je minimální. Realizace poloviny stěny by stála 250 tisíc korun, celé pokrytí kolem půl milionu,“ pokračoval Ošlejšek s tím, že je reálné mít polovinu stěny zrealizovanou již do září letošního roku. Ředitel školy zároveň doplnil, že stěnu by bylo možné, zejména v sobotu, neděli a o svátcích, nabídnout v rozsahu sedmi až deseti hodin. Ve všední dny probíhá výuka do 14:30, ale sportují zde také florbalisté, basketbalisté či malý fotbal, takže by rozsah byl asi dvě až tři hodiny odpoledne či v podvečer. „Můj osobní názor je ten, že to není ideální řešení, takže budu podporovat výstavbu lezecké stěny v rámci města Boskovice,“ dodal.
Podle podporovatelů je však důležitá právě výška stavby nové sportovní haly, která by umožnila postavit plnohodnotné sportoviště. Podobně vysokou stavbu, navíc sportovního rázu, nemusí v Boskovicích stavět desítky let. „Když bude zeď vysoká šest metrů, jsme schopni určité obtížnosti stěny, aby byla dostatečně náročná i pro dospělé a pořádání závodů. Myslím, že je dobré dívat se směrem dopředu a ne si za deset let říct, že komunita lezců se rozvinula a rázem není kde závodit,“ upozornil autor petice Petr Ondráček, který nabídl i možnou spolupráci. „Konzultoval jsem s dodavateli lezeckého vybavení možnost, že bychom se do toho pustili s využitím potenciálu výrobců outdorového vybavení, kteří by protislužbou za to, že tam budou mít reklamu, zasponzorovali lezeckou stěnu i vybavení pro případné lezce, kteří nemají vlastní vybavení,“ nabídl.

Na vhodné podmínky čekají také další sportovní kluby
Vedení města však upozornilo, že ve městě jsou další sportovní aktivity, které nemají vhodné podmínky. „Tato aktivita se objevuje ve chvíli, kdy i celá řada dalších klubů, které provozují dlouhodobě koncepční činnost, nemá vhodné podmínky. Je to férové i k ostatním oddílům, které pracují dlouhodobě než dát jednomu oddílu pět až sedm milionů. Například Rytmus má více jak šest stovek členů a také by mohl přijít, ať dáme peníze na opravu školičky. Své zázemí nemají dlouhá léta tenisté, atletický oddíl nemá ovál. Nastala doba, kdy si musíme přiznat, že město nedokáže v plném rozsahu vyhovět všem sportovcům a oddílům. Je tu petice za kuželnu, za lezce, oddíl vzpírání nemá prostory pro pořádání soutěží. Je velký nárůst atletů, kteří přišli s požadavky na rozběhovou dráhu. Florbalisté, volejbalisté. Nikdo z nich neměl plnohodnotné podmínky,“ upozornil Mazáč.
A jsou to právě kuželkáři, kteří dlouhodobě působí ve zcela nedůstojných podmínkách, přestože dosahují kvalitních výkonů. Se stavbou nové kuželny se počítalo již v případě projektu stavby haly na Slovákové. Dnes by mohla být součástí budoucí podoby Červené zahrady. „Nejlepší myšlenka byla ta prvotní, aby byla součástí základní školy. Pokud nebude součástí celku, nebude zachovaná teplota, nebude se temperovat. Kuželnu musí obsluhovat šikovný technik, proškolený. Samostatně stojící kuželna by byla, i s ohledem na topení, docela nákladná. Je to přeci jen sport, kdy stačí přijít a zkusit si to a to je ve stávajících prostorách složité,“ poukázal za kuželkářský oddíl Petr Papoušek.
Vše má ovšem jeden velký háček a tím jsou finance. „Přál bych si, kdyby všichni sportovali. Dostaňme děti od počítačů. Ale tato cesta má své limity. Realita je taková, že například u knihovny nás čeká velké přemýšlení, jak ji zafinancovat. Když to dopustíme také u sportovní haly, tak můžeme namodelovat třeba heliport, ale pak se budeme divit, že to nejsme schopni zafinancovat. A ke všemu nemáme ve městě jenom sport,“ upozornil starosta města Jaroslav Dohnálek. „Stojíme na křižovatkách a musíme zvážit, na co opravdu máme. A já se bojím, že rozpočet má své limity. A vnitřně říkám, že pokud hala přesáhne osmdesát milionů korun, tak ji můžeme mít nakreslenou pro světovou cenu za architekturu, ale těžko ji postavíme. A to platí i u jiných s taveb. Nechtěl bych, a předchůdcům to nevyčítám, aby to dopadlo jako u zadání komunitního centra, které mělo stát 60 až 80 milionů a realita bude o hodně horší. Nedělejme tak také s halou,“ uzavřel.(Luke)Podobné články:
Do nové sezóny bez závazků - ze dne 15.03.2010 (2)
Úvodní duel rozhodl obránce - ze dne 15.03.2010 (2)
Fotbalová DIVIZE - ze dne 02.06.2008 (2)
Konkurzní řízení na funkci ředitelky - ze dne 08.04.2008 (2)
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Volejbalistkám se na lepší časy neblýskalo - ze dne 06.03.2008 (2)
Zaměřují se na prevenci kriminality - ze dne 14.02.2008 (2)
Farmářské trhy budou častěji - ze dne 26.02.2021 (1)
Pošta opět krátí otevírací dobu - ze dne 24.02.2021 (1)
Aikido Boskovice cvičilo online - ze dne 24.02.2021 (1)
Nemocnice Boskovice pomohla jiným krajům - ze dne 19.02.2021 (1)
Umělecké školy bojují o žáky - ze dne 17.02.2021 (1)
VYHLÁŠENÍ BÁSNIČKOVÉ SOUTĚŽE na téma: „Jak prožívám období nouzového stavu?“ - ze dne 09.02.2021 (1)
Otevřeli venkovní sportoviště - ze dne 06.02.2021 (1)
Jak dál se sportovní halou? - ze dne 06.02.2021 (1)
Na Základní škole v Boskovicích uspořádali sněhové hrátky - ze dne 06.02.2021 (1)
Do kapes si nacpali i tampony - ze dne 02.02.2021 (1)
Situace v nemocnici se lepší - ze dne 02.02.2021 (1)
Boskovičtí atleti vyhlížejí návrat ke společnému tréninku - ze dne 02.02.2021 (1)
Občané vybrali Louku v proluce - ze dne 29.01.2021 (1)

Všechny články z tohoto čísla (4/2020):

Rubrika: Zpravodajství
Česká republika vyhlásila nouzový stav
Informace Bezpečnostní rady města Boskovice v souvislosti s opatřeními vlády proti šíření viru COVID
Informace z jednání Krizového štábu města Boskovice
Kandidují do krajského zastupitelstva
Končí televizní signál DVB-T
Koronavirus uvrhnul republiku do nouzového stavu ... Blanensko má prvního nakaženého
Kraj odvolal ředitelku ZUŠ Boskovice
Městské kulturní středisko v Letovicích stihlo uspořádat Velký dětský maškarní karneval
Musí doplácet na sociální služby
Může stát lezecká stěna v areálu školy?
Na Okrouhlé uskutečnil druhý ročník výstavy modelů ze stavebnice Lego
Na zámek se vrátily restaurované památky
Nemocnice Boskovice zřídila od středy 25. března specializované oddělení pro pacienty
Nemocnice při kontrole zajistila prvního nakaženého koronavirem
Omezí podomní prodej ve Žďárné
Opravovaný sál může sloužit pro svatby
Plánují opravu mostu
Projekční týden v Letovicích
Protidrogový vlak nedorazí
Předali čestné občanství
Sběrný dvůr chtějí ještě letos
V Boskovicích proběhl veletrh knih
V Letovicích získali překvapivou dotaci
Zavádí Seniorskou obálku
Změna v zastupitelstvu
Zvýší nájemné městských bytů

Rubrika: Sport
Boskovice znají nejlepší sportovce
Boskovické běhy až v září
Elite Sport bojoval na republikovém mistrovství, jejich přípravka pak oslnila Boskovice
Měli jsme velkou šanci na úspěch, říká trenér hokejistů Tomáš Karný
Plavci sbírali medaile doma i v Budějovicích
Úspěch šprtce v družstvech
Volejbalistky porazily Jehnici

Rubrika: Představujeme
Čertovská vinotéka Boskovice informuje: Víno Vám doručíme pohodlně až do domu

Rubrika: Černá kronika
Pátráme po dvojici, která okradla seniorky
Žena srazila srnu, další řidič pod vlivem alkoholu narazil do jejího vozu

Rubrika: Napsali nám
Jan Vlach postoupil do krajského kola olympiády z ekonomiky na Masarykově univerzitě v Brně
NEOBVYKLÉ VELIKONOCE TRADIČNĚ, DOKONCE I V KARANTÉNĚ
Od pondělí pojede Noclehárna pro muže Blansko v nepřetržitém provozu
Poslední únorová sobota v knihovně na Kořenci byla spojena s pletením z pedigu