V Boskovicích na podzim odstartuje projekt sportovní třídy

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 3/2021, vloženo dne 15.03.2021

[Stálý odkaz na článek]

Boskovice * Základní škola v Boskovicích vyčlení od nového školního roku speciální sportovní třídu. Ta bude mít více hodin tělesné výchovy a zároveň se o děti bude starat více učitelů. Zaměření je plánováno na všeobecný sportovní rozvoj, nebude se tedy soustředit na jednotlivá sportovní odvětví. Fungování sportovní třídy připravila škola především díky práci FC Boskovice.
Důležitou zprávou na úvod je, že se sportovní třída nezaměří na konkrétní sport, ale všeobecný sportovní vývoj dětí. „Iniciativa klubů v Boskovicích zřídit sportovní třídu je dlouhodobá. V minulosti to ale spíše mířilo na jednotlivé sporty. Nyní půjde o všeobecný sportovní rozvoj v podobě jedné hodiny tělocviku týdně navíc a především zavedením tandemové výuky, kdy se žákům budou věnovat dva učitelé,“ přiblížil ředitel ZŠ Boskovice Vladimír Ochmanský s tím, že třída by měla fungovat na pracovišti Sušilova. Přitom v minulosti byly sportovní aktivity mířeny spíše na Slovákovou. „Jsou tu pro výuku vhodné podmínky a zejména efektivní spojení na Městské lázně či areál v Červené zahradě. Ze Slovákové by to bylo o poznání dále,“ vysvětlil.
Pro školní rok 2021/2022 by měla být zřízena sportovní třída u prvního ročníku. O rok později by již platila pro první a druhý ročník, a tak dále. V jedné třídě se počítá maximálně s účastí 24 až 26 žáků. Zájem rodičů bude škola teprve zjišťovat za pomocí dotazníků. Větší počet hodin tělesné výchovy však musí vedení školy nahradit na úkor jiného předmětu. „Vždy to znamená něco za něco. Při kalkulaci nového ročníku musíme zase jinému předmětu hodinu ubrat. Samozřejmě nepůjde třeba o matematiku nebo český jazyk. Ale musíme to upravit, děti nemohou být ve škole celý den. Podobně jsme navyšovali v minulosti hodiny anglického jazyka nebo od prvního září informatiku,“ přiblížil Ochmanský.
Na rozjetí sportovních tříd se podíleli hlavně fotbalisté FC Boskovice, ale také atletický oddíl Elite sport Boskovice. Oba kluby spojuje osoba Jaroslava Žouželky, který trénuje atlety i fotbalisty. A především je učitelem tělesné výuky na ZŠ Boskovice a bude se tak na sportovních třídách přímo podílet. „Projekt vzniká podle nápadu Jardy Žouželky, mě a Honzy Havlíčka. Sbírali jsme informace, jak nejlépe jej uvést v činnost, vypracovali celý projekt a dali jej dohromady s panem Ochmanským. Důležité bylo právě zapojení Jardy Žouželky, který pro nás dělá atletické tréninky. On bude zastřešovat sportovní část. Má k tomu všechny předpoklady. Postupně jsme mluvili s učiteli tělesné výchovy a budeme i s ředitelkami a zástupkyněmi Mateřských škol, které jsou v tomto konceptu strašně důležité,“ říká předseda výkonného výboru FC Boskovice Radek Stříž. „Nebylo našim cílem udělat fotbalovou třídu, ale zajistit lepší výuku sportu každému, kdo o to bude mít zájem. Nebudou žádné náborové testy. Vydáváme se směrem, který jsme viděli při komunikaci s univerzitami v Olomouci a Hradci Králové. Inspirovali jsme se také v Prostějově. A náš model již chtějí využit i jiné školy,“ dodal s tím, že FC Boskovice připravují také koncept boskovické olympiády, vždy pro konkrétní ročník. Toho by se ale naopak účastnili všichni žáci daných tříd.
Důležitou součástí plánu sportovních tříd je také zapojení atletického Elite sport Boskovice. „Sportovní třídu povede Jarda Žouželka, jeden z našich atletických trenérů. Byli jsme u toho od počátku, jsem rád za to, že bude trénink všestranný. Jsou to první třídy, tím pádem děti od šesti let. Vybrat, na který sport se soustředí, mají tak do dvanácti nebo třinácti let čas. Mezitím ať dělají všeobecnou přípravu, na kterou naváží všechny oddíly,“ myslím si za atletický oddíl Bohdan Charvát. Oba kluby pojí právě zapojení Jaroslava Žouželky. Ten v minulosti hrál za mládežnické oddíly FC Boskovice a později se přesunul k atletice. Nyní se bude starat o sportovní vývoj místních dětí, nejen jako trenér v obou týmech, ale hlavně jako učitel tělesné výchovy na základní škole.
„Projekt spočívá v tom, že nyní u prvního ročníku budou místo dvou tři hodiny tělesné výchovy týdně. A co považuji za nesmírně důležité, budou na hodině dva učitelé a mohou si děti rozdělit na skupiny,“ přiblížil. „Počítá se se všeobecným zaměřením. Předpoklad je takový, že obecně, když dítě dělá nějaký sport, tak je kompletně zatíženo jedním směrem. My bychom měli převážně kompenzovat zátěž. Hlavní myšlenka je ale ta, že nechceme do třídy brát nejlepší sportovce. Ale hlavně, aby byly děti vedené k pohybu, který zaručuje zdravý život. Vytvoření vnitřní motivace, aby se rozhodly samy, že budou sportovat. A ne, aby je k tomu motivovali rodiče tím, že jim koupí nový telefon,“ poukázal.
O vzniku sportovní třídy se v Boskovicích mluví odnepaměti. Dlouhodobé plány na její zřízení měl současný vedoucí oddílu vzpírání Čestmír Sekanina ve spolupráci s tehdejším ředitelem školy na Slovákové, Vladimírem Kotrhonzem. „Tehdy to bylo speciálně zaměřené na tři sporty. Hokejisty, fotbalisty a vzpěrače. Teď je tu hodně atletika i další sporty. Ale Vladimír bohužel zemřel,“ vzpomíná Sekanina. Současný plán však jeho podporu má. „Určitě je to dobrá věc, i bez speciálního zaměření. Naše vzpěrače bychom do této třídy dali. Je potřeba zařídit, aby kromě sportu dávali maximum také vzdělání,“ říká Sekanina. „Stoprocentně si myslím, že je to perfektní nápad. Děti potřebují více pohybu a aktivity. Pokud to bude na Sušilové a tím se zajistí vhodné spojení se sportovišti, o to lépe,“ souhlasí vedoucí oddílu aikido Karel Trefný.
Ne všechny oddíly však zatím o tomto záměru mají více informací. „Je to pro mě novinka, takže zatím nemám moc, co k tomu říct,“ prozradil například trenér oddílu plavání Jan Horák. „Vím, že se něco zpracovávalo. Pokud to klapne, tak to ale bude určitě dobře i pro nás. Něco takového jsme si dlouhodobě přáli, tak snad se to podaří,“ přeje si. „Zatím o tomto projektu informován nejsem, ale už dlouho se moc nevídáme, tak možná ví víc, některý z trenérů. Dnes se informace předávají složitěji,“ říká předseda volejbalového oddílu Michal Pospíšil. „Pro sportovní kluby by to bylo ale jenom dobře. I my bychom byli rádi, aby měly děti ve škole více tělocviku. V tom jsme pro všema deseti. Záleží ale na koncepci, kterou v tuto chvíli neznám,“ dodal.
Zapojit by se mohli také hokejisté, přestože s podobnými plány sami v minulosti narazili. „Sami jsme si v minulosti o něco podobného snažili, ale nedopadlo to. Nebyl zájem, Boskovice jsou na něco podobného malé město,“ říká Petr Šebek z HC Boskovice. „Jestli to vyjde, budu jen rád, ale mám opačné zkušenosti a trochu se divím tomu, že se do toho někdo pustil. Ale nechci být za škarohlída, fandím tomu a budu rád, když to klapne,“ zdůraznil. Plán hokejistů byl ovšem trochu odlišný, měl být zaměřen hlavně na trénování v dopoledních hodinách. „Zkoušeli jsme to na školách, byli jsme i domluveni na Národohospodářské, protože v dopoledních hodinách je to prostě pro všechny nejlepší doba. Ale nedopadlo to. Podobně to v minulosti zkoušel pan Kotrhonz, ale ne každý učitel s tím bohužel souhlasil. Když měly děti místo jiných hodin navíc tělocvik nebo sportovní činnost, hned druhý den dostaly pětku z látky, na které chyběly. Snad to nyní bude fungovat lépe a bude to mít u dětí efekt. Více pohybu potřebují v dnešní době jednoznačně,“ zakončil.(Luke)


Podobné články:
Do nové sezóny bez závazků - ze dne 15.03.2010 (2)
Úvodní duel rozhodl obránce - ze dne 15.03.2010 (2)
Fotbalová DIVIZE - ze dne 02.06.2008 (2)
Konkurzní řízení na funkci ředitelky - ze dne 08.04.2008 (2)
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Volejbalistkám se na lepší časy neblýskalo - ze dne 06.03.2008 (2)
Zaměřují se na prevenci kriminality - ze dne 14.02.2008 (2)
KOBERCE BOSKOVICE, s.r.o. slaví dvacet let na trhu - ze dne 09.08.2022 (1)
MSSS Boskovice omezí kapacitu svých klientů - ze dne 08.08.2022 (1)
Šebek se vrací se stříbrem - ze dne 08.08.2022 (1)
Boskovický Strongman láká stále více žen - ze dne 08.08.2022 (1)
Ministerstvo pomůže s rozšířením mobilního signálu - ze dne 04.08.2022 (1)
Žáci Střední školy André Citroëna Boskovice vyjeli na pracovní stáž do Vídně za novými zkušenostmi - ze dne 04.08.2022 (1)
Aikido uzavřelo sezonu - ze dne 27.07.2022 (1)
Den s Policií v Boskovicích - ze dne 27.07.2022 (1)
Plavci na mistrovství republiky - ze dne 27.07.2022 (1)
Vážené dámy, vážení pánové, občané Boskovicka, - ze dne 27.07.2022 (1)
Velký třesk v boskovickém hokeji. Minervu střídá HC Boskovice - ze dne 20.07.2022 (1)
Boskovice mají ArchiMapu - ze dne 20.07.2022 (1)
STAN chce v Boskovicích přinést novou energii - ze dne 20.07.2022 (1)

Všechny články z tohoto čísla (3/2021):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovice se rozhodly připravit sportovní halu s konkrétně vybraným architektem
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - ČERVEN
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - ČERVENEC
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - KVĚTEN
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - LISTOPAD
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - PROSINEC
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - SRPEN
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - ZÁŘÍ
Černá Hora plánuje koupaliště i kluziště
Farmářské trhy budou častěji
Jaromíra Vítková: Zápisy do mateřských škol a doklad o očkování
Majáles zrušen
Malý Chlum čekají změny
Mapa očkujících praktiků v v Jihomoravském kraji
Na Kořenci a Velenově se rozhledny zatím stavět nebudou
Na ZŠ Jabloňany zavítali z pohádky Pat a Mat
Nemocnice Boskovice pomohla jiným krajům
Nová trasa na Výpustku
Od extrému k extrému: mateřské školy stále bez pomoci
Olešnice odkoupila druhou polovinu hotelu
Olešnická kytka online
Poděkovali studentkám za pomoc v nemocnici
Pošta opět krátí otevírací dobu
Rekonstrukce letovické přehrady začne v září
Sportovcům je třeba pomoci, zdůrazňuje senátorka Jaromíra Vítková
Škola v Sebranicích září novotou
Školy čekají na informace o testování žáků
Telefonní signál by měl být posílen
Uzavírka ulice Podhradí
V Boskovicích vznikají černé traily
Výročí objevení kostnice
Zákaz vjezdu na Kamenici
Zámek dostane novou střechu
Zápisy proběhnou možná znovu online
Zcelili pozemky pro výstavbu, ale za cenu ztráty milionů

Rubrika: Sport
Aikido Boskovice cvičilo online
Smlouva pro Jana Fialu
V Boskovicích na podzim odstartuje projekt sportovní třídy