Poděkovali studentkám za pomoc v nemocnici

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 3/2021, vloženo dne 13.03.2021

[Stálý odkaz na článek]

Boskovice * Současná situace ve zdravotnictví je díky pandemii koronaviru pro zdravotníky nesmírně náročná. A to jak díky zaplněným oddělením po fyzické, tak i psychické stránce. S tímto stavem se museli vyrovnat také studenti oboru Diplomovaná všeobecná sestra na Vyšší odborné škole a střední škole Boskovice, kteří poslední měsíce pomáhají v Nemocnici Boskovice. A právě za jejich pomoc se jim začátkem února rozhodla nemocnice oficiálně poděkovat, Monika Kalová a Iveta Vybíhalová se setkání zúčastnily v zastoupení za všechny studující ze zdravotnické školy.
Nemocnice v dnešní době často bojují s nedostatkem personálu a všeobecných sil. O to více tak uvítají výpomoc díky povinné praxi studentek místní školy. „V době pandemie, kdy enormně narůstal počet pacientů pozitivních na Covid-19 i nemocnost pečujícího personálu, jsme velmi ocenili výpomoc studentek a studentů zdravotnických oborů. Opravdu rychle se všichni zorientovali, zapracovali a stali se nedílnou součástí našich kolektivů. Někteří z nich nám pomáhají i nadále a doufám, že u nás po maturitě či absolutoriu zakotví,“ přála by si Lenka Strnadová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Nemocnice Boskovice. Poděkování za vstřícný a odpovědný přístup studentky obdržely také od primáře chirurgického oddělení Radka Bouska, či náměstka pro léčebnou a preventivní péči, primáře Vladimíra Zemánka.
Se zapojením studentů panuje spokojenost také na vyšší odborné škole. „Ze strany školy i studentek bylo poděkování vřele přijato a je vnímáno také jako výsledek dlouhodobé spolupráce. Pro zdravotnické obory je nemocnice klíčový partner při zajišťování výuky odborné praxe. Znalost podmínek nemocnice z praktické výuky nyní byla významným faktorem pro rychlé zapracování studentek do práce na odděleních. Obě strany potvrdily zájem na další spolupráci,“ hodnotí garant oboru VOŠ zdravotnické Jiří Votoček. V době, kdy nemocnice zažívají velký nápor pacientů díky pandemii, dostaly mladé studentky hodně silnou zkušenost. „Jako studentky posledního ročníku se i mě týká pracovní povinnost a musela jsem nastoupit do nemocnice a posílit tak tým sester. Pracuji na oddělení Covid 2, kde jsou hospitalizováni pozitivní pacienti právě s tímto zákeřným onemocněním. Práce to je velmi náročná jak fyzicky, tak psychicky. Ale díky skvělé spolupráci celého personálu v čele s vrchní sestrou Ondřejem Otáhalem se dokážeme covidu postavit čelem a bojovat za naše pacienty. Pevně věřím, že brzy se na sebe budeme usmívat i bez roušek a respirátorů,“ přála by si Ivana Vybíhalová, studentka třetího ročníku.
„Právě pro studující třetího ročníku je tato situace zvláště obtížná, protože je čeká dokončení absolventských prací a příprava na absolutorium. Ne vždy je pro ně jednoduché skloubit teoretickou přípravu, absolvování povinné odborné praxe a také plnit pracovní povinnost nařízené hejtmanem kraje. Práce všeobecné sestry v nemocnici za běžných okolností je náročná, ale také krásná. V době epidemie to platí mnohonásobně. Vím, že je to pro studentky těžká a trnitá cesta, jak získávat zkušenosti, ale věřím, že ji všechny podstupují rády, protože vědí, že jejich pomoc je pro nemocné velmi potřebná. Jsem na ně hrdá a držím jim palce,“ neskrývala úctu vedoucí studijní skupiny Veronika Pospíšilová.
Studentky z boskovické školy ale pomáhaly i v dalších nemocnicích, třeba v Prostějově či Svitavách. „Studenti druhého ročníku se v tomto obtížném období okamžitě zapojili a přihlásili jako dobrovolníci či brigádníci do zdravotnických či sociálních zařízení. Mnozí z nich již od března minulého roku pracují přímo na odděleních, kde jsou soustředěni pacienti s nákazou Covid 19. A i přesto, že u některých studentů bylo toto onemocnění diagnostikováno, nezalekli se a po uzdravení se opět vrátili na daná pracoviště a obětavě pomáhají dál,“ poukázala Monika Šplíchalová, vedoucí studijní skupiny druhého ročníku. „Ve třídě jsou absolventky oboru Praktická sestra, ale také ze Střední školy oborů mimo zdravotnictví. Tyto studentky se zapojily do pomoci v Domově pro seniory při MSSS Boskovice. Po základní odborné přípravě, která byla redukována kvůli uzavření škol, se ocitly v provozu přímé obslužné péče a zvládly to na výbornou. Rovněž mají můj obdiv. Mimo této náročné práce musely zvládat i distanční výuku. K celkové situaci se odvážně postavily a aktivně přizpůsobily, některé si prošly covidovou infekcí, karanténou a opět nastoupily statečně zpět na oddělení i do školy,“ zdůraznila vedoucí skupiny prvního ročníku Věra Kolaříková.
Výuka zdravotních sester má na Vyšší odborné škole v Boskovicích velkou tradici a nově slouží k výuce dvě moderně vybavené odborné učebny. Kromě oboru Diplomované všeobecné praktické sestry je však na škole nově otevřen také obor pro absolventy základních škol, Praktická sestra. „Touto volbou je možné nalézt smysluplné povolání, pomáhat druhým a současně mít jistotu pracovního uplatnění s perspektivou dalšího profesního rozvoje,“ zakončil Jiří Votoček.(Luke)


Foto: Jiří Votoček
Podobné články:
Situace na interně je kritická - ze dne 24.05.2024 (2)
Boskovickou nemocnici povede Radim Dembiňák - ze dne 02.05.2024 (2)
Hledání jednatele nemocnice začíná od začátku - ze dne 22.03.2024 (2)
V nemocnici rezignoval jednatel i předseda dozorčí rady - ze dne 04.03.2024 (2)
Jednatel Nemocnice Boskovice rezignoval - ze dne 26.01.2024 (2)
Nová technika pro porodnici - ze dne 08.01.2024 (2)
Nemocnice Boskovice i v lednu zůstává v režimu akutní péče, neúspěšně naopak vypadá dohoda s novým - ze dne 07.01.2024 (2)
V Nemocnici Boskovice může od ledna dojít k omezení dětské pohotovostní služby - ze dne 23.12.2023 (2)
Omezené návštěvy v nemocnici - ze dne 05.12.2023 (2)
Nemocnici ohrožuje celorepubliková akce lékařů, a navíc se dostala do interpersonálních vztahů - ze dne 29.11.2023 (2)
Nemocnice Boskovice omezí plánované operační výkony - ze dne 31.10.2023 (2)
Nemocnice vykázala pětimilionovou ztrátu a dál hledá lékaře - ze dne 12.10.2023 (2)
Převzali bývalou záchranku - ze dne 20.09.2023 (2)
Boskovická nemocnice se stará o zdraví pacientů již 65 let - ze dne 17.09.2023 (2)
Boskovice představily nového jednatele nemocnice - ze dne 01.07.2023 (2)
Nemocnici hrozilo dočasné uzavření operačních sálů - ze dne 13.05.2023 (2)
Tři zájemci o místo ředitele nemocnice - ze dne 25.04.2023 (2)
Nemocnici dočasně povede starostka - ze dne 24.03.2023 (2)
Omezení návštěv v nemocnici - ze dne 16.03.2023 (2)
Porodnice Boskovice oblíbená i mimo okres - ze dne 12.03.2023 (2)

Všechny články z tohoto čísla (3/2021):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovice se rozhodly připravit sportovní halu s konkrétně vybraným architektem
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - ČERVEN
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - ČERVENEC
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - KVĚTEN
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - LISTOPAD
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - PROSINEC
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - SRPEN
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - ZÁŘÍ
Černá Hora plánuje koupaliště i kluziště
Farmářské trhy budou častěji
Jaromíra Vítková: Zápisy do mateřských škol a doklad o očkování
Majáles zrušen
Malý Chlum čekají změny
Mapa očkujících praktiků v v Jihomoravském kraji
Na Kořenci a Velenově se rozhledny zatím stavět nebudou
Na ZŠ Jabloňany zavítali z pohádky Pat a Mat
Nemocnice Boskovice pomohla jiným krajům
Nová trasa na Výpustku
Od extrému k extrému: mateřské školy stále bez pomoci
Olešnice odkoupila druhou polovinu hotelu
Olešnická kytka online
Poděkovali studentkám za pomoc v nemocnici
Pošta opět krátí otevírací dobu
Rekonstrukce letovické přehrady začne v září
Sportovcům je třeba pomoci, zdůrazňuje senátorka Jaromíra Vítková
Škola v Sebranicích září novotou
Školy čekají na informace o testování žáků
Telefonní signál by měl být posílen
Uzavírka ulice Podhradí
V Boskovicích vznikají černé traily
Výročí objevení kostnice
Zákaz vjezdu na Kamenici
Zámek dostane novou střechu
Zápisy proběhnou možná znovu online
Zcelili pozemky pro výstavbu, ale za cenu ztráty milionů

Rubrika: Sport
Aikido Boskovice cvičilo online
Smlouva pro Jana Fialu
V Boskovicích na podzim odstartuje projekt sportovní třídy