Ředitelé škol v Boskovicích chtějí pokračovat v rozdělané práci

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 9/2018, vloženo dne 09.07.2018

[Stálý odkaz na článek]

Boskovice * Květnový konkurz na pozice ředitele boskovických škol nepřinesl žádné překvapení. Ve svých pozicích tak i nadále pokračují Vladimír Ochmanský jako ředitel základní školy a Dagmar Burianová jako ředitelka školy mateřské. Oba si především přejí pokračovat v již rozdělaných projektech a vytvořit pro žáky optimální prostředí a to jak v oblasti samotného vzdělávání, tak i zázemí.

Plánujete výrazněji měnit koncepci dalšího fungování školy?
V. Ochmanský: Kdybych provedl převratné změny, vlastně bych tím popřel sám sebe jako dočasného ředitele. Mluví se o tom, že naše školství zůstává stejné, ale podle mě to není pravda. Vyvíjí se, jen velké skokové změny nejsou ideální. V oblasti přírodních věd bych rád na škole rozvíjel badatelsky orientovanou výuku, která spočívá v práci s různými stavebnicemi či jednoduchým blokovým programováním. Zatím ale máme málo učitelů, kteří by mohli tyto hodiny vést. Zároveň chci pokračovat v prohloubení výuky jazyků. Základní zůstává angličtina a jako druhý jazyk máme němčinu, ruštinu a od minulého roku na Zelené francouzštinu. V příštím školním roce na některém z pracovišť nabídneme i španělštinu, zpočátku jako kroužek. S tím souvisí i snaha o zlepšení vybavení, kdy jsme nedávno zpracovali projektovou žádost v rámci IROP a požádali o dotaci na vybavení jazykové učebny a modernizaci učebny fyziky na pracovišti Slovákova v hodnotě asi 1 mil. Kč.
D. Burianová: Samozřejmě plánuji pokračovat tam, kde jsme pracovali doposud. Je jisté, že budeme pokračovat v několika důležitých projektech, jako je například Zdravá mateřská škola, tématické zahrady, logopedické třídy nebo rozšíření kapacity a s tím související přijímání dětí již od dvou let. Pořád se ale plánujeme zaměřit i na další projekty, jako je téma zdravého životního stylu nebo zdravé školní jídelny a podobně.

Plánujete přes léto i další výraznější investice do zázemí?
D. Burianová: Na investice je potřeba se dívat ze dvou pohledů. Prvním je oblast vzdělání a například zmíněná novinka v přijímání dvouletých dětí. Pak se samozřejmě jedná o již rozjeté projekty, jako je třeba přístavba na pracovišti Bílkova, rekonstrukce školní zahrady na Lidické nebo obnovení vybavení tříd. To a mnohem více je ostatně i součástí dlouhodobé koncepce, kterou jsem představila i při výběrovém řízení.
V. Ochmanský: Naše školy jsou vybaveny na velmi dobré úrovni. Každá třída má interaktivní tabuli, budovy jsou propojeny optickými vláky. Samozřejmě nutná je modernizace části učeben, zejména podlahy a nábytek. O prázdninách by mělo proběhnout revitalizování hřiště pro školní družinu na Zelené za 1,7 mil. Kč a na pracovišti Slovákova proběhne první etapa výměny stávajících šaten za šatní skříňky. Z dlouhodobého hlediska, a bylo to i v mé koncepci, bude nutné vybudovat zázemí pro školní družinu na pracovišti Slovákova, kde sice máme krásný sportovní areál, ale hrací prvky pro školní družinu chybí.

Počty dětí ve školní družině pravidelně narůstají. Jsou současné podmínky dostačující?
V. Ochmanský: V posledních letech jsme navyšovali kapacitu, která je nyní 415 dětí. A to je strop. Na Sušilové bereme děti do čtvrtých tříd, někdy i pátých. Na Slovákové je to obdobné, jen na Zelené je to s kapacitou složitější. Dnes sice můžeme jako družinu využívat i klasické učebny, ale není to vhodné. Jednak družina nemůže mít třídu uzpůsobenou, jak by si přála, a stejně tak učitelka si nemůžeme odpoledne chystat pro děti práci do výuky.

V červnu byla zahájena stavba polytechnického centra. Již víte, jak jej využít?
V. Ochmanský:Nebyl jsem zastáncem tohoto projektu, ale nyní bych jej již nezastavoval, protože spoluúčast kolem deseti milionů je vlastně stejná investice, jako kdyby se měl daný prostor jen upravit. Některé učebny a prostory budeme využívat více, některé méně. V souvislosti s nárůstem počtu žáků a tříd v posledních letech tak máme nové možnosti. Stávající dílny se tak například přesunou do nového a původní dílny předěláme na běžnou třídu. Venkovní areál je naprojektován kvalitně i s jezírkem, posezením či amfiteátrem.

Před nedávnem školy začaly řešit větší zabezpečení svých budov. Plánujete v tomto směru další zásahy, nebo je bezpečnost dostatečná?
V. Ochmanský: Něco jako absolutní bezpečnost neexistuje. Můžeme dát mříže na okna, zavést bezpečnostní rámy či najmout bezpečnostní služby, ale je otázka, zda to skutečně chceme. V minulosti si například někteří rodiče přáli, aby škola sloužila jako komunitní centrum. Aby škola byla absolutně otevřená pro učitele, žáky i rodiče. To je zase druhý extrém a já nejsem zastáncem ani jedné možnosti. Některé školy mají například vrátnice, ale ani to moc nevyřeší. Myslím, že současná míra zabezpečení je dostatečná. Třeba pro školní družinu jsme zavedli videotelefony. V České republice je navíc relativně bezpečno, a kdybychom na druhou stranu školu kompletně zamykali a nastal třeba požár, hned je malér.

Uvažujete o zavedení speciálně zaměřených tříd? Třeba v minulosti uvažovaných sportovních tříd?
V. Ochmanský: Centrální politikou Ministerstva školství je spíše společné vzdělání, přesto jsme se rozhodli obnovit na Zelené matematické třídy. Výuka jazyků se v souvislosti s rámcovým vzdělávacím programem hodně změnila a hodinové dotace pro běžné třídy se dnes příliš neliší od hodinových dotací v bývalých třídách s rozšířenou výukou jazyků. Tyto třídy nyní neplánujeme obnovit, ale souhlasím s tím, že co se týká výuky jazyků je co zlepšovat. A co se týká sportovních tříd, před pár lety jsme o této možnosti jednali se sportovními oddíly, organizovali jsme i průzkum zájmu u rodičů, ale Boskovice zřejmě nejsou dostatečně velké město s oddíly vyšších soutěží, aby takové třídy měly smysl. Možná bychom občas třídu naplnili, ale rozhodně ne každý rok a to by nebylo systémové. Tímto směrem tak zřejmě nepůjdeme, což neznamená, že by sport nebyl také jednou z našich priorit.Podobné články:
Do nové sezóny bez závazků - ze dne 15.03.2010 (2)
Úvodní duel rozhodl obránce - ze dne 15.03.2010 (2)
Fotbalová DIVIZE - ze dne 02.06.2008 (2)
Konkurzní řízení na funkci ředitelky - ze dne 08.04.2008 (2)
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Volejbalistkám se na lepší časy neblýskalo - ze dne 06.03.2008 (2)
Zaměřují se na prevenci kriminality - ze dne 14.02.2008 (2)
Oldřich Kovář odstoupil z mediálního výboru - ze dne 17.05.2024 (1)
Jarní sraz Velorexů hostily Boskovice - ze dne 17.05.2024 (1)
Modernizují dětské hřiště na ulici Bílkova - ze dne 17.05.2024 (1)
Na festivalu vystoupí Katarzia - ze dne 15.05.2024 (1)
Nejlepší sportovce vyhlásili bez trenérů - ze dne 15.05.2024 (1)
Lovení kaprů na Balatonu - ze dne 13.05.2024 (1)
Čtvrtý ročník akce s názvem Zvuky a barvy židovské čtvrti - ze dne 13.05.2024 (1)
Participativní rozpočet jako BoskoVize - ze dne 09.05.2024 (1)
Plánují novou kuchyni pro MSSS - ze dne 09.05.2024 (1)
Posezení v zákoutí Čertovské vinotéky Boskovice - ze dne 09.05.2024 (1)
Přechod na Dukelské nepovolili - ze dne 09.05.2024 (1)
Krajské finále štafetového poháru se Sušilkou! - ze dne 09.05.2024 (1)
Žáci ze Zelené získali na Mc Donald´s Cupu stříbrné medaile - ze dne 09.05.2024 (1)

Všechny články z tohoto čísla (9/2018):

Rubrika: Zpravodajství
Balvan ve Vískách hrozil zřícením
Festival seriálů v Boskovicích nebude
Jak hospodaří město Boskovice
LetFest nabídl zábavu i ponaučení
Letní kino je vizitkou města Boskovice, říká Petr Malach
Na náměstí v Boskovicích bude knihobudka
Na posílení vodovodu na Kořenci dotaci nedostali
Na Suchém staví chatky i hřiště
Na Svojanově zažijí výletníci festival, řemeslo i mučení
Nová zastávka u nemocnice Boskovice
Přetlaková hala v Boskovicích stát nakonec nebude
Ředitelé škol v Boskovicích chtějí pokračovat v rozdělané práci
Soutěžili ve vaření guláše u přehrady Křetínky
Stavba čistírny ve Žďárné se prodlouží
Stavba polytechnického centra začala
Televizní příjem ve Velkých Opatovicích zajistí Chameleon
Ulice Bořitova zaplavila voda
V Kunštátě uspěli i přes nepřízeň počasí
Vzdělání si zaslouží lepší podmínky
Zahradní slavnost Betany v Boskovicích
Zájemci mohou nově přispět také zakoupením obrázku

Rubrika: Kultura
Cyklus pohádek se vrací na Zámek v Boskovicích
Mandolíny v Boskovicích

Rubrika: Sport
Cyklisté na Kořenci
Fotbalisté zakončili sezónu
Hrdlička a Staněk jsou znovu mistry
Je tu čas letního odpočinku, ale v červenci se s OBL stále běhá
Malina zakončil sezónu v Boskovicích
Nákladní vozy budou soutěžit v Kunštátu na Blanensku
Natálie Wilková z Boskovic na světovém šampionátu škol
Plavci na krajském přeboru
Plavecké závody v Boskovicích

Rubrika: Představujeme
Petr Papoušek z Boskovic sbírá úspěchy ve sportovním rybolovu

Rubrika: Černá kronika
Cyklista v Sebranicích narazil do mostku
Čokolády za skoro patnáct tisíc korun schoval do trenýrek

Rubrika: Napsali nám
16. VŠESOKOLSKÝ SLET ve Vanovicích
Hrad Svojanov přivítá krále
Nemocnice Blansko získala finanční dar od Vodárenské akciové společnosti, a.s.
SETKÁNÍ HARMONIKÁŘŮ - VESELÁ HARMONIKA
V Brně a Ostravě umí rozhýbat spermie