Přetlaková hala v Boskovicích stát nakonec nebude

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 9/2018, vloženo dne 09.07.2018

[Stálý odkaz na článek]

Boskovice * Bod nula. Za poslední čtyři roky se v Boskovicích s přípravou sportovní haly změnilo jediné a to, když byla zrušena již zahájená stavba sportoviště na Bílkové. A zatímco ve Svitávce tak v těchto dnech dokončují zcela novou sportovní halu, v Boskovicích o ní mohou sportovci jen snít. Neuskuteční se nakonec ani nedávno odsouhlasená stavba přetlakové haly, která měla nabídnout dočasné řešení před stavbou klasického sportoviště v Červené zahradě. Její stavbu však překvapivě přímo během jednání odvolali zastupitelé na návrh starostky Hany Nedomové.
Teprve před necelými dvěma měsíci přitom koaliční zastupitelé i přes notné připomínky opozice stavbu přetlakové haly schválili. Výtky, že se jedná o zbytečně drahý a pro sportovce i ne zcela vhodný projekt, byly tehdy odmítnuty. Starostka tak dva týdny zpět vyrazila opozici dech, když bez jakéhokoliv písemného materiálu, až během samotného jednání, předložila návrh na její zrušení. „Než jsem šla na jednání, prověřila jsem si vyjádření sportovních klubů k přetlakové hale. Rada města v minulosti chtěla vyjít vstříc sportovcům na základě vyjádření sportovní komise, ale bohužel toto doporučení nekoresponduje s tím, jak se písemně vyjádřily sportovní kluby. Dovoluji si tak navrhnout přesun osmi milionů korun na transfer přístrojového a jiného vybavení pro Nemocnici Boskovice,“ uvedla překvapivě a rozpoutala tak další vášnivou diskuzi.
„Když jsme před rokem začali vyjednávat o možnosti přetlakové haly, tak i v rámci sportovní komise byla určitá shoda, aby byla dočasným řešením na ulici Sušilova. Oslovili jsme přibližně šestnáct klubů, které měly poslat vyjádření. Je možná trochu divné, že po půl roce mění názor,“ doplnil místostarosta Petr Malach. „Nemohu souhlasit,“ reagoval však okamžitě Jaroslav Dohnálek. „Se sportovci jsem se bavil a v té době se nehovořilo o nafukovače v těchto místech, za tyto peníze a v této konfiguraci, například podlahy.“ A s tímto názorem nezůstal jediný. „Svádět to na sportovní kluby je neférové jednání,“ doplnil Radek Mazáč.
Právě opozice již v dubnu kritizovala, že přetlaková hala ve schválené podobě bude příliš drahá a pro sportovce nevyhovující. Zastupitelé navíc o schválení stavby ani nehlasovali, jelikož byl tento bod předložen pouze jako již schválená informace. O necelé dva měsíce později je vše jinak. „Ztratili jsme rok. Od začátku jako zastupitelé za Sportovce jednáme se sportovními kluby a avizovali jsme, že přetlakovou halu nechtějí. Nezachránila by to ani podlaha z Ameriky, jak jsem se dočetl. Doufám, že není na cestě. Původně mělo jít o halu na rovném terénu za 3,5 milionu, ale nám se z toho stalo 10 a to ještě není všechno,“ poukázal Jiří Pevný. Podle Pavla Vlacha by přetlaková hala ani nenabídla potřebnou využitelnost. „Pan Učeň tehdy říkal, že hala by měla stát dole na Slovákové a to jen přes zimu a na jaře se zbourá. Ptal jsem se například v Letovicích, kde jeden rok měli problém s halou, tak nechali nafukovačku stát přes léto. Ale nikdo tam nemohl, protože by museli koupit klimatizaci.“
Návrh starostky zároveň obsahoval přesun 8 milionů korun z rozpočtu akce do zdravotnictví a zbylé dva miliony nechat i nadále v rozpočtu, například pro zaplacení projektové dokumentace. To se nelíbilo Jaroslavu Dohnálkovi. „Jestli je projekt mrtev, tak rozhodnutí nechat tam rezervu nechápu.“

Ze zrušení bude profitovat nemocnice
Přestože opoziční zastupitelé navrhli, aby se případným přidělením 8 milionů do nemocnice zabývalo až další zastupitelstvo, které bude mít k tomuto kroku připravené podklady, návrh starostky byl nakonec schválen. Peníze tak pomohou nemocnici v další obměně vybavení, která je podle jednatele Miloše Janečka nutná. „Potřebujeme novou laparoskopickou věž pro chirurgii za 1,5 milionu korun nebo dva ventilátory pro jednotku intenzivní péče, kdy jeden stojí 800 tisíc korun. V havarijním stavu je porodní lůžko v hodnotě 300 tisíc. Všechno jsou to stroje staré více jak deset let. Dále endoskopy a gastroskopy z nichž jeden je mimo a druhý provizorně opravený, takže v případě poruchy nemá oddělení s čím pracovat,“ vyjmenoval s tím, že stav vybavení také zvedá nemocnici náklady. „Odebíráme plazmu a ta se pak pro nemocnici výhodně prodává. Ale mrazící boxy jsou již za životností a tak jsme při poruše museli zavolat mrazící kamion, aby se plazma nezkazila. Všechna se přeskládala do kamionu a po opravě zase zpět. To samozřejmě stálo desítky tisíc korun.“
S investováním milionů do nemocnice neměla problém ani opozice, která ovšem nechtěla převod financí schvalovat bez jakýchkoliv podkladů. „Nerozumím tomu, proč se mimořádně nesešla rada a proč nemůžeme mít na stole materiál o tomto bodu. Nebojujeme proti nemocnici, ale ten princip je špatný. Existuje možnost mimořádného zastupitelstva s jedním bodem. Tak je svolejme třeba za čtrnáct dní, a když se všichni ztotožní, sejdeme se a za deset minut jsme hotoví,“ neúspěšně nabídl řešení Dohnálek.
Peníze pro nemocnici by podpořili také Sportovci. „Není to o tom, že bychom nechtěli podpořit nemocnici, ale o tom, že někdo přijde, ať dáme peníze, aniž by předložil dostatečný materiál a vše mohlo proběhnout v klidu. Místo toho směřuje debata k tomu, že nechceme dát peníze do nemocnice. Tak to není, my ji vždy chtěli podpořit. Ale pro návrh, který není předložen v dostatečném čase a míře, nemůžeme rozhodnout,“ řekl Mazáč. Zastupitelé však nejprve odmítli návrh na odložení rozhodnutí do dalšího jednání zastupitelstva, aby byl následně schválen návrh starostky Hany Nedomové a nemocnice tak získala částku osmi milionů rovnou.(Luke)Podobné články:
Do nové sezóny bez závazků - ze dne 15.03.2010 (2)
Úvodní duel rozhodl obránce - ze dne 15.03.2010 (2)
Fotbalová DIVIZE - ze dne 02.06.2008 (2)
Konkurzní řízení na funkci ředitelky - ze dne 08.04.2008 (2)
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Volejbalistkám se na lepší časy neblýskalo - ze dne 06.03.2008 (2)
Zaměřují se na prevenci kriminality - ze dne 14.02.2008 (2)
Nízkoprah má podporu - ze dne 23.06.2024 (1)
Zahradní slavnost na Betany - ze dne 23.06.2024 (1)
Týden pro klima v Boskovicích - ze dne 23.06.2024 (1)
Opraví nádvoří ZŠ Sušilova - ze dne 17.06.2024 (1)
ZUŠ Open v Boskovicích - ze dne 16.06.2024 (1)
Cyklostezku brzdí povolení - ze dne 16.06.2024 (1)
Boskovičtí muzejníci za polárním kruhem - ze dne 16.06.2024 (1)
VAS Boskovice expanduje na Drahanskou vrchovinu - ze dne 15.06.2024 (1)
Uspořádali zábavný den pro děti ve spojení s poznáním - ze dne 15.06.2024 (1)
Summer dance cup v Boskovicích - ze dne 11.06.2024 (1)
Zahraniční učitelé pro boskovické aikido - ze dne 10.06.2024 (1)
Úprava trávníků se nepovedla - ze dne 03.06.2024 (1)
Rušení projektu knihovny provázely emoce - ze dne 03.06.2024 (1)

Všechny články z tohoto čísla (9/2018):

Rubrika: Zpravodajství
Balvan ve Vískách hrozil zřícením
Festival seriálů v Boskovicích nebude
Jak hospodaří město Boskovice
LetFest nabídl zábavu i ponaučení
Letní kino je vizitkou města Boskovice, říká Petr Malach
Na náměstí v Boskovicích bude knihobudka
Na posílení vodovodu na Kořenci dotaci nedostali
Na Suchém staví chatky i hřiště
Na Svojanově zažijí výletníci festival, řemeslo i mučení
Nová zastávka u nemocnice Boskovice
Přetlaková hala v Boskovicích stát nakonec nebude
Ředitelé škol v Boskovicích chtějí pokračovat v rozdělané práci
Soutěžili ve vaření guláše u přehrady Křetínky
Stavba čistírny ve Žďárné se prodlouží
Stavba polytechnického centra začala
Televizní příjem ve Velkých Opatovicích zajistí Chameleon
Ulice Bořitova zaplavila voda
V Kunštátě uspěli i přes nepřízeň počasí
Vzdělání si zaslouží lepší podmínky
Zahradní slavnost Betany v Boskovicích
Zájemci mohou nově přispět také zakoupením obrázku

Rubrika: Kultura
Cyklus pohádek se vrací na Zámek v Boskovicích
Mandolíny v Boskovicích

Rubrika: Sport
Cyklisté na Kořenci
Fotbalisté zakončili sezónu
Hrdlička a Staněk jsou znovu mistry
Je tu čas letního odpočinku, ale v červenci se s OBL stále běhá
Malina zakončil sezónu v Boskovicích
Nákladní vozy budou soutěžit v Kunštátu na Blanensku
Natálie Wilková z Boskovic na světovém šampionátu škol
Plavci na krajském přeboru
Plavecké závody v Boskovicích

Rubrika: Představujeme
Petr Papoušek z Boskovic sbírá úspěchy ve sportovním rybolovu

Rubrika: Černá kronika
Cyklista v Sebranicích narazil do mostku
Čokolády za skoro patnáct tisíc korun schoval do trenýrek

Rubrika: Napsali nám
16. VŠESOKOLSKÝ SLET ve Vanovicích
Hrad Svojanov přivítá krále
Nemocnice Blansko získala finanční dar od Vodárenské akciové společnosti, a.s.
SETKÁNÍ HARMONIKÁŘŮ - VESELÁ HARMONIKA
V Brně a Ostravě umí rozhýbat spermie