Představujeme… Lucie Poučová

Autor článku: Redakce, pro číslo 15/2011, vloženo dne 18.07.2011

[Stálý odkaz na článek]

Psí plemeno chrtů, jakožto rasa využívaná pro komerční účely, patří mezi ohrožené druhy především v Irsku a ve Španělsku. Lucie Poučová se rozhodla proti těmto útrapám bojovat založením projektu Chrti v nouzi v Drahanech.

Čím se zabývá projekt Chrti v nouzi?
Jsme tým milovníků chrtů. Příběh každého jednoho z nás začal tím, že jsme adoptovali dlouhonohé chrtí stvoření v nouzi, často také v ohrožení života. Nyní jsou tito báječní psi neoddělitelnou součástí našich životů. Tento projekt vznikl s cílem pomoci dalším chrtům, kteří v zemích svého původu (Irsko, Španělsko) na štěstí, domov a lásku teprve čekají. A tak se tím, co děláme, snažíme proměňovat jejich šance v realitu. Já jsem spoluzakladatelkou tohoto projektu. Aktivně působíme od jara 2010 v rámci celé republiky.

Kolik takových projektů na podporu chrtů je dosud v České republice?
Dva včetně našeho zaměřené na pomoc chrtům v zahraničí.

Jak vypadá Váš typický pracovní den?
Každý den je trochu jiný. Poté, co se postarám o naši domácí smečku, spouštím počítač a jsem k dispozici na „služebním telefonu“. Kontroluji příchozí poštu, spolu s kolegyní Kájou komunikujeme s novými zájemci o adopci chrta a s lidmi, kteří od nás chrta adoptují, dále komunikujeme se zahraničními partnery a přáteli. Aktualizujeme web, staráme se o naši stránku na facebooku. Jsou dny, kdy jsme více v terénu – jezdíme na prověřovací návštěvy za potencionálními zájemci o adopci. V noci, když už je relativní klid, sedím u počítače a doháním resty. Kromě toho všeho také podnikáme cesty do zahraničí pro pejsky a zařizujeme v místě věci, které na dálku zařídit nejdou.

O kolik pejsků se staráte?
Přímo u nás doma žije chrtí smečka a občas také některý z chrtů, pro kterého domov teprve hledáme.

Kolik pejsků jste již zachránila?
Za dobu působení projektu se nám společně podařilo najít domovy pro 137 nosanů. Ráda bych zdůraznila, že toto je výsledkem spolupráce mnoha úžasných lidí – mám na mysli náš malý tým, rodiny, které pejskům nabídly domovy, další obětavé lidi v místě dění, osoby provozující mikroazyly a útulky a další lidi, kteří pomáhají, jak mohou. Všechna tato zařízení v Irsku a Španělsku jsou v soukromých rukou, dané státy nijak finančně nepřispívají na jejich provoz.

Jak vypadá situace v Irsku a Španělsku, kde jsou pejsci nejvíce ohrožováni? Jak zde pomáháte?
Situace v Irsku a Španělsku se bohužel nedá popsat stručně – zájemce o tuto problematiku proto odkazuji na náš web, kde lze najít mnoho materiálu. Velmi stručně vzato – problém spočívá v tom, že v těchto zemích jsou chrti vnímáni jako „spotřební materiál“, který slouží danému účelu (dostihy nebo lov), a který se po „spotřebování“ zlikviduje.
V Irsku se snažíme svým dílem působit na změnu vnímání těchto úžasných psů v jejich domovině, přestože víme, že změny v myšlení se odehrávají pomalu. Snažíme se co nejvíce mluvit s lidmi v místě, různými způsoby šíříme materiály a informace – jejichž cílem by mělo být otevřít oči lidem, kterých se to nejvíce týká. Víme, že ta podstatná změna může přijít pouze zevnitř – zvenčí tomu ale lze pomoci. Věříme a předkládáme pozitivní příklady a víme, že každý jednotlivý úspěch je cenný, a ovšem, že počítáme s tím, že cesta bude ještě hodně dlouhá. Dle možností také podporujeme několik útulků před tím, než se jim podaří najít domov u nás nebo někde jinde v kontinentální Evropě. Snažíme se dle aktuálních možností zachraňovat chrty, kterým hrozí ztracení v likvidačních stanicích.
Ve Španělsku podporujeme soukromý útulek v La Mancha a dle možností hledáme domovy pro chrty.

Popište nějaký příběh pejska, který Vás chytil za srdce.
Tak třeba naše Sally. Tato fenečka byla v Irsku svými bývalými majiteli přivezena k veterináři s rozbitou nohou. Noha musela být amputována. Majitelé se pro Sally nikdy nevrátili. Veterinář měl v podstatě dvě možnosti – pejska utratit nebo dát do místního dog poundu, kde by měla „nárok“ na pět dní života. Do příběhu vstoupila naše irská kamarádka Jenn a my spolu s ní. Jennifer si Sallynku odvedla k sobě a nám se velmi rychle podařilo najít skvělou rodinku. A tak tato žíhaná holčička slavila Vánoce už v Praze. Pravděpodobně to byly její první Vánoce vůbec.

Jaké jsou náklady na pejsky? Je tento projekt nějak dotován?
Na tuto otázku se opět nedá odpovědět stručně – zájemce bych ráda odkázala na článek na našem webu „Kolik stojí chrtí život“, zde jsou tyto věci docela podrobně vysvětleny. K chrtům v nouzi se dostáváme různými způsoby – někteří jsou z místních útulků, jiní jsou od bývalých majitelů, další jsou zachráněni přímo z likvidačních stanic. Dle toho, odkud pes pochází, se liší také naše náklady na jeho záchranu. Další náklady potom představuje samotný transport pejsků. Zájemci o adopci naší organizaci v případě adopce přispívají 4500 Kč. Tento příspěvek mnohdy nepokrývá skutečné náklady. Náš projekt není nijak dotován, vše financujeme z výše uvedeného příspěvku a z finančních příspěvků hodných lidí.

Kam se mohou obrátit lidé, kteří by chtěli pejskům pomoci?
Na naše webové stránky: www.chrtivnouzi.cz. Jsme také na facebooku: http://www.facebook.com/chrtivnouzi. Také nám mohou zavolat: 773 524 447 nebo 773 524 448.

Jaký je zájem o pomoc z řady veřejnosti?
S radostí říkám, že v České republice existuje mnoho milých a hodných lidí, kteří mají srdce otevřené, kteří chápou, proč vlastně děláme, co děláme, a pomáhají v tom – každý nějak, každý po svém. Všem těmto lidem patří hluboký dík.


Všechny články z tohoto čísla (15/2011):

Rubrika: Zpravodajství
Anketa: Jak se vám líbil festival Boskovice 2011?
Campanela zazářila v Kuřimi
Devět milionu čeká na žadatele
Farmáři přes prázdniny jen v Blansku
Hasičskou zbrojnici ozdobí prapor
Hasičskou zbrojnici ozdobí prapor
Hlasování o předpremiéru až do 10. srpna
Hledají další zdroj vody
Horní Smržov v obležení řemesel i tance
Jezírko u Skleníku opět ozdobou
Lapkové číhají u rybníků i na koupalištích
Mimořádné druhé kolo
Na opravu kostela chybí milion
Oslavy zpestřily hasičské ukázky
Plánují bezbariérové bydlení
Postaví parkovací domy
Projekt Senioři sobě úspěšně pokračuje
Představujeme… Lucie Poučová
Pustí se do opravy školní střechy
Rozšířili řady dárců
Roztančili kemp
Sklad toxinů zvedl vlnu odporu
SPgŠ – centrum kurzů první pomoci
Svatojakubská cesta na jižní Moravě
Úrodu ohrožuje sucho i bouřky
Uzavřou silnici
Varhany rozezní kostel
Vylepší lesopark
Vylepšili kulturní i sportovní zázemí

Rubrika: Kultura
Druhá tráva zahraje v jeskyni
Festival 3+1 láká na hudbu i fotografie
Festiválek bez bojů a válek nově v Panském dvoře
Hřebínek v plném proudu
Jaroslav Musil vystavoval v rodném kraji
Loutky zamíří na zámek
Na festival zamířilo přes čtyři tisíce lidí
Rozhovor s the Plastic People Of the Universe
Svatební přehlídka na zámku
Ve skleníku litografie a obrazy
Ve Výpustku divadelně
Vybrali jsme pro vás
Vystavují misijní díla

Rubrika: Sport
2.ročník ČERVENKA BEACH OPEN 2011
258 kilometrů za 6 dní
Babáka dluhy netrápí
Blansko podlehlo Brnu
Dvě zlaté pro Boskovice
Lipovec slaví nečekaný postup
Okresním šampionem Lipovec
Orli dobyli Brno
Pouťový fotbal
Skalice sází hlavně na mládí
Stadion ve Vysočanech projde rekonstrukcí
Tlamková znovu první
Turnaj mládeže se nekonal
Určice přestřílely Boskovice
Velkoopatovický fotbal slaví 70

Rubrika: Představujeme
Představujeme: Michal Strya

Rubrika: Černá kronika
Policie INFORMUJE
SVODKA UDÁLOSTÍ MP Boskovice V ČERVNU

Rubrika: Napsali nám
Sami sobě
Sousedé na talíři – Die Nachbarn auf dem Teller
SUCHÝ - MEMORIAL IVO KUČERY