Policie INFORMUJE

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 15/2011, vloženo dne 18.07.2011

[Stálý odkaz na článek]

Znají jména výrobců pervitinu
Blansko * Z trestného činu nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy jsou podezřelí muž se ženou z Blanenska. Oba již byli policií zadrženi, protože v době od ledna do března vyráběli v jednom z rodinných domků v Blansku pervitin. Jednu z nejznámějších a nejvíc užívaných drog vyráběli jednak z volně dostupných léků, ale také z volně dostupných chemikálií. Pětadvacetiletá žena s devětadvacetiletým mužem za necelé tři měsíce vyrobili asi 42 gramů pervitinu, který jednak použili pro svoji potřebu, ale část také prodali jiným uživatelům drog. Peníze z prodeje pak utratili.
Tento případ není na Blanensku ojedinělý. Blanenští kriminalisté během prvního pololetí letošního roku šetřili deset případů souvisejících s drogovou trestnou činností. V pěti případech se jednalo o varny pervitinu, v dalších pěti případech pak o distribuci marihuany. Případy prodeje marihuany jsou ještě o to vážnější, že ve třech z nich byli podezřelými pachatelé mladší 18 let.
Přišel si pro cigarety
Lažany * Ani uzamčené vstupní dveře do prodejny nebyly dostatečnou překážkou pro dosud neznámého zloděje, který se vloupal v noci na středu 13. července do prodejny v Lažanech na Blanensku. Dveře rozbil, z prodejny pak ukradl cigarety nezjištěných značek a dobíjecí baterie, čímž způsobil škodu za téměř 22 tisíc korun.
Kradla v drogérii
Boskovice * Místo do nákupního košíku si naskládala nákup do kabelky a snažila se odejít. Tak si počínala v úterý 12. července v drogérii v Boskovicích osmadvacetiletá žena. Její neobvyklé chování však zaregistrovala ostraha prodejny, která ženu zastavila před prodejnou. Přivolaní policisté pak v kabelce u ženy našli zboží za víc jak 8 tisíc korun. Zjistili také, že žena už se dostala v minulosti do křížku se zákonem a za krádež již byla jednou odsouzena. Nyní je zlodějka opět podezřelá ze spáchání stejného trestného činu.
Ze zkušební jízdy krádež
Lipůvka * Bez motocyklu i bez peněz zůstal muž v obci Lipůvka na Blanensku. Motocykl určený pro motokros značky Suzuki RMZ 450 žluté barvy bez přidělených registračních značek totiž nabízel k prodeji na internetových portálech. V pondělí 11. července kolem půl sedmé večer přijel zájemce o koupi nabízeného motocyklu. Motorku si půjčil ke zkušební jízdě, už se s ní ale nevrátil. Majiteli motocyklu tak vznikla škoda ve výši 57 tisíc korun, policisté po motocyklu pátrají.
Nalezl klíč, vykradl skříňku
Blansko * Se dvěma ukradenými peněženkami, doklady a finanční hotovostí ve výši přesahující 2 tisíce korun odešel dosud neznámý pachatel z blanenského aquaparku. Nalezl tam totiž v sobotu 9. července večer klíč od šatní skříňky a místo toho, aby jej odevzal jako nález, využil příležitosti a šatní skříňku vykradl.
Přišli o ozvučovací techniku
Jedovnice * Bez techniky za téměř 22 tisíc korun zůstali pořadatelé akce Street Dance Kemp Europe v Jedovnicích na Blanensku. V noci na neděli 10. července jim dosud neznámý pachatel z konstrukce pódia v oploceném areálu odcizil projektor pro osobní počítač, kabel a mikrofon. Pachatel je tak podezřelý ze spáchání trestného činu krádeže.
Bral náhradní díly
Svitávka * Chladiče, část výfuku, zrcátka a další náhradní díly si odnesl dosud neznámý zloděj z nákladního auta značky Mercedes Benz zaparkovaného v oploceném areálu ve Svitávce na Blanensku. Do areálu se dostal v přesně nezjištěné době od začátku července do pondělí 11. července. Majiteli auta tak vznikla škoda za 92 tisíc korun.
Z aut bral autorádia
Rájec-Jestřebí * Autorádia v zaparkovaných autech zřejmě zaujala dosud neznámé zloděje. Během uplynulého víkendu totiž zmizela hned dvě. První ukradl neznámý pachatel kolem čtvrté hodiny ranní v sobotu 9. července ze zaparkovaného auta značky Volkswagen Golf v Rájci-Jestřebí. Do auta se dostal po vypáčení zámku ve dveřích a majiteli krádeží autorádia a poškozením auta způsobil škodu za víc jak 6 tisíc korun. Podobný případ šetří policisté také v Boskovicích, kde zase neznámý zloděj vypáčil dveře osobního auta Daewoo Tico, vzal si autorádio i s vloženým CD diskem, čímž majiteli auta způsobil škodu přesahující 3 tisíce korun.
Zmizelo auto i s fotoaparátem
Ráječko * Dva roky staré osobní auto značky Škoda Octavia ukradl v noci na neděli 10. července dosud neznámý pachatel. Auto šedé metalízy bylo zaparkované v obci Ráječko. V autě byl také značkový digitální fotoaparát. Majiteli tak vznikla škoda za víc jak 400 tisíc korun. Zloděj je podezřelý ze spáchání trestného činu neoprávněné užívání cizí věci.
Motorkář srazil chodkyni
Jedovnice * Ke střetu motocyklu a čtvrtáctileté dívky vyjížděli dopravní policisté v sobotu 9. července před devátou hodinou večerní do Jedovnic. Sedmačtyřicetiletý řidič motocyklu značky Yamaha v obci nepřizpůsobil rychlost a nestihl tak tedy dostatečně rychle zareagovat na skutečnost, že silnici v místě mimo přechod přechází čtrnáctiletá dívka s kamarádkou. Při prudkém brždění dostal motorkář smyk a havaroval, přičemž zachytil chodkyni. Ta zraněna nebyla, motorkář ale skončil s lehkým zraněním v nemocnici. Policisté navíc zjistili, že jel na motocyklu, který neměl platnou technickou kontrolu. Při havárii vznikla škoda za 10 tisíc korun.
Prodával telefony, které nikdy neměl
Boskovicko * Z trestného činu podvodu je obviněný dvaadvacetiletý muž z Boskovicka, který využíval důvěry lidí v nákupy přes internet. Mladík totiž od září loňského roku až do letošního ledna prodával na internetových portálech mobilní telefony, které ale nikdy neměl. Jednalo se především o žádané mobilní telefony značky Nokia N8 nebo Iphone. Muž vždy zveřejnil inzerát na prodej telefonu, pak zájemcům uvedl, že mobilní telefony nakupuje v zahraničí a žádal je proto o zálohu, v několika případech i o celou částku na koupi mobilu. Od patnácti lidí z různých koutů republiky tak vybral peníze za telefony, ty však kupující, přestože muži poslali na účet požadované peníze, neviděli. Muž s nimi nejprve komunikoval přes elektronickou poštu, vymlouval se na nemoci a podobně, nakonec komunikaci s kupujícími ukončil úplně. Jeho jednáním tak vznikla škoda za téměř 58 tisíc korun.
Muž je nyní obviněný z trestného činu podvodu, za to mu hrozí trest odnětí svobody až na pět let. To mimo jiné i proto, že v minulosti už podobnou trestnou činnost páchal.
Opilá volala na linku 155
Blanensko * Jsem těhotná a mám astma – to byla slova, s nimiž opakovaně volala na linku zdravotnických záchranářů 155 devětadvacetiletá žena z Blanenska. Záchranáři však zjistili, že žádnými akutními zdravotními problémy netrpí. Z její řeči ale bylo zřejmé, že je značně pod vlivem alkoholu. Nebyla totiž schopná se srozumitelně vyjadřovat a pořádně chodit. Přivolaní policisté ji vyzvali k provedení dechové zkoušky, to však odmítla. Lékař tedy nakonec rozhodl o převezení ženy na protialkoholní záchytnou stanici. To však nebude jediné, co ženě za její nezodpovědné chování hrozí.
Policie věc šetří pro podezření ze spáchání přestupku na úseku elektronických komunikací a přestupek bude následně oznámen správnímu orgánu. Ženě za zneužití tísňové linky hrozí sankce až do sta tisíc korun. Vzhledem k tomu, že tato sankce je poměrně vysoká, je dobré upozornit na tuto skutečnost zejména děti, které mnohdy ve volném prázdninovém čase láká vyzkoušet, zda linky tísňového volání fungují.
Srazila se dvě auta, jedno pak zranilo chodce s kolem
Boskovice * Jedno auto na střeše a lehce zraněný mladík vedoucí po silnici kolo - to jsou následky dopravní nehody, která se stala v pátek 8. července na silnici vedoucí od Boskovic směrem na Chrudichromy krátce po šesté hodině ranní. Místem v té době projížděla v protisměru dvě osobní auta Škoda Felicia, kterou řídil pětašedesátiletý muž, a Fiat, který řidil pětadvacetiletý řidič. Po střetu aut skončil Fiat na střeše v příkopě, odhozená Škoda Felicia zachytila osmnáctiletého muže, který po silnici vedl svoje kolo. Mladík byl lehce zraněn a převezen do nemocnice. Dechová zkouška neprokázala, že by některý z řidičů před jízdou pil alkohol. Další okolnosti nehody zůstávají v šetření.
Zloději využívají příležitost
Jedovnice * Prázdniny, dovolené a volný čas mnohdy vedou k tomu, že lidé věnují menší pozornost svým osobním věcem. Bohužel toho využívají zloději. Přesvědčil se o tom například muž, který nechal v podvečer v pondělí 4. července na lavičce u rybníka v Jedovnicích ležet batoh. Během patnácti minut pak zjistil, že mu v nestřežené chvíli z batohu zmizela peněženka s osobními věcmi a více než 3 tisíci korunami v hotovosti. Okradená také zůstala žena, která nechala neuzamčenou chatku v autokempu v Jedovnicích. Neznámý pachatel jí tak ukradl sportovní tašku s doklady, fotoaparát, MP3 přehrávač, parfém a další věci v celkové hodnotě za téměř 19 tisíc korun.
O prázdninách šel krást do školy
Blansko * Jako klidné místo pro lup se zřejmě zdála dosud neznámému zloději základní škola v době prázdnin. V noci na úterý 5. července se vloupal oknem do školy v Blansku, vypáčil tam několik šatních skříněk a odcizil klíče. Celkem tak zejména na poškození majetku způsobil škodu za víc jak 3 tisíce.
Ukradl telefonní kabel
Blansko * Hrabat se v zemi nebylo líno zatím neznámému zloději, který se vydal v přesně nezjištěné době krást do Blanska. Ze země nejprve vyhrabal dva telefonní kabely uložené vedle sebe - jeden měděný a druhý hliníkový. Ty pak přeřezal tak, že přerušil vedení k jedné z pevných telefonních linek a k internetové síti bytu. Poškozením kabelů vznikla škoda za víc jak 12 tisíc korun. Pachatel je tak podezřelý ze spáchání trestného činu poškození cizí věci.
Zachránili morče
Lipůvka * Do obydlí zemřelého muže v obci Lipůvka na Blanensku se museli v pondělí 4. července večer dostat policisté. V domě zesnulého se totiž podle informací policistů nacházelo morče, příbuzní zemřelého se ale do domu nemohli dostat, jelikož neměli klíče. Policisté tedy využili svého oprávnění ze zákona o policii, za pomoci hasičů se dostali do domu, kde skutečně morče v kleci bylo. Morče pak předali k dalšímu opatření vedení obce.
Stříkal na dopravní značky sprejem
Boskovice * Deset dopravních značek mezi Boskovicemi a obcí Lhota Rapotina na Blanensku posprejoval a popsal různými nečitelnými nápisy šestnáctiletý mladík. Policisté jej zadrželi poté, co o pohybu vandala v blízkosti značení u silnice informoval svědek. Mladistvý pachatel způsobil škodu za asi 5 tisíc korun.Podobné články:
Nakupující dělník přišel v Letovicích o skoro dvacet tisíc korun - ze dne 20.09.2017 (2)
Vyprázdnil dvě láhve a sedl za volant - ze dne 29.01.2016 (2)
Policie INFORMUJE - ze dne 12.03.2015 (2)
Policie INFORMUJE - ze dne 20.02.2015 (2)
Policie INFORMUJE - ze dne 05.02.2015 (2)
Policie informuje - ze dne 13.01.2015 (2)
Policie INFORMUJE - ze dne 20.11.2014 (2)
Policie INFORMUJE - ze dne 07.11.2014 (2)
Policie INFORMUJE - ze dne 16.07.2014 (2)
Opilý jezdí dál - ze dne 22.05.2014 (2)
Cyklisté se srazili - ze dne 22.05.2014 (2)
Policie INFORMUJE - ze dne 19.03.2014 (2)
Policie INFORMUJE - ze dne 07.03.2014 (2)
Policie INFORMUJE - ze dne 05.02.2014 (2)
Smrtelná nehoda: řidič od ní ujel - ze dne 24.01.2014 (2)
Policie INFORMUJE - ze dne 21.01.2014 (2)
Policie INFORMUJE - ze dne 10.01.2014 (2)
Policie INFORMUJE - ze dne 03.12.2013 (2)
Policie INFORMUJE - ze dne 07.11.2013 (2)
Policie INFORMUJE - ze dne 23.10.2013 (2)

Všechny články z tohoto čísla (15/2011):

Rubrika: Zpravodajství
Anketa: Jak se vám líbil festival Boskovice 2011?
Campanela zazářila v Kuřimi
Devět milionu čeká na žadatele
Farmáři přes prázdniny jen v Blansku
Hasičskou zbrojnici ozdobí prapor
Hasičskou zbrojnici ozdobí prapor
Hlasování o předpremiéru až do 10. srpna
Hledají další zdroj vody
Horní Smržov v obležení řemesel i tance
Jezírko u Skleníku opět ozdobou
Lapkové číhají u rybníků i na koupalištích
Mimořádné druhé kolo
Na opravu kostela chybí milion
Oslavy zpestřily hasičské ukázky
Plánují bezbariérové bydlení
Postaví parkovací domy
Projekt Senioři sobě úspěšně pokračuje
Představujeme… Lucie Poučová
Pustí se do opravy školní střechy
Rozšířili řady dárců
Roztančili kemp
Sklad toxinů zvedl vlnu odporu
SPgŠ – centrum kurzů první pomoci
Svatojakubská cesta na jižní Moravě
Úrodu ohrožuje sucho i bouřky
Uzavřou silnici
Varhany rozezní kostel
Vylepší lesopark
Vylepšili kulturní i sportovní zázemí

Rubrika: Kultura
Druhá tráva zahraje v jeskyni
Festival 3+1 láká na hudbu i fotografie
Festiválek bez bojů a válek nově v Panském dvoře
Hřebínek v plném proudu
Jaroslav Musil vystavoval v rodném kraji
Loutky zamíří na zámek
Na festival zamířilo přes čtyři tisíce lidí
Rozhovor s the Plastic People Of the Universe
Svatební přehlídka na zámku
Ve skleníku litografie a obrazy
Ve Výpustku divadelně
Vybrali jsme pro vás
Vystavují misijní díla

Rubrika: Sport
2.ročník ČERVENKA BEACH OPEN 2011
258 kilometrů za 6 dní
Babáka dluhy netrápí
Blansko podlehlo Brnu
Dvě zlaté pro Boskovice
Lipovec slaví nečekaný postup
Okresním šampionem Lipovec
Orli dobyli Brno
Pouťový fotbal
Skalice sází hlavně na mládí
Stadion ve Vysočanech projde rekonstrukcí
Tlamková znovu první
Turnaj mládeže se nekonal
Určice přestřílely Boskovice
Velkoopatovický fotbal slaví 70

Rubrika: Představujeme
Představujeme: Michal Strya

Rubrika: Černá kronika
Policie INFORMUJE
SVODKA UDÁLOSTÍ MP Boskovice V ČERVNU

Rubrika: Napsali nám
Sami sobě
Sousedé na talíři – Die Nachbarn auf dem Teller
SUCHÝ - MEMORIAL IVO KUČERY