258 kilometrů za 6 dní

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 15/2011, vloženo dne 19.07.2011

Region * Moravský ultramaraton patří mezi nejstarší a největší běžecké závody u nás. Mezi třetím a devátým červencem se uskutečnil již devatenáctý ročník. Letošní ultramaraton zahrnoval šest klasických závodů a celkovou trasu 258 kilometrů.
Každý den čekala na závodníky fyzicky náročná trať, která startovala z šesti různých míst. Cílová páska se pokaždé nacházela v Lomnici. Postupně se tak startovalo z Lomnice, Boskovic, Vranova, Olešnice, Tišnova a Bystřice nad Pernštejnem.
Soutěžili muži a ženy bez rozdílů věku, kteří bojovali o vítězství v jednotlivých etapách. Ten, kdo měl po součtu všech výsledků nejmenší celkový čas, se stal vítězem.
Pro závodníky byly pokaždé připraveny výborné podmínky jak na trati, tak mimo ni. Kromě ubytování mohli závodníci využít i zdravotních specialistů či masáži. Občerstvení bylo nachystáno na každém šestém kilometru.
Každý den měl stejný program. Po snídani přišlo poznávání památek a zajímavostí jihu Moravy a vyhlášení vítězů předešlé etapy. Po obědě a následné pauze přišel ve dvě nebo tři hodiny odpoledne start aktuální etapy, jejíž maximální doba byla sedm hodin.
Nejrychlejším běžcům, kteří pravidelně běhali časy okolo čtyř hodin, po sečtení všech etap kraloval Jiří Bezrouk. Ten zvládl ultramaraton v čase 23 hodin 54 minut a 34 vteřin. Druhý Pavel Horák doběhl v čase 24 hodin 32 minut a 12 vteřin. Nejrychlejší ženou byla celkově osmá Martina Němečková s celkovým časem 35 hodin, 55 minut a 42 vteřin.
Hlavním favoritem závodu byl vytrvalec Daniel Orálek, který nakonec obsadil čtyřiadvacátou příčku. V úvodních dvou etapách sice nenašel konkurenci a suverénně vedl průběžné pořadí, na start dalších etap již ale díky odjezdu na Mistrovství světa v terénním ultramaratonu do Irska nenastoupil.

Střediskám volného času by již nemělo hrozit omezení - ze dne 29.12.2020 (2)
Do škol se postupně začínají vracet děti - ze dne 24.11.2020 (2)