Boskovická společnost Gatema hledá cesty, jak dobré věci dělat ještě lépe dělat

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 11/2016, vloženo dne 27.06.2016

[Stálý odkaz na článek]

Boskovice * Ve čtvrtek šestnáctého června otevřela společnost Gatema s.r.o. novou administrativní budovu, která je součástí výrobního komplexu na ulici Průmyslová v Boskovicích. Společnost se 129 zaměstnanci tak dovršila úsilí, které započalo v roce 2013, kdy byla dokončena výrobní hala. V komplexu najdou důstojné podmínky tři ze čtyř divizí společnosti, která se zabývá informačními technologiemi, projektovým poradenstvím, výrobou desek plošných spojů a audiovizuálními systémy, určenými primárně pro využití ve zdravotnictví. Při té příležitosti jsme se na několik otázek zeptali generálního ředitele firmy Františka Vlka.

Co otevření nového administrativního centra společnosti přinese?
Znamená to pro nás zjednodušení celého provozu. Vyjma brněnské divize bude celá společnost pohromadě a nyní kompletně v odpovídajících prostorách. Slibujeme si i určitý marketingový přínos a jsem rád za pozitivní reakce obchodních partnerů během slavnostního otevření. Firma tím deklaruje určitou stabilitu a perspektivu. Bude to znamenat i výrazně lepší pracovní podmínky pro zaměstnance, lepší zázemí včetně dobře vybavené jídelny a firemní školky. To, že nová hala stojí, není zásluha moje, ale všech lidí, kteří tu pracují a pracovali.

Kdy byla společnost Gatema založena?

Stalo se tak v roce 1992 a byli u toho tři zakladatelé. Pánové Ing. Jiří Přichystal, Josef Opálka starší a Erhard Burischek. Tehdy Gatema sídlila v Kunštátě, v domě pana Opálky. Původní podnikatelskou činností byl hardware a software a již od začátku se spolupracovalo s pražskou firmou LCS, nynějším Asseco Solutions, v oblasti ekonomického softwaru Helios. Spolupráce trvá i nadále a Helios je jedním z našich hlavních produktů.

Brzy ale přišlo stěhování.

V roce 1994 jsme zakoupili v Brně na Cejlu divizi výroby desek plošných spojů a v roce 1997 jsme ji, spolu s pracovištěm z Kunštátu, přestěhovali do společných prostor na ulici Havlíčkova v Boskovicích. V té době jsme měli mezi čtyřiceti a padesáti zaměstnanci. Tento model vydržel do roku 2013, kdy počátkem roku vznikla v Brně divize audiovizuálních systémů, a divizi výroby plošných spojů jsme v září přesunuli do nové výrobní haly na ulici Průmyslová.

Novou halu jste otevřeli v září 2013. Co bylo impulzem k jejímu postavení?
Byl to podnět z hlavy jedné z mých kolegyň, které za něj budu asi do smrti vděčný. Vzešel již v době krize, kdy nám přestaly prostory na Havlíčkové co se týče výměry i kvality vyhovovat. Zvažovali jsme rekonstrukci, ale areál byl uzavřený mezi obytnými domy a možná by to do budoucna nedělalo dobrotu. Následně jsme oslovili různé subjekty, zemědělská družstva i končící firmy, že bychom odkoupili jejich areál a zrekonstruovali ho. Když se ale objevila možnost zakoupit pozemek města v průmyslové zóně, rozhodli jsme se k postavení nové haly. Stavěli jsme na úvěr, bez dotací, ale vše nasvědčuje tomu, že se nám to vyplatí. Za poslední dva roky v nové hale se náš výrobní obrat skoro zdvojnásobil.

Začínali jste s ekonomickým softwarem. Činnost společnosti se ale postupně rozvíjela.
Ekonomický software Helios je naší nejstarší aktivitou. Momentálně spolupracujeme s Asseco Solutions na dvou produktech, Helios Green a Helios Orange, a to jako obchodní i vývojový partner. Systém je modulární a na některých modelech se podílí naši analytikové a programátoři. V současné době provozujeme čtyři divize. Prvním rozšířením bylo v roce 1994 zakoupení divize desek plošných spojů, dalším byla v roce 2010 vzniknuvší divize projektového a ekonomického poradenství. Již dříve jsme dělali projekty dotované z Evropské unie a poradenství probíhalo interně. Po několika případech jsme se ale rozhodli to vyzkoušet i externě. Jedná se o poradenství v oblasti veřejných zakázek a dotačního managementu, které slouží jak pro firmy, tak veřejný sektor. Čtvrtá divize byla spuštěna na začátku roku 2013 a jedná se o audiovizuální systémy.

Tyto systémy slouží ve zdravotnictví?

Ano. Jedná se o systém Apollon, jehož pomocí jsme schopni zpracovávat, archivovat a obecně nakládat s audiovizuálním signálem, který vzniká jako záznam z průběhu operací. Signál jsme schopni zachytit v maximální HD kvalitě, archivovat jej a umožnit lékařům jeho využití, ať už pro prezentace na konferencích či v oblasti výuky. Jsme schopni z něj také udělat dokument pro forenzní účely v případě soudního sporu nemocnice. Signál dokážeme i sdílet v reálném čase, takže během operace jej může externě sledovat například primář ve své kanceláři, nebo doktor na úplně jiném místě, který působí jako konzultant. Využívá se internetových technologií i technologie Apple. Systém byl poprvé instalován v roce 2014, ale stále prochází permanentním vývojem.

Které nemocnice tento systém používají?
Nejrozsáhlejší instalace je v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Nemocnici u Svaté Anny v Brně, které se zabývá operacemi srdce. Část systému je i ve fakultních nemocnicích v Bohunicích a Ostravě. Apollon ale využívají i další zařízení, například v Plzni, Liberci nebo také na Slovensku, Itálii nebo ve Španělsku. Stále jsme ale teprve na začátku a na systému pracujeme.

Přispíváte na řadu společenských či charitativních akcí, včetně Vísecké desítky. Běhu, který je memoriálem Jiřího Přichystala, jednoho ze zakladatelů firmy.
Jirka měl k tomuto sportu blízko, běhával třeba i maratony v Praze. Rozhodli jsme se podpořit tento závod, který vznikl víceméně na jeho počest. Nesystematicky podporujeme i další aktivity v našem okolí. Hlavní podpora je ale zaměřena na oblast dětí a postižených osob. Snad již osmnáct let spolupracujeme se stacionářem Betany, podporujeme sdružení Děti patří domů i Nadaci Krtek. Snažíme se podporovat třeba i jednoho pána, který má doma vlastní laboratoř a vzdělává děti v různých vědeckých oborech. V tom má Česká republika velké mezery.

Podporujete z tohoto důvodu studenty středních a vysokých škol?
Částečně spolupracujeme s regionálními středními školami, kterým umožňujeme exkurze ve výrobě, praxi a když jsou studenti šikovní, tak i letní brigády. Spolupracujeme i s vysokými školami, především Fakultou elektrotechniky a komunikačních technologií VUT Brno v oblasti problematiky desek plošných spojů pomocí diplomových prací. Naše brněnská divize spolupracuje v oblasti programování se šikovnými studenty Masarykovy university, kteří mohou ovlivnit naše budoucí směřování. Jeden z nich je nyní kupříkladu na doktorandském studiu, ale už jako náš zaměstnanec. Je výhodné, když tato oboustranná spolupráce funguje.

Jaké jsou vize Gatemy pro budoucí léta?
Vždy říkám, že bych rád vybudoval firmu, ze které by se zaměstnanci nechtěli vracet domů. To se mi sice nepodaří, ale dobře si uvědomujeme, že firma stojí na lidech. Chceme jim připravit maximální podmínky, aby je práce bavila a byli ochotni firmě přinést část svého života. V tomto jsme také na začátku, ale přispět by k tomu měla třeba i firemní školka pro patnáct dětí, kterou budeme otevírat na podzim. Samotného mne překvapilo, jak rychle byla zaplněná. Přáli bychom si, aby byli naši pracovníci maximálně spokojeni a o práci v naší společnosti byl zájem.

Foto: archiv Gatema s.r.o. Boskovice
Podobné články:
Do nové sezóny bez závazků - ze dne 15.03.2010 (2)
Úvodní duel rozhodl obránce - ze dne 15.03.2010 (2)
Fotbalová DIVIZE - ze dne 02.06.2008 (2)
Konkurzní řízení na funkci ředitelky - ze dne 08.04.2008 (2)
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Volejbalistkám se na lepší časy neblýskalo - ze dne 06.03.2008 (2)
Zaměřují se na prevenci kriminality - ze dne 14.02.2008 (2)
Pošta opět krátí otevírací dobu - ze dne 24.02.2021 (1)
Aikido Boskovice cvičilo online - ze dne 24.02.2021 (1)
Nemocnice Boskovice pomohla jiným krajům - ze dne 19.02.2021 (1)
Umělecké školy bojují o žáky - ze dne 17.02.2021 (1)
VYHLÁŠENÍ BÁSNIČKOVÉ SOUTĚŽE na téma: „Jak prožívám období nouzového stavu?“ - ze dne 09.02.2021 (1)
Otevřeli venkovní sportoviště - ze dne 06.02.2021 (1)
Jak dál se sportovní halou? - ze dne 06.02.2021 (1)
Na Základní škole v Boskovicích uspořádali sněhové hrátky - ze dne 06.02.2021 (1)
Do kapes si nacpali i tampony - ze dne 02.02.2021 (1)
Situace v nemocnici se lepší - ze dne 02.02.2021 (1)
Boskovičtí atleti vyhlížejí návrat ke společnému tréninku - ze dne 02.02.2021 (1)
Občané vybrali Louku v proluce - ze dne 29.01.2021 (1)
Materiály pro jednání rady předem nezveřejní - ze dne 29.01.2021 (1)

Všechny články z tohoto čísla (11/2016):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovičtí zastupitelé souhlasí s převzetím sokolovny
Dálnice D52 u Pohořelic se dočká nového povrchu
Finálová třináctka soutěže Vesnice roku je kompletní
Hašek poděkoval hasičům a policistům za zásah v Nedvědici
Hejtman se setkal s politickými vězni a členy Českého svazu bojovníků za svobodu
Jezdecký den ukázal krásu koní i šikovnost žokejů
Jihomoravští i dolnorakouští záchranáři budou moct zasahovat i u sousedů
Koupaliště dostala nový přítok nebo dětské hřiště
Kraj podpoří mládežnický fotbal na jižní Moravě
Kraj podpoří opravu mostu v Kyjově
Kraj podpoří výstavbu Janáčkova kulturního centra 100 miliony korun
Kulturní dům získá nové vybavení
Léto ve znamení uzavírek
Mateřské školy v provozu i o prázdninách
Memorandum umožní další rozvoj terénní cykloturistiky na jižní Moravě
MSSS Boskovice oslavila 25 let existence
Na náměstí umístí hodiny
Na úřadě zaplatí kartou
Naletěla podvodníkům
Navrhnou nominace na čestná občanství
Nechají restaurovat okrasný křížek
Nechají rozhodnout občany o opravě chodníků
Otevřeli památky pro veřejnost
Přes léto opraví silnice i chodníky
Rada projednala analýzu smluv s Letištěm Brno a rozhodla o jejím úplném zveřejnění
Řidiči by měli objet Tuřany po obchvatu do sedmi let. Ve hře jsou evropské dotace
Slunečné počasí láká, kempy očekávají navýšení turistického zájmu
Snaží se vyřešit sesouvající se půdu
Společnost Alps Electric Czech, s.r.o. spolupracuje s odbornými školami v regionu
Sportovní hala ve Svitávce má zelenou, zvítězila výraznější varianta
Stanovili síť sociálních služeb
Stav nebezpečí v Nedvědici skončí k půlnoci. Chemikálie jsou pryč
Udělí Ceny za kulturu
V Kuřimi se tvořily dlouhé kolony
V Paprsku slavili Majáles
Završili své studium
Znovu obnoví solární elektrárnu?
Zpoplatní parkování na náměstí

Rubrika: Kultura
Letní výtvarná dílna v Galerii města Blanska
Na slavnostech vystoupí Kristína
Naturisti a humoristi mladého súčasného sochárstva na Slovensku
Prázdninové půlení v Letovicích

Rubrika: Sport
Aikidisté se loučili se sezonou
Blansko slaví návrat do MSFL
Boskovice se loučily remízou
Červená zahrada hostila turnaj Žijeme hrou
Druhá na Diamantové lize
Letovice hostily historický jarmark
Okresní výběr skončil čtvrtý
Plavci na letním poháru
Spíďa cup podesáté
Úspěšné vystoupení stolních hokejistů
Ve Spešově byl nejrychlejší Kozel
Zakončili letošní sezonu

Rubrika: Představujeme
Boskovická společnost Gatema hledá cesty, jak dobré věci dělat ještě lépe dělat

Rubrika: Černá kronika
Dvě havárie zavinil alkohol
Koupání v lomu zhořklo
Mříž nebyla překážkou
Musel si zajet pro cigarety
Nestyděl se okrást seniora
Oba řidiči na místě zemřeli
Občerstvit se nepřišel
Odložený notebook zmizel
Podcenili zbytkový alkohol
Potřeboval fotopast
Sprejer poničil svým nápisem stěnu podchodu na blanenském nádraží
Svědci přihlaste se
Zloděj sebral křovinořezy, postřikovače a sadu kol
Zloděj si odnesl trezor
Způsobil majitelům firmy škodu za skoro sto tisíc korun

Rubrika: Napsali nám
3 tipy kam na výlet na elektrokole
BOHATOST ČEŠTINY VE ZNAMENÍ „TMY“ ... 3. ROČNÍK PŘEKLADATELSKÉ SOUTĚŽE MÁ SVÉ VÍTĚZE
Děti z Klokánka dostaly nové brýle
Dětská soutěžní přehlídka olešnický kvítek - 8. 10. 2016
Gourmet Brno 2016 – slaď svoje chutě
Hyundai má nového šéfa marketingu pro Evropu
Japonsko ocenilo brněnské vědce
Kaufland startuje další věrnostní akci, tentokrát s Jamiem Oliverem
Na brněnském Prigl festivalu se představí hvězdy elektronické hudby
Nová metoda znamená naději pro pacienty s VPMD
Poličské muzeum nabízí šedesát způsobů jak se zabavit
Potvrzeno - muži se na dovolenou dokáží sbalit úsporněji!
Řezbáři oživí postavy z historie hradu
Startuje první ročník Startupu roku! Cílí na mladé firmy, které se nebojí experimentovat
Školáci z brněnské školy v Rozmarýnově ulici získali truhlici markraběte Jošta
Technické vzdělávání: Spolupráce firem a škol má rezervy, zaostává i role státu
Televizní stanice Skupiny Barrandov v minulém týdnu opět překonaly rekordy sledovanosti
V ČR je možné staré elektro a baterie poslat k ekologické likvidaci zdarma balíkem
Ve čtvrtek 7. 7. 2016 startuje devatenáctý ročník Týdnů pro divočinu
Veselá Harmonika
Zdravé lesy ochrání před povodněmi i suchem nejefektivněji