5 tipů, jak zatočit se zimní únavou a vychutnat si „zimní spánek“

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 16/2018, vloženo dne 26.11.2018

[Stálý odkaz na článek]

Boskovice * Pokud byste se zeptali ve svém okolí, kdo má rád zimu, pravděpodobně byste se ve většině případů setkali s pozdviženým obočím či poklepáním na čelo, jak vás ale taková věc vůbec mohla napadnout. Dle průzkumů, pouhá 3 % populace řadí zimu mezi oblíbené roční období. Zima, nedostatek světla, únava… to je jen několik „zimních strašáků“. Přinášíme vám pár tipů, jak se s některými z nich poprat. Pokud by se vám zdálo, že nezabírají, zkuste jen změnit úhel pohledu a uvědomit si, jak krásně rozmanité proměny máme možnost kolem sebe vidět.

Aby vás ani zimní únava nepřipravila o drobné radosti, které sebou zima přináší, věnujte pozornost následujícím bodům.

1.       Nepřestávejte se hýbat

Ano, myslíme to vážně, i když je to pravděpodobně ta poslední věc, do které se chcete pouštět. Jedním z důvodů, proč se cítíme v zimě více unaveni je to, že oproti létu většina z nás velmi omezí jakékoliv sportovní a pohybové aktivity. Pravidelný pohyb nám dodá potřebnou energii, přispívá ke kvalitnějšímu spánku, rozproudí krevní oběh, takže nám nebude zima, ale také příznivě působí na naši psychickou pohodu a zvyšuje naši imunitu díky zvýšenému vylučování škodlivých látek z těla. Dopřejte si pravidelnou procházku na čerstvém vzduchu – budete překvapeni, jak se „zimní únavou“ dokáže zatočit.

 

2.       Kompenzujte si nedostatek světla a vitamínu D

Během krátkých zimních dnů, ochuzených o dostatek slunečního záření, přicházíme o velmi důležitý vitamín D. Ten ovlivňuje správné fungování 36 orgánů v těle, jeho nedostatek velmi úzce souvisí s únavou a špatnou náladou, které nás v zimě často provází. Má ale ještě jednu důležitou vlastnost, kterou zvláště v zimě potřebujeme, a tou je podpora imunitního systému. Postaráme-li se tedy o jeho dostatečný přísun, snížíme náchylnost k častým nachlazením nebo chřipce. Snažte se i v zimě co nejvíce využít omezené sluneční světlo. Pusťte si do bytu co nejvíce přirozeného světla, používejte osvětlení s teplým zbarvením, zapalte si svíčky – prostě se obklopte světlem.

TIP: potraviny bohaté na vitamín D - tučné ryby (losos, tuňák), krevety, hovězí játra, mléko, tvrdý sýr či vaječné žloutky

 

3.       Pitný režim

Většina z nás v zimě pije mnohem méně, než v létě, kdy díky horkému počasí máme pocit žízně. Zapomínáme ale, že samotné naše tělo je ze 70 % tvořeno vodou a pouhá dvě procenta ztráty normální hodnoty se projeví zvýšenou únavou a ztrátou energie až o 20 %. Dodržovat pitný režim i v zimě, nás tak dokáže zbavit únavy, ale přináší i mnoho dalších benefitů. Věděli jste, že nedostatečný pitný režim spolu s nedostatkem pohybu je hlavní příčinou suché pokožky, která nás v zimě tolik trápí?

 

4.       Zpomalte a relaxujte

Máte pocit, že díky kratším dnům nic nestíháte a jste ve stresu? Není divu, že jste unavení. Využijte zimu k regeneraci a odpočinku, zapomeňte na slovo „musím“. Vzpomeňte si, jak trávili zimu lidé v dřívějších dobách. Byl to čas pro zpomalení, trávení času s blízkými, zotavení se z uplynulého roku a načerpání sil do toho nového. Inspirujte se také v přírodě, kterou nezasáhla naše „hektická doba“, a která funguje stále na stejných principech – na podzim odevzdá své plody, shodí listí a uloží se k zimnímu odpočinku, aby na jaře ukázala svoji novou sílu v plném rozpuku. Naše tělo má podobně nastavený biorytmus a tím, že ho nutíme dělat něco jiného, než k čemu je vnitřně naprogramováno, zbytečně se vyčerpáváme.

Dovolte si tedy v zimě trochu přibrzdit, užít si tolik potřebný klid a dobít energii.

 

5.       Dopřejte si dostatek kvalitního spánku

Tento bod platí, ať je léto nebo zima. Abychom se vyhnuli únavě a byli plni sil a energie, potřebujeme regenerovat kvalitním spánkem. Měli bychom dodržovat klasický spací rytmus – chodit spát ve stejnou dobu a spát sedm až osm hodin, ne více – únavu totiž nepřespíme. V zimě bychom si měli pohlídat také teplotu v ložnici. Otáčet termostatem topení, jen proto, že jsme se vrátili z venku vymrzlí, není dobrým řešením. Teplota v ložnici by neměla přesáhnout 19 stupňů, pokud si chceme dobře odpočinout a lehce usínat. Navíc v přetopené ložnici se nám více vysušují sliznice a jsme tak náchylnější k různým chorobám. Nezapomínáme ani krátce a intenzivně větrat. Základem pro komfortní teplotu jsou potom materiály našich lůžkovin.

 

JAK SI ZE SVÉ LOŽNICE UDĚLAT V ZIMĚ HŘEJIVÉ ÚTOČIŠTĚ?

Vyberte si vhodnou přikrývku – zimní (pokud máte v ložnici chladno nebo spíte při otevřeném okně) nebo celoroční. To, že je vám pod vaší peřinou zima neznamená, že potřebujete teplou zimní přikrývku – na vině může být stáří, pokud ji máte třeba sedm, osm let, je již sležená a nemá tedy ty správné vlastnosti a nehřeje tak, jak by měla. Dávno už také neplatí, že čím těžší a tlustší, tím teplejší. Naducané pětikilové duchny našich babiček měly svůj význam v době, kdy se v ložnicích netopilo a kdy nebyly k dispozici speciální materiály jako dnes. Stejně jako u funkčního oblečení, tak i u přikrývek, využívají výrobci speciální vlákna, která jsou velmi tenká, lehká, dobře odvádí vlhkost a výtečně hřejí. Najdete je u přikrývek z dutého vlákna. Specialitou jsou pak např. tzv. duo přikrývky, kterým díky jejich konstrukčnímu řešení neutíká teplo pryč tak jako u běžných přikrývek a jsou proto krásně hřejivé.

Na zimu jsou výborné i přírodní materiály –  např. ovčí rouno nebo peří. Ovčí rouno má dobrou vlastnost při regulaci teploty – v zimě hřeje a v létě se pod ním člověk nepotí. Zajišťuje tzv. suché teplo – ocení např. revmatici. Dokáže přijmout a odvést až 30 % vlhkosti. Nevýhoda pro někoho může být, že se nedá prát v pračce a přikrývka z ovčího rouna je těžší oproti přikrývkám z dutého vlákna.

Výborné vlastnosti, co do životnosti, přizpůsobivosti a hřejivosti, mají péřové přikrývky, které dnes můžete pořídit již s váhou od 500 g. Kvalita přikrývky záleží jednak na poměru prachového peří s peřím normálním – čím víc prachového tím sice dražší, ale kvalitnější a lepší vlastnosti (péřové výrobky tohoto typu používají např. i horolezci při výstupech v Himalájích).  Velmi záleží i na sypku – musí být hustě tkaný, aby nepropouštěl peří. Díky tomu se dají takové přikrývky dokonce i prát. Neplatí, že peří = alergie. Na peří samotné, jako produkt, je alergické poměrně malé % lidí. Většinou se jedná spíše o alergii na prach. Pokud tedy chcete  mít v tomto ohledu jistotu, požadujte přikrývky, které mají speciální certifikáty (NOMITE®, DAUNASAN® a další). Tyto jsou vhodné i pro alergiky s alergií na domácí prach. Najdete je i u nás.

Teplotní komfort v posteli můžeme zvýšit správnou volbou prostěradla a také povlečení. Základem by měla být bavlna – na zimu výborný flanel – počesání zajišťuje hřejivost a velmi příjemný omak. Někomu bude stačit i krepové povlečení. Pokud se rádi zamuchláte do něčeho jemného a příjemného, oblíbené jsou výrobky z mikrovlákna. U prostěradel doporučujeme pro příjemný hřejivý pocit froté nebo mikrovlákno.

Volte teplé barvy – např. barvy ohně, červená, oranžová a žlutá, dokáží vykouzlit hřejivou atmosféru v ložnici i těch největších „zmrzlíků“.

Přijďte si vybrat na prodejnu Dobrý spánek nejen z široké nabídky zimní výbavy. Rádi vám poradíme s výběrem postele, roštů, matrací nebo anatomických polštářů. V našem sortimentu naleznete bohatou šíři lůžkovin – prostěradla, více jak 130 vzorů povlečení, deky, dekorační polštáře, ručníky, osušky, tzv. francouzské přikrývky. Vše i pro vaše nejmenší.

Jako originální dárek si můžete vybrat z pestré nabídky katalytických lamp, které slouží k pročištění a provonění vzduchu a zároveň jsou svým zpracováním velmi hezkou ozdobou interiéru. Právě v zimě máme nejlepší příležitost vychutnat si třeba vůni pomeranče, skořice či levandule a provonět a zpříjemnit si svůj domov.

Pokud si s výběrem dárku nevíte rady, vystavíme vám univerzální dárkový poukaz.

Přejeme vám, abyste si zimní období a radovánky užili plnými doušky, ale také je využili ke kvalitnímu odpočinku a  načerpání pozitivní energie.


Dobrý spánek
Jana Ševčíková
Bezručova 18
680 01 Boskovice
tel.: 777 118 954
e-mail: info@dobryspanek.cz
www.dobryspanek.cz
 Podobné články:
Do nové sezóny bez závazků - ze dne 15.03.2010 (2)
Úvodní duel rozhodl obránce - ze dne 15.03.2010 (2)
Fotbalová DIVIZE - ze dne 02.06.2008 (2)
Konkurzní řízení na funkci ředitelky - ze dne 08.04.2008 (2)
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Volejbalistkám se na lepší časy neblýskalo - ze dne 06.03.2008 (2)
Zaměřují se na prevenci kriminality - ze dne 14.02.2008 (2)
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 20. 2. - 1. 3. 2020 - ze dne 20.02.2020 (1)
Kam umístí lezeckou stěnu? - ze dne 20.02.2020 (1)
Vzpomínkové promítání z konference „Duchovní odkaz J. E. Tomáše kardinála Špidlíka SJ“ - ze dne 19.02.2020 (1)
Inspekce shledala na umělecké škole pochybení - ze dne 19.02.2020 (1)
Martin Šustr posilou Zbrojovky - ze dne 17.02.2020 (1)
Do sbírky potřebuje charita hlavně jarní oblečení, povlečení a drobnou elektroniku - ze dne 17.02.2020 (1)
Mistrovské tituly i úspěch ve štafetách - ze dne 16.02.2020 (1)
Cena tepla znovu skončí u regulačního úřadu - ze dne 16.02.2020 (1)
Chystají nákup nádob na odpady - ze dne 13.02.2020 (1)
Školka mění název - ze dne 13.02.2020 (1)
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 13. - 23. 2. 2020 - ze dne 13.02.2020 (1)
Letovická nemocnice rozšířila pobytové služby - ze dne 12.02.2020 (1)
Při přepadení musela předstírat smrt - ze dne 12.02.2020 (1)

Všechny články z tohoto čísla (16/2018):

Rubrika: Zpravodajství
Hubertova jízda v Borotíně
Chráněné bydlení ve Svitávce má zelenou
Kamenoprůmysl Komárek se letos opět podílel na opravách Janáčkova divadla
Kontrolují chatové oblasti
Lysice povede i nadále Pavel Dvořáček
Novým starostou města Letovice je Petr Novotný
Paprsek Velké Opatovice postavil nový výtah
Plánují úpravy kolem hřbitova
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 15. - 25.11. 2018
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 22. 11. - 2. 12. 2018
Příprava na stavbu čistírny jde do finále
Rozzáří Vánoční stromy v regionu
Svazek i ostatní obce schvalují cenu vody na příští rok
Taneční skupina VO CO GOU Letovice slaví 25 let
TOPNET poskytuje svým zákazníkům stále vyšší a kvalitnější rychlost připojení za stejné ceny
V Cetkovicích se zaměří na rybníky
V Letovicích uctili památku dne boje za svobodu a demokracii
Vánoční jarmark v Boskovicích nabídne šermíře i Třetí zuby
Volby přinesly jen minimum změn
Zádvorská lepa je stromem roku 2018

Rubrika: Sport
Blanenská kanonáda
Boskovické volejbalistky v čele soutěže
Hokejové derby přineslo čtrnáct branek
Mikulášská Okrouhlá a Hraběnčiny Petrovice zvou do finále OBL
Parádní podzim zakončili remízou
Těžký dvojzápas přinesl pro Boskovice tři body

Rubrika: Představujeme
5 tipů, jak zatočit se zimní únavou a vychutnat si „zimní spánek“
TEST Renault Alaskan 2.3 dCi automat – co je skvělé není třeba měnit!

Rubrika: Napsali nám
Advent na Svojanově – voňavý, s Mikulášem, Ježíškem a svátečními tóny
Čestmír Sekanina oslavil životní jubileum
Nemocnice Blansko zahájila zcela nový provoz MAGNETICKÉ REZONANCE
Sportovec okresu Blansko roku 2018