Novým starostou města Letovice je Petr Novotný

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 16/2018, vloženo dne 23.11.2018

[Stálý odkaz na článek]

Letovice * Výraznou obměnou prošlo v nedávných komunálních volbách vedení města Letovice. Kompletně obměněná rada města bude další čtyři roky zasedat ve složení Daniela Ottová za ČSSD, František Boček a Jan Královec za KDU-ČSL, Martin Hoder a místostarosta Radek Procházka za Občanskou iniciativu a také Radek Musil a Petr Novotný, nový starosta města, za TOP 09, starosty a nezávislé. Do koalice se tak vůbec nedostala ODS, přestože získala ve volbách největší procento hlasů. Jaké změny mohou občané čekat a které investice budou pro město nejdůležitější, jsme se zeptali nového starosty Petra Novotného.

Váš otec Josef Novotný byl v Letovicích starostou mezi lety 1994 a 2006. Pokračujete tak vlastně v rodinné tradici.
Je to pravda, přesto náš vstup do politiky byl hodně odlišný. Když otec poprvé kandidoval, tak byl okamžitě zvolen starostou. Já jsem před šestnácti lety při vstupu do komunální politiky sice přeskočil řadu kandidátů, ale mandát jsem těsně nezískal. Později jsem se dostal jak do zastupitelstva, tak do rady. Nebyl jsem však spokojený s tím, jak to v ODS chodilo a i oni ke mně zřejmě necítili důvěru. Nebyl jsem zván na žádná jednání, byl jsem nechtěný. ODS jsem nakonec opustil i kvůli incidentu, kdy se poslanec Morava snažil přimět ke spolupráci poslankyně Strany Zelených tím, že si na letišti fotil jejich děti a dával jim fotky. Šlo prakticky o vydírání nejnechutnějšího způsobu a předseda Mirek Topolánek se jej ještě zastal. Když jsem byl následně osloven TOP 09, říkal jsem si, že bych to na místní úrovni nerad vzdával. A jsem rád, že to bylo správné rozhodnutí.

Chcete se prací svého otce ve vedení města v něčem inspirovat?
Určitě ano. Prvně se chci seznámit se vším, o čem bych měl rozhodovat. Tak jako to dělal otec. Hodně jsem si vzal z jeho stylu řízení. V momentu, kdy se například diskuze posune mimo dané téma, musí to být starosta, kdo zasáhne a vrátí ji zpět do daných kolejí. Hodně jsem na něm také oceňoval, že když se mýlil, dokázal to i třeba s odstupem času přiznat. Větší zkušenosti však mám z dvouletého působení v radě města.

Při sestavování koalice jste vynechali ODS, přestože právě ona získala nejvíce hlasů. Byla to složitá jednání?
Naopak si myslím, že byla poměrně jednoduchá. Vzhledem k tomu, jak s námi bylo v minulých letech jednáno, tak bylo jasné, že je spolupráce prakticky vyloučená. Můžete si říkat, že by jednání neměla ovlivňovat osobní rovina, ale v Letovicích se tak stalo již před osmi nebo deseti lety. Někteří to poznali dříve, někteří později, ale nyní panovala naprostá shoda. Komunikace s ostatními stranami v opozici byla celé čtyři roky výborná, nebyl důvod to měnit. Tím to ale vše končí, musíme hledět dopředu. Každý může přijít a o všem s námi jednat. Z toho pohledu bych také rád poděkoval Jirkovi Palbuchtovi. Nejen za předání úřadu, kanceláří a materiálů, ale také za přátelský a osobní vhled do fungování úřadu. Představení, s kým se jednalo či v jaké fázi jsou různá jednání.

S dosavadním vedením města jste v mnoha věcech nesouhlasili. Co chcete dělat jinak?
Z mého pohledu celý systém řízení města. Hned první věc, která vyplynula, je špatné hospodaření technických služeb, u kterých se budeme muset také zamyslet nad předmětem jejich působení. Stejně tak nesouhlasíme i se způsobem řízení některých příspěvkových organizací. Chceme poznat celkovou situaci a i proto jsme se již domluvili, že začneme rozpočtovým provizoriem. Nechápal jsem ovšem striktní odmítání možnosti úvěru, protože pro Letovice je zdravý úvěr i v řádu desítek milionů korun. Potřebujeme opravit kulturní dům, lidovou školu umění, západní část náměstí a hlavně je tu velkým problémem voda. Čistírnu odpadních vod se sice podařilo opravit, ale pořád není dimenzována na celé území. Třetina Letovic je napojena na čistírnu Tylexu, která je ale soukromá a ani nevíme, v jakém je stavu. To potřebujeme vyřešit bezodkladně.

Budete usilovat o nákup pozemků v Isarnu?
Bohužel, tyto pozemky již koupil podnikatel Petr Novotný. Jsem zklamán, že je nekoupilo město, protože za mě je to druhá nejhezčí lokalita ve městě, po zámeckém parku. Nebyl jsem sice zastáncem toho, aby zde město stavělo či podnikalo, ale aby bylo majitelem pozemků rozhodně ano. Bývalé vedení města mělo většinu v zastupitelstvu, náklady nebyly vysoké, a přesto pan starosta návrh na odkoupení pozemků nakonec stáhl. Je to promrhaná šance. Město zde však stále vlastní část pozemků a pan Novotný na zastupitelstvu mluvil o vzájemné spolupráci. Určitě se s ním chceme sejít a uvidíme, na čem se domluvíme.

První úpravy proběhly na západní straně náměstí. Kdy ale začne celková rekonstrukce?
Musíme si sednout, rozhodnout o variantě a jít do toho. Jsme ve fázi, kdy musíme zpracovat projekt, ať víme, kolik nás to bude stát, vybrat firmu a konat. Budu se však snažit přesvědčit zastupitele, aby nechaly rozhodnutí na architektovi, který tomu rozumí nejvíce, a nesnažit se měnit každý detail. Strašně se mi nelíbí, jak vypadá křižovatka po umístění balisetů. Se změnou řešení křižovatky samozřejmě souhlasím, ale je otázka, zda to nemohlo ještě rok počkat, když to řešíme dlouhé roky. Takto jsme investovali velké peníze do dočasného řešení.

Je možné to zvládnout během nadcházejícího volebního období?
Je to pro nás absolutní priorita. V momentě, kdy bude akce realizovatelná, tak do toho okamžitě půjdeme. I za cenu úvěru, protože nechceme nutně každou akci etapizovat, pokud by to nemělo ekonomický a logistický smysl. Za čtyři roky bychom chtěli mít náměstí opraveno, nebo alespoň fyzicky zahájené práce. Projekt a veškerá povolení, to všechno zabere čas. Je to ale naše největší priorita, přestože máme i řadu dalších problémů, které město trápí a je na čase je řešit.

Například?
Jednoznačně se jedná o kulturní dům nebo lidovou školu umění. Do Kladorub ročně jezdí padesát cisteren s vodou, takže jsme znovu zpět u vody. Chápu, že z pohledu Vodárenské by bylo nejlepší provést napojení na skupinový vodovod a i tuto variantu musíme zvážit. Péči si ale zaslouží také sportovní hala, která je v některých ohledech již v havarijním stavu. Ať už opravou a modernizací nebo jen řešením největších problémů bychom se jí věnovat měli. V některých lokalitách citelně chybí chodníky, řešit musíme také odstavné plochy k parkování u vlakového nádraží. To všechno, a mnohé další, musíme připravit minimálně na úrovni projektů a pak řešit financování. A potřebné částky to nebudou malé.

Velkým projektem je také plánovaná výstavba domů v lokalitě Komenského.
Již v těchto dnech máme domluvená jednání s developerskou firmou. Pozemky pro výstavbu zde citelně chybí a tento záměr mi přijde smysluplný. Předchozí vedení města v tomto udělalo vše, co mělo. Rádi bychom ale všeobecně ve městě viděli více moderních prvků. Třeba kontejnery usazené v zemi, či podzemní parkoviště. Uvidíme však, co vzejde z jednání, protože zase nechceme mít město úplně zastavěné.(Luke)
 
Komentáře k článku

 07.12.2018 9:45:00 Str

V některých lokalitách citelně chybí chodníky, Na pravé straně výpadovky na Svitavy se nyní opravuje chodník. Není to zbytečné? Chodník tam byl.
 24.11.2018 10:00:00 Tom

Dobrý den pane Novotný kdy má v plánu město realizovat opravu havarijního stavu ulice Nerudova !!! Létá se to snažíte odkládat nějaké vyspravování postřikem aby se neřeklo jsou vyhozené peníze .Nyní se vrátím k výstavbě bytovek na ul J.Haška kamiony navážejici konstrukce devastuji ulici a chodník města Stavebnímu úřadu je to uplně jedno přijedou kouknou a odjedou to je vše .Ptám se do jaké míry musí zajít destrukce ulice potažmo znehodnocování nemovitostí občanu Děkuji
 

Zobrazit formulář pro přidání komentáře
Schovat formulář na přidání komentáře
*

*

*

Uložit komentář

Podobné články:
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Přípravky hrály o sladký pohár - ze dne 18.03.2008 (2)
Pěkný úspěch letovického modeláře! - ze dne 20.11.2019 (1)
Přes sto tisíc pro hospic - ze dne 12.11.2019 (1)
Opilý muž po návštěvě baru v Letovicích usedl za volant - ze dne 04.11.2019 (1)
Elim Letovice získal bývalý hudební klub Fabrika. Přemění jej na volnočasový klub - ze dne 03.11.2019 (1)
Policisté pomohli při záchraně lidského života u Letovic - ze dne 08.10.2019 (1)
Tříletý chlapec z Letovic má tetanus - ze dne 02.10.2019 (1)
Letovice pokračují v nákupu pozemků Kompletstavu - ze dne 02.10.2019 (1)
Koláč pro hospic: pomoc, která chutná sladce - ze dne 30.09.2019 (1)
Vyberou nového ředitele TECHNICKÝCH SLUŽEB LETOVICE - ze dne 29.09.2019 (1)
Úpravu podmínek úvěru neschválili - ze dne 29.09.2019 (1)
Napadené dřevo využijí například na opravu zámku - ze dne 23.09.2019 (1)
Koupaliště bilancují specifickou sezonu - ze dne 18.09.2019 (1)
Letovice čeká výrazný stavební rozvoj - ze dne 17.09.2019 (1)
Vladimír Remek navštívil Letovice - ze dne 14.09.2019 (1)
Dračí lodě na Křetínce u Letovic - ze dne 01.09.2019 (1)
Z historie letovického lihovaru - ze dne 28.08.2019 (1)
Koupaliště čeká oprava a rozšíření - ze dne 24.08.2019 (1)
Ulici 9. května čeká oprava i uzavírka - ze dne 16.08.2019 (1)

Všechny články z tohoto čísla (16/2018):

Rubrika: Zpravodajství
Hubertova jízda v Borotíně
Chráněné bydlení ve Svitávce má zelenou
Kamenoprůmysl Komárek se letos opět podílel na opravách Janáčkova divadla
Kontrolují chatové oblasti
Lysice povede i nadále Pavel Dvořáček
Novým starostou města Letovice je Petr Novotný
Paprsek Velké Opatovice postavil nový výtah
Plánují úpravy kolem hřbitova
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 15. - 25.11. 2018
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 22. 11. - 2. 12. 2018
Příprava na stavbu čistírny jde do finále
Rozzáří Vánoční stromy v regionu
Svazek i ostatní obce schvalují cenu vody na příští rok
Taneční skupina VO CO GOU Letovice slaví 25 let
TOPNET poskytuje svým zákazníkům stále vyšší a kvalitnější rychlost připojení za stejné ceny
V Cetkovicích se zaměří na rybníky
V Letovicích uctili památku dne boje za svobodu a demokracii
Vánoční jarmark v Boskovicích nabídne šermíře i Třetí zuby
Volby přinesly jen minimum změn
Zádvorská lepa je stromem roku 2018

Rubrika: Sport
Blanenská kanonáda
Boskovické volejbalistky v čele soutěže
Hokejové derby přineslo čtrnáct branek
Mikulášská Okrouhlá a Hraběnčiny Petrovice zvou do finále OBL
Parádní podzim zakončili remízou
Těžký dvojzápas přinesl pro Boskovice tři body

Rubrika: Představujeme
5 tipů, jak zatočit se zimní únavou a vychutnat si „zimní spánek“
TEST Renault Alaskan 2.3 dCi automat – co je skvělé není třeba měnit!

Rubrika: Napsali nám
Advent na Svojanově – voňavý, s Mikulášem, Ježíškem a svátečními tóny
Čestmír Sekanina oslavil životní jubileum
Nemocnice Blansko zahájila zcela nový provoz MAGNETICKÉ REZONANCE
Sportovec okresu Blansko roku 2018