Pozvání k živým pramenům jižní Moravy

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 6/2015, vloženo dne 01.04.2015

[Stálý odkaz na článek]

BRNOŽe jižní Morava nemá tradiční lázeňská střediska, jako jsou Karlovy Vary či Mariánské lázně, lákající mezinárodní klientelu? Nevadí. Region může totiž nabídnout vedle léčivých vod z hlubokého podzemí také stále obnovované prameny tekutého slunce, jejichž blahodárný vliv na lidský organismus dosud nikdo nezpochybnil. A nemusí to být jen pitná kúra, co dodá tělu dlouhověkost, duši svěžest a celému člověku dobrou náladu.

Domácí i zahraniční klientelu chce na tento fakt upozornit projekt Centrály cestovního ruchu Jižní Morava nazvaný příznačně – Živé prameny jižní Moravy. Kdybychom mluvili jazykem projektové dokumentace, pak bychom řekli, že tímto projektem se centrála snaží o „nové pojetí jižní Moravy jako jedinečného kraje relaxace a wellness, které využívá jak přírodních léčivých zdrojů – zejména zdejších jodobromových pramenů, tak blahodárných účinků vína a slunce.“ Díky projektu se k potenciálním návštěvníkům regionu dostává řada propagačních materiálů, které na tuto skutečnost upozorňují. Lhostejno, zda jsou tištěné na papíru v několika jazycích, nebo mají podobu rozhlasových a televizních spotů, případně doplňují a obsahově rozšiřují webový portál www.jizní-morava.cz .

Centrála využije takto vzniklé informační materiály na specializovaných veletrzích cestovního ruchu, uspořádá workshopy pro průvodce a pro cestovní kanceláře, které se zabývají incomingovou a domácí turistikou. Právě tyto cestovní kanceláře mají být jedním z distribučních kanálů, kterým se mohou informace dostat k adresátům, a to i ve formě konkrétní nabídky „jihomoravského wellness.“ Projekt nezapomíná ani na zájezdy pro novináře, delegáty cestovních kanceláří či zástupce firem s ukázkami relaxačních možností regionu a s prezentací konkrétních ubytovacích zařízení i doprovodných služeb. Součástí kampaně bude také informování potenciálních organizátorů incentivní a kongresové turistiky o zdrojích regionu, možných programech a úrovni infrastruktury.

Vojtová: Kraj slunce nemá důvod stát ve stínu
O co se vlastně může opřít nový turistický produkt Živé prameny jižní Moravy – Jihomoravský wellness? „Opírá se o existující potenciál regionu. Nemáme důvod stát ve stínu, když máme každoročně nejvíc hodin slunečního svitu ze všech českých a moravských krajů,“ zní lapidární odpověď ředitelky Centrály cestovního ruchu Jižní Morava Zuzany Vojtové. Podle jejích slov centrála při úvahách o zacílení nového projektu vzala v úvahu především fakt, že rozvoj lázeňství je dlouhodobou strategií Jihomoravského kraje a má významné místo v krajském programu rozvoje cestovního ruchu jako jedna z nejvýznamnějších možností jak prodloužit pobyt návštěvníků v regionu a také vytvořit nová pracovní místa.
 „Projekt byl zahájen za situace, kdy počty tuzemských hostů v léčebných lázních na zdravotní pojištění klesly meziročně o více než 17 procent. Přitom u nás máme ideální podmínky k přesměrování rozvíjejícího se lázeňství z čistě zdravotních pobytů do podoby relaxačních a wellness aktivit,“ vysvětluje ředitelka centrály. Vytvoření nového turistického produktu Živé prameny jižní Moravy – Jihomoravský wellness a jeho ucelená propagace představující jižní Moravu jako centrum zdraví a relaxace, finančně podpořil Regionální operační program Jihovýchod.

Znovuzrození lázeňské tradice
Tradice jihomoravského lázeňství sahá až do 14. století. Jeho zlatým věkem bylo pak 18. a 19. století, kdy se šlechta, obce i soukromé osoby snažily u každého kvalitního pramene zřídit lázně či stáčírnu. Jako lázně jsou už ve 14. století zmiňovány například prameny sirnaté minerální vody v Sedleci u Mikulova. Léčebné prameny v Petrově u Strážnice připomíná Tomáš Jordán v publikaci „Kniha o vodách hojitedlných nebo teplicech moravských“ již v roce 1580. K tomu si připomeňme zřídelní území hořkých vod Šaratica s 240 studněmi v pěti těžebních polích od Šaratic po Těšany a Luže, dále někdejší zřídlo sirnaté minerální vody v Šitbořicích, Čejči, léčivé prameny ve Velké Roudce a na mnoha dalších místech kraje. Konjunktuře však odzvonila druhá světová vála, po které většina lázní zchátrala a zanikla.
Na svoje lázeňské znovuzrození čekala jižní Morava až do posledních let 20. století, kdy byla na Hodonínsku při hledání ropy v hloubce téměř dvou kilometrů objevena ložiska třetihorní jodobromové vody. Na začátku 21. století k nim přibyly také vydatné geotermální (40-46 stupňů Celsia) zdroje léčivé vody bohaté na sirovodík, objevené pod Pavlovskými vrchy. Jejich vydatnost umožňuje plánování výstavby dalších lázeňských a relaxačních provozů nejen pro naše současníky, ale i pro příští generace. K lázním v Hodoníně a v Lednici zatím přibyl relaxační areál aquaparku v Pasohlávkách, ale další možnosti čekají na nové investory.

Víno konkuruje léčebným vodám
Léčebné i relaxační koupele v takzvané solance, která je nejúčinnějším balneologickým prostředkem k léčení cévních onemocnění, nemocí pohybového ústrojí, neurologických, gynekologických i kožních obtíží, nejsou však jediným pramenem zdraví na jižní Moravě. Ke skutečnému „wellness“ pocitu na Slovácku patří i folklór, víno a srdečná atmosféra. Mimochodem – víno je možná stejně významným pramenem zdraví jako léčivé vody. Vědci se dodnes přou, které látky obsažené ve víně působí blahodárněji a proč má zejména pití zdejších bílých vín tak příznivý vliv na obsah HDL, tzv. přátelského cholesterolu v krvi. V jednom se však shodují: Mírné pití vína má příznivý vliv na lidský organismus, na naše srdce a cévy, prodlužuje délku života a podporuje sexuální funkce. „Možná se dočkáme doby, kdy bude na popisu láhve vína uváděno nejen procento alkoholu, ale i obsah zdraví prospěšných látek. A doporučení konzumentům, aby víno pili se zájmem o jeho kvalitu a účinky na zdraví, umírněně a kulturně, a přistupovali k němu s respektem jako k přírodnímu zdroji látek, které mohou prospívat zdraví,“ říká významný brněnský onkolog prof. Jan Žaloudík.

Pitná kúra není nutná
K tomu, aby hrozny a víno byly zdrojem zachování zdraví, mládí a krásy, není prý ani střídmá „pitná kúra“ nutná. Vědci totiž prokázali, že hrozny a víno obsahují množství různých účinných látek, mimo jiné vitamínů, minerálů, polyfenolů a ovocných kyselin, které působí na vyhlazení pokožky a účinně bojují proti příznakům stárnutí. Kdo by nechtěl vyzkoušet uvolňující vinné zábaly, vinnou lázeň, která čistí kůži a stimuluje krevní oběh a zmírňuje dechové potíže? Ani vinné lázně proto nechybí v nabídce wellness, vycházející z pramenů jižní Moravy. Region, držící se za hlavním městem na druhém místě v počtu návštěvníků, ví o svých Živých pramenech. A chce, aby se o nich dozvěděli i jinde.

PhDr. Jan Chmelíček
Centrála cestovního ruchu - Jižní Morava
Radnická 2
602 00 BRNO
Mail: chmelicek@ccrjm.cz
tel. 420 542 210 088Všechny články z tohoto čísla (6/2015):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovice mají novou redakční radu
Boskovice připravují regeneraci parku u nádraží
Bude směna pozemků pro město nevýhodná?
Čistírna odpadních vod Blansko slavila padesátku
Generálka na Boskovické běhy
Hejtman jednal ve Valticích s premiérem Sobotkou
Hejtman ocenil bučovické vojáky po návratu z mise v Mali
Inspektoři označili med ze Včelpa za falešný, výrobce s rozhodnutím nesouhlasí
Jak zabavit děti o víkendu? Vezměte je na tobogány nebo hladit rejnoky
Jihomoravský kraj se připojil ke kampani „Česko svítí modře“
Jižní Morava si v příštích pěti letech může sáhnout na více než patnáct miliard korun
Krajská rada schválila dotační program na podporu poskytování domácí hospicové péče
Kunštát plánuje rozšíření mateřské školky
Lysice budou rekonstruovat náměstí
O přesunu vojenských jednotek USA jednala krajská rada
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 2. - 12. 4. 2015
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 26. 3. - 5. 4. 2015
Rekonstrukce silnic dostaly zelenou, oprava čeká i Pilské údolí
Školy v Boskovicích budou bezpečnější
Uspořádají veřejné fórum
Ve čtvrtek se uskuteční cvičení Blackout JMK 2015
Velikonoční jarmark ve Velkých Opatovicích
Voděrady již znají termín nových voleb
Výstavu stavebnice lego navštívily tisíce lidí
Zámky po zimě otevírají s opravenými hodinami i nově objevenými výmalbami

Rubrika: Kultura
Jaro v galerii Galerii města Blanska
Jazzový koncert Mike DiRubbo Trio Boskovice
Nejkrásnější francouzské šansony zazní na Paris The Show v Brně!

Rubrika: Sport
Blansko skončilo již ve čtvrtfinále
Boskovice vyhlásily nejlepší sportovce za rok 2014
Další turnaj beze ztráty
Favorit poražen, Hrdlička s Loskotem vyhráli pohár
Fotbalisté vstoupili do soutěží vítězně
I přes prohru čeká basketbalisty mistrovství ČR
Minerva obrátila vývoj skóre a vyřadila Velké Meziříčí
Minerva výhodu nevyužila, do finále postoupil Uničov
Plavci soutěžili v Blansku
Plavci soutěžili v Hodoníně
Pozvánka - Juniorský maraton 2015
Stolní tenis Zbraslavec
Šprtec nastoupil v lize družstev
Volejbalistky v kvalifikaci neuspěly
Znovu oslabení basketbalisté končí, vypadli ve čtvrtfinále

Rubrika: Černá kronika
Policie INFORMUJE

Rubrika: Napsali nám
BRNO V ROZKVĚTU - inspirativní přednáška Nadačního fondu Lepší vyhlídky
Cenu Gustava Broma 2015 převezme člen slavného Bromova orchestru
Desátý ročník přehlídky doprovázel skvělý výběr textů i bezchybný přednes
Energoregion 2020 podepsal dohodu o spolupráci s Energetickým Třebíčskem
Europoslanec Zdechovský se postavil za invalidního otce s pěti dětmi
Hrad Svojanov jako první vyvěsil prapor
Hurá jaro!
Hurá, jaro je tady!
Jihomoravský kraj – ráj památek a přírodních skvostů
Knižní cena Magnesia Litera rozšiřuje repertoár o nezmapované vody internetu
Lichožrouti v Blansku
Mainstream Technologies rozšiřuje svou divizi
Mezinárodní den mrkve upozorňuje na důležitost preventivního vyšetření očí u dětí
Mikulov přivítá jaro a oslaví Velikonoce
Mistrovství světa cestovních vozů WTCC
Na kole bez zadýchání? Proč ne.
Národní kolo Mattoni Grand Drink plné nečekaných příchutí
Oslavy Dne Země
Pacientům s lupénkou svitla naděje. Ale možná ne na dlouho
POSLEDNÍ LED: JARNÍ SPRINTY
Potential Campus – vzdělávací program společnosti Kaufland
Potravinářský řetězec Iceland přináší Čechům britskou kvalitu
Poutníci se vydají během Velikonočního putování z Křtin do Mikulova
Pozvání k živým pramenům jižní Moravy
Skupina Geis přebírá polský K-EX
Startuje cyklus motivačních akcí pro mladé
Světový den Parkinsonovy nemoci v Nemocnici Blansko
Třebíčskou výzvu podepsali zástupci regionu
Turistickou sezónu zahájí Brno na Staré radnici a v podzemí
V Blansku a ve stovce dalších měst se sejdou tisíce lidí na společném pikniku
V MHD startuje unikátní projekt s názvem JAK NESELHAT JAKO RODIČ
Velikonoční sobotní program Dětského muzea Moravského zemského muzea
Vytvořte s námi prostor pro uchování vzpomínek
Zaregistrujte se výhodně a soutěžte o ceny!