Jaká bude budoucnost letovického muzea?

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 7/2019, vloženo dne 28.05.2019

[Stálý odkaz na článek]

Letovice * V říjnu 2017 v Letovicích slavnostně otevřeli Expozici Historie města v prostorách bývalého Biskupského gymnázia. V minulém roce se expozice změnila v klasické muzeum, jehož budoucnost je však dnes znovu zahalena mlhou. Nové vedení města uvažuje nad jeho omezením, zejména z pohledu finančních nákladů na provoz. Muzeum má však ve městě také řadu zastánců, kteří by neradi přišli o místo, o které se snažili jejich předkové dlouhé roky.
Že je budoucnost muzea nejistá, nastínil již před měsícem starosta Petr Novotný. „Kdyby o něj byl zájem, tak s tím nemáme problém. Ale když je zájem nulový, je nutné si říct, zda má smysl jej financovat,“ uvedl. A nyní se ukazuje, jaký záměr vedení města s muzeem do budoucnosti má. „V minulosti byla představa vytvoření památníku v gesci například kulturního střediska, kde budou soustředěny sbírky a zajímavosti. Minulé vedení města to uchopilo více luxusně, ale nám se zdá, že na poměry Letovic je velmi lukrativní zaměstnávat člověka. Rozpočtově nás muzeum stojí asi 650 tisíc korun ročně a tak je chceme zase vrátit do úrovně, kdy bude vytvořena stálá část sbírky i proměnná expozice pod kamerami a lidé si je projdou sami, bez výkladu,“ nastínil místostarosta města Radek Procházka, podle kterého byl přínos muzea na vstupném asi šest tisíc korun. „To svědčí o tom, že za rok moc lidí nepřišlo.“
O úplném uzavření muzea se ale prý neuvažuje. „Když už je něco vybudované, nechceme to zavřít. Během turistické sezóny by byly určeny otevírací hodiny. Neprobíhala by badatelská činnost, ale na pořádání přednášek se můžeme domluvit. Mít však v Letovicích člověka zaměstnaného pro badatelskou činnost nepovažujeme za nutné,“ pokračoval Procházka. Tento názor však není v Letovicích jednotný. Řada lidí vystoupila na podporu současné podoby muzea. „Je mi z toho smutno. Po mnoha desetiletích, kdy se tu lidé o vytvoření muzea marně snažili, ho nyní chtějí vysokoškolsky vzdělaní lidé uzavřít. Je to kulturní vizitka města a podporujeme pokračování muzea. Byla by ostuda ho zrušit,“ říká například opoziční zastupitel Vladimír Stejskal, za jehož starostování bylo muzeum otevřeno. A s tímto názorem není sám. „Pro otevření muzea se odvedlo hodně práce, většinou brigádnické. Když si vzpomenu, jak se naši předkové několikrát marně pokoušeli takové muzeum zbudovat a teď, když už je konečně v provozu, tak místo abychom si ho vážili, tak je chceme zrušit nebo omezit,“ říká bývalý zastupitel města Karel Synek, který sám muzeum navštěvuje pravidelně. „Akce, které jsou v rámci muzea pořádané, jsou dobře navštěvované. Chodíme pravidelně a vždy je nejméně padesát lidí. Pan místostarosta někde říkal, že se jedná také o finanční nároky. Ale bohužel, žádná kultura není zadarmo,“ dodal.
Podle kurátora sbírkových fondů Muzea města Letovice Antonína Štrofa není návštěvnost tak špatná, jak se uvádí. „Oficiálně jsme otevřeli v květnu minulého roku a přišlo kolem dvou tisíc návštěvníků. Což je pro začínající muzeum slušné. Jednou měsíčně probíhají většinou zaplněné přednášky, kde bylo i 120 lidí. Máme tu staré archeologické nálezy, z nichž část byla objevena přímo v Letovicích. Zájem je ale také o akce mimo muzeum, třeba při archeologickém výzkumu u Jevíčka. Další připravujeme na Hradisku u Svitávky,“ přiblížil kurátor. „Muzeum slouží jako jedna z mála propagací města a znalost prohlubující zdroj. Hlavně při práci se školami je důležité budování dřívějšího vlastenectví a nabízení cesty k informacím. Jinde se tyto informace žáci nedozvědí,“ myslí si. Pokračování formou památníku bez vlastních pracovníků muzea podle něj není dobrým řešením. „Muzeum nemůže existovat bez profesionalizace. Nemáme vstupné, jsme neziskoví a je tak nesmysl od toho očekávat nějakou návratnost. Nyní tu například máme zapůjčené zkameněliny, oceněné i na 130 tisíc korun. Zpřístupnit je veřejnosti jen občas, by bylo zbytečné.“
Ať už bude podoba jakákoliv, důležité bude zaujmout případné návštěvníky. S tím souhlasí například Draha Kráčmarová za Paletu Letovice. Spolek, který se významně podílí na kulturním životě města. „Náš pohled na kulturu je trochu jiný, než nabízí muzea. Více alternativní, protože lidi musíte něčím oslovit. V dnešní době je těžké je do muzea a podobných institucí přivést. Potřebujete multimediálně pojatá témata, tématické výstavy, jako například nedávná výstava filmových plakátů. Dodat přidanou hodnotu. Muzeum s historickými exponáty zajímá možná nás místní. Pokud by se něco takového podařilo, tak budeme všichni rádi a zároveň bychom za Paletu i rádi pomohli,“ nabízí. „Zrušit muzeum by byl každopádně problém, hodně lidí by se to mohlo dotknout. Řešením by možná bylo připojení k nějaké větší instituci, ale o tom nic bližšího nevím. Každopádně mám ve vedení města důvěru a věřím, že dobře rozhodne,“ dodala.
Záležet však bude také na názoru nového ředitele Městského kulturního střediska. „Zatím nemám ohledně muzea příliš informací, které se týkají jeho návštěvnosti a finanční náročnosti provozu. Je jistě dobré, že Letovice muzeum mají, zároveň je ale třeba z ekonomického hlediska nastavit ideální způsob jeho fungování,“ řekl Tomáš Pléha, který nastupuje jako nový ředitel až od prvního června letošního roku. A velký vliv bude mít samozřejmě také výsledek jednání s Jihomoravským krajem. „Žádáme, aby muzeum převzal. Ale dopředu víme, že nebude chtít, protože má svá muzea v Blansku a Boskovicích. Jsou nám ovšem nakloněni tím, že boskovické muzeum by mělo metodicky pomáhat a i s panem ředitelem jsme se již bavili o možnosti, že by nám obměňovali expozice. Že bychom to za nějakou platbu trochu propojili. A pokud dosáhneme na dotace, třeba přidáme nějaký panel o historii města a tak,“ říká místostarosta, podle kterého se o budoucnosti muzea rozhodne v průběhu tohoto roku. „Minimálně letní sezonu bychom ještě chtěli zachovat. Vše je rozjeté, nainstalované. Do konce roku chceme mít každopádně rozhodnuto, jak dál,“ zakončil Procházka.(Luke)
 


Podobné články:
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Přípravky hrály o sladký pohár - ze dne 18.03.2008 (2)
Letovice kupují areál Tylexu - ze dne 13.05.2024 (1)
Umělecká škola v novém kabátu - ze dne 02.05.2024 (1)
Pozvánka na Den otevřených dveří - ze dne 22.04.2024 (1)
Vážení zákazníci, přátelé, kamarádi, - ze dne 16.04.2024 (1)
V Letovicích chtějí zklidnit ulici Tyršovu - ze dne 16.04.2024 (1)
V Letovicích opraví školní terasu - ze dne 08.04.2024 (1)
Otužilecký rekordman z Letovic - ze dne 19.03.2024 (1)
V Letovicích stavěli mosty - ze dne 18.03.2024 (1)
Řidiči v Letovicích vjíždí do pěší zóny - ze dne 07.03.2024 (1)
Poděkování letovickým modelářům - ze dne 20.02.2024 (1)
Tylex Letovice skončil, dorazily jej drahé energie - ze dne 06.02.2024 (1)
Inspekce uzavřela kuchyni restaurace Na Rybárně v Letovicích - ze dne 16.01.2024 (1)
Rekonstrukce přehrady potrvá do listopadu - ze dne 15.01.2024 (1)
Vážení zákazníci, přátelé, kamarádi, - ze dne 10.12.2023 (1)
Zemřel Petr Křivinka - ze dne 05.12.2023 (1)
Akce „Kdo je vidět, vyhrává!“ se uskutečnila v Boskovicích a Letovicích - ze dne 26.11.2023 (1)
Opravují silnici na Chlum - ze dne 08.11.2023 (1)
Prodej pozemků v průmyslové zóně se Letovicím vydařil - ze dne 08.11.2023 (1)

Všechny články z tohoto čísla (7/2019):

Rubrika: Zpravodajství
Bez řidičáků ujížděl policii ve Velkých Opatovicích
Boskovice přišly minimálně o pět milionů v rozpočtu
Cvičili záchranu osob v Moravském krase
Divadelní festival Trnfest 24. a 25. května 2019 v Městečku Trnávka
Dotace pro nemocnici
Historické sochy čeká oprava
Hledáme dobrovolníky na pomoc s tříděním po sbírce
Chráněné bydlení v Letovicích je bezproblémové, poukazuje starosta Novotný
Jaká bude budoucnost letovického muzea?
KŮROVCOVÁ KALAMITA na Letovicku, Boskovicku, Blanenskun a kolem Černé Hory
Legiovlak v Letovicích
Našli možnou trasu cyklostezky
Novostavby bytů na ul. Lidická v Boskovicích - zbývá posledních pár volných!
Opatovičtí plánují úpravu hřišť i cyklostezku do Jevíčka
Oslavy 100 let skautingu v Boskovicích
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 16. - 26. 5. 2019
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 23. 5. - 2. 6. 2019
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 30. 5. - 9. 6. 2019
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 9. - 19. 5. 2019
Ředitelem letovické kultury je Tomáš Pléha
Sbírka na Fabriku v Letovicích prodloužena
Sedací soupravy v AZ NÁBYTKU
Schválili veřejné toalety ve Velkých Opatovicích
Třiadvacátý sraz Velorexů probíhal v Boskovicích
V Borotíně opraví část pavilonu
V Boskovicích omezí parkování
Ve Svitávce uspořádali Den s hasiči pro malé i velké
Změnili regulační plán pro stavbu haly nebo knihovny

Rubrika: Kultura
Dvě významné autorské výstavy v galerii Kruh na státním zámku Rájec nad Svitavou

Rubrika: Sport
Boskovické běhy oslavily desítku
Medaile z MČR basketbalovým odchovancům
Místo kina v Rájci Jestřebí amfiteátr
Odstartoval Pohár Drahanské vrchoviny
Seminář AIKIDO v Boskovicích cílil na děti
Skvělý start inline hokejistů z Boskovic
Tenisová exhibice ve Svitávce
V červnu je tu kvarteto závodů. Nejbližší je Svitavakros

Rubrika: Černá kronika
Pátráme po seniorovi z Boskovicka
Řidič na místě nehody zemřel
Svůj život ukončil skokem ze čtvrtého patra

Rubrika: Napsali nám
Černá Hora: nejlepší guláše uvařili táborníci, myslivci a školáci
Na Svojanově potkáte pohádkové bytosti i krvelačné stvůry
POLIČSKÁ MUZEJNÍ NOC SLAVÍ 20LET!
Sportovní setkání základních škol
Světový den bez tabáku v Nemocnici Blansko ve čtvrtek 31.5.
Zahradní slavnost 24. května 2019 v Letovicích