Boskovice nepovolily kvůli petici provoz zahrádky U Rabína

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 6/2022, vloženo dne 05.05.2022

[Stálý odkaz na článek]

Boskovice * Velké emoce v Boskovicích během minulých dní vyvolalo rozhodnutí města neudělit souhlas s provozem zahrádky nad garážemi U vážné studny, kterou přes léto provozoval Pivní bar a pizzerie U Rabína. Důvodem je petice několika okolních rodin, kterým vadí nepořádek a hluk hostů. Restaurace se však proti tomuto kroku brání a považuje ho za likvidační. Podle majitele nebyl s provozem řešen jediný problém a rozhodnutí nechápe. Petici za zachování zahrádky již během několika málo dní podepsali stovky lidí.
„Žádosti o povolení zahrádky jsme nevyhověli. Byly tam léta různé stížnosti a radní měli i dopis od právního zástupce, kde byly sepsány všechny negativní jevy, které s provozováním zahrádky souvisí. Tak jsme letos boskovický asfalt nepovolili. A to nemáme nic proti provozovateli nebo majiteli, ale zcela otevřeně řeknu, že najdete lidi, kteří tomu fandí a kteří jsou proti. V tomto duchu jsme se přiklonili na stranu těch, kteří v okolí toho zařízení bydlí,“ vysvětlil starosta města Jaroslav Dohnálek s tím, že město naopak udělilo souhlas s umístěním stolečků přímo před provozovnou, jelikož tam lidé stejně chodí kouřit a shromažďují se. „Opravdu se v létě asi nedá ani otevřít okno a vyvětrat, aniž by neměli lidé tu zahrádku v obýváku. Mysleli jsme na potřeby těch, kteří tu bydlí,“ dodala místostarostka Michaela Žejšková.
„Je to pro nás likvidační rozhodnutí. Lidé v létě chodí pouze na zahrádku a dovnitř jen za špatného počasí. My jsme rádi, že jsme vůbec přežili Covid. S nikým jsme nikdy neměli žádný problém. Zahrádka otevírá v 14:00 hodin a zavírá vždy v 21:00 hodin. Vůbec netuším, o co komu šlo. Asi o závist. Které restaurační zahrádky nejsou v zastavěné oblasti? Od města bychom očekávali spíše podporu,“ nevěřícně kroutí hlavou provozovatel restaurace U Rabína Petr Botoš, který tak okamžitě dal dohromady petici naopak pro zachování zahrádky. Ta je v tištěné formě k dispozici přímo v restauraci a také v internetové formě. Odkaz najdou lidé přímo na facebookové stránce Pivní bar a pizzerie U Rabína. „Jen za první dopoledne jsme měli sto padesát podpisů a to včetně dost hlasů přímo od lidí z ulice, kteří k nám rádi chodí. Jsem zvědavý, jak bude město reagovat na tento výsledek,“ říká.
Město si uvědomuje, že právě tato zahrádka byla důležitá i pro turistický ruch. I přesto k tomuto kroku nakonec přistoupilo. „Netěší mě to. V hezkém počasí by to bylo dobré i pro návštěvníky Boskovic. V tom je to určitě špatně. Vždy ale platí, že kde končí svoboda jednoho, začíná svoboda druhého. Tentokrát jsme se připojili na stranu ne jen jedné rodiny, ale těch lidí, kteří v okolí bydlí. Protože podpisy nebyly od jedné rodiny,“ poukázal starosta.
„Při cestě na hrad nebo zámek není v Boskovicích kam jít. Loni jsme byli čtvrtou nejlepší restaurací v kraji, vyhráli Husí slavnosti a jsme šestí nejvyhledávanější na googlu. Snažíme se dělat něco pro město. Do zahrádky jsme hodně investovali, pořádáme polévky, podporujeme děti. Z naší strany je to ohromné zklamání, čekali bychom naopak podporu. Město tím vytváří velmi nebezpečný precedens, jestli budeme zavírat zahrádky kvůli tomu, že tam jsou slyšet děti. Budeme díky tomu zavírat při první stížnosti za chvíli i dětská hřiště,“ ptá se Botoš, který plánuje petici co nejdříve komunikovat s vedením města a pokusit se rozhodnutí zvrátit.

Boskovice řeší nepořádek při soukromých akcích
Boskovičtí radní zároveň řešili za poslední týdny hned několik porušení pořádku v nočních hodinách v jiných částech města. A nehodlá je nijak tolerovat, ani prodlužovat výjimky z vyhlášky o rušení nočního klidu pro jednotlivé akce. „Pokud se nestane nic výjimečného, na co budeme brát zřetel, nějaká covidová nebo válečná situace, tak venkovním produkcím nechceme dávat výjimku nad druhou hodinu ranní. Vnitřní akce, týkající se Prostoru, Jízdárny a těchto uzavřených scén, jsme povolili do čtyř hodin. A když budou probíhat koncerty, třeba v letním kině, ale i jinde, jsme schopni organizátorům podat vstřícnou ruku půlnocí,“ vyjmenoval starosta města Jaroslav Dohnálek. „Tak bychom chtěli postupovat po celý zbytek našeho mandátu,“ dodal s tím, že ve městě ale probíhají také soukromé akce, které bohužel přináší řadu negativních jevů.
„Ty, co řádně podnikají a oznamují konání akcí, tedy Prostor, Jízdárnu i jiné provozovatele, nějakým způsobem usměrňujeme. Ale máme obrovský problém, který se znovu opakoval, kdy nejmenovaný majitel Sklepů je pronajme fyzickým osobám, které tvoří uzavřenou party a po městě je z toho nepořádek, který v pondělí musíme uklízet,“ zlobí se starosta. Podle něj byť sesbírané odpadky stejně zůstávají na místě, ve školní zahradě skončil odhozený stůl a okolní stromy byly „ozdobeny“ toaletním papírem. „To se děje, aniž bychom o tom věděli a mohli se dohodnout na nějakých pravidlech. Takže opravdu uděláme všechno možné, abychom těmto negativním jevům zabránili,“ zdůraznil.
Podobná situace se v letošním roce opakovala již po několikáté. „Nevyčítám mladým lidem, ale tohle byla zrovna after party po maturitním plese, že se chtějí bavit. A neuvědomují si, že kdyby bylo léto, a byla otevřená okna, tak jsme měli mnoho telefonátů od lidí na ulici Sušilova. Je opravdu s podivem, že těm, kteří v tom podnikají nebo vše řádně řeší, činnost omezíme, ale tady můžeme pouze přihlížet,“ uzavřel.(Luke)


Podobné články:
Do nové sezóny bez závazků - ze dne 15.03.2010 (2)
Úvodní duel rozhodl obránce - ze dne 15.03.2010 (2)
Fotbalová DIVIZE - ze dne 02.06.2008 (2)
Konkurzní řízení na funkci ředitelky - ze dne 08.04.2008 (2)
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Volejbalistkám se na lepší časy neblýskalo - ze dne 06.03.2008 (2)
Zaměřují se na prevenci kriminality - ze dne 14.02.2008 (2)
Valentýnský ples Sušilky - ze dne 28.02.2024 (1)
Dětem pořídí dřevěnou loď - ze dne 28.02.2024 (1)
Město Boskovice se rozhodlo pro rozdělení základní školy - ze dne 27.02.2024 (1)
Ministr životního prostředí navštívil Blansko a Boskovice - ze dne 20.02.2024 (1)
Vítězný návrh pietního místa - ze dne 20.02.2024 (1)
Čtyřicet učitelů ZŠ Boskovice poslalo městu v minulých dnech dopis - ze dne 20.02.2024 (1)
Sokolskou čeká kácení - ze dne 20.02.2024 (1)
Zlato pro Müllerovou i štafety - ze dne 16.02.2024 (1)
V Boskovicích počítají se zámeckým parkem i investicemi do škol a nemocnice - ze dne 15.02.2024 (1)
Změna parkování na Lidické - ze dne 12.02.2024 (1)
Jak se změní podoba základní školy v Boskovicích? - ze dne 12.02.2024 (1)
Dotace na knihovnu nejdříve v roce 2027 - ze dne 12.02.2024 (1)
Lukáš Vorlický je slávistou - ze dne 06.02.2024 (1)

Všechny články z tohoto čísla (6/2022):

Rubrika: Zpravodajství
Beseda o silnici R43
Boskovice nepovolily kvůli petici provoz zahrádky U Rabína
Boskovická rodačka zvítězila v celostátní soutěži digitální fotografie
Dobrý den, keramiko
JARNÍ KVĚTNOVÉ NÁKUPY ONA DNES V DOBRÉM SPÁNKU
Jednání o nemocnici nepokročila
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek navštívil boskovickou nemocnici
Mladíka vyprošťovali ze skály
O třídění odpadů je třeba s občany nadále mluvit, říká Petr Malach
Obnoví pohádkovou polní cestu
Oficiální zahájení TURISTICKÉ SEZONY v Boskovicích
Pokračují s obnovou školy
Prezentují Mariánskou triádu
Projekt knihovny čekají menší změny
Při úklidu našli pneumatiky i starý kabát
Robotika na benešovské škole
Seminář VAS Boskovice představil lysickou čistírnu i legislativní dopady
Setkání vody a piva na Den Země
Sezonu zahájili rekordem
Slet čarodějnic a čarodějů ve školce v Letovicích
Směnu Junácké louky neschválili
Stavbu rozhledny zatím odloží
V Drnovicích pomalu zapojují nové části čistírny
V Kunštátě konečně obnoví městskou policii
Ve sběrném dvoře unikla nebezpečná látka
Vystavují práce Sergeje Kuliny
Zadali projekční práce na sportovní halu
Zadali projekt nafukovací haly
Zápisy do škol konečně i s dětmi
Zimní stadion patřil hudbě

Rubrika: Sport
Aikido uspořádalo dětský seminář
Boskovická kuželna má nového rekordmana
Josef Rybár v Síni slávy
Plavecká štafeta brala zlato
Směřují k postupu
Úspěšný závěr florbalové sezony

Rubrika: Napsali nám
Hrad Svojanov se promění v tržiště
Jak na úsporné bydlení
Májové setkání seniorů - Suchý
Naše Boskovice