Plavci soutěžili také v Boskovicích

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 8/2023, vloženo dne 20.07.2023

Boskovice * Hodně bohatý program absolvovali během posledních týdnů školního roku mladí plavci oddílu SVČ Boskovice. Čekal na ně nejen závod přímo v Boskovicích, ale také republikové soutěže včetně mistrovství republiky. Jedinečný výkon předvedl Václav Drábek, který si z krajského přeboru dovezl osm medailí, z toho tři zlaté.
Letní mistrovství kategorií žáků hostila Plzeň a Mladá Boleslav. Za SVČ se na ně kvalifikovali Václav Drábek, Krunoslav Roglič a Kristýna Nezvalová, na které čekala konkurence z dalších 113 oddílů. „Václav Drábek startoval v šesti disciplínách a na trati 100 metrů prsa obsadil páté místo. Na dvojnásobné trati byl dvanáctý. Kristýna Nezvalová měla čtyři starty, skončila sedmá na 100 metrů znak a desátá na 200 metrů polohový závod. Pro Krunoslava Rogliče byla velkým úspěchem již samotná kvalifikace na 100 metrů motýlek,“ vyjmenoval trenér Jan Horák. Jolana Chlupová zase absolvovala Letní pohár v Havířově. „Nejlépe se jí dařilo v závodě na 200 metrů znak, kde obsadila desáté místo. A přidala dvě dvanáctá na 100 metrů znak a 200 metrů prsa,“ pokračoval trenér.
Mimo to se ale boskovický oddíl ukázal také na mistrovství republiky juniorů v Liberci. Pět disciplín zde absolvoval patnáctiletý Ondřej Ščudla. Nejlépe se mu dařilo v závodech na 50 a 100 metrů volným způsobem, kde obsadil shodně čtvrté místo. A výslednými časy 0:24,64 a 54:91 vytvořil oddílové rekordy mužů. „Představili se i dva odchovanci boskovického plavání. Jáchym Ryšávka za oddíl SCPAP Pardubice získal titul mistra České republiky v disciplíně 400 metrů volným způsobem, Anděla Müllerová za oddíl Kometa Brno obsadila čtvrté místo na 100 metrů znak,“ doplnil Horák.
Jednou z hlavních událostí posledních týdnů byl i čtvrtý ročník Boskovického závodu. „Toho se zúčastnilo 76 plavců z Brna, Břeclavi, Vysokého Mýta a domácí SVČ Boskovice,“ poukázal Horák s tím, že na padesátimetrové trati brali zlatou Tereza Šebelová a rovnou dvě Běla Müllerová. Stříbro a bronz přidal Alexandr Martinek, další bronz Michal Václavek. Na poloviční trati byl první a druhý Jan Veselý, další zlaté přidaly Nina Alexová a Barbora Klemosová.
Žáky mezitím čekaly krajské přebory v Hodoníně a Brně. V Hodoníně soutěžili plavci do jedenácti let a Jolana Chlupová zde doplavala hned třikrát čtvrtá. Kvalifikovala se tak na republikový pohár. Žáci do čtrnácti let se pak představili v Brně a nejvíce zářil Václav Drábek. Ten závod proměnil ve tři zlaté, čtyři stříbrné a jednu bronzovou medaili. Dvě zlaté a bronzovou přidala také Kristýna Nezvalová.(Luke)

Boskovická čtyřstovka - ze dne 21.11.2023 (4)
Plavecké medaile ve dvojboji i pětiboji - ze dne 22.04.2024 (3)