Za účinnou pomocí s cévní mozkovou příhodou pacienti musí přijet včas

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 8/2016, vloženo dne 18.5.2016 7:02:00

[Stálý odkaz na článek]

Brno* Jihomoravský kraj se pyšní hustě protkanou sítí center specializovaných na léčbu cévní mozkové příhody neboli mrtvice. Pacienti tak mohou přežít bez vážnějších následků. Až tři čtvrtiny z nich však podcení příznaky zákeřného onemocnění a do nemocnice přijedou pozdě. Odborníci z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA) spolu s kolegy z FN Brno se proto rozhodli při příležitosti Dne prevence cévní mozkové příhody zapojit do celostátní edukační kampaně Čas je mozek, která veřejnost učí, jak základní projevy mrtvice rozpoznat.

Akreditovaných středisek pro léčbu cévní mozkové příhody je v Jihomoravském kraji hned šest. Stejně vysoký počet má pouze Moravskoslezský kraj a Praha. Komplexní cerebrovaskulární centra FN u sv. Anny a FN Brno navíc patří k jedenácti pracovištím v ČR s nejvyšším stupněm specializace na cévní mozkovou příhodu. Jen za rok 2014 s touto diagnózou v obou centrech hospitalizovali více než patnáct stovek osob. Pacienti zde podstupují nejsložitější zákroky, které vyžadují speciální vybavení a vysokou odbornost lékařů. Ve svatoanenské nemocnici se používá i nejnovější metoda léčby mozkového infarktu, tzv. mechanická trombektomie. Těchto zákroků bylo za rok 2015 v Komplexním cerebrovaskulárním centru FN u sv. Anny a FN Brno provedeno celkem 52.

„Do postižené mozkové tepny je pacientovi přes cévní přístup v třísle zaveden mikrokatetr. Jakmile prorazí krevní sraženinu, rozvine se košíček, pomocí kterého je možné sraženinu zachytit a vytáhnout z těla ven. Tento zákrok provádí intervenční radiolog,“ popisuje vedoucí výzkumného programu FNUSA-ICRC Stroke (anglicky cévní mozková příhoda) a šéf Komplexního cerebrovaskulárního centra FNUSA doc. MUDr. Robert Mikulík, Ph.D. V kombinaci se systémovou trombolýzou, tedy podáním léku k rozpuštění krevní sraženiny, představuje mechanická trombektomie tu nejefektivnější dostupnou léčbu ischemické mozkové mrtvice. „Vzhledem k vynikajícímu klinickému efektu této metody, který byl potvrzen i nejnovějšími odbornými studiemi, je naší snahou počet zákroků dále navyšovat. V loňském roce jsme jich provedli téměř dvojnásobně více než v roce 2014,“ doplňuje docent Mikulík.

Podobně jako u jiných akutních onemocnění, je i záchrana pacienta s cévní mozkovou příhodou především bojem o čas. Systémovou trombolýzu, kterou provádí neurolog, může pacient dostat maximálně do čtyř a půl hodiny od vzniku prvních příznaků. „Mechanická trombektomie nám pak umožní léčit i pacienty do 6 hodin. Vůbec nejlepších výsledků ale dosahujeme, pokud je léčba zahájena do 90 minut,“ vysvětluje MUDr. René Jura, vedoucí Iktové jednotky FN Brno, jak důležitou roli hraje to, zda se člověku s mrtvicí dostane odborné péče včas. Jestliže pacient dorazí do nemocnice po šestihodinovém limitu, není v silách lékařů, aby aktivně ovlivnili průběh jeho léčby. Rozsáhlé odumření mozkových buněk si následně vybírá krutou daň. Pro dotyčného to znamená následky do konce života, často dokonce i smrt.

Mozková příhoda se přitom neohlašuje jedním typickým příznakem, jako je tomu například u infarktu myokardu, kdy lze původ potíží velmi snadno rozpoznat. Postižení nemusí nutně cítit bolest, projevy mozkového infarktu se pak odvíjejí od toho, kterou část mozku nemoc zasáhla. Nejčastěji je však její náhlý příchod doprovázen poruchou řeči a schopnosti dotyčného porozumět okolí. Člověku rovněž ochabne obličej, nemůže se usmát nebo vycenit zuby, má na jedné straně pokleslý koutek. Stejně tak může dojít k náhlému ochrnutí jedné končetiny nebo celé poloviny těla. Pokud se objeví byť jen jeden takový příznak, je nutné okamžitě přivolat záchrannou službu, která nemocného přepraví do nejbližšího centra specializovaného na léčbu cévní mozkové příhody. Identifikovat základní projevy mrtvice a v případě jejich výskytu správně zareagovat učí veřejnost kampaň Čas je mozek, do které se zapojily obě brněnské fakultní nemocnice.

Návštěvníci Fakultní nemocnice u sv. Anny měli dnes na společném infostánku kampaně Čas je mozek a vlastního preventivního programu FNUSA-ICRC Stroke – Boj proti CMP například možnost vyzkoušet si jednoduchý test, který prověřil, jestli znají hlavní příznaky mozkové příhody, umí je rychle odhalit a vědí, jak nemocnému účinně pomoci, tedy dostat ho co možná nejrychleji k odborníkům. V nemocnici byla zároveň k dispozici nutriční terapeutka, která prostřednictvím speciálního přístroje všem zájemcům analyzovala složení těla. Na základě vyhodnocení výsledků mohla upozornit zejména na případné rizikové faktory (obezita, nevyvážená strava aj.), které mohou nebezpečí vzniku mozkové mrtvice zvyšovat.

Na zítřek 18. května od 10:00 je připraven „HOBIT FAST běh“ Lužánkami – závod brněnských školáků, ve kterém se utkají i ve znalostech včasné identifikace příznaků mozkové příhody na základě testu FAST (zkratka čtyř klíčových slov). Běh pořádá program FNUSA-ICRC HOdina BIologie pro život (HOBIT), který dlouhodobě vzdělává školáky ve správné reakci a v první pomoci, na základě úvahy, že v mladém věku dokáží lépe potřebné znalosti a dovednosti uchovat v hlavě a v případě potřeby vybavit. Účelnost programu ukázal před rokem a půl počin dvou mladých absolventů programu, kteří dokázali operativně obnovit životní funkce chodce se srdečním infarktem.

Více informací o kampani ČAS JE MOZEK
Edukační kampaň s názvem Čas je mozek spustily loni v září Cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti ČLS JEP a Česká společnost intervenční radiologie ČLS JEP. Hlavním cílem kampaně je pomoci seznámit veřejnost s typickými projevy cévní mozkové příhody. Odborníci zároveň jejím prostřednictvím vyzývají, aby lidé při podezření na cévní mozkovou příhodu okamžitě přivolali rychlou záchrannou službu.
Více informací o kampani Čas je mozek najdete na stránkách www.casjemozek.cz nebo Facebooku.
Na Youtube kanálu kampaně je ke zhlédnutí videoanketa, která zkoumala, jestli lidé poznají příznaky mozkové mrtvice a dokáží správně reagovat. Zároveň zde najdete video, které názorně ukazuje cestu pacienta s mozkovou mrtvicí nemocnicí, od urgentního příjmu až po jednotku intenzivní péče.

STRUČNĚ O CÉVNÍ MOZKOVÉ PŘÍHODĚ
Cévní mozková příhoda je druhá až třetí nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Každý rok potká více než 40 tisíc lidí, čtvrtina z nich nemoci podlehne. Závažné onemocnění, které je vůbec nejčastější příčinou invalidity, nepřežije během prvních 3 měsíců více než 15 % pacientů. Příčinou bývá ve většině případů ucpání mozkové cévy krevní sraženinou, někdy je následkem jejího prasknutí. Obě příčiny si žádají speciální léčbu, kterou poskytují akreditovaná zdravotnická zařízení rozmístěná po celé ČR, tzv. iktová centra nebo komplexní cerebrovaskulární centra.

Kontakt:
Petra Veselá

asistentka ředitele FNUSA
tel.: 604 121 122, petra.vesela@fnusa.cz
Pavel Gejdoš
PR manažer FNUSA-ICRC, Brno
tel.: 605 231 414, pavel.gejdos@fnusa.cz
Jiří Hannich
Bison & Rose -PR zastoupení kampaně Čas je mozek
731 624 845, jiri.hannich@bisonrose.cz


Klikni pro zobrazení velké fotkyKlikni pro zobrazení velké fotkyKlikni pro zobrazení velké fotkyKlikni pro zobrazení velké fotkyKlikni pro zobrazení velké fotky

Komentáře k článku

Zatím zde není žádný komentář
 

Autor příspěvku:

Text příspěvku (nejméně 15 znaků, maximálně 900 znaků). Všechny příspěvky schvaluje redakce, až po schválení se zobrazí.


Napište číslici tři:


Všechny články z tohoto čísla (8/2016):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovice přijde o částku přesahující deset milionů
Boskovické běhy byly znovu rekordní
Debata se studenty na gymnáziu v M. Krumlově
Delegace z Hainanu zavítala do Jihomoravského kraje. Zajímá se o letiště, turistiku i víno
Děti vysázely stromovou alej
Dobročinná akce pro Tháli
Hasiči v Ostrovu dostanou lepší zázemí
Hejtman zavítal na Znojemsko. Zajímal se o příspěvkové organizace i problémy zemědělců
Hledali ztracené školáky
Jednatel nemocnice má větší pravomoci
Kraj obnoví lůžka ve svých nemocnicích. V první fázi za 15 milionů korun
Kraj přispěje 4 miliony korun na vznik parkoviště u blanenské nemocnice
Kritická výluka vlaků S2 mezi Brnem a Blanskem
Ministerstvo financí: Jihomoravský kraj hospodařil tradičně bez nedostatků
Multifunkční centrum spojí úřad, knihovnu i školku
Na rozkvétající stromy udeřily ranní mrazy
Odhalili tvůrce grafity
Plánují obnovu odběrného místa na pitnou vodu?
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 12. - 22. 5. 2016
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 19. - 29. 5. 2016
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 5. - 15. 5. 2016
Připravují koncepci dětských hřišť
Přístavba hasičské základny v Hodoníně má moji podporu
Řidič nadýchal skoro čtyři promile
Setkání rodáků a přátel obce Veselice
Schváleny žádosti o kotlíkové dotace za téměř 50 milionů korun
Skalice prošla jarním úklidem
Soutěž vodících psů v Boskovicích
Školka přístavbu zatím nezíská
Usnadní spojení školy s tělocvičnou
Vezměte děti na hravý festival zdarma
Vstup do Punkevních jeskyní stavbou roku
Výsledky voleb jsou platné, Suchý hledá nového starostu
Výstava fotografií Jindřicha Štreita s názvem Držíme spolu 2016
Získali dotaci na Sportpark
Zregenerují městkou památkovou zónu
Zrušili komisi pro oceňování nemovitostí

Rubrika: Kultura
Antropologická rekonstrukce podoby tzv. “princezny” z Býčí skály
FESTIVALOVÝ KINEMATOVLAK ZAVÍTÁ I DO BLANSKA
Kam o víkendu? Na Výstavu vín do Lednicko-valtického areálu!
Mig 21 a Bára Poláková s kapelou rozezní brněnský Špilberk
Prohlídky barokní lékárny a kostela sv. Prokopa 2016

Rubrika: Sport
Autocross rozjel další ročník
Boskovice konečně vyhrály, raduje se i Ráječko
In-line hokejisty čeká pořádná práce
Krajský výběr začal vítězně
Kunštát v semifinále poháru
Moravci soutěžili v Maďarsku
Pohár Drahanské vrchoviny odstartoval na Valchově
Svitávka sedmá v Evropě
Týmy Ráječka a Boskovic venku neuspěly
V Boskovicích jsme si to užili, shodli se manželé Janků
Výběr malého fotbalu podlehl Mostu
Z Blanska přivezli jedenáct medailí

Rubrika: Představujeme
Čertovská VINOTÉKA Boskovice, Plačkova informuje
Renault Espace 1.6 dCi – luxus a elegance

Rubrika: Černá kronika
Auto skončilo na střeše, řidič zůstal nezraněný
Mladík se chtěl pomstít za nepřiznání podpory
Na psa měla převrhnout kbelík
Opilá cyklistka skončila v příkopu
Po obědě nadýchal přes tři promile
Řidič přehlédl seniorku, skončila s těžkými zraněními v nemocnici
Sebral i kanystr s benzínem
Upozornil na sebe nerozsvícenými světly
Z auta zmizela pánská bunda a taška s doklady
Z trezoru sebral hotovost
Ze skladiště kynologického klubu zmizely i speciální pomůcky
Ze sklepa zmizelo horské kolo
Zloděj poničil i zídku
Zloděj sebral prodavačce peněženku

Rubrika: Napsali nám
Aqualand Moravia zaměstnává v sezóně více než sto lidí
ARCHIV ČESKÉHO VÝBORU ICOM V MORAVSKÉM ZEMSKÉM MUZEU
Až 94% žen v České republice nakupuje„ pilulku po“ bez partnera!
Bilance Evropského dne melanomu v Nemocnici Blansko
Brňané se svezou na další vlně tsunami, na Slovanském náměstí se budou grilovat mořské speciality
Brněnské výstaviště obsadí Majáles a Utubering
Cyklojízda srdcem jižní Moravy ... Blansko - Rudice - Vyškov
Časopis Týden je nejprodávanějším zpravodajským magazínem
DENISOVY SADY OŽIJÍ ZAČÁTKEM ČERVNA FESTIVALEM VÍNA
Děti ve Vratíkově hledaly čarodějnickou truhlu
Do poličské radnice se vejde celý svět
Dobrovolníci z Procter & Gamble již počtvrté pomohli v rámci dobrovolnického dne Give & Gain Day
Dobrý pátek třináctého, aneb když firmy pomáhají
Druhý ročník kampaně Alkohol zodpovědně má zaostřeno na mladé
Galerie Ratolest se dočasně stěhuje na jih!
Kontrolní hlášení je Absurditou roku 2016!
Levné operace mohou nenávratně poškodit zrak
Mendelianum zabodovalo v soutěži Gloria Musaealis
Na věž, do galerie, kina i podzemí při Brněnské muzejní noci
Novinový stánek v Nemocnici Blansko v novém kabátě
O Ekologického oskara soutěží téměř 300 projektů
Plaveme s Vodárenskou – náš dárek dětem k MDD
Poličské muzeum nabízí šedesát způsobů jak se zabavit
Poslední květnová sobota bude patřit vínu
Projekt Příležitost pro matky na ubytovnách je u konce
Ratolest Brno ocení dobrovolníky na celovečerní akci
Rej čarodějnic ve školce na Okrouhlé
RODINA JE ZÁKLAD STÁTU
Sedmé Boskovické běhy rekordní! Děkujeme
Senioři Brna-severu se pokusí zlomit český rekord ve štafetě; společně mají 348 let
Setkání v lese, o který se „bojovalo“
Slavnosti města Mikulova připraví nádherný víkend pro milovníky historie i hudby
Typický Čech chce vůz od ŠKODA AUTO a miluje Karla Gotta, ukázal průzkum
Víkend v akvaparku mohou lidé prožít společně s Římany
Výherce soutěže Získej nebo třískej převzal luxusního Jaguara od TV Barrandov
Výstava vín a obrazů v Lednicko-valtickém areálu
Za účinnou pomocí s cévní mozkovou příhodou pacienti musí přijet včas
Zemědělský svaz ČR ušetřil nákupem energií svým členům téměř 5 milionů korun
Získej titul DiS. studiem VOŠ po maturitě na VOŠ Boskovice
ZLATÁ UDICE 2016
Ztracené a nalezené domovy. Téma festivalu Meeting Brno 2016