Ušetřené peníze investujte do péče o stromy okolo cest, zní na adresu silničářů

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 5/2014, vloženo dne 12.03.2014

[Stálý odkaz na článek]

ČR/KRAJE – Dalších 18 875 stromů zmizelo v roce 2012 z území Česka od silnic druhých a třetích tříd. Důvodem bývá údajný špatný stav stromů nebo rozšiřování silnic. Nových dřevin správci silnic vysadili necelých jedenáct tisíc. Vyplývá to ze statistiky, kterou z informací vyžádaných od krajských silničních správ zpracovalo sdružení Arnika. Nejvíce, přesně 3 666 stromů padlo na jihu Čech, nejvíce, konkrétně 4 650 jich naopak vysázeli v kraji Středočeském. Podle nevládní organizace je jedním z největších problémů dlouhodobý nedostatek péče o stromy, na kterou nemají silničáři dostatek financí. Odborníci apelují na vedení silničních správ, aby peníze, které nemuseli využít díky mírné zimě, investovali do odborného ošetření stromů.

Infografika s údaji podle krajů o kácení a vysazování stromů za rok 2012 i celé sledované období 2003-2012 je přílohou této TZ. Podrobnější údaje jsou pak na webu http://arnika.org/kaceni-podle-kraju

Celkově pak v letech 2003-2012 padlo k zemi přes 150 tisíc stromů, které by mohly oboustranně lemovat cestu z Prahy do Barcelony. Důležitý je však také dlouhodobý poměr mezi vykácenými a vysázenými stromy. Nejlepších hodnot dosahují kraje Moravskoslezský a Středočeský – silničáři více stromů vysadili, než pokáceli. Není však jasné, zda stromy zasadili opět okolo silnic nebo na úplně jiná místa (1). Některé z krajů také neposkytly kompletní informace o kácení a vysazování stromů.

 „Zima byla mírná a silničářům tak jistě zbyly prostředky z fondu na zimní údržbu cest. Nejlepším způsobem, jak je využít, je podle Arniky rozhodně investice do odborného ošetření stromů okolo silnic nebo do výsadby kvalitních dřevin. Dlouhodobý trend bohužel jasně ukazuje, že stromů okolo krajských silnic ubývá, vysazuje se jich totiž podstatně méně, než se kácí. Pro přírodu i řidiče je to ke škodě, protože dobře ošetřované aleje jsou nejen plné života, ale pomáhají i řidičům v orientaci při zhoršené viditelnosti či zabraňují tvorbě sněhových jazyků (2),“ komentuje výsledky statistiky vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová z Arniky. Dodává také, že jsou stromořadí typickým prvkem české a středoevropské krajiny vůbec a plní u silnic celou řadu dalších funkcí (3).

Jaké trendy lze z přehledu vysledovat?
• Nejvíce stromů bylo vykáceno ve Středočeském kraji. Je to však zároveň jeden ze dvou krajů – spolu s Moravskoslezským krajem, kde se více stromů nově vysázelo, než kolik jich padlo k zemi.
• Nejméně se sází v Královéhradeckém kraji – zatímco vykáceno bylo přes 5 tisíc stromů, vysázeno bylo jen asi 300 –, a Libereckém kraji – zatímco vykáceno bylo téměř 2 tisíce stromů, vysázeno bylo podle poskytnutých údajů jen 52.
• Nejhorší nepoměr mezi vykácenými a vysázenými stromy je na území Libereckého kraje – vykácených stromů bylo zhruba čtyřicetkrát více, než těch vysázených. V tomto kraji tedy ubývá alejí podél silnic nejrychlejším tempem. Aleje velkou rychlostí likvidují také v Královéhradeckém, Karlovarském a v Plzeňském kraji.
• Nejmenší ochotu poskytovat informace o kácení a výsadbách v alejích projevují správci silnic v Královehradeckém a Libereckém kraji. Část údajů se od nich vůbec nepodařilo získat.

„Desítky let, už od doby nástupu komunismu, se o aleje nikdo nestaral. V posledních dvou dekádách jsme pak svědky stavu, kdy namísto potřebné péče dochází ke kácení zanedbaných, ale krásných stromů okolo cest. Přitom už před lety Arnika nabídla krajům návrh koncepce (4), jak se o aleje starat, přišla i s návrhem opatření, jak zvýšit jejich bezpečnost. Aleje v krajině, tedy i okolo silnic, mají přínosy jak pro přírodu, tak pro lidi včetně motoristů. Stromy potřebují především péči, je nutné aleje chránit, obnovovat a rozvíjet koncepční přístup, což se zatím daří jen v některých krajích,“ dodává mluvčí Arniky Vratislav Vozník.

Pozitivním příkladem mohou být silničáři z Vysočiny. Poté, co Arnika natřela několik alejí bezpečnostními pruhy, převzali pomyslnou štafetu a začali stromy sami natírat (5). Na základě jednání s Arnikou zpracovala silniční správa několik úspěšných žádostí o granty z prostředků EU a odborně ošetřili řadu historických alejí (6). Zdá se, že i v několika dalších krajích se situace obrací k lepšímu a silniční správy začínají zavádět postupy a hledat peníze pro výsadby alejí. Ve statistikách se to ale projeví vždy s mírným zpožděním.

K dalším způsobů, jak je možné ochránit stromy okolo cest a zároveň účastníky silničního provozu, patří hlavně pravidelné odborné ošetřování stromů, snížení maximální rychlosti v aleji nebo zavedení nové výstražné značky „Pozor, projíždíte alejí“ – podobně, jako je tomu v sousedním Německu. Návrhy k přírodě šetrných opatření má Arnika na svém webu (2) a zpracovala i Koncepci stromořadí v české krajině, které je rovněž ke stažení (4) a byla zaslána všem příslušným ministerstvům a krajům.

Arnika chrání aleje již několik let. Iniciovala vznik petice „Zachraňme stromy“ požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než 30 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 150 tisíc stromů.

Poznámky:
(1) Zákon o ochraně přírody a krajiny sice stanoví, že za pokácené stromy je nutné vysadit takzvané náhradní výsadby. Nenařizuje ovšem striktně, že nové stromy se musí vysadit opět do alejí. Výsadby tak často skončí třeba v městském parku, což ovšem nemá pro obnovu vykácené aleje žádný význam.
(2) Více o bezpečnosti provozu v alejích je k dispozici na http://arnika.org/bezpecnost-provozu-v-alejich
Tipy, jak je možné zvýšit bezpečnost dopravy v alejích, nabízí Arnika na http://arnika.org/jak-zvysit-bezpecnost
(3) Další funkce alejí jsou zmíněny na http://arnika.org/aleje
(4) Celý text Silniční stromořadí v české krajině - Koncepce jejich zachování, obnovy a péče o ně, Arnika, 2010: http://arnika.org/download-49
(5) Více informací je k dispozici v tiskové zprávě Arniky „Silničáři na Vysočině přebírají od Arniky štafetu v natírání stromů a jsou tak inspirací ostatním krajům“ ze dne 14. června 2010: http://arnika.org/silnicari-na-vysocine-prebiraji-od-arniky-stafetu-v-natirani-stromu-a-jsou-tak-inspiraci-ostatnim-krajum
(6) Další informace v tiskové zprávě Kraje Vysočina „Krajští silničáři usilují o miliony korun na ošetření stromů“ ze dne 14. června 2010: http://www.kr-vysocina.cz/krajsti-silnicari-usiluji-o-miliony-korun-na-osetreni-stromu/d-4028069/p1=29295
(6) Další informace v příspěvku ředitele KSÚS Vysočina na konferenci v Uherském Hradišti, prosinec 2014: http://www.youtube.com/watch?v=w5U_uRxmfCg

Vratislav Vozník - Arnika
vratislav.voznik@arnika.orgVšechny články z tohoto čísla (5/2014):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovické běhy – Turisté jdou s námi!
Další dealeři drog na Blanensku
Debata o hazardu
Na Okrouhlé šustily karty
Nedaleko Ostrova u Macochy se propadla zem
Nový most v Podolí zatím nebude
Policie hledá falešné pracovníky charity
Pomocí dotace rozšíří počet sociálních pracovníků
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 13. - 23. 3. 2014
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 6. - 16. 3. 2014
Přechod v Ráječku je bezpečnější
Rodiče zakládají v Boskovicích Waldorfskou školku
Rozhodnou, jak využít miliony
Stará škola v Kunštátu bude rozebrána. Nahradí ji park
V Boskovicích proběhla konference rodiny
V Boskovicích přibudou kamery
V Němčicích opraví silnice
V Rájci školka nebude
Veletrh fiktivních firem měl mezinárodní účast
Velkoopatovická škola staví lezeckou stěnu
Získali dotaci pro turnaj

Rubrika: Kultura
9. VEČER LEGEND V DUCHU PSYCHEDELICKÉHO A EXPERIMENTÁLNÍHO ROCKU
Akce Muzea Blansko v druhé polovině března 2014
Fotojatka v Kině Art
Gallon Drunk v klubu Mersey 28. března 2014
Jaromír František Palme bude odpoledne předčítat dětem
Pozvánka na fotografickou výstavu Chrudichromy v proměnách času
Putování Vysočinou v Galerii Domino
Výstava - Jana Želibská: Kus Země
ZÁMECKÝ SKLENÍK OŽIJE PŘEHLÍDKOU KAPEL

Rubrika: Sport
Basketbalisté dvakrát poraženi
Blanenský postup zařídil hlavně širší kádr
Do soutěže vstoupili vzpěrači vítězně
Dvanáctiletí basketbalisté si pojistili 5. příčku
Dvořák nejlepším z Moravy
Favorit Brno vyloupil Svitávku
Hokejové čtvrtfinále vyhrálo Blansko, Boskovice končí
Rájec potrápili dorostenci
Stolní tenis Zbraslavec
V základní části nakonec lepší Boskovice
Volejbalistky porazily Ivančice
Vyberou nejlepší sportovce

Rubrika: Představujeme
Nová prodejna Tlamka - zahradní technika v Boskovicích otevřela 10.února

Rubrika: Černá kronika
Policie INFORMUJE

Rubrika: Napsali nám
"Setkání stomiků a rodinných příslušníků"
6. salon Asociace umělců medailérů 2013
8. ročník festivalu Jeden svět v Bruselu zahájí dokument Putinovy hry!
Aquila kolekce přichází s lákavými inovacemi
Arnika vyzývá ministerstvo: Ukončete kácení stromů, vegetační klid skončil
Bilance Světového dne ledvin v Nemocnici Blansko
BOHUMIL HRABAL 100. výročí, o kterém se ve světě hovoří
BRNO SE CHYSTÁ NA INVAZI STEPAŘŮ
Czech That Film 2014. V březnu startuje druhý ročník respektované filmové přehlídky v USA
České centrum Mnichov představuje tvorbu Ateliéru K.O.V _Schmuck 2014
Čeští umělci na Bienále fotografie a vizuálního umění Liege 2014
DĚTSKÝ KARNEVAL 2014
Dovolená, ručení a energie: 3 věci, za které zbytečně připlácíte
DRUŽINOVÝ VÝLET DO LASER GAME ARÉNY
Expozice Botanické zahrady a arboreta MENDELU na 9. Mezinárodní výstavě orchidejí ve Vídni
GOTICKÉ OPEVNĚNÍ MĚSTA POLIČKY OPĚT OTEVŘENO VEŘEJNOSTI
Hrad Svojanov získal zlatou medaili
Inaugurace rektora
Ingrovy dny 2014
JÁ VIKTORKA …. . . aneb z deníku lamičky 6. díl
Jižní Morava – nejlepší partner CzechTourismu na německém trhu
KDE TO UMÍ
Léto s novými zavazadly!
Letošní vítěz ekologického oskara získá nízkoenergetický dům
Lidovci chtějí jednotnou evropskou databázi historie aut
Nejcennější fotbalová trofej světa navštívila Prahu
Nejlepší knížky ve vysílání Českého rozhlasu Brno
Nová vinotéka v Kauflandu ve Znojmě
Nový módní butik v Kauflandu ve Zlíně
Poličská knihovna uvádí: autorské čtení Jana Těsnohlídka ml.
Pracovní návštěva ministra zdravotnictví na Jižní Moravě
Projekt Senior Point pokračuje i v letošním roce
Propagace kraje v rámci připravovaného seriálu Vinaři
PRVNÍ FARNÍ ZABÍJAČKA SE VYDAŘILA
Rekordní zájem o prohlídku Svojanova
RUMUNSKÝ „JEDEN SVĚT“ NABÍDNE TAKÉ KORUPČNÍ TURISTIKU
SLAVNOSTI MALÝCH PIVOVARŮ V SEMILASSE 2
Startuje nový ročník soutěže Dívka České republiky
Světový den ledvin v Nemocnici Blansko
Účty za energie můžete nyní platit pohodlně přes mobil
Ušetřené peníze investujte do péče o stromy okolo cest, zní na adresu silničářů
Věda může být zábavná, ukázala talentovaným středoškolákům soutěž N-trophy
Vysílač Brno-Barvičova čeká 12. března plánovaná výluka digitálního televizního vysílání
Zahájení sezóny 2014 na rozhledně Podvrší
Žijeme v blahobytu? Přijďte diskutovat!