Turistická sezóna ve znamení novinek

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 7/2015, vloženo dne 14.04.2015

[Stálý odkaz na článek]

Údaje o loňském vývoji cestovního ruchu v České republice potvrdily trend, pozorovatelný výrazně zejména v druhém pololetí loňského roku. V počtu hostů, ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních, zaznamenal Jihomoravský kraj největší růst ze všech regionů České republiky a s počtem 1 511 991 hostů si stále drží druhou pozici za hlavním městem Prahou. Zatímco v celé ČR se počet ubytovaných hostů zvýšil o 1,5 %, v Jihomoravském kraji o 5,9 %.

Příznivý vývoj na jižní Moravě je, kromě celkového hospodářského oživení, výsledkem synergického působení řady faktorů, spolupráce turistických cílů ve správě kraje, měst a obcí i státu, zvýšení úrovně poskytovaných služeb v ubytovacích a stravovacích zařízeních. Mnoho bylo vykonáno v marketingu kraje a při vytváření komplexních turistických produktů - za všechny připomeňme projekt „Otevřené sklepní uličky vyprávějí příběhy“, který si odnesl vítězství z Velké ceny cestovního ruchu 2014. Důležitou součástí jihomoravského „tahu na branku“ byla především řada velkých i menších investičních projektů Jihomoravského kraje, zaměřených na podporu cestovního ruchu. Ať již šlo o vybudování Moravského vědeckotechnického centra VIDA! v Brně nebo Multifunkčního centra v Lednici za stovky milionů korun, nebo o menší příspěvky na udržování čistoty na cyklostezkách a běžeckých lyžařských tratích v kraji. Za všestrannou podporu cestovního ruchu byl Jihomoravský kraj vyznamenán při letošním udílením cen TTG Travel Awards 2014. Stal se vítězem soutěžní kategorie „Region ČR, který nejzodpovědněji podporuje cestovní ruch“.

Na jižní Moravě loni přibylo atraktivních cílů, často s využitím prostředků kraje i finančních zdrojů EU. Mnoho bylo například investováno do atraktivnější nabídky lázeňských areálů v Hodoníně a zejména v Lednici, kde vznikla kolonáda, spojující lázně s centrem obce a zámeckým parkem. Relaxační areál vodního světa v Pasohlávkách je sice soukromou investicí, ta by se však nemohla uskutečnit bez výrazného podílu veřejných prostředků na inženýrské přípravě území a jeho infrastruktury.

Vybudováním vědeckotechnického parku Vida! se Jihomoravský kraj stal jedním ze tří magnetů v České republice, přitahujících rostoucí zájem veřejnosti o zábavnou a názornou formu poznávání přírodních zákonů a jejich technických aplikací. Vybudováním Multifunkčního centra v rekonstruované jízdárně zámku v Lednici, jedné z památek UNESCO na území kraje, bylo vytvořeno zázemí pro širokou škálu aktivit kongresového typu uprostřed jedinečného prostředí komponované krajiny Lednicko-valtického areálu. Kraj se stal investorem rekonstrukce další z honosných brněnských rezidenčních staveb minulého století – secesní Löw-Beerovy vily. Ta se v letošním roce stane sídlem expozice Muzea Brněnska, přibližující podnikatelský svět někdejšího „moravského Manchesteru“.

Tradičně velkou pozornost i značné finanční prostředky Jihomoravský kraj věnoval dalšímu rozvoji cyklostezek. Na soutoku Moravy a Dyje vybudoval pro turisty povalový chodník mokřadem v biosférické rezervaci Dolní Morava se šesti informačními tabulemi a historickým hraničním kamenem na česko-rakouské hranici. V loňském roce kraj navázal spolupráci s rakouskou společností Niederösterreich-Werbung při vyznačení dálkové cyklotrasy evropského významu EuroVelo 9, která vede od hranice s Olomouckým krajem Drahanskou vrchovinou, Moravským krasem, údolím řeky Svitavy až do Brna, odtud pak kolem Novomlýnských nádrží, přes Mikulov, Lednicko-valtický areál až k hranici s Rakouskem v Poštorné. Jižní Moravou prochází také 105 kilometrů mezinárodní cyklistické Stezky železné opony/EuroVelo 13. Do podpory cyklistiky a cyklistické dopravy kraj loni investoval 11 milionů korun (letos je tato částka o tři miliony korun vyšší) a přispěl i na 33 menších projektů na zajištění čistoty a bezpečnosti na turistických a cykloturistických stezkách.

Jihomoravský kraj je regionem s největším počtem zpřístupněných památek v České republice. Na jeho území se nachází 4 500 kulturních památek, 33 národních kulturních památek. Kromě dvanácti státních zámků a hradů a několika muzeí a galerií provozovaných státem je tu i řada dalších historických objektů a turistických atraktivit provozovaných krajem, městy i soukromými zřizovateli. Jihomoravský kraj zřizuje celkem sedm příspěvkových organizací v oblasti kultury. Za všechny připomeňme třeba Muzeum Brněnska s pobočkami ve Šlapanicích, Rajhradě (Památník písemnictví na Moravě), Předklášteří (Podhorácké muzeum), v Ivančicích, na Mohyle míru. Celkem muzeum v loňském roce přivítalo 55 tisíc návštěvníků. Jen o něco méně turistů vloni navštívilo Regionální muzeum v mikulovském zámku a jeho expozice v Dolních Věstonicích nebo v mikulovské synagoze, značnému zájmu veřejnosti se těšilo Masarykovo muzeum v Hodoníně, jehož pobočkou je i Slovanské hradiště v Mikulčicích, Jihomoravské muzeum ve Znojmě atd.

Všechna tato zařízení připravila na letošní právě zahájenou sezónu atraktivní výstavní program. Regionální muzeum v Mikulově navíc intenzivně připravuje otevření archeoparku v Pavlově, který připomene osídlení této lokality v období paleolitu. V Mikulčicích byla dokončena výstavba nového návštěvnického centra s třicetimetrovou vyhlídkovou věží, která již v letošní sezóně umožní přehlédnutí celého areálu někdejšího mocenského centra Velké Moravy a významného knížecího sídla. Na květen připravuje Muzeum Brněnska zpřístupnění Löw–Beerovy vily na vyžádání.

K lepšímu zpřístupnění informací o jihomoravských turistických cílech má přispět hned několik krajských aktivit. Především komunikační kampaň, která se výrazně promítne do zkvalitnění a rozšíření uživatelských funkcí oficiální webové stránky www.jizni-morava.cz , včetně jeho úpravy pro přístup prostřednictvím mobilních telefonů. Připravuje se také mobilní průvodce s možností zadání trasy do mapy, synchronizací dat mezi aplikací a portálem Jižní Morava, vyhledáváním v jízdních řádech atd. K zlepšení informovanosti o wellness nabídce Jihomoravského kraje má přispět projekt Centrály cestovního ruchu Jižní Morava nazvaný příznačně – Živé prameny jižní Moravy.

Jihomoravský kraj společně s Národním památkovým ústavem připravil pro letošní letní turistickou sezónu novinku, která je výsledkem Memoranda o spolupráci. Pilotní destinací je Znojemsko. Výsledkem Memoranda o spolupráci je zavedení bonusového typu vstupenky a tisk nové mapy s turistickými cíli, které jsou součástí tohoto Memoranda. Z provozů JMK, které budou do tohoto pilotního projektu zapojeny, se jedná o Rotundu sv. Kateřiny ve Znojmě a zříceninu hradu Cornštejn.

Jihomoravský kraj, Centrála cestovního ruchu Jižní Morava a spolek VOC Znojmo podepsaly memorandum o spolupráci, jejímž výsledkem má být již v této turistické sezóně zajištění a marketingová podpora dopravy turistů (včetně cykloturistů) tzv. „vinbusem“ po okruhu vinařskými obcemi znojemské vinařské podoblasti.

Mgr. Denisa Kapitančiková
tisková mluvčí

Krajský úřad Jihomoravského kraje
Žerotínovo nám. 3
601 82 Brno
Česká republika

telefon: +420 541 651 550, mobil : 725 372 085
e-mail: kapitancikova.denisa@kr-jihomoravsky.cz
web: www.kr-jihomoravsky.cz


Všechny články z tohoto čísla (7/2015):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovice hrozí výpovědí pro společnost Akam
Boskovice rozdávají finanční dary
Boskovičtí rozdělili granty, zbylo i na druhé kolo
Delegace Jihomoravského kraje se zúčastní Dnů České republiky v Šanghaji
Jednají o bezplatném poskytnutí kompostérů občanům
Jednotná kanalizační síť obcí v Moravském krasu i rozhledna v Boskovicích
Jihomoravský kraj obhájil ratingové hodnocení Aa1.cz
Jihomoravský kraj zaplatí tábory dětem ze sociálně slabých rodin
Koncert podpoří Betany
Kraj od května zpřístupní rozklikávací rozpočet
Letovice pořídí varovný protipovodňový systém
Letovice pořídí varovný protipovodňový systém
Letovice schválily rozpočet pro letošní rok, investují do dopravy i školních budov
Letovické koupaliště mění ceník pro návštěvníky
Letovičtí uvažují o stavbě smuteční síně i prodeji bytů
Lyžaři hodnotí sezónu úspěšně, v Hodoníně vynahradila loňské ztráty
Na opravu památek dají jeden a půl milionu
Na podporu motocyklové Grand Prix ČR směřuje 50 milionů korun
Oprava borotínského zámku začne v květnu, sloužit bude jako dům s pečovatelskou službou
Projekt boskovické spojky pokračuje
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 16. - 26. 4. 2015
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 9. - 19. 4. 2015
Přenos ze zastupitelstva možná už v červenci
Punkevní jeskyně otevřely jen nakrátko
Rada jednala o novém protipovodňovém a vyrozumívacím systému v kraji
Rájecká výstava kamélií byla rekordní
Reakce předsedy Asociace krajů ČR na dnešní oznámení ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové
Ředitel kulturního střediska v Letovicích skončil, je zažalován ze zpronevěry
Soutěž určí nejlépe opravenou památku, účastní se i Vanovice či Boskovice
Turistická sezóna ve znamení novinek
Turistickou sezónu znovu zahájí pokusem o rekord
Uklidí Křetínskou přehradu
V Drnovicích vznikne lesní park zejména pro cyklisty
V Letovicích hazard zatím neomezí
Velké Opatovice rekonstruují zdravotní středisko
Velkoopatovická borovice skončila v Evropě pátá
Velkoopatovická borovice skončila v Evropě pátá
Vodohospodářské stavby na okrese prochází renovací
Zámecký park čeká revitalizace

Rubrika: Kultura
Michal Prokop & Framus Five v Boskovicích
Možná hudba Boskovice 2015
Pozvánka Muzeum Boskovicka - autorské čtení 23. dubna
Rájecká výstava kamélií byla rekordní
Vernisáž výstavy ZAHRADY

Rubrika: Sport
Aikidisté trénovali pod zahraničním trenérem
Americký fotbal v Boskovicích
Fotbaloví reprezentanti jsou pátí ve světě
Hrachovina věřil, že hokejisté mohou dojít ještě dál
Hrdlička a Staněk znovu bez zaváhání
Juniorky obhájily titul nejlepších volejbalistek v kraji
Mezinárodní turnaj znovu pro Svitávku
Plavci soutěžili na Jarní ceně v Boskovicích
Premiérovou výhru Boskovic řídil dvěma góly Václavek
Stara vypomohl Prostějovu, třetí liga plná odchovanců Boskovic
Šprtec soutěžil v lize dospělých i žáků
Velké Opatovice znají nejlepší sportovce
Většinu fotbalových zápasů odložilo počasí
Výhry ve Žďáru jako příprava na mistrovství
Výsledky fotbalových soutěží _17. kolo
Výsledky fotbalových soutěží _18. kolo

Rubrika: Představujeme
KAMENICKÁ MAŠINA V LETOVICÍCH ŠLAPE BEZ ZADÝCHÁNÍ JIŽ 115 LET
Prodejna Stolmat v Letovicích Vám nabízí další novinky
Společnost YCNEGA technologies s.r.o. střídá v oblasti IT technologií v regionu firma AutoCont CZ

Rubrika: Napsali nám
Aviatická pouť opět v Pardubicích
Český den proti rakovině
E.ON se zapojil do největší úklidové akce v Česku
Hyundai otevřel v Praze nový ukázkový showroom
Hyundai se srovnání nebojí a brázdí republiku se svojí roadshow
Kaufland otevírá prodejnu v Lanškrouně!
Majálesový měsíc studentů v Brně startuje, kandidáti na krále vztyčí májku
Mikulov bude mít nový pivovar!
MLADÝ ČESKÝ DESIGN DÁVÁ NÁVOD, JAK PŘEŽÍT KRIZI
Nominace Web Awards 2015 zahájeny
Obchodní řetězec Kaufland spouští novou kampaň Z lásky k hokeji
Očištěná data potvrzují druhou příčku Hyundai v počtu prodaných vozů v ČR
Organizační výbor šampionátu hlásí: Jsme připraveni
Osvobození permonů v zábavním parku Permonium®
Pohádkové království šneka Krasíka se probouzí ze zimního spánku
Pozvánka na 50. Rallye Šumava Klatovy
Provozní řád KřetÍnky - diskriminuje rybáře
Reakce hejtmana na prohlášení společnosti Automotodrom Brno
Skalická desítka
Stáže ve firmách nabízejí šanci studentům i nezaměstnaným
STEPAŘI V BRNĚ VYTVOŘÍ ČESKÝ REKORD
Středověký hrad oslaví jaro 18. - 19. 4. 2015
Studenti z Letovic dají technickým památkám novou fasádu z vlnité lepenky
Světlušky svítí čelovkami z chráněných dílen
Špilberk Food Festival láká na osvědčené i nové restaurace
Už tři roky operují čeští lékaři šedý zákal bez skalpelu. Za 40 vteřin!
V Brně vznikne unikátní Hasičské pivo
Vydejte se s průvodci po stopách Vítězslavy Kaprálové
Zahájení rekreační sezóny na Vranovsku – bohatší nabídka zážitků
Žáci vranovské ZŠ chystají QUESTING pro Vranovsko