Technické služby hospodařily se ztrátou tří milionů korun

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 1/2019, vloženo dne 11.01.2019

[Stálý odkaz na článek]

Letovice * Hospodaření Technických služeb Letovice, příspěvkové organizace města, skončilo podle nového vedení města za minulý rok ve ztrátě tří milionů korun. Ta vznikla například špatně nastaveným modelem sekáním trávníků, ale společnost starající se o svoz komunálního odpadu, městskou údržbu, veřejné osvětlení nebo provoz koupaliště měla i další problémy. Podle starosty Petra Novotného má na tomto výsledku výrazný podíl i dosavadní starosta Vladimír Stejskal. Ten však vinu odmítá. Ještě v závěru minulého roku radní odvolali ředitele společnost Luďka Elbla a dočasně jej nahradili Miroslavem Doskočilem. Nového ředitele chce mít město od července.
S hospodařením Technických služeb bylo nově zvolené vedení města velmi nespokojeno a již v závěru minulého roku přistoupilo k výměně na ředitelském postu. „Nefungovaly zde ani ty nejzákladnější principy řízení podniku. Technické služby například dostaly pokutu od policie, jelikož jezdily bez technické prohlídky. V den, kdy nastupoval nový ředitel, přišla první velká ledovka. A služby neměly nakoupený ani gram soli a ani automobil nebyl osazen na zimní údržbu,“ zlobí se nový letovický starosta Petr Novotný. „Hlavní bylo, že pan ředitel z mého pohledu organizaci neřídil. Snažil se vyhovět jedné osobě a to panu starostovi. Nejenže tak špatně řídil organizaci, ale byl i špatně řízen. A rada města po něm dokonce chtěla sjednat nápravu až na konci roku, nikoliv okamžitě při vzniku ztráty. Podle mě všechny indicie musely naznačovat, že to nevypadá dobře,“ kroutil hlavou. Vladimír Stejskal, který byl ještě do října minulého roku starostou města, však toto obvinění odmítá. „Je to složitý problém a čas ukáže, kde byla chyba,“ odpověděl pouze na náš dotaz.
Původně nicméně vedení města hovořilo o ztrátě dvou milionů korun. Ta však v prosinci vzrostla ještě o další milion. „Našly se nepřefakturované dokumenty z července. Z mého pohledu je to neuvěřitelné a minimálně z poloviny to padá na hlavu starosty. Byly obcházeny jednotlivé procedury. Když se ozval telefon z města, hned se šlo něco dělat. Nehlídaly se ani další věci, například pracovně právní vztahy,“ pokračoval Novotný, podle kterého za ztrátou stálo třeba i sečení trávy. „Místo, aby sečení prováděly Technické služby a měly tak alespoň nějaký zisk, velkou část přenášely neekonomicky na někoho jiného. Naším cílem rozhodně není kriminalizace bývalého vedení města ani pana Elbla. Spíše to na mě ovšem dělá dojem, že pan ředitel vůbec netušil, co v tu chvíli dělá,“ myslí si. „Nevím, jak by mohla být částka tak vysoká. Když jsem končil, byly to necelé dva miliony a za říjen jsme skončili v plusu. Veškeré podněty mám sepsané a nyní je připravujeme spolu s právničkou tak, abych se mohl bránit. Více se k tomu zatím vyjadřovat nechci,“ reagoval bývalý ředitel služeb Luděk Elbl. A nesouhlasí ani bývalý starosta. „K sečení trávy dával pokyny Odbor výstavby a životního prostředí a ne starosta,“ říká Stejskal.
Tím však podle Novotného problémy nekončily. „Dříve platilo, že měl pan ředitel paní ekonomku a k tomu někoho na půl úvazku. Teď se v jednu chvíli potkalo ekonomů šest v takto malé organizaci s obratem asi šestnácti milionů. Jako dělníci byli v tu chvíli zařazeni tři lidé,“ poukazuje. V prosinci se tak na místo ředitele vrátil Miroslav Doskočil, kterého teprve o rok dříve odvolali tehdejší radní. „Přesný důvod jeho odvolání jsme se nedozvěděli,“ poukázal Novotný. Za rok 2017 byl však podle něj audit společnosti vyhodnocen jako bezproblémový. Reakci Miroslava Doskočila se získat nepodařilo. „Omlouvám se, ale v této věci se nechci vůbec vyjadřovat,“ odmítl.
Podle Luďka Elbla však situace ohledně auditu za rok 2017 nebyla natolik jednoduchá. „Když jsem nastoupil, tak nám nikdo ani nic nepředal. Bývalý ředitel marodil a paní účetní končila. V mailu jsem tak našel například faktury půl roku zpětně. Je pravda, že audit za rok 2017 byl v pořádku, ale třetí a čtvrtý kvartál jsme již dělali my a to za použití všech rezerv a fondů, abychom se vůbec dostali do plusu,“ přibližuje. „Postupně jsme přicházeli na různé problémy, například se musely znovu kupovat počítačové programy a ta částka se stále navyšovala,“ říká.
Na pozici ředitele se však s koncem roce 2018 po rozhodnutí radních dočasně vrátil Miroslav Doskočil. A město mezitím bude hledat vhodnou osobu pro vedení společnosti. „Na duben chystáme výběrové řízení a nástup nového ředitele plánujeme v červenci. Do té doby chceme dát dohromady, co od Technických služeb očekáváme. Na konci ledna chceme mít jasno. Pan Doskočil ale samozřejmě dostal plné kompetence nad řízením společnosti,“ poukázal Novotný.

Přijde změna i u letovické kultury?
Podobně jako nyní Technické služby mělo před rokem potíže s hospodařením také Městské kulturní středisko. „Jednalo se o ztrátu asi devíti set tisíc korun,“ vzpomíná Novotný. Ředitelce Janě Trubákové se však podařilo za rok hospodaření výrazně vylepšit. „Tehdejší ztráta se mi vůbec nelíbila a můj osobní pohled je ten, že bych postupoval úplně stejně jako nyní s panem Elblem. Když se tehdy radní rozhodovali o odvolání, skončilo hlasování 3:3. To, že je teď kultura najednou v plusu čtyři sta tisíc, mi zase připadá, jakože jdeme ode zdi ke zdi. Stokrát raději bych byl za klidnější prostředí. Když někdo dělá rozpočet, tak musí vědět, čeho chce dosáhnout a drží se toho. Kulturou se budeme zabývat také, ale přednostně musíme řešit stav Technických služeb,“ zakončil Novotný.(Luke)
 
Komentáře k článku

 16.01.2019 16:21:00 LCM

V Letovicích na náměstí máme schody z mramoru Jinak to jde u nás po staru Ve všední den i ve svátek Jeden krok dopředu a dva nazpátek Koalice, opozice jdou si v lítém boji po krku Jedni ano druzí ne Nějak na tebe zapomněli letovický občane ….
 

Zobrazit formulář pro přidání komentáře
Schovat formulář na přidání komentáře
*

*

*

Uložit komentář

Podobné články:
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Přípravky hrály o sladký pohár - ze dne 18.03.2008 (2)
Osudy letovických Židů za II. světové války - ze dne 24.05.2019 (1)
Zahradní slavnost 24. května 2019 v Letovicích - ze dne 23.05.2019 (1)
Našli možnou trasu cyklostezky - ze dne 21.05.2019 (1)
Legiovlak v Letovicích - ze dne 12.05.2019 (1)
Letovická kultura hledá nové vedení - ze dne 17.04.2019 (1)
Benefice pro Diakonii Letovice - ze dne 17.04.2019 (1)
Křetínská přehrada by mohla mít více vody - ze dne 16.04.2019 (1)
Fotbalisté v Letovicích mají nové kabiny - ze dne 15.04.2019 (1)
Taneční soutěž Let´s dance v Letovicích - ze dne 10.04.2019 (1)
Vy ještě nemáte stínící techniku? - ze dne 03.04.2019 (1)
Enersol v Letovicích - ze dne 29.03.2019 (1)
Škola v Třebětíně využije nového hřiště - ze dne 07.03.2019 (1)
Uzavřeli lávku u letovických strojíren - ze dne 27.02.2019 (1)
Křižovatku v Letovicích zatím neupraví - ze dne 26.02.2019 (1)
V Letovicích hledají kontejner na 27 kubíků - ze dne 21.02.2019 (1)
V Letovicích otevřeli nové workoutové hřiště - ze dne 19.02.2019 (1)
Letovická společnost ELIM chce odkoupit budovu Fabriky - ze dne 08.01.2019 (1)
Odvolali ředitele Technických služeb v Letovicích - ze dne 16.12.2018 (1)

Všechny články z tohoto čísla (1/2019):

Rubrika: Zpravodajství
Doprava zdarma pro seniory v Boskovicích končí
JAK SE ŽILO NA HRADĚ A JAK V PODHRADÍ? Muzejníci nabízejí výlet až do středověku.
Jednají s lékařskými odbory
K jeskyni vede nová lávka
Léčebna získá místnost snoezelen
Letovická společnost ELIM chce odkoupit budovu Fabriky
Na Silvestra útok sekyrou a mladík v bezvědomí
O budoucnosti sokolovny může rozhodnout referendum
Policisté zkontrolovali rekreační objekty
Pro rok 2019 plánují nejen stavbu nových čistíren
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 10. - 20. 1. 2019
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 17. - 27. 1. 2019
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 24. 1. - 3. 2. 2019
Prvním dítětem roku 2019 v regionu je Eliška Grulichová
Rekordní výnosy z Vánočních polévek
Tatra nabourala do restaurace
Technické služby hospodařily se ztrátou tří milionů korun
Tříkrálová sbírka v regionu
V Boskovicích uvolní více na kulturu
Válečná vřava ve Skalici
Velkoopatovická lípa soutěží v Evropě
Veřejná sbírka na Valchově
Vstup do městských lázní v Boskovicích podražil
Výsledky tříkrálové sbírky
Za nehodu padla tři obvinění
Za teplo připlatí z městského rozpočtu
Zakoupí projektor pro letní kino v Boskovicích

Rubrika: Kultura
Šárka Hrouzková představuje svou výtvarnou tvorbu z posledních 10let

Rubrika: Sport
Adriana Horňová desátá v republice
Bronzoví králové cyklistiky ze Svitávky
Hokejisté Minervy Boskovice doma prohráli
Junioři HC Boskovice porazili soupeře z Kanady
Svitávka ve Švýcarsku

Rubrika: Černá kronika
Cyklistka bourala cestou z hospody
Pokrývač si způsobil těžká zranění pádem ze střechy
V lese u Šebetova zakopla o dělostřelecký granát a odnesla si ho domů
Žádáme veřejnost o pomoc - Viděl někdo hledaného muže?

Rubrika: Napsali nám
Akupunktura při léčbě neplodnosti? Je to pomocník západní medicíny
První vzpomínkové setkání k 100. výročí narození kardinála Tomáše Špidlíka
SILVESTROVSKÝ POCHOD SKÁLY 2018 UŽ PO DESÁTÉ