Rozpočty počítají s čistírnami, chodníky nebo komunikacemi

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 2/2022, vloženo dne 16.02.2022

[Stálý odkaz na článek]

Region * Řadu důležitých a zajímavých projektů si i v letošním volebním roce připravili obce našeho okresu. V Olešnici tak obnoví pohádkovou polní cestu, Suchý a Žďárná chtějí rozjet stavbu čistírny a kanalizace za čtvrt miliardy korun a mnoho plánů je spojených se školstvím či přípravou územních plánů. Nejčastěji se však obce samozřejmě zaměřují na budování a obnovování chodníků, veřejného osvětlení nebo místních komunikací.
Třeba na Okrouhlé letos opraví silnici za obecním úřadem. „Prvně ale musíme opravit vodovod a kanalizaci,“ uvedl starosta Gustav Grün, podle kterého se bude letos stavět také workoutové hřiště. Mnoho projektů počítá také se stavbou chodníků. „Letos poprvé jsme rovnou schválili rozpočet, který počítá s opravou chodníků po celé obci. Ale také s přestavbou kurtu na víceúčelové hřiště,“ přiblížil kořenecký starosta Miroslav Zemánek. Zakončení velkých projektů plánují zase dokončit v Újezdu u Boskovic. „Naplánovaná je druhá etapa celkové obnovy chodníků, kde jsme odkázáni na klimatické podmínky. A také počítáme s významnou rekonstrukcí místních komunikací,“ poukázal starosta Miroslav Odehnal.
Hodně projektů plánují realizovat v Drnovicích. Tím hlavním je samozřejmě dokončení modernizace čistírny odpadních vod. Kromě toho rozpočet počítá s rekonstrukcí dvou ulic, veřejného osvětlení, revitalizací rybníka nebo stavbou lávky pro pěší na ulici Skalická. Stavba čistírny odpadních vod, včetně vybudování kanalizace, čeká podle všeho již letos také Suchý a Žďárnou. Suchý navíc čeká stavba hasičské zbrojnice za 23 milionů. Ve Žďárné naopak počítají již spíše s menšími projekty. „Budeme rekonstruovat víceúčelové hřiště a také máme projekt na odbahnění a úpravu hráze hasičské nádrže. Zvažujeme i pořízení traktůrku na zimní údržbu nebo sečení trávy,“ přiblížil starosta Jan Hanák.
Podobu rozpočtu znají také v Černé Hoře, kde dokončí modernizaci volnočasového areálu. „To je pro nás jednoznačně největší úkol. Dále řešíme stavební povolení pro spolkový dům a čekáme na dotační výzvy, které se hodně odkládají,“ říká starosta Aleš Luksch. Ve Skalici nad Svitavou zase budou upravovat plochu před polyfunkčním komunitním centrem. „Ale připravujeme také rekonstrukci veřejného osvětlení a místního rozhlasu nebo projektovou studii na odkanalizování obce. Připravujeme také stavbu bytového domu na návsi a proběhnout by měla také rekonstrukce topného zařízení ve škole,“ odpověděla starostka Gabriela Šmerdová.
Na Valchově se hned zkraje roku pouští do rekonstrukce knihovny. „Ale budeme také opravovat polní cestu na Žďárnou a v plánu máme opravu zázemí a vybavení v prvním patře mateřské školy. Rádi bychom také postavili most k novým stavebním místům, ale to zatím není jisté,“ přibližuje starosta Karel Vrána. Na Benešově zase řeší zejména výkupy pozemků. „Dále máme připravené prostředky na odvádění odpadních vod a kanalizaci v části Pavlov, kterou ještě ale řešíme. A také chceme nový vrt na vodu a opravy místních komunikací,“ vyjmenoval starosta Antonín Rus. Knínice se zaměří na stavbu chodníku směrem k Šebetovu, spolu s rozšířením sousední komunikace. „Opravovat budeme také střechu a tělocvičnu naší školy, stejně jako je připravena rekonstrukce ulic Vanovská a kolem Semiče,“ doplnil starosta Petr Grénar.
S obnovou a odbahněním rybníka počítají letos v Chrudichromech. V Sebranicích se naopak zaměří na budovu místní základní a mateřské školy. „Budeme pokračovat druhou etapou odizolování a zároveň bude instalována čistírna odpadních vod,“ přiblížil starosta Jiří Parál. Opravy v místní škole by pak letos rádi provedli také v Jabloňanech, zatímco na Oboře je kromě opravy komunikace v plánu také dokončení územního plánu. Větší akce neplánují na Velenově. „Je volební rok, takže budeme spíše dokončovat, co je rozjeté. Například stavbu velké budovy v centru,“ říká starosta Jan Havelka. A podobné je to i ve Lhotě Rapotině. „Řešíme projektové dokumentace, ale také zasíťování stavebních pozemků a vytvoření komunikace. Na stavebním úřadě máme ještě rekonstrukci zázemí u hřiště, ale uvidíme podle případného získání dotace,“ říká starosta Michal Sedlák.


V Olešnici obnoví cestu známou z pohádky
V daleko menší míře schvalují obce rozpočtové provizorium. Toho však dlouhodobě využívá například Olešnice. „Jistě ale víme, že budeme letos s dotací opravovat polní cestu k Boží muce. Jedná se o krásnou cestu, vhodnou na procházky i pro cyklisty, kterou si vyhlédli také filmaři pro pohádku Šťastný smolař. Navazujeme tím na úpravy polních cest v našem katastru. Pokračovat budeme také s opravou městským budov, konkrétně opravou střechy a dokončením výměny oken v kulturním domě, a opravou střechy na technické budově koupaliště. K tomu samozřejmě budeme opravovat komunikace,“ vyjmenoval starosta Zdeněk Peša.
Hodně plánů připravují také v Rozseči u Kunštátu. „Rozpočet budeme teprve schvalovat, ale čeká nás vytvoření nového územního plánu, výstavba inženýrských sítí pro výstavbu, oprava komunikací, náměstíčka ve středu obce nebo demolice domu, který jsme zakoupili pro zprůjezdnění do spodní části obce,“ představil starosta Ivo Kotouček. Provizorium mají zatím také v Sudicích. „Postupujeme tak běžně. Hlavní pro nás každopádně bude úprava parku v centru obce. A pak výměna nízkého napětí s veřejným osvětlením v celé obci,“ říká starostka Olga Dočkalová. A na schválení rozpočtu zatím čekají také ve Voděradech. „Ale dokud jej neschválíme, zatím bych se o investicích nerad bavil,“ zakončil starosta Miroslav Koudelka.(Luke)


Podobné články:
Okresní koupaliště zahajují sezonu - ze dne 11.06.2024 (1)
Mrazy způsobily v sadech katastrofu - ze dne 03.06.2024 (1)
Cestou pramenů Letovicka II - ze dne 22.04.2024 (1)
V derby padlo šest branek, zvítězilo Ráječko - ze dne 19.04.2024 (1)
Prvňáčci se hlásili do školy - ze dne 19.04.2024 (1)
Turistická sezona zahájena - ze dne 16.04.2024 (1)
Soutěží o nejlépe opravenou památku - ze dne 05.04.2024 (1)
Práci silničářů můžete sledovat online - ze dne 05.04.2024 (1)
Sportovci roku jsou i Hanáková, Novotná nebo Veselý - ze dne 05.04.2024 (1)
Kraj podpořil stavbu vodovodů - ze dne 05.04.2024 (1)
Letošní lyžařské sezoně počasí moc nepřálo - ze dne 18.03.2024 (1)
Nový řidičský průkaz lze vyřídit za pár minut z domova s pomocí bankovní identity - ze dne 12.03.2024 (1)
Boskovická spojka může skončit u soudu - ze dne 07.03.2024 (1)
Kraj podpoří cyklostezky i pumptrack - ze dne 07.03.2024 (1)
Odpady zdražují v Boskovicích, Letovicích i Velkých Opatovicích - ze dne 06.02.2024 (1)
VAS Boskovice podpořila stacionáře v Boskovicích částkou 150 tisíc Kč - ze dne 23.01.2024 (1)
Výstavba stožárů na posílení mobilního signálu pokračuje - ze dne 22.01.2024 (1)
Proběhla tříkrálová sbírka - ze dne 22.01.2024 (1)
Vánoční polévky přináší setkání i podporu dobré věci - ze dne 14.12.2023 (1)
Tříkrálová sbírka pomáhá přímo lidem v regionu - ze dne 14.12.2023 (1)

Všechny články z tohoto čísla (2/2022):

Rubrika: Zpravodajství
Biblioskříňka u knihovny
Bude v Červené zahradě supermarket?
Do Boskovic zavítala věda
Festival čeká třicáté výročí
Jednání o nemocnici začíná
Letovický zámek je stále na prodej
Na Valchově opravují knihovnu
Navýší dotace na kulturu
Obchod na Vratíkově podpoří naposled
Park u zámeckého skleníku projde revitalizací
Pod sjezdovkou vyroste osmnáct domů
Podmínky s vodou se mají v Drnovicích výrazně zlepšit
Polévky pomohly potřebným i školství
Rozpočty počítají s čistírnami, chodníky nebo komunikacemi
Ředitel školy může až na 10 dní vyhlásit buď distanční vzdělávání, nebo úplné volno
Schválili převod pozemků pro komunitní Domov pro osoby se zdravotním postižením
Skleníky otevřeli po téměř dvou letech
Stavba kanalizace a čistírny má začít již letos
Tříkrálová sbírka vynesla rekord
V Boskovicích navýší autobusové spoje
Zdeněk Fránek končí jako městský architekt v Boskovicích
Získají pozemky současné záchranky
Zrušenou linku Moravská Třebová - Brno přes Boskovice nahradí od března nový spoj

Rubrika: Kultura
Do Boskovic vtrhne legenda té nejsvobodnější hudby!

Rubrika: Sport
Medaile pro plaveckou štafetu
Na volejbalistky stále dopadá pandemie
Svitávka neměla konkurenci
V Hodoníně opět neuspěli
Vítězně i napodruhé
Volejbalistům se příliš nedařilo

Rubrika: Napsali nám
Dvoudenní unikátní festival Bozacon v Boskovicích
Je sloučení Základní a Mateřské školy v Cetkovicích tou správnou cestou?
Při koupi nemovitosti vyžadujte i revizi plynu a spalinových cest