Moravská spisovatelka Marie Ebnerová z Eschenbachu a Zdislavice

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 18/2014, vloženo dne 01.10.2014

[Stálý odkaz na článek]

Moravské zemské muzeum vydává v těchto dnech monografickou publikaci Moravská spisovatelka – Marie Ebnerová z Eschenbachu a Zdislavice. Cílem publikace je připomenout českému čtenáři dílo i osobnost spisovatelky, význam její tvorby a prostupování do českého jazykového prostředí. Stejně tak kniha slovem i obrazem přibližuje oba zdislavické historické objekty – zámek a hrobku, které jsou s osobností a tvorbou této nejproslulejší moravské spisovatelky spojeny.

Základní informace o knize a tématu:
Osudy Marie Dubské z Třebomyslic, provdané Ebnerové z Eschenbachu (nar. 16. 9. 1830), zůstávají v českém prostředí de facto obecně neznámy. Přestože se tato žena narodila na Hané nedaleko Kroměříže a po celý dlouhý život vždy zajížděla do svého rodiště, vzdor tomu, že rodný kraj a jeho obyvatele učinila středobodem svých nejvýznamnějších a nejčtenějších literárních děl, jeví se jako smutný fakt, že sto let po jejím úmrtí jsou její dílo i ona sama předmětem zájmu jen nemnoha našich znalců.
Je to paradoxní, neboť Marie Ebnerová z Eschenbachu patřila k těm literárním tvůrcům, kteří zásadně napomohli obecnému rozšíření informací o malebnosti a kulturním svérázu Moravy a své rodné zemi coby umělkyně sloužila s láskou, ba vášnivostí. Z hlediska významu jejího díla a jeho obecného zahraničního oceňování a v mezinárodních souvislostech nemá Morava, ale vlastně ani celé Česko, významnější a proslulejší ženu – spisovatelku. Byla autorkou prvního řádu, evropskou kulturní osobností, prvou ženou, které udělila vídeňská univerzita čestný doktorát a vedle jiných poct byla také roku 1911 nominována na Nobelovu cenu za literaturu. Její věhlas je trvalý, význam nezpochybnitelný a nezpochybňovaný a již na začátku minulého století jako tvůrkyně z nejpodstatnějších vstoupila do školních osnov a učebnic. I dnešní školáci v Rakousku, Švýcarsku a Německu se povinně seznamují s jejím humanistickým dílem. Proč je tedy tato příslušnice starého českého rodu u nás stále osobou bezmála tajemnou?
Jediným důvodem je fakt, že psala německy. Němčina, kdysi druhá řeč v zemích Koruny české, začala po skončení Velké války a vzniku Československa z obecného povědomí ustupovat a jazykem cizím se Čechům, Moravanům a Slezanům stala po té válce další, kdy od nás byla odsunuta absolutní většina z milionů německy mluvících zdejších obyvatel. Fatálně definitivně tak byly dořešeny století trvající snahy o harmonizaci jazykového prostředí ve smyslu nalezení konsensu obou řečí – češtiny i němčiny.
Dopad díla Marie Ebnerové z Eschenbachu lze připodobnit k významu literární tvorby Boženy Němcové. Obě autorky ostatně bývají porovnávány i v rovině literárních kvalit. Bez nadsázky platí, že jsou to dvě naše největší literátky. A máme-li česky píšící Němcovou spojenu s Babiččiným údolím, Dubská, respektive Ebnerová z Eschenbachu je svázána se Zdislavicemi na Kroměřížsku.

Marie Ebnerová z Eschenbachu reprezentovala přirozené a autentické prostupování světa česko-
i německojazyčného. V jejich prózách nalezneme nejen české, přesněji moravské a česky hovořící postavy, ale také řadu moravských lokací. Dojemný literární hold složila českým ženám, když na základě osobních zážitků z dětství napsala láskyplné dílo o moravské, respektive hanácké vychovatelce. Tento pomník ze slov, cenný a populární román se jmenuje Božena.
Ale i v jiných textech spisovatelky je pevné zakotvení v českém jazykovém a etnicky moravském prostředí patrné – při charakterizaci postav a situací nezřídka užívá celých českých souvětí, jež jsou až v poznámkách pro německé čtenáře překládány. Znalost moravského prostoru a láska k němu nebyly ovšem prosty schopnosti objektivně vnímat problematické sociální stránky. O podobě moravské vesnice, o někdejší chudobě i rozvrácenosti lidských vztahů, psala, ostatně podobně jako další moravští spisovatele – bratři Mrštíkové, otevřeně a působivě. Její sociální cítění bylo neobyčejné a vedle tematiky povídek a románů se projevovalo i zcela konkrétně, například financováním vzdělávání talentovaných nemajetných dětí či úhradou nákladů spojených s vystavěním chudobince v jejich rodných Zdislavicích. Tato ušlechtilá žena je v zahradě rodového zámku Zdislavice i pohřbena.
Někdejší rodové sídlo – zdislavický zámek – se v posledních letech mění v ruinu, neboť majitelé žijící na druhém konci planety jej nijak neudržují a marně nabízejí k prodeji.
O poznání pozitivnější osud potkal hrobku rodu Dubských, nevelký objekt v původní dolní části zámecké zahrady, který byl postavený podle návrhu spisovatelčina manžela Mořice. Existuje dlouhodobá významná snaha opravit ji a učinit z místa posledního odpočinku slavné spisovatelky místo důstojné. V této věci již léta společně o opravu usilují Muzeum Kroměřížska – majitel objektu, Zlínský kraj – zřizovatel kroměřížského muzea, obec Zdislavice i Moravské zemské muzeum. K významným pomocníkům se řadí jak milovníci historie z Česka a Rakouska, tak osobně J. E. pan Ferdinand Trautmansdorff, rakouský velvyslanec v ČR a v poslední době i nově ustavená instituce příznivců našeho architektonického dědictví Czech National Trust.
V duchu této spolupráce vznikla ostatně i tato publikace.
Snem všech, kdož jsou činní v projektu obnovy hrobky, v níž je Marie Ebnerová z Eschenbachu pohřbena, zůstává možnost představit tento nevelký architektonický objekt veřejnosti. V předjaří 2016 k tomu bude první velmi příhodné datum: Dne 12. března 2016 totiž uplyne přesně sto let od skonu velké a laskavé Moravanky Marie Dubské z Třebomyslic, provdané Ebnerové z Eschenbachu.

Autoři textů knihy:
PhDr. Eleonora Jeřábková, Ph.D. (1957) – Literární historička, germanistka, překladatelka. Dlouhodobě se věnuje dílu Marie Ebnerové z Eschenbachu, mimo jiné působila i na zámku Lysice, který patřil rodu Dubských. Je vedoucí Oddělení dějin literatury Moravského zemského muzea a pracuje též v Centru kulturních dějin 20. století MZM. Literárně-historickou studii věnovala Mořici Ebnerovi z Eschenbachu, doktorské studium na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity zakončila prací o kulturním prostředí, v kterém žila Marie Ebnerová z Eschenbachu.
PhDr. Mgr. Martin Reissner, Ph.D. (1969) – Historik literatury a výtvarného umění, vysokoškolský pedagog. Editoval časopis pro teorii a kritiku dětské literatury Ladění, po desetiletí byl jeho šéfredaktorem. Mimo jiné napsal studie o židovské literatuře a osvícenském písemnictví i monografii o malíři Josefu Klírovi. Je spoluautorem knih Dějiny umění 12, Odkaz Jaromíra Tomečka, Fenomén kniha, literárních monografií i slovníku české dětské literatury či publikace o Cyrilu a Metodějovi nebo katalogu o díle Zdeňka Buriana. Studium na Masarykově univerzitě zakončil roku 1995 magisterskou diplomovou prací o Marii Ebnerové z Eschenbachu.
Prof. PhDr. Stanislav Sahánek (1883 – 1942) – Vynikající moravský germanista, působil na moravských středních školách a posléze na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a na Komenského univerzitě v Bratislavě. Vytvořil základní dílo germanistické literární historie – Přehledné dějiny německého písemnictví, předtím však napsal také jazykovědnou práci Německý pravopis, monografie Ferdinand von Saar a Literární biedermeier v německém písemnictví. Dlouhodobě se věnoval i tvorbě Marie Ebnerové z Eschenbachu. Po začátku okupace se zapojil do odboje. V prosinci 1941 byl zatčen a v následujícím roce umučen v koncentračním táboře Mauthausen. Profesorem pro obor dějin německé literatury na Filosofické fakultě Masarykovy university byl jmenován in memoriam.

Vydalo: Moravské zemské muzeum v nákladu 1000 ks, 92 stran
Autoři: PhDr. Eleonora Jeřábková, Ph.D., PhDr. Mgr. Martin Reissner, Ph.D., Prof. PhDr. Stanislav Sahánek
Editor: PhDr. Mgr. Martin Reissner, Ph.D.
Cena:  148,- Kč vč. DPH

Kontakty:
Eva Pánková – PR, epankova@mzm.cz, 533 435 273, 606 738 098
Martin Reissner – mreissner@mzm.cz, 533 453 201
Eleonora Jeřábková – ejerabkova@mzm.cz, 545 217 228



Všechny články z tohoto čísla (18/2014):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovice hostily vzpěračské oslavy
Další Vicemiss z Boskovic
Holštejn zateplí kulturní dům
Hrnčířský jarmark v Kunštátě lákal tisíce návštěvníků
Chtějí zvýšit vlastní propagaci
Muzeum Boskovicka vystavuje Igráčky
O sportovní hale rozhodne krajský úřad
Obce projdou změnou. Někteří starostové do voleb vůbec nekandidují.
Pokračuje rekonstrukce letního kina
Pomohli nemocným dětem
Poradí jak nenaletět
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 2. - 12. 10. 2014
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 25. 9. - 5. 10. 2014
Ráječko opravilo knihovnu
Trénují atletiku i gymnastiku
Vodárenská navyšuje provozované lokality o další region
Výbuch plynu na Lipůvce

Rubrika: Kultura
Časový plán festivalu Henry Lee Fest 2014
Kdy zahraje Elán a kdo budou předskokani na turné The Best Of vol.2?
MUZEUM BLANSKO - program kulturních akcí v druhé polovině října 2014
Říjen v Moravské galerii v Brně
Sametové čtvrtky a Muzejní podzim
Vystaví obrazy Miroslava Štolfy

Rubrika: Sport
Aikido má za sebou perné léto
Basketbalisté beze změn v kádru
Blansko vyhrálo i podruhé, tentokrát po nájezdech
Blansko využilo střídání brankářů
Boskovice vyřadily Moravskou Slavii
Cyklisté triumfovali v soutěži
Dynamiters chtějí minimálně do semifinále
FC Boskovice poprvé nevyhrály
Kolová absolvovala pohár i mistrovství republiky
Na úvod cenné výhry nejmladších basketbalistů
Volejbalistky začaly vítězně
Výsledky fotbalových soutěží _8. kolo

Rubrika: Představujeme
„Nemocnice Boskovice by měla pokračovat nadále ve své modernizaci, upozorňuje Miroslav Klíma
„Práce za Vámi musí být vidět,“ říká Petr Malach, asistent premiéra ČR
Důležité je být aktivní a neustále se snažit zkvalitnit život ve městě, říká Karel Tlamka
Internetová televize TOPNET
Je za námi vidět pozitivní práce, prozrazuje František Sivera
Své sliby voličům plníme, říká Radek Mazáč
V Boskovicích bych chtěl vidět více slušnosti, přeje si Pavel Vlach

Rubrika: Napsali nám
Bella Bohemia spustila novou verzi e-shopu Care4You.cz
BĚŽET, BĚŽET PRVNÍ. NEBO BĚŽET, KDE UŽ STOPY JSOU…
Biovínem roku 2014 se stalo Rulandské šedé z produkce Víno Marcinčák
Brno-sever má další podzemní kontejnery, během podzimu přibydou ještě ve dvou lokalitách
Business den Ruské federace na brněnském výstavišti
Dobrovolní hasiči obdrželi šestici vozidel, dýchací přístroje a radiostanice
Farní den v Boskovicích
Informace o odměnách členů představenstva a dozorčí rady Thermal Pasohlávky a.s.
Jednal krizový štáb v Bulharech
Jihomoravský hejtman a prezident Republiky Tatarstán podepsali smlouvu o vzájemné spolupráci
Kaufland startuje novou kampaň
Koláč pro domácí hospic
MEDIACE NADCHLA ÚŘEDNÍKY
Mendelova univerzita v Brně připravuje Noc vědců 2014
Moravská spisovatelka Marie Ebnerová z Eschenbachu a Zdislavice
Nová Magnesia Red vstupuje na český trh
NOVÁ SEZÓNA A DRAMATURGIE V KINĚ ART
Oslavy 100 let školy na Suchém a žehnání zvonice
Podzimní komentované procházky
Pojednání o moru, nová publikace Nemocnici Blansko
První pekárenské virální video
Rozpočtový výbor sněmovny jednal na jihu Moravy
Schválili podporu urychlenému dobudování plnohodnotného dálničního spojení
Silniční průtah Čejkovicemi otevřen
Strojírenství je pro jižní Moravu klíčovým odvětvím
Upozornění z Moravského zemského muzea
V Brně-Černovicích byla otevřena nová budova záchranářů
V Brně-Medlánkách byl otevřen CEITEC Science Park (INMEC)
V Břeclavi byl otevřen nový přestupní terminál IDS
V Hostimi byla dokončena rekonstrukce zdejšího Domova pro seniory
Veletrh odborného vzdělávání dnes začal na brněnském výstavišti
Vyjádření hejtmana k dnešnímu oznámení ministra dopravy o dopravní situaci
Záchranné lano z dluhové pasti
Zemřela hudební historička Svatava Přibáňová
Zisk z ceny vody je u VAS minimální