Hrad Svojanov zahajuje novou sezonu už 4. března 2023

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 3/2023, vloženo dne 06.03.2023

[Stálý odkaz na článek]

Svojanov /1. 3. 2023/ - Po krátké zimní odmlce hrad opět otevírá brány. Po celou sezonu nebudou chybět komentované prohlídky památky, slavnosti, zajímavé akce, ani ochutnávky jídel.
Hrad Svojanov bude mít brány dokořán na víkendy už od 4. března, vždy o sobotách a nedělích od 10 do 17 hodin. „Výletníci nepřijdou o komentované prohlídky obou hradních okruhů, tedy hradního paláce, který je stylizovaný do 19. století, do doby posledního soukromého majitele hradu, a středověkých sklepení opředených pověstmi a legendami,“ zve na Svojanov kastelán Miloš Dempír. Otevřený bude samozřejmě také venkovní areál, zahrady, hradby i vyhlídková věž.
V dalších měsících bude pak památka vítat návštěvníky i ve všední dny od 9 do 17 hodin, v dubnu a květnu mimo pondělí. O Velikonocích, a to i ve svátek, budou průvodci vyprávět o tradicích a hrad bude jarně vyzdobený. Podle kastelána první slavnosti jsou v plánu na 15. a 16. dubna. Ponesou se v duchu oslav jara. Na květen je nachystaný tradiční hradní jarmark s doprovodným programem.
„Netradiční akce přibude 20. května. Přiblíží starší časové období dějin, než na které jsou výletníci na hradě zvyklí,“ informuje Miloš Dempír. Všichni se přenesou do dob raného středověku, do doby Vikingů. V areálu hradu vznikne i středověké ležení.
Letní měsíce jsou vždy ve znamení výletů a slavností. Na co se mohou výletníci těšit? Hned první červnový víkend bude na Svojanově zasvěcený pohádkám. Se známými bytostmi se budou malí a velcí návštěvníci potkávat na prohlídkových trasách ve dnech 3. a 4. června.
Jak uvádí kastelán ve sváteční dny 5. a 6. července na hradě oslaví zakladatele hradu Přemysla Otakara II. symbolickými královskými slavnostmi. Ve jménu krále se odehrají rytířské souboje, předvedou se tanečnice a bubeníci. Na týden od 16. do 22. července se na Svojanov nastěhují řezbáři. Přímo před zraky návštěvníků budou vytvářet postavičky a stavby do dalšího ze svých pohyblivých obrazů. Na několik dní se na Svojanov dostaví také mistr kat se svými pomocníky. Právo útrpné v přímém přenosu se v hradní mučírně bude odehrávat od 20. do 23. července.
Tradiční přehlídka loutkových ale i hraných divadel je v plánu na 5. a 6. srpna. Všichni se mohou těšit na zpívání a vyprávění Evy Hruškové a mnohé další divadelníky. Večerní výprava do dob posledního soukromého majitele se uskuteční 18. a 19. srpna, kdy jsou v plánu oživené prohlídky. Na konci prázdnin vypukne na hradě třicetiletá válka. Ve dnech 26. a 27. srpna se výletníci ocitnou přímo v dění tohoto nejvleklejšího válečného konfliktu.
Pro mlsné jazýčky budou minimálně třikrát během sezony připravené ochutnávky dobových pokrmů. V době dušičkové si na Svojanově připomenou postavy hradních stínů, tedy osudy osob, které jsou úzce spjaté s historií hradu. Doba adventní bude patřit vyprávěním o zvyklostech, oslavám narození Ježíška, sváteční výzdobě a voňavému cukroví. Bližší informace ke konkrétním akcím se výletníci dozvědí v aktuálním období na webových stránkách hradu a na hradním facebooku.

Květa Korbářová, PR Hrad Svojanov


Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Polička. Patří k nejoblíbenějším památkám nejen v Pardubickém kraji. V roce 2022 si cestu na hrad našlo 60.153 návštěvníků.
Někdejší královské sídlo nabízí tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem.
Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. století za posledního soukromého majitele. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy a obuví. Na tomto okruhu je rovněž vystavená unikátní replika pohřební koruny Přemysla Otakara II.
Okruh B je středověký. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. století. V mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře, která byla běžnou součástí někdejších soudních procesů. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich.
Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje.
Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.

Více informací na:
www.svojanov.cz
https://www.facebook.com/svojanovcz/Podobné články:
Hrad Svojanov zahajuje novou sezonu v sobotu 2. března 2024 - ze dne 28.02.2024 (1)
Advent na Svojanově – speciální prohlídky, hedvábní andělé a čerti, hostina i Popelka - ze dne 05.12.2023 (1)
Hrad Svojanov si výletníci užijí i v červenci - ze dne 29.06.2023 (1)
Na Svojanově oslaví den dětí s pohádkami - ze dne 30.05.2023 (1)
Květen na Svojanově – tržiště i bitevní pole - ze dne 03.05.2023 (1)
Na Svojanově se návštěvníci zabaví i v druhé polovině prázdnin - ze dne 01.08.2022 (1)
Program na hradě Svojanov na víkend 16.-17.7.2022 - ze dne 14.07.2022 (1)
Hrad Svojanov se promění v tržiště - ze dne 03.05.2022 (1)
Na Svojanově se návštěvníci mohou těšit na prohlídky, výstavy i na šermíře. Zdražovat se nebude! - ze dne 21.02.2022 (1)
Přijeďte se vánočně naladit na Svojanov! - ze dne 02.12.2021 (1)
Na Svojanově bude hostina. Přijeďte si pochutnat! - ze dne 30.09.2021 (1)
Na třicetiletou válku přijede i princezna Arabela - ze dne 30.08.2021 (1)
Hrad Svojanov nabízí šťastný život v secesi - ze dne 30.06.2021 (1)
Dobrá zpráva pro výletníky: Hrad Svojanov v úterý 4. května 2021 otevírá brány - ze dne 01.05.2021 (1)
Na Svojanově se staví, vrtá a bude se i zašívat - ze dne 14.04.2021 (1)
Na hradě Svojanov mají za sebou koronavirovou sezonu. Věří v lepší časy - ze dne 26.01.2021 (1)
Advent na Svojanově přece jen bude - ze dne 01.12.2020 (1)
Hrad Svojanov budou opět chránit hradby - ze dne 22.10.2020 (1)
Hrad Svojanov má program pro výletníky i na říjen - ze dne 29.09.2020 (1)
Moskviče míří na hrad Svojanov - ze dne 20.08.2020 (1)

Všechny články z tohoto čísla (3/2023):

Rubrika: Zpravodajství
Budovu pro školku získají zdarma
Cyklostezku u Mladkova nevzdávají
Čapí hnízdo čeká stěhování
Dan Štěpánský končí jako jednatel nemocnice
Dětský festival Větrník
Do ulic vyrazily masopustní průvody
Dokončují odkup prodejen
Dotaci kvůli skateparku vracet nemusí
Hygiena uzavřela pekárnu ve Sloupě
Informační středisko projde úpravou
Možnou otravu již vyšetřuje policie
Na výtržníky si v Kunštátě posvítí kamerový systém
Plánují ochranu před stoletou vodou
Porodnice Boskovice oblíbená i mimo okres
Programové prohlášení boskovické koalice je na světě
Převod nemocnice pod kraj? Podle města nereálný
Udělí ceny za kulturu
V boskovické sokolovně uspořádali Dětský karneval se Sášou Viktorem
Ve Žďárné obnoví požární nádrž
Velkých akcí se nezbavujme
Zrušení hotovostních plateb se lidé bát nemusí

Rubrika: Sport
Boskovická čtyřstovka
Fotbalistou roku je Jiří Vorlický mladší
Hokejisté se loučili se sezónou
Ocenění pro FC Boskovice
Přemysl Kovář ukončil hráčskou kariéru
Svitávka brala první a třetí místo

Rubrika: Napsali nám
Hrad Svojanov zahajuje novou sezonu už 4. března 2023
HURÁ NA HORY!
Karkulka schramstla babičku i vlka, prasátko tancovalo s čarodějnicí
OPATOVSKÉ ŠMAJD 2023