Na Svojanově se návštěvníci mohou těšit na prohlídky, výstavy i na šermíře. Zdražovat se nebude!

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 3/2022, vloženo dne 21.02.2022

[Stálý odkaz na článek]

Svojanov /18. 2. 2022/ – Noční můrou pro všechny sféry života, tedy i pro památky byl (nejen) vloni Covid-19. Také na hradě Svojanov poznamenal hned začátek, pak i konec turistické sezóny. Na Svojanově se však nevzdávají, mají nachystaný program na celý rok.
V současné době se na oblíbené památce finišuje s generálním úklidem a s přípravami na nový turistický rok. Před prachovkami a štětci neunikne ani smítko prachu. Všechno musí být čisté a nablýskané. Pracovníci hradu věří, že letošní návštěvnickou sezónu žádná nařízení neohrozí jak v letech předchozích.
„Zahájení sezóny v loňském roce bylo posunuté. Přišli jsme o nejatraktivnější jarní měsíce, kdy míváme tradičně velkou návštěvnost jak v běžných dnech, tak i o velkých kulturních akcích,“ říká kastelán hradu Svojanov Miloš Dempír. Po zimě natěšení výletníci byli ochuzení nejen o klasické prohlídky hradních interiérů a pověstmi opředených sklepení, ale také o jarní slavnosti, hradní jarmark a samozřejmě také o ubytování v prostorách hradního penzionu.
„Návštěvnost se nicméně podařilo částečně napravit, kdy zejména o prázdninách byla vysoká. Bylo citelné, že lidé nejezdí tolik na dovolené do zahraničí a tráví je víc v našich zemích,“ pokračuje kastelán. I mimo akce mířily na hrad denně stovky turistů. Podzimní měsíce pak zasáhla další vlna coronaviru, která se podepsala na návštěvnosti. Podle Miloše Dempíra lidé už tolik necestovali, nebo se báli cestovat a navštěvovat místa s větší koncentrací lidí.
Přesto počet lidí, kteří si našli cestu na hrad, nebyl zanedbatelný. „V roce 2021 jsme se k nám podívalo 53.146 turistů. To je zhruba stejný počet jako v roce předchozím, ale samozřejmě o mnoho méně než v předcovidových letech,“ podotýká kastelán.
Nejnavštěvovanější akce byly červnové a prázdninové. Za připomínku však stojí jedna mimořádná zářijová. „Rád bych vyzdvihl oslavu 111 let od zakoupení hradu městem Polička. Tato akce byla netradiční a jedinečná. Návštěvníky přenesla do doby počátku 20. století, tedy do doby, kdy město skutečně hrad zakoupilo,“ připomíná Miloš Dempír. Ačkoliv se tato akce konala v září, v době mimo hlavní sezónu, kdy už tolik lidí po výletech nejezdí, přilákala neuvěřitelných 900 návštěvníků.
Letos bude hradní sezóna začínat 5. března trošku jiným programem, než jsou výletníci zvyklí. „Přímo na hradě máme naplánovaný masopustní průvod se stylovými maškarami. Maškary projdou hrad jednou v sobotu dopoledne a jednou odpoledne,“ upřesňuje kastelán.
I prohlídky hradních interiérů budou zpočátku sezóny netradiční. „V současné době ještě odborníci pracují na restaurování nástropních maleb v druhém podlaží hradního paláce. Návštěvníky povedeme gotickými prostorami paláce, tedy přízemím se sloupovým sálem, expozicí o historii hradu a hradní kuchyní a sklepeními s hradními pověstmi, mučírnou a lapidáriem. Druhý, kratší okruh zavede výletníky do domu zbrojnošů. Pokoje s obnovenými malbami představíme později,“ informuje Miloš Dempír.
Na novou sezónu na hradě nachystali hned tři zajímavé výstavy. Dvě z nich budou zpřístupněné už na Velikonoce, tedy od 15. dubna v předhradí v zrekonstruovaných konírnách. Velká multimediální výstava je věnovaná osobnosti Rudolfa II. „V letošním roce si připomínáme dvě významná výročí, a to 470 let od narození a 410 let od úmrtí tohoto českého krále a římského císaře. Výstava poodhalí nejen život tohoto panovníka, jeho záliby, ale i některá tajemství, představí i celou řadu zajímavých exponátů,“ slibuje kastelán. V galerii bude otevřená do konce srpna.
V sousedním galerijním sále hrad představí neméně významnou postavu našich novodobých dějin, a to arcibiskupa Otčenáška. Výstavu připravilo Muzeum východních Čech v Hradci Králové ke 100. výročí narození Karla Otčenáška a 10. výročí jeho úmrtí. Návštěvníci se dozvědí o jeho životě, ale také spoustu informací o jeho mládí a studiích. Součástí expozice jsou i fotografie a dokumenty z archivů, tedy i ze soudního procesu, kterým musel arcibiskup projít.
Třetí výstava bude součástí romantického prohlídkového okruhu A. Nejen představitelky něžného pohlaví se budou moci pokochat tím, co dámy kdysi nosily. Mnozí budou žasnout, čím si vykouzlily štíhlé pasy. „Výstava představí originální historické korzety z přelomu 19. a 20. století ze soukromých sbírek. K vidění budou od května do konce září,“ potvrzuje Miloš Dempír.
Letošní hradní sezóna je příslibem bohatého kulturního programu. „Doufáme, že letos už akce nebudou poznamenané nařízeními v souvislosti s coronavirem a budou se moci odehrát v plném rozsahu. Samozřejmě, pokud by nařízení přišla, tak se budeme muset přizpůsobit. V tomto okamžiku už ale máme naplánovaný plnohodnotný program,“ míní kastelán. Po masopustu hned v dubnu o Velikonocích na hradě oslaví jaro a v květnu hradní jarmark. Poté budou následovat tradiční letní akce od dnů pohádek, přes královské slavnosti, oživenou mučírnu, řezbářský týden až po divadelní pouť a třicetiletou válku.
Dobrá zpráva pro všechny milovníky výletů a historie. Zatímco ostatní památky plánují zvýšit cenu vstupného až o 30 procent, na Svojanově se rozhodli být k výletníkům vstřícnější. „V dnešní nelehké době nebudeme zdražovat. Chceme většímu spektru návštěvníků umožnit prohlídku našeho hradu. Doufáme, že lidé tento krok ocení a cestu k nám si najdou,“ dodává kastelán Svojanova Miloš Dempír.
Od března má hrad brány opět dokořán, a to o víkendech, vždy od 10 do 17 hodin.

Květa Korbářová,
PR Hrad Svojanov

Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Poličky. Patří k nejoblíbenějším památkám nejen v Pardubickém kraji. V minulém roce si cestu na hrad našlo 53.146 turistů.
Někdejší královské sídlo nabízí v turistické sezóně tři tradiční prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem. Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. století za posledního soukromého majitele. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy a obuví.
V běžném období je přístupný také celý středověký Okruh B. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. století. V mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře, která byla běžnou součástí někdejších soudních procesů. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich.

Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje. Procházka areálem čítá zhruba třičtvrtě kilometru.
Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.

Více informací na naleznete na:
www.svojanov.cz
https://www.facebook.com/svojanovcz/Podobné články:
Hrad Svojanov zahajuje novou sezonu v sobotu 2. března 2024 - ze dne 28.02.2024 (1)
Advent na Svojanově – speciální prohlídky, hedvábní andělé a čerti, hostina i Popelka - ze dne 05.12.2023 (1)
Hrad Svojanov si výletníci užijí i v červenci - ze dne 29.06.2023 (1)
Na Svojanově oslaví den dětí s pohádkami - ze dne 30.05.2023 (1)
Květen na Svojanově – tržiště i bitevní pole - ze dne 03.05.2023 (1)
Hrad Svojanov zahajuje novou sezonu už 4. března 2023 - ze dne 06.03.2023 (1)
Na Svojanově se návštěvníci zabaví i v druhé polovině prázdnin - ze dne 01.08.2022 (1)
Program na hradě Svojanov na víkend 16.-17.7.2022 - ze dne 14.07.2022 (1)
Hrad Svojanov se promění v tržiště - ze dne 03.05.2022 (1)
Přijeďte se vánočně naladit na Svojanov! - ze dne 02.12.2021 (1)
Na Svojanově bude hostina. Přijeďte si pochutnat! - ze dne 30.09.2021 (1)
Na třicetiletou válku přijede i princezna Arabela - ze dne 30.08.2021 (1)
Hrad Svojanov nabízí šťastný život v secesi - ze dne 30.06.2021 (1)
Dobrá zpráva pro výletníky: Hrad Svojanov v úterý 4. května 2021 otevírá brány - ze dne 01.05.2021 (1)
Na Svojanově se staví, vrtá a bude se i zašívat - ze dne 14.04.2021 (1)
Na hradě Svojanov mají za sebou koronavirovou sezonu. Věří v lepší časy - ze dne 26.01.2021 (1)
Advent na Svojanově přece jen bude - ze dne 01.12.2020 (1)
Hrad Svojanov budou opět chránit hradby - ze dne 22.10.2020 (1)
Hrad Svojanov má program pro výletníky i na říjen - ze dne 29.09.2020 (1)
Moskviče míří na hrad Svojanov - ze dne 20.08.2020 (1)

Všechny články z tohoto čísla (3/2022):

Rubrika: Zpravodajství
Archeologický výzkum ve Vanovicích
Bojují za čtvrtý pruh u Svitávky
Boskovice doplácí na nešťastný projekt Louka v proluce
Kiss&Ride parkování již u školy platí
Na zámku odkrývají tajemství
Nová trasa na Výpustku
O kamélie byl zájem
Opatovské šmajd 2022
Plánují opravu Městského úřadu
Plánují výmalbu podchodu
Plavcům se doma dařilo
Pořídí nabíječku elektrokol
Připravují dopravní hřiště pro místní děti
Sportovce roku vyhlásí v rámci běhů
Stavba cyklotrasy na Skrchov se blíží
Stavba kruhového objezdu přinese i úpravy okolních ulic
U Svárovské aleje padla žaloba
V Boskovicích vznikl lezecký klub
V Cetkovicích vyvstal spor o sloučení škol
V Doubravici nad Svitavou začalo masopustní veselí
Výstupem na hrad pomohl léčebnám

Rubrika: Sport
Čtvrtfinále hokejisté zvládli
Dlouhé tratě plavcům sedí
Fotbalistou roku je Marek Štencl
Mistrovství Moravy a Slezska v hale
Mladí basketbalisté uspěli jen doma
O umění aikido je velký zájem
Ocenění pro kolovou

Rubrika: Napsali nám
Charita Blansko pomáhá uprchlíkům v regionu
Na Svojanově se návštěvníci mohou těšit na prohlídky, výstavy i na šermíře. Zdražovat se nebude!