Boskovickou nemocnici povede Radim Dembiňák

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 4/2024, vloženo dne 02.05.2024

[Stálý odkaz na článek]

Boskovice * Dočasným jednatelem Nemocnice Boskovice se od 1. dubna stal Radim Dembiňák, který byl přihlášen i do nedávného výběrového řízení, na které se ale nedostavil. „V den výběru jsem musel řešit zásadní rodinou věc zdravotního charakteru. A rodina je pro mě alfa a omega, takže jsem se nemohl dostavit,“ vysvětlil s tím, že jeho zájem vést nemocnici ale pokračuje a proto se přihlásí i do nového řízení na plnohodnotného jednatele.
V původním výběrovém řízení totiž zůstal jediný kandidát a město se rozhodlo jej zopakovat. Minimálně do té doby nahradí Dembiňák Miloslava Kavku, který nevydržel v Boskovicích ani rok. „Oslovili jsme člověka, který je velmi orientovaný ve svém oboru a své kvality prokázal za uplynulých čtrnáct let ve zdravotnictví. Pracoval jak ve vedoucích, tak manažerských funkcích,“ uvedla starostka města Jana Syrovátková. „Nejsem tu proto, abych si vylepšil osobní PR, protože v šedesáti letech se kariéra nedělá. Zcela jistě to není ani kvůli tomu, abych si polepšil ekonomicky. Chtěl bych zúročit, co umím a předat to nemocnici,“ uvedl jednatel s tím, že o nemocnici toho zatím příliš neví. A pokud ano, nejsou to zrovna pozitivní zprávy. „Něco málo se mi doneslo od různých známých a nikdo se o nemocnici úplně pozitivně nevyjadřoval. Doporučovali mi, vybírat si jinde. Nicméně čím více kritiky jsem shledával, tím více jsem byl nabuzený s tím něco udělat,“ přiznává, že kritika byla mířena hlavně na politické třenice, které nemocnici provází.
Radim Dembiňák do Boskovic zamířil zdaleka, žije až v Horních Domaslavicích na Frýdecko-Místecku. Do ledna byl obchodním náměstkem Nemocnice Znojmo a do konce března plnil funkci obchodního ředitele společnosti Jihomoravská zdravotní a.s. Brno, která má na starost krajské nemocnice. V minulosti pracoval také v nemocnicích v Ostravě, Novém Jičíně nebo ve Fakultní nemocnici u Svaté Anny. Dlouhá léta byl ale také vedoucí oddělení organizovaného zločinu a hospodářské kriminálky. Vedení města si od něj mimo jiné slibuje zlepšení přístupu k zaměstnancům. „Pan jednatel nám představil, že chce komunikovat s celým personálem. To nebylo moc silnou stránkou za minulého jednatele,“ přiznal místostarosta Lukáš Holík. „Nemocnici budeme řešit komplexně. Největší bolest je neobsazený primariát na dětském oddělení, takže budeme společně pracovat na zachování a znovuotevření dětského oddělení. Rada vyčlenila na letošní rok asi 24 milionů korun do technického zhodnocení, takže budeme společně hledat cestu, která oddělení rekonstruovat. A jak zatraktivnit naší nemocnici, třeba pro mladé lékaře,“ nastínila zase starostka.
Petice za zajištění zdravotnických služeb i jednání s krajem
Otázka fungování nemocnice je v Boskovicích dlouhodobé téma. KDU-ČSL například před pár dny připravila petici, která vedení města vyzývá k dalšímu jednání s Jihomoravským krajem o převodu, ale i zajištění zachování rozsahu péče či fungování dětského oddělení. „Jsme znepokojeni současnou situací v Nemocnici Boskovice, která se za poslední rok zhoršila. Zakladatel Město Boskovice neposkytuje k aktuálnímu stavu, ani k budoucnosti nemocnice, dostatečné informace,“ stojí v petici. Klid v tomto směru nepřineslo ani vyjádření nového jednatele. „Být místní, nehlasoval bych pro nic jiného, než aby nemocnice zůstala městská. Můj názor je ten, že pokud by chtěl někdo nemocnici převzít, tak proto, aby z ní udělal léčebnu dlouhodobě nemocných. Je tu několik nemocnic v dojezdové vzdálenosti a LDN dnes vydělává velké peníze. Kraj má dost svých nemocnic a práce s nimi, tak proč si ještě přibírat další.“
„Pan jednatel ještě pomalu nevěděl, kde Boskovice leží, ale už měl takový názor,“ zlobí se zastupitel Jaroslav Dohnálek. „Považuji to za nešťastné, stejně jako další záležitosti kolem nemocnice. Spíše to vysílá špatný signál vůči veřejnosti a zaměstnancům. Nový pan jednatel se přihlásil do výběrového řízení, na které nepřijel a následně se zjevil jako králík z klobouku. Nemocnice už by v první řadě potřebovala klid,“ dodává. Právě nemocnice je každopádně nejsledovanějším tématem v Boskovicích a tak i rozbuškou mezi politiky. „Nemocnice je a vždycky byla politikum. Za mě začal sešup již po odvolání pánů Julínka a Navrátila. Přeci si nezaříznete zlatou husu a pan Julínek, s jeho kontakty a možnostmi, jí byl. K výběru jednatele a jednání s krajem ale nemám vlastně co říci, protože u jednání nejsem,“ vrátil se až do roku 2017 zastupitel Karel Trefný. Jako budoucnost vidí pronajmout nemocnici soukromému provozovateli. „A když nebude jiná možnost, tak ji možná i prodat. Pro město je příliš velká zátěž,“ říká.
Starostka Jana Syrovátková v reakci na petici uvedla, že snaha o zachování rozsahu nemocnice je společná. Stejně tak pokračuje snaha na získání primáře pro dětské oddělení, které zůstává uzavřeno. Ale i Radim Dembiňák si uvědomuje, že tento úkol nebude jednoduchý. „Pracovat s dětskými pacienty je náročnější, zodpovědnější. Nikdo nemůže očekávat, že se mnou přijedou autobusy s lékaři a sestrami. Boskovice jsou z ruky, ať jedete zleva nebo zprava. Mladé lékaře nepřinutí ani lepší peníze. Je třeba jim nabídnout lepší sociální program, bezproblémovou nabídku školy nebo bydlení,“ navrhnul na závěr.(Luke)Podobné články:
Situace na interně je kritická - ze dne 24.05.2024 (2)
Hledání jednatele nemocnice začíná od začátku - ze dne 22.03.2024 (2)
V nemocnici rezignoval jednatel i předseda dozorčí rady - ze dne 04.03.2024 (2)
Jednatel Nemocnice Boskovice rezignoval - ze dne 26.01.2024 (2)
Nová technika pro porodnici - ze dne 08.01.2024 (2)
Nemocnice Boskovice i v lednu zůstává v režimu akutní péče, neúspěšně naopak vypadá dohoda s novým - ze dne 07.01.2024 (2)
V Nemocnici Boskovice může od ledna dojít k omezení dětské pohotovostní služby - ze dne 23.12.2023 (2)
Omezené návštěvy v nemocnici - ze dne 05.12.2023 (2)
Nemocnici ohrožuje celorepubliková akce lékařů, a navíc se dostala do interpersonálních vztahů - ze dne 29.11.2023 (2)
Nemocnice Boskovice omezí plánované operační výkony - ze dne 31.10.2023 (2)
Nemocnice vykázala pětimilionovou ztrátu a dál hledá lékaře - ze dne 12.10.2023 (2)
Převzali bývalou záchranku - ze dne 20.09.2023 (2)
Boskovická nemocnice se stará o zdraví pacientů již 65 let - ze dne 17.09.2023 (2)
Boskovice představily nového jednatele nemocnice - ze dne 01.07.2023 (2)
Nemocnici hrozilo dočasné uzavření operačních sálů - ze dne 13.05.2023 (2)
Tři zájemci o místo ředitele nemocnice - ze dne 25.04.2023 (2)
Nemocnici dočasně povede starostka - ze dne 24.03.2023 (2)
Omezení návštěv v nemocnici - ze dne 16.03.2023 (2)
Porodnice Boskovice oblíbená i mimo okres - ze dne 12.03.2023 (2)
Převod nemocnice pod kraj? Podle města nereálný - ze dne 12.03.2023 (2)

Všechny články z tohoto čísla (4/2024):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovickou nemocnici povede Radim Dembiňák
Cestou pramenů Letovicka II
Dotaci na atletické hřiště nedostali
Filmaři omezí parkování na náměstí
Hasiči v Boskovicích mají nového velitele
Hledání jednatele nemocnice začíná od začátku
Kam v Boskovicích?
Kateřinská jeskyně vydává další tajemství
Lhota Rapotina slaví
Ministr Kupka debatoval v Boskovicích o I/73
Modrý Mauritius v Boskovicích
Participativní rozpočet jako BoskoVize
Plánují novou kuchyni pro MSSS
Pokračují v budování sportovního areálu
Prvňáčci se hlásili do školy
Přechod na Dukelské nepovolili
Připravují hřiště pro děti i starší
Přispějí klubům na trenéry
Služby Boskovice čekají velké změny
Snižují energetické nároky
Turistická sezona zahájena
Ulici pojmenovali Na Vyhlídce
Umělecká škola v novém kabátu
V Boskovicích cílí na turisty
V Boskovicích se uskutečnil BozaCon
V Letovicích chtějí zklidnit ulici Tyršovu
Ve Skalici nakradl za čtvrt milionu

Rubrika: Sport
Čadová mistryní republiky
Extraliga kolové v Brně
Fotbalisté TJ Malá Haná Knínice míří do Německa
Medaile sbírali plavci nejen v Boskovicích
Medailová nadílka pro boskovické plavce
Plavecké medaile ve dvojboji i pětiboji
Rodiče si vyzkoušeli úskalí sportovního odvětví aikido
V derby padlo šest branek, zvítězilo Ráječko
Vrchovina letos expanduje do Babic

Rubrika: Představujeme
Posezení v zákoutí Čertovské vinotéky Boskovice

Rubrika: Napsali nám
Běžte s námi pro hospic
Keltský telegraf 2024
Pozvánka na Den otevřených dveří
Senátorka Vítková zaštítila vernisáž na podporu onkologických pacientek
Vážení zákazníci, přátelé, kamarádi,