Petice proti rozdělení ZŠ Boskovice

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 14/2023, vloženo dne 07.12.2023

[Stálý odkaz na článek]

V Boskovicích diskutují o podobě základní školy
Analýza nabízí rozdělení jednotlivých škol i samostatný první a druhý stupeň

Boskovice * Jak zlepšit podmínky a výuku na základní škole se rozhodli hledat v Boskovicích. Nechali si k tomu vypracovat analýzu, která má mimo jiné vést k tomu, zda budou tři sloučená pracoviště znovu rozdělena. Velké vášně ale mezi veřejností vyvolávají také návrhy na samostatné rozdělení prvního a druhého stupně či zrušení specializovaných tříd. Že by ke změnám došlo v blízké době, se úplně předpokládat nedá. A Boskovice tak zřejmě čeká dlouhá debata.
Analýzu si město nechalo zpracovat u Lukáše Kohoutka, boskovického rodáka a spolužáka paní starostky Jany Syrovátkové, který má být odborníkem na vzdělávání. „Pouze jsem analyzoval vstupy a na konci představil varianty, o kterých by bylo možné uvažovat,“ uvedl autor, podle kterého je možné zachovat současný model, stejně jako školu rozdělit na dvě či tři samostatná pracoviště. To je ovšem jen část rozsáhlé analýzy, kterou nedávno představil i široké veřejnosti. „Ve veřejném prostoru jsme zaznamenali diskuze, jestli bylo sloučení správný krok, co nám to dalo a vzalo. Chtěli jsme zjistit skutečný stav a podpořit školu, aby se mohla do budoucna rozvíjet. Chtěla bych začít investovat do postupné rekonstrukce,“ vysvětlila kroky města starostka Jana Syrovátková.
Podle analýzy dnes studuje na boskovické škole 1020 místních žáků, 48 cizinců a 439 dojíždí z okolních obcí. „Pro místní žáky tak slouží vlastně dvě budovy, třetí je pro přespolní. Ze zákona musí každá obec zajistit vzdělání, a pokud za ním dojíždí jinam, uzavírají se finanční dohody. To funguje třeba v Kolíně nebo Berouně. Tady ale nic takového uzavřeno není,“ přiblížil Kohoutek s tím, že městu by to mohlo přinést miliony korun ročně, třeba na investice. Jenže podobná dohoda se zdá spíše zbožným přáním. „Na Jižní Moravě neznám město, které by tyto dohody mělo. Zákon říká, že smlouvy by být měly, ale nikdo není schopen to nařídit,“ podotkl bývalý zastupitel i ředitel VOŠ a SŠ Boskovice Pavel Vlach. Obdobnou cestou se mají vydat v Tišnově, zde má pro žáky z okolí vzniknout nová škola, jejímž zřizovatelem ale má být Dobrovolný svazek obcí Tišnovsko, nikoliv přímo město.
Kohoutek také poukázal, že za současného stavu může na škole učit více pedagogů a tím vzrůst i počet odučených hodin, které by platil státní rozpočet. Podle dosavadních pravidel to mělo být 18,5 úvazku. „Teoreticky bychom mohli mít více učitelů, ale abych pro ně měl práci, musely by se vytvořit menší třídy nebo třeba tandemová výuka. Abychom ale mohli utvořit třeba pětičlenné skupinky pro výuku anglického jazyka nebo matematiky, na to nemáme místo. Navíc není dost odpovídajících učitelů,“ vysvětlil ředitel ZŠ Boskovice Vladimír Ochmanský. „A náklady by s tím vznikly, třeba na vybavení pro každého z učitelů,“ dodal.
„Je znepokojující, že výsledky Scio testů jsou výrazně pod průměrem. Že takto velká škola nedosáhne ani republikového průměru,“ poukázal také analytik, který zároveň kritizuje přínos speciálních tříd. Sportovní na Sušilové i matematické třídy na pracovišti 9. května, kterému se přezdívá boskovický harvard. „U matematické třídy jsou sice trochu lepší výsledky, ale ve třídách odkud tito žáci odešli, se naopak výrazně zhoršily. Poskytne jim to malý benefit, ale velmi to oslabí třídní kolektivy. Je to velmi neintuitivní, potvrzují to i data České školní inspekce. Není rozdíl třeba mezi výsledky čtyřletých a osmiletých gymnázií. Systém výběrovosti na této oblasti vzdělávání prostě nefunguje,“ myslí si.

Proti rozdělení prvního a druhého stupně vznikla petice
Co ale analýza vlastně nabízí Boskovicím pro zlepšení kvality výuky? „Zajímavá mi přišla alternativa s rozdělením stupňů, které by byly na samostatných budovách,“ nabídl Kohoutek. To ovšem vyvolalo pozdvižení. „Mnohdy starší dítě doprovází to mladší,“ zlobil se například Petr Buchal, učitel místního gymnázia, který poukázal i na rozdělení učitelského sboru. „Rozbijeme tak pedagogické kolektivy a to je alchymie, mnohaletý proces. Fungovat to nebude.“ Právě proti odloučení prvního a druhého stupně již v Boskovicích rychle vznikla i petice, kterou uveřejnila Petra Sedláková na portálu e-petice.cz, odkaz https://e-petice.cz/petitions/petice-proti-rozdeleni-zs-boskovice.html. „Tyto ohlasy jsou pro nás velmi cenné a budeme s nimi pracovat,“ ujistila starostka.
Debata se ovšem stočila i přímo k osobě Lukáše Kohoutka, který analýzu vypracoval, a na jeho vazby na vedení města. „Nezastírám, že se známe. Chodili jsme spolu na gymnázium, oba jsme studovali v Praze. Víme, že se věnoval vzdělávání, problémům se šikanou. Byl i ředitelem Základní školy a proto jsem ho oslovila s žádostí o pomoc. Analýza byla zadána v souladu se směrnicí města o veřejných zakázkách,“ vysvětlila starostka Syrovátková. Ještě do dubna byl Lukáš Kohoutek ředitelem ZŠ v Mukařově a jeho odchod se nesl v emocích velké části velmi rozladěných rodičů. „Podobnou analýzu aplikoval pan Kohoutek do praxe a výsledek byl, že po dvou letech skončil. Byla okolo toho ohromná debata. Máme známé v Mukařově, škola byla v úplném rozkladu. Děti nechtěly chodit do školy, rodiče z toho byly na nervy,“ zaznělo z publika i na veřejném jednání v Boskovicích.
Proti tomu se ovšem Kohoutek vymezil. „Odešel jsem z osobních důvodů. Někteří lidé s rozvojem nesouhlasili a kritizovali jej na facebooku obce. Někteří způsobem, který je za hranou. Měl jsem mnoho setkání se školní inspekcí, která moje kroky potvrdila a i teď po mém odchodu škola dál realizuje směry, které jsem zavedl. Na rozdíl od velmi hlučné části na sociálních sítích, na mé straně stála školní inspekce,“ odpověděl. Mezi tehdy kritizovanými kroky bylo například rozdělení dvojčat do jiných tříd. „Opravdu jsem doporučil, aby se dělili. Svědčí pro to mnoho výzkumů. Se všemi rodiči, kterých se to týkalo, jsem to konfrontoval. Sedm z osmi s tím souhlasilo a jediní ne. Tak chodili dále spolu. A ukázalo se, že to není dobře,“ dodal.

Sbírání podkladů bude pokračovat
Boskovice nicméně čeká velká debata, která má přinést budoucí podobu výuky základního školství. „Nebudeme ale vycházet jen z této analýzy. Budeme mít i závěr České školní inspekce, nechali jsme si zpracovat demografickou studii na dalších deset, patnáct let. Nyní máme tak třicet procent materiálů. Jakmile se nám sejdou všechny, dáme na stůl jednotlivé nápady a budeme je zpracovávat. Z kraje příštího roku se chceme znovu setkat s veřejností, od které dostáváme také další otázky. My ale budeme řešit spíše provozní věci. Speciální třídy nebo tandemová výuka, to již bude na rozhodnutí ředitele,“ přiblížila starostka.
„Není to jednoduché, jde o důležité a citlivé téma. Myslím, že v současné chvíli bychom měli prvně uklidnit situaci v nemocnici a pak se teprve zabývat školou. Počkáme až na to, jaké řešení vedení města vybere. Jestli budou dvě budovy, tři. Jak vůbec město chce postupovat. Proti některým krokům se již objevila nevole,“ říká například opoziční zastupitel Petr Malach. Že by rozhodnutí padlo již pro školní rok 2024/2025 není pravděpodobné, přestože Kohoutek tuto možnost nevyloučil. Ačkoliv by muselo být rozhodnuto do konce srpna letošního roku, za určitých okolností by mohlo město požádat o mimořádný termín.(Luke)



Podobné články:
Město Boskovice se rozhodlo pro rozdělení základní školy - ze dne 27.02.2024 (2)
Čtyřicet učitelů ZŠ Boskovice poslalo městu v minulých dnech dopis - ze dne 20.02.2024 (2)
Jak se změní podoba základní školy v Boskovicích? - ze dne 12.02.2024 (2)
Pasování prvňáčků na Zelené - ze dne 20.11.2023 (2)
Chlapci ze „Zelené“ si doběhli pro 3. místo v krajském kole přespolního běhu - ze dne 26.10.2023 (2)
Plody podzimu - ze dne 16.10.2023 (2)
ZŠ Sušilova připravuje žáky na mezinárodní zkoušky z angličtiny - ze dne 06.10.2023 (2)
Žáci ze „Zelené“ dominovali na přespolním běhu - ze dne 22.09.2023 (2)
Pasování prvňáčků na Zelené - ze dne 14.11.2022 (2)
Mladí florbalisté nejlepší na okrese - ze dne 21.05.2022 (2)
Čertovská diskotéka v družině na ZŠ Boskovice - ze dne 16.12.2021 (2)
Hřiště rozšířily nové prvky - ze dne 19.06.2021 (2)
Školáky navštívila spisovatelka - ze dne 07.06.2021 (2)
Na Základní škole v Boskovicích uspořádali sněhové hrátky - ze dne 06.02.2021 (2)
Zelená opět nejlepší - ze dne 29.02.2020 (2)
Inspekce nařídila zrušit zákaz telefonů na škole - ze dne 04.02.2020 (2)
Žáci ZŠ Boskovice si připomněli Den Země s VAS Boskovice - ze dne 02.05.2019 (2)
Zelená škola v Boskovicích se dále veze na vítězné vlně - ze dne 26.02.2019 (2)
"Společně jsme v bezpečí" - ze dne 04.07.2017 (2)
Článek ZŠ Boskovice - návštěva z Levic - ze dne 30.05.2017 (2)

Všechny články z tohoto čísla (14/2023):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovice mezi otevřenými městy
Budoucí podoba sportovního areálu Červené zahrady v Boskovicích
Historie četnictva v muzeu
I letos se na Masarykově náměstí potkaly stovky příchozích
Nová technika pro porodnici
Petice proti rozdělení ZŠ Boskovice
Plánují modernizaci čistírny
Pořadatelé Štědrodenní polévky dobré vůle ve Velkých Opatovicích změnili účel veřejné sbírky
Tříkrálová sbírka pomáhá přímo lidem v regionu
V Blansku postaví nový bazén
V Lysicích dokončili obnovu zámecké zahrady
V Moravském krasu vysadili další stromy
V Nemocnici Boskovice může od ledna dojít k omezení dětské pohotovostní služby
Vánoční polévky přináší setkání i podporu dobré věci
Vlakové spoje na Brno doznávají změn
Získají podlahu na cvičení

Rubrika: Kultura
Cenu Františka Halase získal Alexandr Pech

Rubrika: Sport
BOSKOVICE VYHRÁLY POPRVÉ V HISTORII 1. LIGU DRUŽSTEV VE ŠPRTCI
BOSKOVIČTÍ ODVEZLI Z MČR BRONZ A ZLATO
Děti ukázaly rodičům, jak vypadá aikido
Tréninky izraelské sebeobrany kapap czech pro mládež a dospělé

Rubrika: Napsali nám
Kontroly ČIŽP ukazují na nelegální přimíchávání karcinogenních látek do propan-butanu pro spotřebite
Vážení zákazníci, přátelé, kamarádi,