Na Vysočanském triatlonu si sportovci pořádně protáhli svaly

Autor článku: Jarmila Pospíšilová, pro číslo 16/2009, vloženo dne 06.08.2009

Občasná dešťová sprška byla pro závodníky příjemným ochlazením

Vysočany – Už po třinácté se letos vydali na trasu Vysočanského triatlonu amatérští i profesionální sportovci. Tomuto závodu patří již tradičně poslední červencová sobota. Tři disciplíny pořádně provětraly hobíkům i profíkům svaly – plavání, kolo a běh se společným startem žen i mužů ve všech věkových kategoriích. Pořadatelé SC Ráječko, TJ a Obec Vysočany připravili trasu závodu jako vždy velmi pečlivě, zvlášť náročná byla trasa cyklistické části. Na kolech projížděli závodníci úsek mezi Vysočany, Šošůvkou a Nivou za plného silničního provozu.
Dopoledne startovala „lidovka“, tedy závod absolutních amatérů. Samostatného závodu s menším objemem se může zúčastnit naprosto každý, kdo se zapíše do startovní listiny.
„Pokud zdolá 100 metrů plavání, 8 kilometrů na kole a dva a půl kilometru běhu nebo chůze, zvítězí sám nad sebou. Tady stačí pouze jediné – překonat sám sebe a závod dokončit,“ vysvětlil ředitel závodu Zdeněk Přibyl.
Z devíti žen na startu si nejlépe vedla Inka KLIMEŠOVÁ závodící za tým OSTEN. Zvítězila v čase 0:40:09 a vylepšila tak své loňské druhé místo. Jako první muž doběhl za obrovského aplausu a s minutovým náskokem před dalšími závodníky Jiří HAJDAMACH z pořádajícího SC Ráječko. Jeho vítězný čas byl 0:33:54.
Hodinu po poledni se vrhli do vysočanského rybníka profíci. Na startu se sešel rekordní počet 106 závodníků. Propozice stanovují 700 metrů plavání, 20 kilometrů na kole kopcovitým terénem a 5 kilometrů běh převážně na asfaltovém povrchu, pouze půl kilometru polní cestou. Na startu nechyběly hvězdy českého triatlonu jako mistr světa Míra Podborský, který dokončil na skvělém 7 místě, legenda českého triatlonu Milda Bayer a mezi veterány nechyběli ani nestoři Vysočanského triatlonu. Věra Jirásková je dvanáctinásobnou účastnicí - vynechala jediný závod. A nechyběl ani nejstarší pravidelný účastník Jan Štěrba – již dvaasedmdesátiletý bývalý reprezentant v cyklistice a účastník Ironmanna na Havaji.
„Pečlivá příprava se nám opět vyplatila. Závod má v rukou 10 stálých nadšenců-dobrovolníků. K bezproblémovému zajištění trasy je pak potřeba dalších minimálně 40 ochotných lidí,“ ocenil obětavost pořadatelů ředitel Přibyl. „Na takový závod se musíme připravovat dlouho dopředu. Obejít sponzory a sehnat peníze a svolení od svazů a obce. I u nás se projevil finanční nedostatek, ale nakonec jsme všechno zvládli,“ dodal.
Vysočanský triatlon se stal naprostou doménou závodníků EKOL TEAMU. V jeho barvách doběhla na prvním místě mezi ženami Simona VYKOUKALOVÁ v čase 1:11:03 i Michal KUMSTÁT v hlavní mužské kategorii. Ten závod zvládl za rovnou hodinu. Úspěch týmu završil druhým místem Lukáš HIRT, který měl na vítěze a svého týmového kolegu ztrátu pouhých 19 sekund.
„Letošní rekordní účast byla pro nás všechny obrovským překvapením. Výsledky závodu profíků byly započítávány do Jihomoravské TT ligy, i to možná přilákalo takový počet závodníků,“ pochvaloval si Zdeněk Přibyl. Přestože sportovce sem tam oblila dešťová přeháňka, byli spokojeni všichni – vzdali pouze dva startující pro lehké zranění.
„Pro mne to byl krátký závod, sedí mi víc vytrvalostní trasa. Ale běželo se mi dobře, déšť byl spíš osvěžující,“ nechal se po závodu slyšet Milda Bayer.
„Závod byl skvělý. Já hlavně běhám. Na kole jezdím jen málo, proto to byl pro mě trošku problém. V této fázi to chce víc trénovat. Proměnlivé počasí mi nevadilo, naopak, deštík byl příjemný. Vysočanský triatlon jsem absolvoval poprvé, příště budu na startu zase,“ shrnul své pocity po doběhnutí Hubert Adámek.
Hrdinou 13. ročníku Vysočanského triatlonu však byl bezesporu teprve patnáctiletý Jirka Hajdamach, který se postavil na start obou závodů. Po vítězství v „lidovce“ si s chutí střihl i závod profíků a i tam si vedl velmi dobře. Slibný talent je členem pořádajícího SC Ráječko.

Nebyl jsi po prvním závodě unaven, chtělo se ti znovu na start?
Unavený jsem byl, ale rychle jsem zregeneroval síly. Chtěl jsem si vyzkoušet, na co mám. Vysočanský triatlon jsem zkusil poprvé před pěti lety, takže už vím, jak závod vypadá.

S jakým sportem a od kolika let jsi začínal?
Sportoval jsem od malinka, na to dohlížel tatínek. Deset let jsem hrál fotbal, i tam musí být pořádná fyzička. Abych měl natrénováno, tak jsem dost běhal a začal jezdit na kole. Pak se mi zalíbil triatlon a chtěl jsem to zkusit. Celkem to šlo, tak teď už se věnuji jen tomuto sportu.

Věnuješ tréninku hodně času?
Docela jo, baví mě to. Teď jsou navíc prázdniny, takže jsem mohl trénovat ráno i odpoledne. Po prázdninách jdu na gymnázium, tam už bude sice víc učení, ale na sport si najdu čas vždycky. (pos)

Výsledky :
Hlavní závod muži –
1. Michal Kumstát 1:00:00
2. Lukáš Hirt 1:00:19 (oba EKOL TEAM)
3. Lukáš Slatinský 1:00:23 (TK Moravské Budějovice)
Hlavní závod ženy –
1. Simona Vykoukalová 1:11:03 EKOL TEAM
2. Anna Vozarová 1:17:53 (Slovácká Slávie Uh. Hradiště)
3. Blanka Jiráňová 1:20:03 (AC Moravská Slávia Brno)

Sport je mým životním stylem, říká Milda Bayer - ze dne 21.11.2016 (2)
Vysočanský triatlon se vrátil po pauze - ze dne 25.07.2013 (2)
Bayer zakončil úspěšný rok - ze dne 01.11.2012 (2)
Bayer jedenáctý - ze dne 22.10.2012 (2)
Představujeme: Miloslav Bayer - ze dne 02.08.2012 (2)
Je tady léto a léto, představuje plavání, běhání a jízdu na kole, to vše dohromady dává TRIATLON - ze dne 07.07.2009 (2)
Triatlon je pro mě droga - Nezničitelný Ironman Miloslav Bayer si stále dává ty nejvyšší cíle - ze dne 21.01.2009 (2)
Ohlédnutí za OH v Číně v podání Mildy Bayera - ze dne 31.10.2008 (2)
Vysočanský triatlon si vychutnal opět Klement - ze dne 06.08.2008 (2)