Honza Odehnal – cestovatel, dobrodruh, horolezec, motorkář, cyklista, průvodce turistů ......

Autor článku: Helena Janíková, pro číslo 2/2010, vloženo dne 20.01.2010

[Stálý odkaz na článek]

Plnit si své klukovské sny se před lety rozhodl Honza Odehnal – cestovatel, dobrodruh, horolezec, motorkář, cyklista, průvodce turistů, provozovatel netradiční cestovní kanceláře Rajbas, který své aktivity provozuje často ve velmi náročných podmínkách a rád si klade vysoké cíle. V jeho rodných Boskovicích jej příliš často nepotkáte, se svou rodinou žije v Lelekovicích, ale možná spíše byste na něj mohli narazit někde na zasněžených vrcholcích Himalájí, či ho spatřit na kole, jak se projíždí po Islandu anebo jak na motorce projíždí Indií. Anebo také někde úplně jinde, protože Honzova toulavá krev a touha po poznávání jej přivedla s výjimkou Antarktidy již do všech světadílů. A cestovatelských plánů má před sebou ještě mnoho.
Honzo, co Tě vlastně přivedlo k tak dobrodružnému způsobu života?
Tak především od dětství mám velmi silný vztah k přírodě. Začalo to společným rybařením s otcem, pak jsem jezdil na nejrůznější tábory a výpravy, které i v době totalitního režimu byly vedeny v tradičním skautském duchu. K práci profesionálního průvodce turistů jsem se dostal jako zaměstnanec známé cestovní kanceláře Kudrna Brno v 90. letech, kde jsem se toho skutečně dost naučil. Ovšem zájem turistů byl v této době takřka výhradně orientován směrem na západ, kdežto mě už tenkrát lákalo něco jiného. Jako atraktivní, přírodními krásami oplývající a ne příliš vzdálenou destinaci jsem se snažil do širšího turistického povědomí dostat Kavkaz, což můj tehdejší zaměstnavatel považoval za příliš riskantní počin. A tak jsem se na Kavkaz vypravil sám a přes nejrůznější počáteční problémy, kdy spolehlivě fungovala proslulá ruská byrokracie včetně pověstné korupce jsem zde při výstupu na Elbrus prožil úžasné pocity a na Kavkaz se opakovaně rád vracím.
Kavkazem vše začalo, jaké bylo pokračování?
Koncem 90. let jsem se rozhodl se svou přítelkyní pro pětiměsíční pobyt na Novém Zélandu, cestovali jsme pěšky nebo na kolech, vydělávali jsme si sezónním sběrem ovoce, zdokonalili jsme se v angličtině. No a po návratu postupně přibývaly další výpravy. Každou zemi vždy nejdříve navštívím sám, abych se s vybranou lokalitou důkladně seznámil a své zkušenosti pak předávám dál. Cestování outdoorového typu má svá specifika a člověk na ně musí být dobře připraven.
Honzo, co Tě při Tvých cestách nejvíce zaujalo a co považuješ za své největší cestovatelské úspěchy?
Odjakživa mě fascinuje příroda a při jejím poznávání mě lákají i všechny překážky a nástrahy, které je zapotřebí překonávat. Samozřejmě mě zajímá život lidí, skutečně úžasné je poznávat třeba Nepál, Indii, Tibet, kde se ocitnete v úplně jiném světě plném rozmanitých kultur, zvyků, náboženství. Ale také se na mnoha místech setkáte s pravou chudobou, což mne přivádí k určité pokoře, neboť si uvědomím, že možná 80% obyvatel naší planety žije hůře než my. Silný zážitek z poslední doby byl pro mne běh na běžkách na nejvyšší vrchol Finska Halti, což je 300 km nad severním polárním kruhem, kdy má člověk možnost spatřit úžasný přírodní úkaz, proslulou polární záři. Největší sportovní výkon, kterého si fakt vážím, tak to byl výstup na Chan Tengri (výška 7.010 m) v Kirgistanu, pak sólo cesta na kole vnitrozemím Islandu, za svůj nejlepší trek pak považuji třiadvacetidenní pochod v Nepálu z tropických nížin až přes sedla 6.200 m. kolem Makalu a Mt.Everestu.
Tvoje cestování se občas neobejde občas bez dramatických situací, máš nějaké zážitky, na které nevzpomínáš právě rád?
Rizika hrozí vpodstatě kdekoliv, ale já osobně se cítím bezpečněji při jízdě na motorce v přelidněném Dilí s 12 miliony obyvatel než při jízdě autem z Brna do Prahy. Ale mám za sebou i skutečně dramatické chvíle, nejhorší vzpomínka je na smrt kamaráda a jeho kremaci na břehu řeky v podhůří Himalájí, na Ťan Šanu jsem byl nepřímým účastníkem tragické smrti 11 lidí, které zabila lavina, nepříjemný zážitek potkal naši výpravu na Kavkaze v roce 2000, kdy vlivem silných dešťů došlo k sesuvu půdy, který zničil jediný most, přes který se dalo odjet naším autobusem, náhradní ruský autobus pak odmítli na své území pustit Poláci, složitě se pak zajišťoval další, tentokráte již český autobus, ale tehdy vše dobře dopadlo. Jinak s sebou máme vždy základní zdravotnické vybavení, mně osobně se naštěstí kromě zlomeného malíčku na ruce nikdy nic nestalo.
Obraťme list, vzpomeň si na něco veselejšího.
Samozřejmě pokud necestuji sám a mám na starosti jako průvodce skupinu lidí, nikdy nevím,co mohu očekávat. Většinou jsou to opravdu skuteční outdooroví nadšenci, pro které je poznávání a mnohdy překonávání vlastních sil tou hlavní prioritou, ovšem najdou se i tací, kteří si naše výpravy představují jak velkou, zhusta alkoholem podpořenou legraci. Tak například jedna rozhodně ne střízlivá partička příznivců Sparty se v Sevastopolu koupala bez plavek na hlavním nábřeží, následně se pak ve stejném úboru fotili na památníku hrdinné obrany Sevastopolu za Krymské a 2. světové války, odměnou jim byla noc strávená ve vězení a vypovězení z Ukrajiny. Další naši výtečníci se předvedli na Novém Zélandu, kde slavili Silvestra a rovněž podpořeni alkoholem se rozhodli pro noční jízdu vypůjčeným autem po pláži. Bohužel zapadli do písku a příliv totálně zaplavil a zničil zapůjčené auto v hodnotě 700.000,- Kč. No, těm zúčastněným asi tenkrát do smíchu zrovna nebylo.
Honzo, padla zde slova outdoor a rajbas, můžeš nám, laikům, vysvětlit, co tyto termíny znamenají?
Outdoor jednoduše řečeno znamená sportovní aktivity v přírodě, může to být pěší turistika, cykloturistika, horolezectví a podobně. Rajbasování je specifický termín pro horolezce, kteří slézají pískovcové skály.
Vím, že každoročně se v Blansku koná festival Rajbas Outdoor Kotlík, můžeš nám k této akci něco říci?
Je to už tradiční akce, vloni se uskutečnil 11. ročník, probíhá vždy třetí víkend v listopadu a hlavním iniciátorem je blanenský cestovatel Milan Daněk. Festival obsahuje řadu seminářů, odborných přednášek, projekcí. Účastníci se mohou aktivně podílet na festivalovém dění, to je například běh se zátěží nebo návštěva běžně nepřístupných míst v Moravském krasu.
Pro všechny zájemce o outdoorovou tématiku je v rámci cestovatelských čtvrtků, které pořádají KZMB Boskovice připravena akce Ozvěny festivalu Rajbas Outdoor Kotlík, která se uskuteční 28. ledna 2010 v 18.h. v kině Panorama. Kromě několika filmových projekcí bude součástí programu i mé vystoupení, které jsem nazval S kytarou napříč Himalájem, kdy se s návštěvníky podělím o své zážitky z putování v Nepálu, o kterém už padla zmínka.
Honzo děkuji Ti za rozhovor, přeji Ti hodně krásných outdoorových výprav a hlavně vždy šťastné návraty domů. Helena Janíková


Všechny články z tohoto čísla (2/2010):

Rubrika: Zpravodajství
Aktuální provozní doba lázní Boskovice od 18. 01. do 24. 01. 2010
Aktuální provozní doba lázní Boskovice od 25. 01. do 31. 01. 2010
Anketa: Bojíte se o práci?
Auta a počítače pro sdružení hasičů
Boskovicko a Blanensko vyrazily na Regiontour
Branou muzea do středověku aneb výstava Doba měst a hradů
Daň z příjmů a novinky pro rok 2010
Do nového roku s vyšší nezaměstnaností
Dobrovolní hasiči si letos přilepší
Hejtmani vyzvali vládu k inventuře čerpání peněz z EU
Jiří Fusek opouští pivovar
Kníničtí vylepšili kulturní dění v městysi
Kvůli zvýšené dani mírně zdražily potraviny
Mořská pláž je v provozu již rok a půl
Na Blanensko dorazí mlékomaty
Nehody: Smrtelných zranění loni ubylo
Obce ruší svazek pro nakládání s odpady
Oprava článku z čísla 01/2010
PĚKNÁ MODRÁ DOUBRAVICe (centrum duševního zdraví)
Peníze z polévky pro chudé a bohaté už našly své příjemce
Policisté zaměřili pozornost na ochranu rekreačních objektů
Rajecká sokolovna – původní strop nezachránili
Regionální operační programy letos dostanou 29 miliard
Rodiče budou učit ve škole
Řidiči si se sněhem poradili
Sníh potrápil nejen řidiče
Starostové si stanovili místa kontrolních měření
Startují zápisy do prvních tříd
Tereza a Tomáš: nejčastější jména loňských miminek
Tříkrálová sbírka: Hranice jednoho milionu korun opět zdolána
V nabídce plesů je z čeho vybírat
Zdenek Merta napsal „Starosvětskou“ symfonii
Ztráty a nálezy obohatily dětské brusle a kočár

Rubrika: Kultura
3. ročník jazzového festivalu Jazsix
Archivní filmy z moravsko-slovenského pomezí
BRANOU MUZEA DO STŘEDOVĚKU
ELÁN V BRNĚ - Tour 2010
Hiphopová show v Boskovicích
Hledání kořenů
HOLČIČKY V OHROŽENÍ
Kamélie s krajkou
Kamélie s krajkou
Kino Scala uvítá tvůrce filmu Stínu neutečeš
Metropolitní ples 2010
Moravské zemské muzeum – interaktivní programy pro děti
Petr Volf - Špicberky - výstava fotografií
Petr Volf o svých cestách
Pozvánka do Moravské Galerie
Pozvánka do Moravské galerie
SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ – INDIÁNI PRÉRIÍ A NÁRODNÍ PARKY
Starosta připil na zdar roku 2010
Výstava fotografií Pavla Popelky

Rubrika: Sport
… a přišla o Šebka
5. ročník zimního turnaje O pohár města Boskovice – ARTÉZIA CUP
Derby pro Boskovice
Dnešní závod budeme nazývat psedonymem Radostický mrazák
Florbalisté s desítkou
Havlíček míří za oceán
Hokej OP Vyškov X. kolo
Hrdlička s Hasoněm stříbrní
Krupičku série potěšila
Kuřimský kros - 4. závod Brněnského běžeckého poháru 2009 / 2010
Letovice utíkají
Minerva chytá formu …
Obránci pálili ostrými
Plavci získali džbánky
Školení nových trenérů fotbalu k získání LICENCE "C" a doškolení trenérů fotbalu
Úspěch na druhý pokus
Vítězný Richter
Zimní turnaj sk. B DAHEPO CUP 2010 – 3. ročník

Rubrika: Představujeme
Honza Odehnal – cestovatel, dobrodruh, horolezec, motorkář, cyklista, průvodce turistů ......

Rubrika: Černá kronika
Policie INFORMUJE

Rubrika: Napsali nám
Seznámení se životem ve tmě