Seznam držitelů Cen Jihomoravského kraje 2012

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 22/2012, vloženo dne 31.10.2012

[Stálý odkaz na článek]

Archeologie

Zdeněk Měřínský– archeolog, ředitel Ústavu archeologie a muzeologie FF Masarykovy univerzity v Brně. V letech 1967 – 1972 absolvoval vysokoškolské studium na katedře prehistorie UJEP v Brně. Postupně od roku 1975 obhajoval další vzdělání a získal tituly: PhDr., CSc., doc., a prof. v roce 2000. Během svého dosavadního profesního života pracoval nejprve na Katedře prehistorie FF UJEP v Brně, potom v Archeologickém ústavu ČSAV v Brně a v Moravském zemském muzeu v Brně. Nyní je vedoucím Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Svůj profesní život zaměřuje také na terénní archeologický výzkum v různých lokalitách nejen našeho kraje (Žabčice, Dolní Věstonice, hrad Bítov), ale také na Jihlavsku (hrad Rokštejn). Výsledky bádání prof. Měřínský zachytil v knihách a odborných článcích – Hrad Rokštejn, Stěhování národů, Morava ve středověku a další. Bohaté teoretické a praktické zkušenosti předává nejen studentům, ale zúčastňuje se také mnohých odborných konferencí a výzkumů i v zahraničí.

Bohuslav Klímaarcheolog. Po studiu archeologie a historie působil jako odborný asistent na katedře historie Pedagogické fakulty MU v Brně, později (v letech 1979-1993) jako samostatný vědecký pracovník v Archeologickém ústavu tehdejší Československé akademie věd na pracovišti v Mikulčicích. V roce 1993 se vrátil opět na katedru historie Pedagogické fakulty MU, kde se habilitoval a nyní stojí v čele katedry. Ve vědecké práci se specializuje na slovanský raný středověk, vedl archeologický výzkum ve znojemské rotundě a na Znojmě-Hradišti. Zde výzkum pod jeho vedením prokázal významné nálezy velkomoravské církevní architektury a rozsáhlého pohřebiště. Jeho aktivity směřují také k památkové rehabilitaci a revitalizaci bývalého velkostatku kláštera křižovníků s červenou hvězdou ve Znojmě-Hradišti, který byl v minulém období značně zdevastován. Založil za tím účelem Nadaci sv. Hypolita a stal se jejím sekretářem.

Historické vědy

Ctibor Nečas– emeritní profesor Historického ústavu FF Masarykovy univerzity v Brně. Patří k významným domácím historikům, zejména v oblasti zkoumání dějin Romů se zařadil k mezinárodně uznávaným badatelům. Zásadním způsobem se zasloužil o poznání dějin romské minority a otevřel tak cestu k uvážlivému vnímání životních a společenských specifik menšin a jejich soužití s většinovou společností. Napsal řadu odborných a populárně naučných knih, uveřejnil několik stovek odborných studií a statí v domácích i zahraničních časopisech. Mimo jiné jako jeden z prvních historiků vědecky zkoumal romské pracovní tábory. Jeho kniha „Holocaust českých Romů“ (Praha, Prostor 1999) vyšla i v anglickém překladu. Průběžnými aktivitami výrazně přispěl k vysoké úrovni brněnské a moravské historiografie.

Lékařské vědy

Jan Poul– dětský ortoped. Více než třicet let se věnuje léčbě dětí ve Fakultní nemocnici Brno – Dětské nemocnici. Zaměřil se mj. na pacienty s dětskou mozkovou obrnou (DMO) a zavedl pro ně šetrné endoskopické zákroky. Jeho zásluhou se tak mnohé děti mohou zapojit do společnosti s co nejmenšími následky. Díky jeho úsilí byla v Dětské nemocnici otevřena tzv. Laboratoř chůze, která je unikátním přínosem pro léčbu dětí po DMO.

Osobnost, jejíž život a jednání výrazným způsobem reprezentuje Jihomoravský kraj a přispívá k jeho věhlasu a dobrému jménu

Jožka Černý– jeden z nejznámějších moravských zpěváků lidových písní. Narodil se v roce 1942, dlouhá léta pracoval jako řemeslník, mechanik šicích strojů, umělecký kovář a automechanik. První oficiální singl vydal jako osmnáctiletý. Jen s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů natočil celkem 1200 písní. Prodal již několik milionů hudebních nosičů. Některé písně se v jeho podání staly legendárními – například Za tú horú, za vysokú nebo Když sem šel z Hradišťa. Kromě toho, že s cimbálovou muzikou nazpíval stovky písní, má v repertoáru i hity dechové hudby, klasické árie a české národní písně. Je nositelem šesti platinových a sedmi zlatých desek. Navržen byl dvakrát.

Folklor

Jaromír Nečas– dlouholetý redaktor hudebního vysílání Československého rozhlasu Brno, spoluzakladatel BROLNu, dlouholetý člen programové rady Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici. Narodil se v roce 1922 v Kyjově, od roku 1941 se aktivně podílel na dění ve Slováckém krůžku v Brně. V roce 1952 nastoupil do Československého rozhlasu jako hudební skladatel, spolupracoval také s Ústavem pro lidovou píseň v Brně. Jako redaktor hudebního vysílání působil až do roku 1985.
V březnu 2006 mu město Kyjov udělilo čestné občanství za propagaci a rozvoj kulturního hnutí, v dubnu téhož roku mu byla udělena cena za celoživotní dílo v rámci projektu FOSKAR a byl uveden do síně slávy. V roce 2009 mu Zastupitelstvo města Brna udělilo Cenu města Brna v oblasti žurnalistiky a publicistiky.

Tatiana Pálenská– členka výboru Folklorního sdružení ČR. Od mládí působila v řadě souborů (Danaj, Žerotín a další), na festivalech ve Strážnici i v regionech Strážnicka a Veselska jako tanečnice, zpěvačka, moderátorka a organizátorka folklorních aktivit.

Literatura

Zdeněk Rotrekl– básník a spisovatel. Narodil se roku 1920. Po válce studoval filozofii a historii na Masarykově univerzitě v Brně. Jeho vystoupení proti cenzorským zásahům mu roku 1948 vyneslo vyloučení ze všech funkcí i ze studií. O rok později byl odsouzen k trestu smrti, rozsudek byl později změněn na doživotí. Až po 13 letech v nejtvrdších komunistických lágrech byl roku 1962 propuštěn z důvodu vážné nemoci. Po rehabilitaci v roce 1968 byl redaktorem časopisu, spoluzakládal sdružení bývalých politických vězňů K 231. Za normalizace pracoval v disentu. Své práce vydával v zahraničí. Jeho rozsáhlé básnické, prozaické, esejistické a odborné dílo začalo znovu vycházet po roce 1989, mj. i v podobě souboru spisů. Jde o osobnost, která svojí uměleckou a publicistickou činností patří k čelným představitelům naší kultury. Pro své umělecké i osobní postoje se stal autoritou uznávanou a vyhledávanou doma i v zahraničí.

Hudba

Miloš Štědroň– hudební skladatel, muzikolog a pedagog. Po studiu muzikologie a bohemistiky pracoval jako asistent v hudebně historickém oddělení Moravského zemského muzea v Brně, později pokračoval studiem skladby a hudební teorie na JAMU. V roce 1972 získal místo na Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty UJEP v Brně, roku 1994 byl na již přejmenované Masarykově univerzitě jmenován profesorem. Teorii skladby a další předměty vyučuje také na JAMU. Jádro jeho muzikologického zájmu představuje hudba 20. století (například Leoš Janáček) a epoch renesance, manýrismu a baroka. Napsal řadu kritických předmluv k vydáním Janáčkových děl a přes šedesát statí a studií o Janáčkovi. Věnuje se i editorské činnosti a rekonstrukci starých děl. Je tvůrcem řady rozhlasových pořadů, televizních scénářů. Miloš Štědroň komponuje orchestrální, komorní a vokální koncertní skladby a hudbu pro lidové nástroje. Pracuje s hudbou starých slohů, které systémově propojuje se soudobým hudebním uměním. Dlouhodobě spolupracuje s Divadlem Husa na provázku. Napsal desítky hudebních doprovodů k činohrám a filmům. K nejznámějším patří hudba k představení a filmu Balada pro banditu.

Ivan Sedláčekdlouholetý vedoucí pěveckého sboru Kantiléna. Letošní jubilant (nar. 1932) výrazně přispěl k rozvoji sborového zpěvu, zasloužil se o výchovu řady významných současných hudebníků, dirigentů a zpěváků. V roce 1956 založil ve Šlapanicích nepovinný pěvecký kroužek nazvaný Šlapanický dětský sbor. Z něho postupně vybudoval špičkové těleso Kantiléna, které reprezentovalo jihomoravský region na domácích i zahraničních soutěžích a stalo se stálým sborem Janáčkova divadla v Brně, později Filharmonie Brno. Kantilénou a s tím spojenou Sedláčkovou průpravou prošli například tenorista Pavel Černoch, mezzosopranistky Magdalena Kožená a Marika Žáková nebo dirigenti Pavel Koňárek či Jaroslav Kyzlink. Dodnes Ivan Sedláček přednáší na různých hudebních seminářích, působí jako člen soutěžních porot, je rádcem mladým umělcům.

Práce s mládeží

Vratislav Kšicadlouholetý ředitel Integrované střední školy automobilní, Brno, Křižíkova 15. Mezi jeho aktivity přesahující standardní práci ředitele střední školy patří například tvorba rámcových vzdělávacích programů pro autoobory ve spolupráci s Národním ústavem pro vzdělávání a následné zavádění pilotních školních vzdělávacích programů, autorství pracovních sešitů pro autoobory nebo podíl na vzniku celostátních odborných soutěží, které se staly inspirací a přispěly ke vzniku systému jednotného zadání závěrečných zkoušek. Patří mezi spoluorganizátory soutěžní přehlídky České ručičky. Podílel se na propagaci autooborů a obecně řemeslných oborů v rámci zajištění expozic na odborných výstavách a veletrzích (např. Autosalon, Autotec).

Vrcholový sport

Miroslava Knapková– olympijská vítězka ve skifu. V dětství se věnovala běhu na lyžích a atletice, s veslováním začala v devatenácti letech ve veslařském oddílu TJ Lodní sporty Brno. Po přestěhování do Prahy závodí za VK Slavia Praha, ale na svůj mateřský oddíl, rodné Brno a jižní Moravu nedá dopustit. V roce 2002 a 2009 se stala vítězkou Světového poháru 2002 a 2009, je mistryní Evropy z let 2008 a 2011 a také několikanásobnou mistryní České republiky.V roce 2011 se stala mistryní světa ve veslování na skifu, letos i olympijskou vítězkou. V celé historii našeho veslování šlo teprve o třetí zlatou olympijskou medaili a vůbec první, kterou ve veslování získala reprezentantka ČR, zároveň šlo i o první vítězství jednotlivce. Navržena byla dvakrát.

Celoživotní přínos v oblasti sportu

František Jursajeden z nejlepších dráhových a silničních cyklistů v Československu.Jeho největšími sportovními úspěchy jsou páté místo ve stíhacím závodě družstev na letních olympijských hrách v roce 1956 v Melbourne a sedm titulů mistra republiky na dráze, silnici i v cyklokrosu. Zúčastnil se jako kapitán týmu Závodu míru v roce 1961. Jeho zásluhou vznikl v Brně oddíl Dukla Brno, kde působil jako závodník, trenér i velitel. Za 38 let trenérské práce v Dukle Brno vychoval desítky špičkových závodníků, např. Jana Smolíka, Miloše Hrazdíru, Jiřího Škodu, Vlastimila Moravce, Michala Klasu, Jozefa Regece či Jána Svoradu. Svou závodní, trenérskou a organizační prací se zasloužil o rozvoj cyklistiky v Jihomoravském kraji i v celé ČR.

Za záchranu lidského života

Vladimír Králík a Lenka Soukalová– strážníci Městské policie Brno. Dne 29. července 2012 při nočním požáru bytu v Brně na Vaculíkově 9 tito členové autohlídky městské policie bez ohledu na nebezpečí odvedli ze zakouřeného prostoru přibližně 25 obyvatel domu, uzavřeli hlavní přívod plynu a odvrátili hrozící velkou škodu na majetku. Tento zásah bez jakéhokoliv nadstandardního vybavení proběhl ještě před příjezdem složek Integrovaného záchranného systému.




Všechny články z tohoto čísla (22/2012):

Rubrika: Zpravodajství
Anketa měla velkou odezvu
Domeček nově sídlí v centru města
Kraj hledá nového ředitele Paprsku
Města již sestavují rozpočty
Nákupem energií přes burzu ušetří statisíce
Noční problémy nejsou minulostí
Postaví chodník k nádraží
PRODEJNÍ VÝSTAVA PANENEK V KROJÍCH MORAVSKÉHO SLOVÁCKA
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 1. - 11.11. 2012
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 8. - 18.11. 2012
Připravují novou knihu o historii města
Přízemí zámku v novém
Snížili únik styrénu
Soutěž o lístky na koncert skupiny Mandrage
Strom roku je z Vavřince
Škola v Benešově oceněna za jazyky
Téma diskuze vybere veřejnost
V jednání je obnova provozu onkologické ambulance
V praktické škole mají nový výtah
V Šebetově obnovili chov prasat
Vysadili Sousedské stromořadí
Zeptali jsme se fyzioterapeuta a fitness konzultanta

Rubrika: Kultura
BRNĚNSKÁ ŠESTNÁCTKA_8. – 10. listopadu 2012
Elán v divadle - unikátní akustické turné 2013
Festival zimních sportů
Jiří Skořepa - výstava
Koncerty v Olešnici
Michal David –ČPP Classic Tour 2012
Ondráčkovy obrazy v Muzeu
Svatohubertské slavnosti na zámku
Výstava v knihovně
XIX. ROČNÍK SEMINÁŘE RUSKÝCH FILMŮ HODONÍN 2012

Rubrika: Sport
Bayer zakončil úspěšný rok
Bitva nejlepších pro Blansko
Historické maximum šprtce
Hokej_OP Žďár 4. kolo
Lední hokej_OP Žďár III.kolo
Minerva opět padla
Minerva padla v Bíteši
Minerva v krizi
Neúspěšná domácí série
Převaha vítězství nepřinesla
Stolní tenis Zbraslavec
Stolní tenisté neuspěli
Těžký start volejbalistek
Úspěšní plavci
Výsledky OFS Blansko - 12. kolo podzim 2012
Výsledky OFS Blansko - 13. kolo podzim 2012
Vzpěrači jsou ve finále

Rubrika: Černá kronika
Policie INFORMUJE

Rubrika: Napsali nám
7. Vánoční prodejní výstava minerálů, léčivých kamenů, fosilií, přírodnin, bytových doplňků a šperků
Bajkal, perla Sibiře - terapie sibiřskou přírodou
Britský zpěvák a kytarista James Harries zahraje pro dětský domov Boskovice
Fotografická soutěž Jihomoravského kraje má své vítěze
Kraje budou ve věci smluv pro nemocnice postupovat koordinovaně
LETOVICKÉ STROJÍRNY po 13 letech
Lidé na jižní Moravě si spoří na důchod částku, která odpovídá celostátnímu průměru
Na jižní Moravě se žádná nemocnice rušit nebude !!!
Nové světově unikátní zařízení v Boskovicích
Novinka rehabilitačního programu Nemocnice Blansko – metoda TRX
Odborná praxe ve Švýcarsku
Okrouhlecké ESO
Omezení akutní lůžkové péče
Onkologicky nemocní pacienti blanenského okresu se nemusí bát
Podomní obchodníci, nebo podvodníci?
Pozvánka na Vánoční jarmark
První sníh v Boskovicích
První výsledky šetření ubytovacích zařízení cestovního ruchu
Seznam držitelů Cen Jihomoravského kraje 2012
Slovenská výstava železniční techniky ŽEL-RAIL
SRDCE DRAHANSKÉ VRCHOVINY - čtení na pokračování_díl 17
V Jihomoravském kraji bude ukončeno bezplatné testování vzorků lihovin
VESELÉ ZÁŘÍ VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ