Krajská rada se na výjezdním zasedání věnovala problémům okresu Blansko

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 5/2016, vloženo dne 16.03.2016

[Stálý odkaz na článek]

Druhé letošní výjezdní jednání Rady Jihomoravského kraje se uskutečnilo v úterý 15. března 2016 v Blansku.

„Dnes jsme vyslechli souhrnnou zprávu o aktuálních problémech Blanenska a Boskovicka. Je zde absolutní spolupráce krajské samosprávy a městských samospráv v oblasti zdravotnictví. Byť se jedná v Blansku i Boskovicích o nemocnice městské, troufám si říci, že už řadu let probíhá velmi úspěšná koordinace a spolupráce a jsou nedílnou součástí krajského zdravotnictví. Potvrdili jsme si tuto synergii i pro budoucí roky. S oběma městy jsme se dohodli, že vyjednávání o novém pětiletém období na smluvní vztahy se zdravotními pojišťovnami budou absolvovat obě městské nemocnice v jednom balíku s krajskými nemocnicemi. Dokážeme tak mnohem lépe koordinovat naše stanoviska směrem ke zdravotním pojišťovnám, dohodnout se na struktuře akutní i následné lůžkové péče a myslím si, že tato věc je jednoznačně ve prospěch veřejného zdravotnictví a zejména pacientů, v tomto případě občanů a návštěvníků okresu Blansko,“ řekl hejtman Michal Hašek.

Jak dodal, rada se dohodla také na podpoře některých významných dopravních staveb. „Vyslechli jsme rovněž informaci zástupců složek Integrovaného záchranného systému. S radostí konstatuji, že bezpečnostní situace v této části Jihomoravského kraje je dobrá. Podílíme se zde zejména na financování dobrovolných hasičů, specialitou na území Jihomoravského kraje je tady podpora speleologické záchranné služby. Nejedná se o profesionální sbor, jde o dobrovolníky zařazené v systému IZS, jsou v podobné situaci jako vodní záchranáři. Krajská rada mne dnes na jednání v Blansku uložila, abych s ministerstvem vnitra a ministerstvem zdravotnictví jednal o zlepšení statutu speleologických záchranářů a vodních záchranářů tak, aby měli svoje ukotvení v legislativě České republiky, zejména aby legislativou měli stanoveno také financování, protože doposud se jedná o záležitost dobrovolné vůle krajské samosprávy financovat speleology nebo vodní záchranáře. My se k této záležitosti hlásíme i bez povinnosti v zákoně. Připomínám, že v obci Rudice jsme v letošním roce poskytli tři miliony korun na výstavbu nové základny speleologické záchranné služby, která bude spojena také s hasičskou zbrojnicí. Po nedávném ukázkovém cvičení v Moravském krasu jsme také rozhodli o poskytnutí dotace na moderní komunikační techniku, která bude používána při zásazích v jeskynních systémech. Chceme však, aby tyto věci byly systémově vyřešeny po celém území České republiky zákonnou změnou,“ zdůraznil hejtman Michal Hašek.

Hejtman dále připomněl, že z hlediska financování okresu Blansko z pohledu končícího ROP Jihovýchod získal okres mezi lety 2007 až 2013 1,5 miliardy korun. „Čili evropské fondy financovaly projekty na území okresu Blansko – a to ať projekty krajské, městské či neziskového sektoru a podnikatelských subjektů – částkou ve výši půldruhé miliardy korun. Jihomoravský kraj pak z hlediska dotací poskytl institucím, spolkům, organizacím v okrese Blansko v letech 2010 až 2015 prostřednictvím dotací částku 360 milionů korun. A investice do krajem zřizovaných organizací zde v okrese činily z krajského rozpočtu v letech 2009 až 2016 celkem 242 milionů,“ uvedl hejtman statistiku, jak veřejné rozpočty v minulých letech podpořily rozvoj Blanenska a Boskovicka.

Jak na tiskové konferenci po výjezdním jednání rady uvedl náměstek hejtmana Roman Celý, kraj vyhlásí další dotační program pro neziskové organizace. „Včera jsme měli jednání s náměstek Šlapalem a dohodli jsme se na tom, že bychom předložili krajské radě a zastupitelstvu vyhlášení dalšího dotačního titulu pro oblast sociálních věcí, tedy pro neziskové organizace s registrovanou sociální službou. Ta výše bude otázkou dalšího jednání, ale jedná se nám o minimální výši 25 milionů korun,“ řekl náměstek Celý. Jak dodal hlavním důvodem vyhlášení nového programu je skutečnost, že obce a města jsou nyní povinny spolufinancovat tyto služby ve svém ORP. „V podstatě se na ně přenáší v této oblasti jistá povinnost a finanční zátěž, ale zároveň mohou rozhodnout, jakou službu ve své obci, ve svém městě či ORP, provozovat,“ uvedl náměstek Celý, který ocenil okres Blansko z pohledu spolkového života. „Je zde největší koncentrace mateřských, rodinných či seniorských center,“ konstatoval Roman Celý.

Starosta Blanska Ivo Polák zdůraznil, že výjezdní zasedání krajské rady mělo pro město Blansko význam především v tom, že byly schváleny materiály, které se týkají důležitých investičních akcí. „Především jde o přemostění řeky Svitavy z komunikace Svitavská na ulici Brněnskou. Řešení tohoto problému je pro Blansko důležité a zásadní. Především složky integrovaného záchranného systému z hlediska provozu železnice mají velmi obtížný přístup na Staré Blansko. Bylo přijato memorandum, které hovoří o spolupráci Jihomoravského kraje a města Blanska, kde se vymezují jednotlivé postupy kraje i města tak, aby byl tento investiční záměr naplněn. Další investicí je oprava silnice, známé jako serpentiny Klepačov, kdy bylo rozhodnuto o komisi na tuto akci, realizovanou prostřednictvím Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje od června do listopadu. Mohu také potvrdit velice dobrou spolupráci kraje a města například v oblasti sociální a zdravotní. V letošním roce Jihomoravský kraj schválil dotaci 4 miliony korun na dofinancování realizace stavby parkovací plochy u nemocnice, kde vznikne 134 nových parkovacích míst,“ řekl starosta Ivo Polák.

Jak konstatoval náměstek hejtmana Roman Hanák, kraj ve vztahu k přemostění řeky Svitavy vítá iniciativu města Blanska, kdy město realizuje potřebný výkup pozemků a dobudování místních komunikací a kraj tak bude řešit ono přemostění. „Co se týká stavu komunikací na okrese, jsme si vědomi, že jejich stav patří k jedněm nejhorším v kraji. Snažíme se to za poslední roky jejich stav sanovat, i když finanční možnosti kraje jsou omezené. Nicméně ve výhledu let 2016 až 2018 je pro okres Blansko v této oblasti alokováno něco okolo 700 milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu a tyto finance přispějí ke zlepšení stavu komunikací na okrese,“ uvedl náměstek Hanák.

Spolupráci kraje o obcí na Boskovicku ocenila na výjezdním jednání krajské rady v Blansku také starostka Boskovic Hana Nedomová. „Je to jednak v oblasti investic do komunikací nebo ve zdravotnictví. Vítáme i spolupráci s krajem v oblasti sociálních věcí, školství či sportu,“ uvedla starostka Nedomová.

Mgr. Eliška Holešinská Windová
tisková mluvčí
vedoucí oddělení tiskového
Krajský úřad Jihomoravského kraje
Žerotínovo nám. 3
601 82 Brno

telefon: +420 541 651 563
mobil: +420 724 304 200
e-mail: holesinska.eliska@kr-jihomoravsky.cz
web: www.kr-jihomoravsky.cz


Všechny články z tohoto čísla (5/2016):

Rubrika: Zpravodajství
Anonym oznámil uložení bomby v objektu ZZS JMK
Do jihomoravské metropole přiletí stovka umělců z Tatarstánu
Hejtman vyjádřil upřímnou soustrast za Jihomoravský kraj pozůstalým po útocích v Bruselu
Hejtman zavítal na Rosicko. Navštívil studenty, seniory i hasiče
Chystají revitalizaci městské zeleně
Jeden den hejtmanem bude Adam Mitrenga. Michal Hašek jej provede po kraji
Jízdní řády hlásí změny
Jsem proti těžbě štěrkopísku u Moravského Písku, může ohrozit Hodonínsko
K mateřské škole postaví přístavbu
Kamenoprůmysl Komárek v Letovicích pokračuje v odkazu svých předků na domácí půdě i v zahraničí
Kraj odmítá žalobu piaristů na areál mikulovského gymnázia
Kraj pomůže Moravskému Krumlovu se zámkem. Jedná o epopeji i využití prostor
Krajská rada se na výjezdním zasedání věnovala problémům okresu Blansko
Krajská rada se zabývala i zdravotnickými službami v regionu Znojemska
Lezecká stěna v letním kině zřejmě nebude
Mateřskou školu čeká rozsáhlá rekonstrukce
Moravské kartografické centrum chystá novou expozici
Motorové kluzáky jsou budoucností balíkové logistiky
Na jih Moravy může zamířit z Číny přes pět miliard. Zájem je i o kvalitní víno
Nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje byl vyhlášen dráhový cyklista Pavel Kelemen
Nelegální pálenici vypátrali za měsíc
Nová užitková auta od kraje pomohou dobrovolným hasičům
Nové dětské oddělení v Nemocnici Boskovice
Olešnice schválila rozpočet i investice
Opilec vzduchovkou střílel po lidech
Oprava dálnice D2 u Brna vstupuje do druhé fáze
Opraví chodníky i silnice
Padající sníh zaměstnal hasiče
Policie zadržela skupinku nelegálních migrantů
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 17. - 27. 3. 2016
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 24. 3. - 3. 4. 2016
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 31. 3. - 10. 4. 2016
Přemýšlí nad nákupem čistícího vozu
Regionální vzdělávací centrum stavebních řemesel pomůže žákům s praxí
Rekonstrukce a dostavba tišnovské nemocnice má jasné obrysy
Schválili opravu důležitých komunikací
Speciál Našich zpráv ke kauze Čapí hnízdo sledovalo 335 000 diváků
Státní Zámek Lysice - zahájení návštěvnické sezóny
STÁTNÍ ZÁMEK LYSICE ... OTEVŘENÍ LETOŠNÍ NÁVŠTĚVNICKÉ SEZÓNY
Studenti představili projekty v soutěži Enersol
Turistickou sezónu zahájí dvoudenní program
U Františka najde domov 100 seniorů. Díky podpoře kraje
V Boskovicích a Letovicích schvalovali granty
V Boskovicích napadl policisty
V Letovicích vyrostou nová dětská hřiště
Vandalové poničili okolí cyklostezky
Včelpo dostalo za antibiotika v medu pokutu v řádu milionů
Velikonoční veřejné bruslení v Boskovicích
Velké Opatovice opraví dvě místní komunikace
Vloupal se do chaty
Výsledky krajského kola soutěže Zlatý erb
Vyzkouší si trať Boskovických běhů
Výzkum v jeskyni skončil smrtí speleologa
Zahájení sezóny 2016 na rozhledně Podvrší
Záchranka opět v novém. Třetí výjezdové stanoviště v Brně je na Ponavě

Rubrika: Kultura
Domino vystavuje obrazy Jiřího Peřiny
KAMing soon. Párty pro všechny, kteří milují Brno!
Nová výstava "Na krála, matičko, na krála!
Vernisáž Otis Laubert: Roztrúsený depozit

Rubrika: Sport
Blansko v přípravě poprvé poraženo
Blansko žije fotbalem, i díky spolupráci se Zbrojovkou
Boskovice znají nejlepší sportovce za rok 2015
Čtvrtfinálovou sérii ovládli hokejisté Boskovic, Blansko porazili ve všech šesti zápasech
Fotbalisté Boskovic absolvovali soustředění
Hrdlička a Staněk začali vítězně
Kadetky soupeřily s Olomoucí
Kunštát porazil Ráječko i Medlánky
Minerva bojovala, sezóna pro ni ale končí
Pořádají turnaj pro přípravky
První semifinále rozhodla jediná branka
Přípravu zahájili i účastníci hrající v okresních třídác
Stolní tenis Zbraslavec

Rubrika: Černá kronika
Erotický incident bývalých manželů musela řešit policejní hlídka
Mladíci u stohu kouřili
Muž ohrožoval v kunštátské večerce pistolí prodavače a prodavačku
Na noc v dobrém nevzpomíná
Okno nakonec neodolalo
Páté dveře neotevřel
Popelem lehla jak hala, tak i uskladněné seno a sláma
V batohu měl lup a nádobíčko
Ve Svitávce měl dva cíle
Zloděj odnesl sýry i přepravky
Zloději muselo stačit deset minut

Rubrika: Napsali nám
Alps se chystá zaměstnat dalších 30 zaměstnanců
Aqualand Moravia chystá pro hosty i delikátní perníková vajíčka k snědku
Barrandovské pořady Česká tajenka a Popelka měly rekordní sledovanost
Bilance Světového dne ledvin v Nemocnici Blansko
Brněnské vilové kvarteto startuje novou sezónu
Čeští polárníci mají světový primát – jako první přešli zamrzlé jezero Khuvsghul
Den otevřených dveří logopedických ambulancí Nemocnice Blansko
Hustopeče vítají jaro. Vínem i stovkami rozkvetlých mandloní
JAK SI UŽÍT VELKÝ PÁTEK, NOVÝ STÁTNÍ SVÁTEK?
Jarní oživení bytu
Kaufland o Velikonočním pondělí upravuje otevírací dobu
Kaufland startuje další věrnostní akci pro zákazníky
Knínice - KOŠT VÍN 2016
Moderátorka Alexandra Mynářová se vrací na obrazovku
Nový Penny Market ve Zlíně
Olešničtí rybáři zahájili sezónu výroční schůzí
Pivovar Starobrno se stává hlavním partnerem Brněnského Majálesu 2016
Plán prvního akvaparku vznikl na dvorku v Americe
Plugy - Nová metoda pro léčbu syndromu suchého oka
Prezentace akcí ZUŠ Boskovice na duben 2016
První dubnový den: Apríl
SEDMÁ JOSEFSKÁ SETKÁNÍ
SpongeBob a jeho kamarádi volají do Penny Marketu další posily
STROM VAJÍČKOVNÍK JE K VIDĚNÍ NA SUCHÉM
Svatební proměny 2016 přilákaly do Brna rekordní počet návštěvníků
Světový den Parkinsonovy nemoci (11.4.2016) v Nemocnici Blansko
Uvažujete o koupi a instalaci nového kotle na tuhá paliva? Věnujte pozornost nové legislativě
VÝSTAVA NA SUCHÉM VE ZNAMENÍ VELIKONOC
Výstava v Chrudichromech ZAJÍČKOVY KRASLICE
Zahájení rekreační sezóny na Vranovsku / Bítovsku již za měsíc
Zaměstnanci E.ON znovu uklidí Česko. O lokalitách poprvé rozhodne veřejnost
Zelení a Piráti potvrzují spojenectví pro krajské volby a míří do vedení kraje
Ziskový a neziskový sektor ve vzájemném dialogu
ŽENY NA SUCHÉM TVOŘILY