Výstavní plán Galerií TICmB na rok 2013

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 4/2013, vloženo dne 20.02.2013

[Stálý odkaz na článek]

Brno, 19. 2. 2013 - Galerie Turistického informační centra města Brna (TICmB) uspořádají v roce 2013 celkem 24 výstav, v každé ze tří výstavních prostor to bude vždy 8 výstav.
Výstavy v jednotlivých prostorách jsou navzájem tematicky provázány, doplňuje je bohatý doprovodný program soustředěný na spolupráci s veřejností a školami všech vzdělávacích stupňů. Výstavní plán je sestaven na základě tradičního výběrového řízení výstavních projektů, které posuzovala galerijní rada ve složení interních galerijních kurátorů a renomovaných odborníků kurátorské scény (Marika Kupková, Martin Mazanec, Zuzana Janečková, Jiří Ptáček, Jan Zálešák). V kontextu provozu (současného) výtvarného umění představují Galerie TICmB jednu z mála příležitostí otevřené soutěže. Z nadstandardního množství přihlášených projektů v celkovém rozsahu 120 přihlášených zvolila galerijní rada kvalitativně i dramaturgicky nejvhodnější kurátorské a autorské prezentace. Výstavní plán Galerií TICmB tak nabízí množství krátkodobých a střednědobých výstav a doprovodných akcí zprostředkovávajících aktuální tendence v oboru.
Výstavní projekty jsou rozčleněny do osmi okruhů, odkazujících k některým tématům současného vizuálního umění, která jsou frekventovaná nebo která chápeme jako symptomatická: t—ex—t, Další film, Zpětný pohled, Folk, Ex—genius loci, Komentáře, Umění instalace, Re-konstrukce. Záměrem letošní programové koncepce je propojit architektonicky i dramaturgicky oddělené prostory galerií a současně „razantněji“ formulovat komentáře k současnému výtvarnému dění. Toto jednoleté dramaturgické specifikum navazuje na kurátorské „stáže“ Jiřího Ptáčka s tematickým projektem Galerie mládí z roku 2011 nebo Martina Mazance s projektem Křehké kino, který byl uskutečněn vloni. Oproti jejich přístupům směřujícím od apriorního tematického nebo výkladového klíče ke konkrétnímu případu (výstavě, autorovi) letos postupujeme opačně: okruh rozmanitých projektů syntetizujeme do obecnějších spojnic. Tuto koncepci doplňuje i nový komunikační prostor s časosběrnou funkcí, který vznikl v horní části prostoru Galerií mladých. V průběhu letošní výstavní sezóny se v něm budou soustřeďovat artefakty, předměty a texty všech vystavujících autorů, vzniká tak komunikační platforma i celoroční work in progress skupinová instalace.

Výstavní plán -
strukturovaný do dramaturgický bloků, které tematicky propojují výstavy ve všech třech výstavních prostorách

1. blok: t-ex-t
8. 1. - 27. 2. 2013
Galerie mladých: Martin Prudil – Nezbytnost
Galerie Kabinet: Nóra Ružičková, Marianna Mlynárčiková - Cvičná uměnověda
Galerie U Dobrého pastýře: Anna Daučíková - Anamnézy
- přednáška: Nóra Ružičková
- konText: Nóra Ružičková – Sinfonia domestica
Výstavní koncepce “t-ex-t” se soustředí na medium knihy a využívání textu v současném umění. V rámci videí Anny Daučíkové prezentovaných na její autorské výstavě Anamnézy text rozšiřuje a posouvá standardní vyjadřovací prostředky filmu. Výstaní project Marianny Mlynárčikové a Nóry Ružičkové Cvičná uměnověda přestrukturovává odborné texty do jakési meditační mantry a dramatizované četby, aby akcentoval jejich lexikální a formulační stereotypy. Výstava „Nezbytost” v Galerii mladých doplní linii kniha - poezie o fenomén vymazávaní vybraných částí textů a ilustrací. Tři projekty, které ještě nebyly vystaveny v oficiálních institucích „Mazání Boha”, „Rekonstrukce Boha” a „Artmapa” za použití apropriace a negace (vymazávání části obrazu, textu) nabízí přístup určité vizuální a myšlenkové obrany vůči nabobtnávající a zahlcující vizualitě dneška. Nedůvěra k nekritickému přijímání informací je podepřena lehce ikonoklastickou snahou dobrat se nových významů a nečekaných spojitostí.

2. blok: Další film
5. 3. - 3. 4. 2013
Galerie mladých: Petr Šprincl – Jan Vyzváry
Galerie Kabinet: Petr Krátký – Stop Motion
Galerie U Dobrého pastýře: Viktor Takáč - Bezpředmětný film
- přednáška: Marika Kupková, Eva Filová
- konText: Eva Jaroňová/Pavla Kantorová
“Další film” je ukázkou širokospektrálního nahlížení současných vizuálních umělců na pohyblivý obraz. Skupinová výstava mladé generace umělců, většinou čerstvých absolventů pražské AVU či FAMU pod názvem “Bezpředmětný film” v koncepci Viktora Takáče se snaží definovat zájem o specifické zacházení s médiem filmu formou animace, videoartu, diaprojektorové slideshow, matematicky generované abstrakce či performance. Výstava nastiňuje společný jazyk a tvůrčí provázání umělecky či jinak sympatizujících umělců a navazuje na kurátorský projekt “Křehké kino” Martina Mazance, který je spolukurátorem výstavy. Petr Krátký v “Stop motion” také experimentuje s filmovým médiem a vytváří ze statických obrazů pohyblivý film. Dvě videa (Timeline, Swing) ze kterých se výstava skládá, používají pohyblivý obraz, k tomu aby paradoxně vypadali jako statické obrazy a přesto zůstali plnohodnotným filmovým formátem zaseklým v bezčasí… Petr Šprincl ve spolupráci s Marii Hájkovou v detektivním experimentálním dokumentu pátrají po stopách „Čapatého Janka“, vlastním jménem Jána Vyzváryho, postiženého (a znetvořeného) muže, kterého se koncem 30.let 20.století ujala rodina Šprinclovy babičky žijící v Čárech na Slovensku. Pátrání po záhadné postavě, která sestrojovala projektory vlastní výroby a stejně záhadně jako se v rodině objevila, tak záhadně i zmizela je natočen na klasický filmový formát Super 8mm. Kromě záznamu na filmový materiál je pátrání zaznamenáno i na inverzní kinofilm a diapozitivy z něj vzniklé budou promítány pomocí zrekonstruovaného projektoru „Čapatého Janka“.

3. blok: Folk
9. 4. - 15. 5. 2013
Galerie mladých: Markéta Kubačáková - Domáci slovník
Galerie Kabinet: Sauel Paučo – Vlnená, alebo niečo málo o náhode
Galerie U Dobrého pastýře: Magdaléna Ševčíková – Folk-recyklace / + B. Chlastáková, T. Klepoch
- přednáška: Tomáš Ďzadoň
- konText: Daniela Mikulášková/Maud Kotasová
Projekt “folk” je zaměřený na díla zobrazující prvky současného výtvarného folklorismu v českém a slovenském současném umění. Výstava Folk-recyklace (David Demjanovič & Jarmila Mitríková, Svetlana Fialová, Veronika Hudcová, Tomáš Makara, Svätopluk Mikyta, Martin Nytra, Ivana Slavíková, Viktor Valášek, Vendula Kramářová Pucharová, Sláva Sobotovičová, Jan Vytiska) kombinuje umělce různého zaměření - od kresby po malbu a video (Sobotovičová, Mikyta). “Domácí slovník” Markéty Kubačákové reflektuje specifické mikroklima, které se projevuje v gestech nebo jazyku určité rodiny. V projektu pracuje s použitím subjektivních archaismů z domova (lajntuch, cejcha, cimprlich, vídrholec, cmrndat, ňahňat, voplendovat, drchna, hemejřit se...). Autorka „objektivizuje“ tento subjektivní slovník tím, že jej uspořádá do obvyklých lingvistických norem a formou bude kopírovat výkladový obrázkový slovník. U každého hesla bude slovesný rod, vid, stručná definice, a obrázek, který bude tvořit gesto. Součástí instalace budou i fotografie gest babičky s detaily rukou, které slovo nějak doprovází a zvukový zázname ústního projevu u maminky a babičky. Samuel Paučo přenosem site-specific insitní malby ze svého ateliéru ve Vlněně propojuje Galerii mladých s alternativním dekorativním folklórem z Vlněny.

4. blok: Zpětný pohled
21. 5. - 26. 6. 2013
Galerie mladých: Jana Doležalová - Podívám se znovu a vykročím levou
Galerie Kabinet: Patrik Sedlaczek – “Vanity club”
Galerie U Dobrého pastýře: Tereza Sochorová – Spojovatelka (spolupráce s F. Cenkem)
- přednáška: Václav Hájek
- konText: Rudolf Samohejl – Můžou sochy vidět barevně?
Kontext pohledu jako pojítko prostorových a vztahových souvislostí. Jana Doležalová propojuje dosavadní projekty a nově vytvořené akce, které budou vycházet z okolního prostředí. Autorka pracuje formou performance (v jednom uváděných děl na fotografiích performuje svým tělem konstrukci držáku na izbové květiny, čímž ho nahrazuje a stává se jejich živým „nositelem”). Časté motivy autorčiny tvorby tkví v přírodě ( Drosera capensis, Agrosquatting, Náhody a vklady, Jsem cizí strom pro endemickou orchidej , Květinová bomba pro gambijskou ambasádu, Kde domov můj?, Praktické cvičení s čínskými hůlkami, Za květinu se neděkuje). V jedné z akcí by chtěla využít I přítomnosti Zelného trhu a zapojit prodejce do dění v galerii. Celková instalace obsahuje fotografie, projekci, site specific, rostliny, autorka podle potřeb upraví prostor galerie. Patrik Sedlaczek v instalaci „ Vanity Club“ představuje čtyřkanálovou video-projekci pracující s iluzivním prostředím. Čtvercová místnost o rozměrech zhruba 3x3m fungující na principu odstavných, pohyblivých stěn filmové dekorace, slouží jako projekční stěny k prezentaci hodinové video-smyčky. Důležitou součástí je zvuková složka instalace, vystavená na kvadrofonní technologii, zajišťující plný prostorový zvuk. Pozice diváka je pak před definována do středu místnosti.
Tereza Sochorová v instalaci “Spojovatelka” představuje retrospektivní výstavu série prací (Čtenářka, 2006, Spisovatelka 2008, Vypravěčka, 2009, Osvětlovačka, 2010 a Posluchačka, 2012). Jejich hlavních pojítkem je vztah obrazu a textu. Celá tato série má svůj inspirační zdroj v textu známé spisovatelky, či umělkyně. Série byla ucelená až po zpětném pohledu na vzniklé díla. Prezentace děl bude doplněna o připravovanou tiskovinu V duchu, která celý projekt dokumentuje a obohacuje jej o náhledy zvenčí. Objasní tak na příklad, že vidět očima druhého, může být dobrou zvěstí.


5. blok: Ex - genius loci
2. 7. - 28.8. 2013
Galerie mladých: Vojtěch Maša: Poetry hunter
Galerie Kabinet: Václav Kopecký – Hotel Zenit
Galerie U Dobrého pastýře: Tomáš Hrůza – Z amazonky na Cejl
- přednáška: Bára Klímová, Tomáš Vaněk
- průběžná akce Eva Pejchalová - projekt - Úklidové práce (možnost celoroční úklidové akce)
- konText:
Projekty odehrávající se a vznikající v zahraničí odkazují na přenosnost i nepřenosnost atmosféry genia loci původního místa a situace, který přináší se sebou jistou míru exotiky. Autorská výstava Tomáše Hrůzy je vůbec prvním uceleným pohledem na jeho vlastní tvorbu, o kterém již delší dobu uvažoval. Videoprojekce prezentují několik autorových “turistických” záznamů z odlišných lokalit. Kurátorem výstavy bude J. Freiberg. Václav Kopecký specifickou prostorovou instalací fotografií Hotela Zenit v Bosně a Hercegovině ve městě Neum na pobřeží Jadranského moře prezentuje jakousi romantickou metaforou. Hotel představující analogii světa, Zenit jako horizont, za který nevidíme. Vojtěch Maša ako “poetry hunter” v průběhu svého pobytu v Japonsku zkoumá vlastní bipolární citové rozpoložení šťastný/nešťastný. Tento sociální průzkum pakrealizuje i ve veřejném prostoru metra. O znepokojujících výsledcích svého zjištění (vyšší procento nešťastných lidí) informuje prostřednictvím osobního listu i japonského krále.

6. blok: Komentáře
3. 9. - 9. 10. 2013
Galerie mladých: Lukáš Malina/Dominika Halvová - Páření
Galerie Kabinet: David Helán - LP
Galerie U Dobrého pastýře: Zuzana Janečková - No comment? vol. 2
- přednáška: Zuzana Janečková, Petra Hanáková
- konText:
Předmětem sekce “komentáře” je vhled do interpretačního koloběhu uměleckých děl. Kolektivní výstava No comment ? Vol. 2 poukazuje na roli diváka jako subjektu a objektu uměleckého díla. Tematizuje jeho snahu vynaloženou na vnímání, ne/porozumění a následné interpretování a komentování. Objevuje se zde tak odkaz na Pierra Bourdieho, který v knize Pravidla umění zmiňuje, že dílo nevzniká naráz a jednou, ale je znovu vytvářené tisíckrát všemi, kdo o něj projeví zájem. Interpretace je tak druhem poodhalení a pochopení, které je podobné religióznímu poznání víry. Umělci jsou tak více než kdy předtím závislý na průvodních aktivitách, mimo jiné na komentářích a komentátorech, kteří se přímo podílí na vzniku díla svými úvahami o umění. Mezi vystavujícími se představí: Peter Baréneyi, Eja Devečková, Eva Drozdíková, Zuzana Janečková, Krištof Kintera, Tomáš Klima, Marianna Mlynárčiková, Mr. BRA, Lucie Nechybová, Veronika Přikrylová, Tereza Ruller, Nóra Ružičková, Maja Štefančíková . David Helán ve svém “long play” projektu LP komentuje a interpretuje například díla Václava Stratila. Záměrem projektu studentky teorie umění Dominiky Halvové a absolventa malířského atelieru Lukáše Maliny pro Galerii Mladých je výstava společně malovaných obrazů “amatéra“ a “profesionála“, které nespojuje téma nebo objekt zobrazení, ale samotná koncepce jejich vytváření postavená na střetu dvou odlišných výchozích pozic. Pozic, jež se vzájemně ovlivňují, usměrňují a spolupracují nebo naopak destruují jedna druhou. Projekt rovněž nastoluje otázku a nabízí reakci na problém vzájemné izolovanosti studentů umělecké teorie a samotné umělecké tvorby, kdy studenti teoretických uměleckých oborů málokdy zakusí na vlastní kůži proces tvorby toho, o čem teoretizují.

7. blok: Umění instalace
15. 10 – 20. 11. 2013

Galerie U Dobrého pastýře: David Možný – Interiéri/Udělej si sám/Sleepless (kurátor Jan Zálešák)
Galerie Kabinet: Radek Brousil/Jan Pfeiffer - Objekt-iv
Galerie mladých: Oldřich Morys - Instalace
- přednáška: Tomáš Svoboda, Ondřej Chrobák, Martin Vaněk
- konText:
V současném umění je instalace díla jedním se stěžejních hodnotících kvalit pro celkové jeho vyznění. Video instalace s pracovním názvem: Interiéry /Udělej si sám / Sleepless odkazuje k fenoménu kutilství a kultury Do It Yourself (udělej si sám) ve vztahu k nábytku, hmotné kultury 70. – 80. let, nespavosti, levitace, nepozornosti a absenci je založena na artikulaci dvou principů: prvním je univerzum, ve kterém vše funguje na základě individuálního plánu, pod naší kontrolou, v řádu, který sami vytváříme; druhý je obrazem světa, na který se není možno zcela spolehnout. Svým pojetím instalace vychází z místně specifického prostoru galerie a je tvořena jedním souborem videí pro LCD obrazovky, jednou troj kanálovou veko-plošnou projekcí a nezávislými objekty. Kolektivní výstava Radka Brousila a Jan Pfeiffera se zabývá převodem média fotografie do prostorového působení a vztahů. Představuje tak proces počínající nalezením vhodného tématu pro přenos do prostoru galerie, s následným nastřádáním fotografického materiálu a jeho rozmístěním – s důrazem na strukturu a rozvržení velikosti fotografií. Médium fotografie se tak stává jen výchozím bodem, informací dále rozvíjenou při prostorovém komponování. Záměrem autorů je divákovi zpřístupnit nazírání na foto-objekt v různých stran tak, aby mohl postupně odkrývat všechny jeho vrstvy. O. Morys vychází z teze, ve které prezentace současného umění, ačkoli snad v opačné snaze, vytvořila určitou estetiku, které se pro ni stává charakteristickou. Estetiku, která je z části daná materiálovou čistotou, z části z pochopitelných důvodů, jeho cenou a v neposlední řadě výstavnickým stereotypem. Jeho cílem je v prostoru galerie vytvořit instalaci využívající co nejširší škálu materiálů a techniky. Její jednotlivé detaily mají evokovat fotoalbum kutila obcházejícího výstavy současného umění. Její celek pak výtvor stejného kutila, který dostane za úkol své album spojit v jedno dílo, mající za cíl dosáhnout formální krásy bez jakéhokoliv obsahu. Jakoby výstava, kterou nelze pochopit, prostá obsahu, ale krásná, současná.

8. blok: Rekonstrukce
26. 11. - 1. 1. 2014

Galerie U Dobrého pastýře: Jana Pisaříková – Expanded Performance
Galerie Kabinet: Malinová Pavla – Deprese versus reflexe
Galerie mladých: Václav Magid – SoliTdaire
- přednáška: Václav Magid, Jana Pisaříková
- konText: Maximová Anna / Petr Willert: „Pánbůh by mne, starou ženu, trestat musel,
kdybych se chtěla chytat světa.“
Autorská prezentace Pavly Malinové představuje její nejnovější tvorbu zastupující média kresby a malby. Samotná autorka svůj projekt prezentuje asociativním sledem slov soustředících se kolem magnetického pole vytyčeného protipóly deprese a reflexe: „Tlusté příběhy, inspirace, meditace, recyklace, dvojsmysly, polotvary, pravdy, sranda a vážnost zároveň, svět nasáklý negacemi, můj svět v tomhle světě, skenování emocí, recyklování reality, stupidita, dýdžejing, míchání, mixování života, ironie, prokleté lásky, svět hybridní, pozitivní depka. Nic zneklidňujícího.“ Rekonstrukce Jany Vojnárové navazuje na obrazy, kde se autorka věnovala zobrazení sociálních skupin nebo lidí z jejího blízkého okolí. Dostala se do prostředí židovské komunity a skrze svůj osobní zájem a přes vnímání své vlastní rodinné paměti se snaží zachytit okamžiky židovských slavnosti, rituálu a vůbec setkání. V projektu je důležitý materiál vycházející z její vlastní rodinné historie, který bych chtěla použít ke zrekonstruování příběhu jenž ji provází od dětství. Autorský výstavní projekt Václava Magida s pracovní názvem,,soliTdaire" je věnován problému ztotožnění se individua s nějakým vyšším celkem (rodina, kolektiv, strana, národ, třída apod.). Jako konkrétní látka, na níž bude tento problém zkoumán, poslouží různé aspekty ideové průpravy dětí z dob socialismu. Volba již opuštěné ideologie však tento moment dále problematizuje: přihlášení se odkazu komunistické ideje dnes již neznamená podlehnutí společenskému tlaku, ale naopak strategii individuálního odlišení. Způsob řešení projektu bude postaven na interpretaci dobové ikonografie formou multimediální instalace.


Všechny články z tohoto čísla (4/2013):

Rubrika: Zpravodajství
Andrea Křepelová se rozloučila s Paprskem
Boskovice chtějí lepší signál
Domovy důchodců v dotacích přišly o miliony korun
Chtějí jezírko, ale nemají peníze
Kulturní středisko má nového ředitele
Lidé obdivovali kvetoucí kamélie
Masopust v Kladorubech
Mráz dává vozovkám zabrat
Okrouhlou čeká rozšíření
Opraví hasičskou zbrojnici
Ples okořenily břišní tance
Podomní prodej zřejmě neomezí
Provizorní prostory zatím knihovna neopustí
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 14. - 24. 2. 2013
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 21.2. - 3.3. 2013
Pustí se do výměny osvětlení
Stroje v pohybu na skleníku
V Boskovicích přibude další přechod
V Sudicích vzniká tématický park
Vyhlásili anketu „Osobnost roku 2012“
Výstavba rájeckého obchvatu letos nezačne

Rubrika: Kultura
Edith The Show
Letovický salon v Dominu
MUZEUM BLANSKO - program kulturních akcí v březnu 2013
Pozvánka na vernisáž
Swingový ples pro Žabovřesky
The Prostitutes - Jarní turné 2013
Unikátní sbírka českých koláží míří do Rakouska
Výstavní plán Galerií TICmB na rok 2013

Rubrika: Sport
Beneš zlatý v Brně
Fotbalové kluby v přípravě
Hokej_OP Žďár 17. kolo (dohrávka)
Hokej_OP Žďár 18. kolo
Kunštát stále bez ztráty
Kuřim vyhrála v Boskovicích
Málek zaujal na Žižkově
Minerva zvítězila v Brně
Neuvěřitelné derby basketbalistů
Polovina finále ze Svitávky
Stolní tenis Zbraslavec
Úspěšný šprtec
Volejbalistky začaly výhrou
Vzpěrači vstupují do sezóny

Rubrika: Představujeme
40 let věrný svému řemeslu - Pepa Fiedler z Boskovic

Rubrika: Černá kronika
Policie INFORMUJE

Rubrika: Napsali nám
10. Mezinárodní den průvodců cestovního ruchu v Brně 23. a 24. února 2013
Brněnské kolo 2013_25. a 26. února
Češi snědli v roce 2012 více než 50 milionů baget
Hejtman otevřel zrekonstruované budovy interního oddělení kyjovské nemocnice
Hlasování o Rákosníčkova hřiště je v polovině! Dorazilo už více než 50 tisíc hlasů
Institut umění ve spolupráci s MKČR a Českým centrem Bukurešť vypisují výběrové řízení
Kraj vydal CD Dotační programy pro obce Jihomoravského kraje 2013
Krajská rada schválila podmínky požární ochrany při velkých akcích
Kvetoucí orchideje
Lyžařský kurz v Alpách
MAŠKARNÍ …. pro děti i dospělé
Mezinárodní výstava fotografií
Obecní ples v Paměticích
Pozvánka do CBM v Poličce - vernisáž a dílnu HODY, HODY DOPROVODY, DEJTE VEJCE MALOVANÝ...
Pražské protonové centrum nabízí zdravotním pojišťovnám levnější alternativu v léčbě prostaty
Projekt Moravian Science Centre Brno a obnova Löw-Beerovy vily úspěšně pokračují
Rada vyhlásila konkurzní řízení na místa ředitelů škol a školských zařízení
Rákosníčkovo hřiště pro Boskovice
Skutečných obětí trestných činů je víc, než uvádí statistiky
Slavnostní otevření nově zrekonstruované budovy interního oddělení Nemocnice Kyjov
Světový den ledvin v Nemocnici Blansko
TURNAJ V MARIÁŠI
V Brně vznikne pracoviště Národního centra kybernetické bezpečnosti
Veletrhy módy přivítaly pět tisíc odborných návštěvníků
Vernisáž fotografií
Všední den trochu jinak
VYZNEJTE SE VE VAŠICH PENĚZÍCH (2)
Zemřel nestor české archeologie Doc. PhDr. Karel Valoch, Dr.Sc.
Ztohoven v Londýně na premiéře filmu Občan K.