Fotografická výstava Společně o hemofilii - nyní v Praze a od 2 7. až do konce prázdnin v Brně

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 12/2015, vloženo dne 29.06.2015

[Stálý odkaz na článek]

Světový den hemofilie (17. 4.) si letos kladl za cíl vytvořit až rodinnou podporu hemofiliků ze strany veřejnosti. Češi budou mít možnost poznat příběhy 11 dětských hemofiliků na putovní fotografické výstavě „Společně o hemofilii“ v Praze a Brně

Červen 2015 * Jako každý rok, i letos byl 17. duben dnem, kdy si celý svět připomenul Světový den hemofilie. Jeho cílem je zvýšení povědomí o tomto onemocnění a podpora hemofiliků ze strany jejich přátel, kolegů i širší veřejnosti. Letošní motto odkazovalo na rodinu – ačkoliv mohou rodiny existovat v různých formách, všechny jsou charakteristické svou schopností bezmezné podpory a ochrany. Ideou je pro hemofiliky vytvořit celosvětovou rodinu podpory, která jim zjednoduší život s tímto onemocněním. Podpořit tuto myšlenku má za cíl také putovní fotografická výstava o životě dětských hemofiliků, která v letošním roce navštíví Prahu a Brno, a zároveň připomene vyhlášení čtvrtého ročníku Národního dne hemofilie (22. 6.).

11 fotografií putovní výstavy, 11 příběhů dětských hemofiliků
Cílem fotografické výstavy je přiblížit život malých dětí a dospívajících, které spojuje stejný osud. Od svého narození se potýkají s nevyléčitelnou dědičnou chorobou hemofilií (poruchou srážlivosti krve), která do značné míry ovlivňuje jejich současný i budoucí život. Autorem originálních fotografií je fotograf Radovan Šťastný. „Fotografie vznikly během setkání občanského sdružení Hemojunior, které sdružuje malé pacienty s onemocněním hemofilie. Jednotlivé snímky zachycují emocionální momenty a zprostředkovávají tak příběhy lidských životů. Právě při tomto setkání jsem se přesvědčil, že i děti s tak závažným onemocněním mohou prožívat normální život bez omezení, rozpozná-li se jejich nemoc včas a dostane se k nim moderní léčba,“ popisuje vznik fotografií Radovan Šťastný. Fotografická výstava vznikla za podpory společnosti Bayer, občanského sdružení Hemojunior a Českého svazu hemofiliků. „Jsem rád, že výstava vznikla. Všechny fotky jsou velice kvalitní. Každá z nich je navíc samostatným příběhem, který podle mého názoru dokáže oslovit. Doufám, že to pomůže zlepšit povědomí veřejnosti o hemofilii,“ říká Michael Bereň, předseda Hemojunioru.
Za 11 minut budete znát 11 silných příběhů – seznamte se s hemofilií i na netradičním místě
Putovní výstava ponese příběhy hemofiliků a přiblíží tak toto onemocnění a jeho příběhy i široké veřejnosti. Věnujte každé fotografii minutu a za 11 minut budete znát 11 silných příběhů. Od 1. do 30. června bude výstava umístěna v netradičním prostoru CreativeWorld v Praze na Zličíně. Od 2. července do 31. srpna pak výstava zavítá do Brna, kde bude instalována v OC LETMO Brno.
1. 6. – 30. 6. 2015: CreativeWorld Praha , Skandinávská 15a, Praha 5
2. 7. – 31. 8. 2015: OC LETMO Brno, Nádražní 2a, Brno


Světový den hemofilie je vyhlašován několik let, Češi mají svůj Národní den hemofilie od roku 2011
Světová federace hemofilie WFH sice vyhlašuje už několik let 17. duben Světovým dnem hemofilie, ale v roce 2011 byl na 22. června vyhlášen Českým svazem hemofiliků i Národní den hemofilie. „Světový den se nese spíše v duchu společných setkání hemofiliků, ten český je trochu odlišný. Stále více se projevuje fakt, že naše laická, ale bohužel i odborná lékařská veřejnost, nejsou dostatečně o základu i detailech této krevní choroby informovány. Není to jen formální jednotka v záplavě podobných „dnů něčeho,“ ale smysluplné a cílevědomé působení na veřejnost s úkolem seznámit s problémy kolem hemofilie co možná nejširší skupinu lidí. Téměř každý o ní asi slyšel, ale jen málokdo si dovede pod tím pojmem představit něco konkrétního. Tomu má Národní den hemofilie alespoň částečně odpomoci,“ vysvětluje vznik Národního dne hemofilie PhDr. Vladimír Dolejš, předseda Českého svazu hemofiliků.

Hemofilie v číslech
Hemofilie, která je někdy také nazývána královskou nemocí, je nevyléčitelná dědičná choroba, která se projevuje poruchou srážlivosti krve. Podle odhadů je s tímto onemocněním ve světě registrováno asi 400 000 lidí, v České republice zhruba 1000 obyvatel. Celosvětově je dnes hemofilie diagnostikována a léčena pouze u 25 - 30 % postižených. Hemofilie typu A, známá také jako nedostatek faktoru VIII, je dědičnou krvácivou poruchou, způsobenou absencí či nedostatkem jednoho z proteinů, potřebných k utvoření krevní sraženiny. Hemofilie A je nejčastějším typem hemofilie a vyznačuje se prodlouženým nebo spontánním krvácením, vyskytujícím se především ve svalech, kloubech a vnitřních orgánech.

Léčba malých hemofiliků dříve a nyní

MUDr. Vladimír Komrska (Klinika dětské hematologie a onkologie FN Motol) hodnotí léčbu malých hemofiliků dříve a nyní: „Před 39 lety, kdy jsem na hematologickém oddělení tehdejší II. dětské kliniky FN v Motole začínal, patřili chlapci s hemofilií k velmi často hospitalizovaným pacientům. Byl na ně smutný pohled, protože většina z nich měla již v útlém věku závažná poškození pohybového aparátu a větší či menší problémy s chůzí. Poškození byla způsobena opakovaným krvácením do kloubů a svalů, proti kterému jsme neměli účinnou léčbu. K dispozici byla pouze zmražená plasma a tzv. kryoprotein, které sice dokázaly krvácení zastavit, ale často až po delší době. Předcházet krvácením nebylo možné. Situace se dramaticky změnila po r. 1989, kdy se k nám dostaly koncentráty koagulačních faktorů, produkované západními farmaceutickými firmami. Tyto koncentráty se snadno uchovávají, připravují k aplikaci a velmi účinně zastavují krvácení. Věstník č.3/1992 umožnil hemofilikům domácí léčbu a na ni navazující profylaktickou léčbu, kdy jsou koncentráty koagulačních preparátů podávány doma preventivně a zabrání tak většině krvácení. Současná generace hemofiliků se nijak nápadněji neliší od svých zdravých vrstevníků, nemá žádné (nebo minimální) pohybové omezení a může tak se svými kamarády sdílet většinu dětských aktivit. Průměrné dožití hemofiliků, které bylo na začátku 20. století 12 let, je nyní shodné s ostatní populací. “
Jaká je dnes situace v léčbě dospělých hemofiliků? A jaká je situace dnes v porovnání s minulostí?

Současnou situaci komentoval MUDr. Peter Salaj (Centrum pro trombózu a hemostázu):
„Z globálního hlediska lze říct, že dostupnost adekvátní terapie je celorepublikově dobrá. Do praxe je zavedená většina doporučovaných terapeutických postupů prevence a léčby krvácení
u nemocných s hemofilií. Plátce péče akceptuje a proplácí i tak nákladnou léčbu a její meziroční spotřeba pomalu stoupa. Neznamená to, že není co zlepšovat, a to hlavně u dospělých pacientů. U dětí je už několik let vžité časné nasazování profylaktické terapie, která předchází jak krvácení, tak i sekundárnímu poškození kloubů. U dospělých pacientů je to jiné, k preventivní aplikaci chybějících faktorů se přistupuje jen u malého počtu nemocných, resp. jsou centra, které tak léčí běžně a většinu svých nemocných a centra, u kterých je profylaxe u dospělých pacientů používaná jenom sporadicky. Dalším nedostatkem je určitá nekomplexnost některých hemofilických center ve smyslu absence rehabilitačních pracovníků, případně i místních, v hemofilii erudovaných ortopedů a chirurgů schopných zvládnout akutní stavy doprovázející danou diagnózu.“

Pro další informace:

Lenka Čarková

Ogilvy Public Relations
221 998 272, 724 442 955
lenka.carkova@ogilvy.com


Všechny články z tohoto čísla (12/2015):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovice vypověděly smlouvu společnosti Akam
Boskovičtí hlasují pro skatepark
Boskovičtí řidiči dluží na pokutách miliony
Česká spořitelna uzavře pobočku v Olešnici
Den dětí přispěl na dobrou věc
Dětský den u koní znovu úspěšný
Festival Boskovice začíná devátého července
Hejtman se zajímal o čištění Bořího lesa. Práce začnou na podzim
Hejtmani Hašek a Pröll jednali o přeshraniční spolupráci záchranářů i cykloturistice
Hořelo v průmyslové zóně
Hustopečská nemocnice se stává krajskou
Jednání o převzetí muzea krajem pokračují
Jižní Morava chce opět nejlépe čerpat evropské dotace
Jižní Moravu sužují vedra. Hejtman vyhlásil dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požáru
Kraj pomůže hospicové péči. Sedmi miliony
Kraje letos představí na Pražském hradě své architektonické skvosty
Krajský úřad nedoporučil radě kraje připojit se ke smlouvě navržené městem k financování Moto GP
Krizové orgány kraje se připravují na možnost řešení nákazy MERS
Město může pořizovat územní plán i bez schválených Zásad územního rozvoje kraje
Na Brněnské přehradě je otevřené nové informační centrum
Nemocnici v Hustopečích od července zřizuje Jihomoravský kraj
Obce soutěžily o titul Vesnice roku
Po zásahu europoslance Zdechovského přehodnotily úřady případ důchodce Krutiše
Přemysl Otakar II. přijede na svůj hrad
Rekonstrukce Svojanova pokračuje
Rekordní Svátek řemesel v Kunštátě
Sportovní halu na Slovákové nechceme, rozhodli radní. Novou stavbu chtějí zahájit do konce volebního
Svitávečtí opravili terasu Löw-Beerovi vily i podium
Transfuzní oddělení hledá nové dárce
V Kunštátě chtějí opravit sportovní halu
V Kunštátě chtějí vlastní kompostárnu
V lidovém domu plánují půdní vestavbu
V Olešnici chystají opravu školních budov
V Opatovicích otevřeli zahrady i památky
VIDA! může získat další miliony. Pořídí nové exponáty
Vila Stiassni otevírá obnovenou zahradu
Vinařský fond spolupracuje s krajem na novele trestního zákona proti pančování vína
Vinařský fond získal notifikaci EU pro roky 2015 - 2020
Vláda projedná s hejtmany státní rozpočet a bezpečnostní situaci
Volby ve Voděradech znovu vyhrálo SNK Voděrady všem
Zalogujte si zajímavá místa. Seznámí vás s osobnostmi
Zastupitelstvo nadále podporuje konání Grand Prix ČR, požaduje také úplný audit
Zastupitelstvo uvidí on-line
Známe finalisty soutěže Vesnice roku 2015

Rubrika: Kultura
Boskovice 2015 – festival pro židovskou čtvrť
Koncert Veselé trojky v Černé Hoře
Léto na Staré radnici – každý večer jiný program
ProART se vrací do Vily Tugendhat
Příští týden do Brna přijede skupina Fešáci se vzpomínkovým programem
Výstava Budoucnost tradice

Rubrika: Sport
Blansko se loučilo přestřelkou
Boskovice dětem a rodinám se rozšíří o další den
Fotbalové soutěže jsou u konce
Hokejisté oslavili prvoligový titul
Mistři světa z Boskovic
MORAVSKÝ ULTRAMARATON
Plavci soutěžili na mistrovství
Tenisté v Letovicích neuspěli
Úspěšný Filip Dvořák závodil na mistrovstvích
Výsledky fotbalových soutěží _15. kolo
Závodili na Letním poháru
Zazářil na Olomouckém půlmaratonu
Zpečetili vítězství i postup

Rubrika: Představujeme
DO JAKÉ POSTELE SE VRÁTÍTE Z DOVOLENÉ?
Představujeme: Filip Pavloň

Rubrika: Napsali nám
"PRVNÍ INLAJNOVÉ PRÁZDNINOVÉ VYSVĚDČENÍ" můžete získat v ČR na jihu Moravy
Akvapark, noční safari či Robin Hood aneb 10 tipů, kde se v červenci pobaví děti i rodiče
Američané v průzkumu ocenili nové modely Hyundai
Aqualand Moravia otevře letní sezonu 2015 opravdu originálně
Cestujeme hezky česky s Penny Marketem
Čistíte zuby svému psovi?
E.ON rozšiřuje síť e-půjčoven na Šumavě
Ekologické ceny E.ON Energy Globe Award ČR 2015 znají vítěze základních kategorií
EURid spouští svou vlastní Akademii
Fotografická výstava Společně o hemofilii - nyní v Praze a od 2 7. až do konce prázdnin v Brně
Hyundai mezi profesionály: společnost oznámila oficiální sponzorství americké NFL
Hyundai Tucson představen veřejnosti!
Jak uspět při pohovoru? Buďte originální!
Kaufland připravuje open air festival Z lásky k Česku
Kraj objevuje inlajnový ovál v Ráječku
Léto bez lupénky - Pravidlo sedmi S
Memoriál Mgr. Josefa Šindelky
Muzeum papírových modelů - novinky
Na Gymnáziu Boskovice končí další projekt
NA SUCHÉM UVÍTALI NOVÉ OBČÁNKY
Salon Serafin – dopřejte si péči od hlavy až k patě
Sdružení tří obcí je posledním účastníkem Velkého finále
Splnil si svůj SEN
Užijte si léto s fotografickou soutěží Vyfoť projekt!
V POLICI NAD METUJÍ VYSTAVUJÍ POLSKÉ MODELY!
Velké finále si zahraje i slovenský ŠK Senec
Velkomoravské stezky potřetí přivítají cyklisty
Zámecké feérie 26. - 28. 6. 2015
Znáte svou hladinu cholesterolu? Může vám to zachránit život