Adrenalinová práce v korunách stromů

Autor článku: Leona Roháčková, pro číslo 4/2021, vloženo dne 06.04.2021

[Stálý odkaz na článek]

Boskovice * Málokdo z nás by si dokázal představit, jak vykonávat podobnou práci. Být zavěšený desítky metrů nad zemí, s těžkou pilou v ruce či za arboristickým sedákem, a ořezávat větve či dokonce celé kmeny mnohdy stoletých stromů, které jsou pro své okolí nebezpečné. To však není případ Michala Pulce, majitele firmy Arboristika-Těžba dříví, který si tuto činnost naopak užívá. Adrenalin, jakkoliv je spojený s nesmírně přísnými bezpečnostními opatřeními.
Arboristice, tedy komplexní péči o zeleň a výškové práci, se Pulec naplno věnuje od roku 2008. Nejvíce jej však ovlivnilo působení v Německu, při kterém získal důležité zkušenosti, osvojil si nové postupy i práci s nejmodernější technikou. „V Německu jsem byl mezi roky 2011 a 2014 a byla to pro mě zásadní věc. Do té doby jsem se věnoval lesařině a ta už mě popravdě tolik nenaplňovala. Dostal jsem se do fáze, kdy už mě v lese vlastně nemělo co překvapit. Ale i dnes pokračujeme v těžbě dříví v lesích, které spravujeme našim zákazníkům. Jen se pro nás práce v lese stala vlastně odpočinkem a relaxací od výškových a rizikových prací. Na veletrhu v Brně jsem se ale setkal s Andreasem Neubauerem z Německa, který má arboristickou firmu v Bavorsku. Dali jsme se do řeči a padla nabídka, ať si vyzkouším práci u něj. Původně jsem tam jel pracovat za lepší výdělkem a samozřejmě do lesa. Ale během týdne jsem byl vlastně jediný z týmu 5 lidí, který s ním lezl na stromy. To pro mě nebylo nic nového, ale do té doby jsem lezl na amatérské úrovni,“ říká Pulec. Následovalo získání potřebných certifikátů, jak pro práci s motorovou pilou, pro práci ve výškách a pro obsluhu motorových pil při výškových pracích.
Arboristika však není jen o samotném zásahu, ale nese s sebou také řadu administrativních úkonů. Různá povolení a dodržení nařízení zajistí pro zákazníky přímo firma Arboristika – Těžba dříví. Současně spolupracuje s ochránci přírody nebo dendrology, v zájmu minimalizování ekologické zátěže. „Například při úpravě stromů v parku se musíme držet stanoveného projektu, který často určuje i podobu ořezu jednotlivých větví zabezpečení korun vazbami a jiné. Podobné je to u památných stromů nebo ve městech. Každý strom je originál, nenajdete dva stejné,“ pokračuje s tím, že kácet je povoleno jen v období vegetačního klidu. „Stromy se v takovém období nacházejí v relativním vegetačním útlumu a nejsou tedy aktivní při tvorbě nových vodivých pletiv. Z hlediska ochrany přírody se v této době kácením stromů nenaruší život ptactva, respektive jeho hnízdění,“ vysvětlil.
Jako první krok přichází kontrola stromu, jeho zdravotního stavu, bezpečnosti a následně hledání vhodného řešení a pravidelné péče. Tyto konzultace provádíme zákazníkovi zdarma. Při následném zásahu je třeba vymezit bezpečné zóny pro pohyb osob, shazování dřeva či jeho ukládání. Ať už se jedná o zásah ze země, nebo v rizikovém případě s použitím lanových technik, jeřábu či vysokozdvižné plošiny. Strom se poté postupně odřezává a dřevo spouští k zemi. „V bezpečném místě můžeme větve odhazovat pod sebe na zem. To ale všude nejde, takže z důvodu bezpečnosti často spouštíme dřevo pomocí kladek a lan, či jeřábu. Podobné je to u stromů, které stojí v těsné blízkosti stavení.
Opatrně tak musel postupovat nedávno při ořezu stromů na hřbitově ve Velkých Opatovicích či v případě kácení topolů u Kauflandu v Boskovicích, který v těchto dnech znovu pokračuje. „Stromy jsou sice dostatečně daleko od silnice, ale kolem jsou dráty a tak musíme používat plošinu a teď i jeřáb,“ přiblížil Pulec. Ten nedávno zasahoval také u stromů před rekonstrukci letního kina v Boskovicích či ořezu Líp ve Vanovicích a Drválovicích. „Ořezávali jsme také sto padesáti letý Javor v Křetíně, nebo káceli lípu u kostela v Borotíně,“ dodal.
Zatím vůbec nejnáročnějším úkolem pro něj byl zřejmě zásah v chatové oblasti Oseček u Kolína. „Jednalo se o památný topol, který měl dvacet osm kubíků a obvod kmene 424 cm. K jeho odstranění jsme měli 50t jeřáb. Kolem byly tři chaty, šílená cesta a řeka Labe. Nebylo kam strom skácet, takže jsme jej po kouscích lanem přivazovali na jeřáb a ten je skládal dolů,“ přiblížil. „Strom měřil 45 metrů. Byl to adrenalin, ale dalo se to zvládnout. Největší problém byl, že strom byl ještě ve dvaceti metrech široký jako u země a pak následovala obrovská koruna. Řezali jsme jej metrovou lištou, otáčeli se kolem stromu. To bylo asi nejnáročnější, co jsem dělal,“ vzpomíná Pulec.
Ten si dobře uvědomuje, jak je tato práce náročná a nebezpečná. „Ve vzduchu je to jiná věda, jak ze země. Člověk musí mít spočítáno vše, jak z vlastní bezpečnosti, tak aby větve či kmeny nepadali, kam nemají. Dříve jsem lezl na stromy jen tak, protože jsem se nebál. Dnes se tomu divím a i mě se někdy klepou nohy. A kolikrát se i přes dvojí jištění bojíte, aby větev nepraskla. Většinou ale, jakmile člověk vyleze nahoru, tak strach ustoupí,“ pokračuje Pulec, který zejména v případě náročnějších úkolů využívá pomoci subdodavatelů, zejména Michala Valečíka a Martina Mikuly. Arboristika-Těžba dříví však provádí také výškové práce za účelem odstranění sněhu a ledu ze střech či výškových objektů, nebo různé opravy či údržbu ve výškách. Nabízí ale také možnost štěpkování, frézování pařezů stříhání živých plotů, keřů či údržbu ovocných stromů.
Nejdůležitější však podle Pulce stále zůstává přistupovat k zeleni tak, aby kácení bylo až tím posledním možným krokem. „Každý strom je jiný. Některý se musí pokácet, jiný ošetřit. V tom mě hodně posunuly roky praxe v Německu. Nejde ale jen o okamžitý kvalifikovaný zásah, ale dlouhodobou spolupráci na rozvíjení co nejlepšího a nejsmysluplnějšího přístupu v řešení potřeb péče stromů a zeleně v parcích, lesoparcích a veřejně přístupných plochách. Upřednostňuji dlouhodobou udržitelnost při zachování kulturně historických a krajinotvorných hodnot stromů a zeleně,“ uvádí. „Je důležité, aby si lidé vážili stromů ve městech. Zachycují prach, dělají stín a vytvářejí kyslík. A právě zásahy ve městech jsou vždy hodně sledované. Třeba, když se každé tři roky provádí speciální hlavový řez na ulici Sokolská. Veřejnost k tomu má velice negativní názor. Nadávají, proč se stromy ořezávají, že to vypadá hrozně a podobně. V případě ulice Sokolské to je zcela ideální řez k dané lokalitě. Stromy po ořezu se krásně zrevitalizují a znovu obrostou,“ přiblížil.
Arboristika – Těžba dříví, se věnuje zásahům jak u firem, obcí či soukromých osob. Veškeré informace a reference o výše zmiňovaných odborných službách můžete vyhledat na webových stránkách www.rizikovekaceni-boskovice.cz, telefonu 774 199 198 nebo na facebookové stránce Rizikové Kácení.(Luke)



Podobné články:
Do nové sezóny bez závazků - ze dne 15.03.2010 (2)
Úvodní duel rozhodl obránce - ze dne 15.03.2010 (2)
Fotbalová DIVIZE - ze dne 02.06.2008 (2)
Konkurzní řízení na funkci ředitelky - ze dne 08.04.2008 (2)
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Volejbalistkám se na lepší časy neblýskalo - ze dne 06.03.2008 (2)
Zaměřují se na prevenci kriminality - ze dne 14.02.2008 (2)
Medaile sbírali plavci nejen v Boskovicích - ze dne 16.04.2024 (1)
Hasiči v Boskovicích mají nového velitele - ze dne 16.04.2024 (1)
Přispějí klubům na trenéry - ze dne 16.04.2024 (1)
Kam v Boskovicích? - ze dne 16.04.2024 (1)
Čadová mistryní republiky - ze dne 15.04.2024 (1)
Dětem pořídí milionovou dřevěnou loď - ze dne 08.04.2024 (1)
Překvapení pro žáky Aikido Boskovice - ze dne 05.04.2024 (1)
Hledají vhodnou dotaci na sportovní halu - ze dne 05.04.2024 (1)
Galerie definitivně přechází pod KZMB - ze dne 27.03.2024 (1)
Nový zpravodaj má nedostatky - ze dne 27.03.2024 (1)
Ministr Kupka debatoval v Boskovicích o I/73 - ze dne 27.03.2024 (1)
Světový den vody hostily Boskovice a nejmodernější čistírna odpadních vod - ze dne 25.03.2024 (1)
Hledání jednatele nemocnice začíná od začátku - ze dne 22.03.2024 (1)

Všechny články z tohoto čísla (4/2021):

Rubrika: Zpravodajství
Adrenalinová práce v korunách stromů
Cesta na Býčí skále opět uzavřena
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - ŘÍJEN
Chtějí odkoupit část sportoviště
Kamélie nabízí přes výdejní okénko
Lesopark nabízí stroje ke cvičení
Lyžařské areály na kompenzace stále čekají
Mariánská triáda - Křtiny
Mráz způsobil rozsáhlé poruchy na potrubí
Nemocnice má desítky Covid pozitivních pacientů
Omezení provozu škol a školních jídelen způsobuje školám problémy
Pokračují s obnovou sochy
Problémy s vodou jsou minulostí
Prodlužují platnost řidičských oprávnění
Senátorka Vítková: roušky a testování v MŠ
Soutěží o nejlépe opravenou památku
Studie Plán rozvolňování v mateřských školách
Ve Velkých Opatovicích spadla část zámecké zdi
Vzácná opona je zpátky doma

Rubrika: Sport
David Janků skončil v nemocnici
Kulturu v Boskovicích bude řídit Ondřej Dostál
Očistný proces ve fotbale bude dlouhodobý, říká Jiří Vorlický

Rubrika: Představujeme
Zajímá mě, kam město investuje, říká bývalý místostarosta Petr Malach