Olympijský oheň v Blansku dohasl - Zatím se neví, jestli příští rok vzplane

Autor článku: Petr Kafka, pro číslo 25/2007, vloženo dne 18.06.2007

Blansko * Poslední sady medailí rozdaly basketbalové reprezentantky Hana Machová s Petrou Kulichovou ve středu vítězům dalšího ročníku Olympiády dětí a mládeže. Kterou hostilo od neděle Blansko.
Olympiáda letos patřila starším žákům a žákyním z šestých až devátých tříd okresních základních škol. Vzpomínat na ni budou určitě všichni účastnicí, ale o něco více třeba plavec Jan Krupička z boskovické základní školy Slovákova. Získal totiž čtyři zlaté medaile. Jen o jednu méně měla Monika Hlaváčková ze sousední školy 9. května.
Největší pozornost stejně jako na minulých hrách si vysloužila atletika. Která měla svého krále i královnu. Byli jimi Tomáš Regec a Jana Sotáková z TGM Blansko. Už od prvního dne totiž potvrzovali pověst velkých talentů, když vyhráli nejkratší sprint na šedesát metrů. „Pro mě to byl docela jednoduchý závod. Běhám závodně, pravidelně chodím na tréninky, to je pak znát. Zvláště když si člověk osvojí správné návyky,“ svěřila se Jana Sotáková, která je specialistkou na třístovku a běh přes překážky.
„To já jsem byl ve finále unavený, proto můj čas byl pomalejší než v rozbězích. Tři běhy za jeden den udělají své, zvláště v tak horkém počasí,“ poznamenal Tomáš Regec, který se tak na vítězství docela nadřel. „Soupeři byli dobří, bylo to hodně vyrovnané. Jak se říká o prsa,“ pousmál se talentovaný mládenec.
Oba zástupci blanenské školy TGM získali tři zlaté medaile, a to v naprosto totožných disciplínách. Po sprintu na šedesát metrů triumfovali i ve skoku do dálky a na trati 200 metrů. „Já vděčím za hodně trenérovi Ošlejškovi, rodičům a pak taky naší škole. Bez tréninku bych ale určitě na medaile nedosáhla,“ přiznala Jana Sotáková. „Mně zase pomáhá, že hraji baseball. Hlavně běhání po metách. A třeba na šedesátce je to pak hodně vidět,“ dodal Regec.
Olympiáda ale byla jak o skvělých výkonech, tak i porážkách, po nichž se na tvářičkách mladých sportovců objevily i slzičky. Své by o tom mohla vyprávět děvčata z kunštátské základní školy, která po neuvěřitelně napínavém penaltovém rozstřelu podlehla v boji o finále soupeřkám z Lipovce. Těm stačila jediná branka. A Kunštát nakonec ztroskotal i na ZŠ Rájec, takže skončil na nepopulární čtvrté příčce. Naopak podceňovaný tým Lipovce udolal ve finále favorita z Boskovic ZŠ Slovákova. I takové příběhy psala dětská olympiáda.
Řada sportovců překonala sama sebe, třeba tím, že si vylepšili svá osobní maxima. Jako třeba Kristýna Soukupová z letovické ZŠ ve skoku vysokém. Což jí zajistilo zlatou olympijskou placku. „Já vlastně trénuji jen před soutěží. Proto jsem ráda, svůj dosavadní nejlepší výkon 141 centimetrů jsem vylepšila o osm cenťáků,“ byla nadmíru spokojená vítězka. Sama přitom v průběhu soutěže na zlato nepomýšlela. „Byla jsem vynervovaná z holek, když jsem viděla, jak jim padá laťka. Měla jsem strach, že taky tak dopadnu,“ přiznala Kristýna.
Nedopadla. Naopak atakovala laťku ve výšce 152 centimetry. „Jenže už to nešlo. Byla jsem vyčerpaná. Slunce bralo hodně energie, docela vyčerpávalo,“ dodala medailistka, která svou sbírku rozšířila o druhé místo z odbíjené.
„Byla to nakonec povedená olympiáda. Občas se pár zádrhelů objevilo, jenže to se při tak velké akci stává. Organizátoři to jinak vše skvěle zvládli,“ vysekl poklonu konferenciér Michal Král.
Na závěr her mělo následovat předání olympijské vlajky dalšímu pořadateli. Leč, zatím se nikdo takový nenašel. „Vlastně nevíme, komu máme symboly předat. Oslovení kandidáti totiž odmítli, další se zatím nevyjádřili. Takže vlastně nevíme, zda se příští rok olympiáda mladších ročníků vůbec uskuteční,“ potvrdil smutně šéf realizačního týmu blanenské olympiády Dušan Krumnikl.

Policie INFORMUJE - ze dne 10.06.2008 (2)
Výsledky fotbalových soutěží OFS Blansko – 24. kolo, 24. – 25. 5. 2008 - ze dne 27.05.2008 (2)
Rekordní pokusy opět odolaly - ze dne 06.04.2008 (2)
Dětská olympiáda odstartovala - ze dne 12.06.2007 (2)