Představujeme: Olga Oldřichová

Autor článku: Hana Trnečková, pro číslo 17/2008, vloženo dne 11.06.2008

V tisku jí Rakušané, ale i Češi komolili příjmení a vrchol její sprinterské kariéry se na londýnské olympiádě změnil v její nejnešťastnější závody. Přesto na každé dobové fotce protahuje ústa do širokého úsměvu a na své atletické období si i po letech ráda zavzpomíná. Paní Olga Oldřichová. Osudové osmičky, ovíjející se kolem historie naší republiky, se staly také jejím magickým číslem. A právě letos prožívá dvě úctyhodná jubilea – před osmdesáti lety se v jihomoravské Břeclavi narodila jako Olga Šicnerová, po týmž dívčím jménem startovala před šedesáti lety na OH 1948 v Londýně. Právě u této příležitosti přijala pozvání k besedě, na které se během příliš krátkých dvou hodin podělila alespoň o zlomek zážitků ze svého bohatého běhu životem.

Jako dítě se napíchla na plot a propadla sklem až do sklepa, přičemž si vážně poranila ruku. Navíc se vždy potýkala s rozmary svého slabého srdíčka. Ale ani zákazy lékaře jí nezabránili vybudovat si mezinárodní věhlas a zasloužené uznání na poli vrcholové atletiky. S tou začala vážně koketovat až v sedmnácti letech, když u tety v Přerově studovala střední školu. Své první vítězství však oslavovala na německé měšťance, kde získala základ pro cizí jazyky. „V tělocviku jsme šli běhat na školní dvůr. Napoprvé nás běželo čtyřicet, všichni se pošťuchovali a tak jsem to vzdala. Ale při druhém běhu jsme byli rozděleni na půlku, já zabojovala a vyhrála. A pan učitel vběhl do třídy a vykřikoval: ‚Olga vyhrála marathónský běh přes školní dvůr!‘,“ vyprávěla paní Oldřichová na besedě a všichni se bavili. Smysl pro humor patří mezi její výrazné vlastnosti.
Nepříliš trénovaná, přesto začala brzy sbírat pódiová umístění a její věhlas narůstal. Ve skoku dalekém a zejména krátkých sprintech na 50,60 a 80m trhala všechny juniorské rekordy. Ač dorostenka, na jednom z mnohých závodů si zaběhla „ženskou“ stovku a všechny uchvátila. Její výkon na 100m ji zajistil nominaci na první mezinárodní ženské závody. V Polské Poznani ještě příliš nebodovala. „Tenkrát mě Polky porazili. Ale pak už jsem ty Polky vždycky porážela já.“
Dalším skokem v kariéře byla účast na čs. republikovém mistrovství, kde ovládla trať na 100 i 200m. „Na Václaváku pak vystavili moji fotografii a pod tím stálo: ‚Nový slibný objev české atletiky. Šicnerová z SK Přerov.‘.“ Během tří let se mladičká atletka posunula k magické hranici 12s na 100m, do sbírky připadla další cenná vítězství a svým během a krásným úsměvem oslňovala stadion v italském Turíně i sportovní redaktory všech národností. „Redaktoři byli mým osudem. Pořád mě nějací obletovali a já si tak občas napsala nějaký článek do novin.“ Ty si pak pečlivě vystřihovala a spolu s výsledky vytvořila památeční desky, každou věnovanou jednomu sportovnímu roku. V té z r. 1948 se o ní píše jako o obrovské čs. naději na olympijskou medaili.
Hry pod pěti kruhy byly snem s prvky noční můry. První let letadlem, procházky po Londýně. A nádherný atletický ovál ve Wembley. Slavný sportovní chrám však přinesl dvacetileté Olze smůlu. V běhu na 100m sice senzačním časem 12,4 vyhrála rozběh, rozmočená trať ale ovlivnila následující meziběh a nešťastná cílová fotografie rozhodla o nepostupu. Brány do vysněného finále se uzavřely.
Vše mohla vynahradit dvoustovka. A že si Olga Šicnerová počínala výborně. Ve finále si na soupeřky vytvořila snad desetimetrový náskok a zlato bylo na dosah. Zbývalo překonat dvacet metrů deštěm rozměklé trati. Náhle klopýtnutí a pád. Pět metrů před cílovou páskou pohasla naděje a místo ceremoniálu jí na ošetřovně léčili odřené ruce. „Každý to připomíná, ale já o tom nerada mluvím.“ Lítost přetrvává i po šedesáti letech. „Ale z Londýna mám také spoustu pěkný zážitků. Tu atmosféru her si nikdo nedovede představit. To, co bývá teď, je jen show a byznys,“ rozčiluje se nad „moderními“ poměry ve sportu.
Náplastí na zklamanou duši se stala cesta do Bukurešti, které přinesla titul mezinárodní rumunské šampiónky, což si v následujícím roce 1949 zopakovala. Význam přikládá také lehkoatletickému souboji ČSR se Sovětským svazem na moskevském stadionu Dynama. Na něm všechny překvapila rolí pokořitelky mistryně Evropy, domácí Sečenové. „Osobně jsem se Sečenovou nemluvila, ale její kamarádka mi pak tlumočila její slova: Prý pronesla: ‚Vyhrála ta nejlepší.‘.“
„Ta nejlepší“ však náhle skončila. Při druhé cestě z Rumunska potkala ve vlaku dalšího redaktora, svého budoucího manžela. Raději se vzdala vrcholové kariéry, přestěhovala se do Boskovic a porodila tři syny. Na celých deset let se odmlčela, ale tratě šedesátých let opět patřili jí. „Startovala jsem tehdy za Blansko. Manžel i synové mě v tom velmi podporovali a mě samotnou těšilo, že dokážu porážet děvčata téměř o dvacet let mladší.“

Do nové sezóny bez závazků - ze dne 15.03.2010 (2)
Úvodní duel rozhodl obránce - ze dne 15.03.2010 (2)
Fotbalová DIVIZE - ze dne 02.06.2008 (2)
Konkurzní řízení na funkci ředitelky - ze dne 08.04.2008 (2)
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Volejbalistkám se na lepší časy neblýskalo - ze dne 06.03.2008 (2)
Zaměřují se na prevenci kriminality - ze dne 14.02.2008 (2)
Nový zpravodaj má nedostatky - ze dne 27.03.2024 (1)
Ministr Kupka debatoval v Boskovicích o I/73 - ze dne 27.03.2024 (1)
Světový den vody hostily Boskovice a nejmodernější čistírna odpadních vod - ze dne 25.03.2024 (1)
Hledání jednatele nemocnice začíná od začátku - ze dne 22.03.2024 (1)
Bezpečně do školy - ze dne 19.03.2024 (1)
Lukáš Vorlický je slávistou - ze dne 18.03.2024 (1)
Místní a okresní organizace STAN se distancuje od zařazení starostky na kandidátní listinu - ze dne 18.03.2024 (1)
O knihovně rozhodnou v dubnu - ze dne 14.03.2024 (1)
Hledají vhodnou dotaci na sportovní halu - ze dne 14.03.2024 (1)