Budoucnost odpadového hospodářství je v recyklaci a zpracování odpadů

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 3/2020, vloženo dne 28.02.2020

[Stálý odkaz na článek]

Region * Jen málokteré téma tíží současnou populaci tolik, jako je odpadové hospodářství. Produkované množství odpadů všech druhů neustále narůstá, a proto se také zpřísňuje legislativa zpracování. Stále důležitější tak je nejen to, jak odklidit odpady z měst a obcí, ale také jak s nimi dále nakládat. Jednou z velkých výhod společnosti SUEZ CZ a.s., která se o odpady v kraji stará již více než dvacet let, je tak vlastní technologie na recyklaci i zpracování odpadů. A to by mělo podle ředitele divize Jihovýchod společnosti Igora Laštůvky být zásadním krokem pro budoucí roky.
Skupina SUEZ se vždy chtěla odlišit od systému „popelnice – skládka“ a investovala do celé řady technologií od kompostáren až po recyklaci plastů,“ upozornil Laštůvka. „Jedna z nich je v Němčicích nad Hanou a je schopná dát každoročně druhý život pěti tisícům tun plastových fólií, které jinak končí v odpadu. Technologie tohoto typu a celé zázemí včetně třídění nelze vybudovat ze dne na den na úvěr z dotačního titulu a postavit vše jen na svozu,“ dodal. Požadavky na zpracování odpadů se vlastně neustále zvyšují. „Nároky na zpracování a především recyklaci jsou tak vysoké, že není možné je naplnit bez dokonalé znalosti, zkušenosti odborníků a moderních technologií za zády. Dnes najdete ve žlutém kontejneru třicet druhů plastů. Když se s tříděním odpadů začínalo, byly to druhy čtyři. A žádná recyklační linka není tak komplexní, aby zvládla veškeré druhy materiálu,“ poukázal.
Zvyšují se samozřejmě také nároky na ekologické odstranění nebezpečných odpadů či jejich sledování. „Původcem nebezpečných odpadů je každý z nás. Ze sběrných dvorů, kam jako každý občan nebezpečné odpady typu zbytky barev, ředidel, obalů se zbytky aerosolu odevzdává, je třeba odstranit speciálními technologiemi. Nelze je jednoduše vyvézt na skládku. Stále více těchto odpadů bude muset být odstraněno termicky a také k tomu máme potřebné technologie,“ pokračoval.
V posledních měsících se však několik měst a obcí rozhodlo přejít do nové odpadové společnosti, kterou si sami řídí. K tomu ředitel Laštůvka říká. „Považuji za normální projev konkurenčního prostředí, že si některé obce vyberou jiného dodavatele, zvolí jiný systém. Nemůžeme jim v tom bránit, naopak jim přejeme, aby vše fungovalo. A pro naše zákazníky, stávající obce, uděláme maximum, aby byly připraveny na nový zákon o odpadech a abychom společně zvládli turbulentní situaci na trhu s druhotnými surovinami.
V současnosti je nejdůležitějším bodem odpadového hospodářství jednoznačně to, jak občany motivovat ke třídění odpadů na druhotné suroviny. „Nejčastěji je motivací snížení množství směsného odpadu v černé popelnici, méně časté svozy, finanční úspora a vědomí, že na skládkách končí méně odpadu. Motivačních systému je vícero, nejběžnějším je door-to-door, kdy občané už v domácnosti například do přidělených pytlů třídí druhotné suroviny, především plasty a papír. Z našich zkušeností vyplývá, že takto lze získat více vytříděných odpadů v lepší kvalitě. Čím kvalitnější je třídění a sběr na místě, tím lepších výsledků se dosahuje v dalších fázích, aby co nejméně odpadů končilo na skládkách bez využití,“ vysvětlil.
Právě dnes hodně zmiňovaný model door-to-door představila firma SUEZ již v roce 2017 při pilotním projektu v Sokolnicích a následně dalších obcích. „Je to jeden z možných systémů, který není sice v současné době levnější, je ale rozhodně ekologičtější. Do budoucna, vzhledem k nárůstu množství odpadů a cen na skládkách, se dá očekávat jeho návratnost a smysl,“ poukazuje Laštůvka. Jedním z prvních zakladatelů byl také Ostrov u Macochy. „Již v roce 2017 jsme zavedli pytlový sběr tříděného odpadu. A výsledky jsou výborné. U plastů se zvedl objem o 140 procent, papíru bylo také hodně a vedlejším efektem byl také nárůst třídění skla. Hlavní byl ale pokles komunálního odpadu o 30 procent,“ přiblížil starosta Ondřej Hudec. Zavádění systému ale nebylo podle něj jednoduché. „Byla to náročná práce, běh na dlouhou trať. Ale pracné to bylo i pro firmu SUEZ, se kterou spolupracujeme, a která pro nás nejen provádí svoz door-to-door, ale také zpracovává evidenční systém. Vše se ovšem podařilo úspěšně rozjet a funguje to,“ pochvaluje si.
Odvezení odpadů od domácností je ale pouze prvním krokem. Druhým je samotná recyklace. „Máme zájem rozvíjet recyklační technologie a kromě již stávající recyklace plastů v Čechách i na Moravě jsme vybudovali další kapacity pro zpracování druhotných surovin. Případně obchodujeme se stabilními partnery v této oblasti,“ ujistil Laštůvka. Výhodu v tomto ohledu mají Boskovice, kde již funguje vlastní překladiště a kompostárna, které provozuje právě firma SUEZ. „Je to pro nás samozřejmě veliká výhoda. Sběrný dvůr se budoval i za spoluúčasti města a do budoucna je pro nás velké plus, že již máme zázemí, které jinde teprve musí řešit,“ souhlasí starosta města Jaroslav Dohnálek. Právě Boskovice jsou příkladem města, které finišuje s přípravami nového systému odpadového hospodaření, zejména systémem door-to-door. „Naše kroky se řídí podle legislativních změn, ale vlastně ani nemohu hodnotit, zda jsme připraveni dostatečně. Legislativa se neustále mění. Konec skládkování měl být od roku 2024 a nakonec to bude až 2030. A nevíme, co legislativa ještě přichystá,“ nepředbíhá. V Boskovicích se nicméně do změn pouštěli i v minulém roce, kdy ve spolupráci s firmou SUEZ navýšili četnost některých svozů a probíhá také rozšíření počtu sběrných míst.
Nakládání s odpady tak zůstává, a do budoucna bude ještě více, složitým procesem. „V okamžiku, kdy musíte druhotné suroviny uplatnit na trhu, přichází pro začínající odpadové firmy komplikace, obzvlášť když se cena papíru či plastu právě nyní pohybuje na nízké úrovni. A jelikož roste tlak na vyšší míru třídění i recyklace a naopak se razantně omezuje skládkování, může to být pro subjekty, které nedisponují vlastními technologiemi a stabilním zázemím, až likvidační. My tyto požadavky splnit můžeme, stejně jako můžeme nabídnout i dlouholeté zkušenosti v oboru,“ zakončil Laštůvka.(Luke)

Foto: Foto archiv SUEZ CZ a.s.



Podobné články:
Seminář VAS Boskovice představil lysickou čistírnu i legislativní dopady - ze dne 02.05.2022 (2)
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - ČERVENEC - ze dne 05.03.2021 (2)
Sportovcům je třeba pomoci, zdůrazňuje senátorka Jaromíra Vítková - ze dne 01.03.2021 (2)
Školy čekají na informace o testování žáků - ze dne 01.03.2021 (2)
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - ČERVEN - ze dne 24.02.2021 (2)
Rozpočty počítají s posílením vodovodů či opravami škol - ze dne 23.02.2021 (2)
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - DUBEN - ze dne 14.02.2021 (2)
Rozdělí dotace na kulturní objekty - ze dne 18.01.2021 (2)
Vichřice ničila střechy i auta - ze dne 12.01.2021 (2)
Nemocného podpořili i bez turnaje - ze dne 10.01.2021 (2)
Silvestrovská noc byla klidná - ze dne 09.01.2021 (2)
Tři králové přijdou kvůli covidu online - ze dne 02.01.2021 (2)
Cena vody mírně vzroste - ze dne 17.12.2020 (2)
Koordinátorka Tříkrálové sbírky: Věřím, že se koledovat bude - ze dne 11.12.2020 (2)
Vánoční stromy letos rozsvítí bez veřejnosti - ze dne 30.11.2020 (2)
Cvičili v Rudickém propadání - ze dne 28.11.2020 (2)
Prodlouží platnost řidičských oprávnění - ze dne 22.11.2020 (2)
Fotbal zřejmě ohlásí konec, hokej řeší naději - ze dne 18.11.2020 (2)
Běžecká liga hlásí stop - ze dne 02.11.2020 (2)
Vyrazili k úklidu svého okolí - ze dne 11.10.2020 (2)

Všechny články z tohoto čísla (3/2020):

Rubrika: Zpravodajství
Budoucnost odpadového hospodářství je v recyklaci a zpracování odpadů
Dílnička s Kristýnkou
Do sbírky potřebuje charita hlavně jarní oblečení, povlečení a drobnou elektroniku
Hledají městské strážníky
Chtěli odkoupit podíl v hotelu
Chystají participativní část rozpočtu
Masopustní průvody v regionu
Most na Dukelské je ve špatném stavu a omezí povolenou tonáž
Nemocnice má krve dostatek
Obce skalického vodovodu si ve spolupráci s VAS Boskovice zajistily náhradní zdroj vody
Panský dvůr majitele nezmění
Plánují komunikaci k novostavbám
Plánují sportovní centrum
Promítnou konferenci o kardinálovi
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 20. 2. - 1. 3. 2020
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 27. 2. - 8. 3. 2020
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 5. - 15. 3. 2020
Připravují modernizaci rozhlasu
Rozdávali ceny za kulturu
Studie Červené zahrady do konce roku
Světový den ledvin nakonec nebude
Úřad přestěhují do poloviny roku
Velenov otevře vlastní obchod a odkoupí budovu Jednoty
Vyhlásili nejlepší sportovce

Rubrika: Sport
170. narozeniny TGM uctí pražští sokolové 36hodinovým štafetovým během z Hodonína do Lán
Druhé místo pro vzpěrače
Elite Sport má tři talenty loňska a přidal další medaile z Ostravy
Martin Šustr posilou Zbrojovky
Volejbalistky proti nejlepším
Základní část uzavřeli divokým výsledkem
Zelená opět nejlepší
Znovu zlatý Ryšávka

Rubrika: Černá kronika
Hledáme řidiče nebo svědky dopravní nehody - Ozve se řidič, který zanechal vzkaz?

Rubrika: Napsali nám
Dětský karneval na Kořenci
Havěť roztančila obec Brťov–Jeneč
Hrad Svojanov zve na novou výmalbu a starožitné hračky
Mimořádný úspěch Velkého dechového orchestru ZUŠ Letovice
OPATOVSKÉ ŠMAJD a MALOHANÁCKÁ STOVKA 2020
Sobotní večer patřil folklóru
V sobotu 22. února proběhlo setkání k ukončení výstavy Tomáš kardinál Špidlík „Z celého srdce“
Vzpomínkové promítání z konference „Duchovní odkaz J. E. Tomáše kardinála Špidlíka SJ“
Zadýcháváte se? Nechte se vyšetřit, říkají pneumologové
Zastupitelstvo JMK schválilo nejvhodnější variantu silnice 43