Nestor speleologie z Habrůvky - Arnošt Hloušek

Autor článku: Ctirad Burget, pro číslo 13/2008, vloženo dne 06.04.2008

[Stálý odkaz na článek]

Moravský kras, to je kout, který oplývá přírodními krásami. Nekonečné lesy, potůčky brázdící hluboká údolí a občas mizící v matičce Zemi, jeskyně, nad jejichž počtem a výzdobou ostatní krasová území blednou závistí. Je to i spousta skalních puklin, závrtů a jiných přírodních zajímavostí. Tato nádhera nepoutá zájem jen studovaných a cvičených geologů a speleologů, ale i mnoha amatérských jeskyňářů, milovníků přírody a objevitelů skrytých světů. Jedním z nich je i rodný otec, dobrá duše a nestor habrůvecké speleologie, Arnošt Hloušek. Jeho život je se speleologií opravdu svázán doslova pupeční šňůrou. Vždyť tento skromný člověk, který v příštím roce oslaví už osmdesátiny, se tomuto, již spíše koni než koníčku, věnuje neuvěřitelných více než šest desítek let. Nahlédněte prosím do světa Arnošta Hlouška – můžete si u toho třeba představit, že se právě skalní puklinkou protahujete do míst, které ještě nikdo před vámi nespatřil...
Začalo to ještě za války...
Na počátku všeho bylo pouto, které k sobě vázalo krásu okolní přírody a tři kamarády z Habrůvky. Arnošt Hloušek, Emanuel Jašek a Milan Hudec. Tito tři přátelé zkoumali všechny díry v zemi, skalní pukliny a jeskyně. „Ještě za války, v roce 1945, jsme se při našich výpravách dostali do blízkosti jeskyně Výpustek. Zaregistrovala nás německá vojenská hlídka. Za trest jsme museli u Babic kopat zákop. Měli jsme tehdy celkem nahnáno, přece jen byla ještě válka a nikdo si nemohl být ničím moc jistý. Bylo nám kolem šestnácti a s jednoduchým základním vybavením – noži, sekerkami, řetízky, svíčkami a podobně jsme začali objevovat tajemství této části Moravského krasu.“
A po válce už z tohoto vlaku nevystoupili...
Válka odnesla mnohé, nikoliv však objevitelské nadšení habrůveckých mladíků. „Tehdy byla čerstvě objevena jeskyně Jestřábka, tam jsme prováděli výzkumy společně s kolektivem Rudolfa Burkhardta. To byla význačná osobnost naší speleologie. Se svými spolupracovníky ze Speleologického klubu z Brna právě po válce začali se systematickým výzkumem a mapováním této oblasti. Do té doby bylo z Moravského krasu díky výzkumům Wankela či Absolona už mnohé známo, ale hodně míst na své objevení a popsání čekalo.“
A již brzy si mladí nadšenci připsali první skutečné úspěchy. „Už v roce 1947 jsme se stali členy brněnského speleoklubu a fungovali jako habrůvecká skupina tohoto klubu. A 4. července 1948 přišel náš další úspěch, když jsem pod Vinckovou jeskyní objevil jeskyni novou, která dostala označení Arnoštka.“ Pokračovali i v již zmíněném Výpustku, zdolávali zával Babické chodby a v roce 1954 přišel objev „Jašek – Hlouškova dómu“, který byl mimořádný právě tím, že jej provedli pouze dva uvedení badatelé a s minimálním technickým vybavením. „Ke svícení se používaly takzvané karbidky, nepoužívali jsme žádné extra jištění.“
Skupinka habrůveckých jeskyňářů se podílela na otvírkách mnoha závrtů a zkoumala a doslova po kolenou prolezla snad všechny jeskynní prostory, co jich jen ve Křtinském údolí je. Na rodinu někdy moc času nezbývalo. „Když jsme kopali u Babic, dělali jsme třeba i do dvou v noci, doma už na to od nás byli zvyklí. Protože jsme jinak pracovali v lese, měli jsme dobrou fyzičku, která je u speleologické práce potřebná.“
Důchod jako čas odpočinku? Ale kdeže...
Ani kvapem se blížící osmý křížek nemůže Arnošta Hlouška odradit od další jeskyňářské práce. „Stále je zde co objevovat. Významným místem, na kterém nyní pracujeme, je závrt u Habrůveckých smrků. S průzkumem jsme začali v roce 2005. Následující rok na jaře, v době tání sněhu, bahno zavalilo vstup do propasti. Ten byl ale následně zabezpečen instalací betonových skruží. V místě však začal stoupat plyn, takže nyní musíme čekat. Dále pracujeme na Děravce, což je místo, kde má podle pověstí být velká jeskyně. Možná znal její tajemství už jistý Kubásek, který zde zkoumal v roce 1914. Jeho práci ale přerušila první světová válka, ve které v roce 1915 padl. Nezanechal po sobě žádné materiály, takže možná budeme první, kdo tyto jeskynní prostory spatří. A dalšími zajímavými lokalitami se okolí jen hemží, objevená je možná třetina podzemí, možná ani to ne. Na to zkrátka jeden život zdaleka nestačí.“
Zajímavé nejsou jen jeskyně z turistických průvodců...
„Lidé dobře znají Punkevní jeskyni, Balcarku nebo jeskyně Sloupsko–šošůvské. Většinou oplývají krásnou krápníkovou výzdobou. Ale i prostory, které jsme objevovali při našich průzkumech jsou nádherné. Třeba v Jestřábce nebo Kanibalce jsou také pěkné krápníky. Naopak v Javorce, což je mladá jeskyně, jsme našli mnoho stop po minulém životě, hlavně kosti a zuby zvířat. Samozřejmě mnoho takových míst zůstane skrytých očím běžných turistů, zpřístupnit je, to by znamenalo neuvěřitelné množství času, práce a peněz.“
Až vejdete do podzemí...
Pokud se rozhodnete strávit volný den v některé ze zpřístupněných přírodních zajímavostí Moravského krasu, můžete se dozvědět, že v jeskyních je stálá teplota 8 – 10°C, že hloubka propasti Macocha je 138 metrů, že fosfátové hlíny z Výpustku se těžily a používaly ke hnojení, zjistíte smysl termínů stalaktit, stalagnit a stalagnát a spoustu a spoustu dalších informací. Nechejte si mezi nimi i místečko pro pár vět o Arnoštu Hlouškovi, který jeskyňářství zasvětil svůj život a na vzpomínku na jeho kolegy Milana Hudce a Emanuela Jaška...


Podobné články:
Kateřinská jeskyně vydává další tajemství - ze dne 27.03.2024 (1)
Objevili Mauglího síň - ze dne 06.02.2024 (1)
V Moravském krasu vysadili další stromy - ze dne 10.12.2023 (1)
Bezbariérová lanovka na Macoše - ze dne 04.11.2023 (1)
Půlmaraton ovládli Keňané - ze dne 28.10.2023 (1)
Historická cesta Moravským krasem - ze dne 26.10.2023 (1)
Archeologové v Kateřinské jeskyně objevili záhadné historické destičky s postavami - ze dne 25.07.2023 (1)
Jeskyni znečistili zabíjačkou - ze dne 17.03.2023 (1)
Adam Ondra volně zdolal Macochu - ze dne 15.02.2023 (1)
Výjimečné cvičení hasičů - ze dne 27.12.2022 (1)
Adam Ondra pokořil Zvěřinec - ze dne 15.12.2022 (1)
U Rájce i v Moravském krasu obnovují sady a aleje - ze dne 06.12.2022 (1)
Moravský kras chce omezit parkování obytných vozů - ze dne 25.11.2022 (1)
Historické objevy v Kateřinské jeskyni - ze dne 14.09.2022 (1)
V krasu se natáčel film - ze dne 03.06.2022 (1)
V krasu opět hnízdí sokolové - ze dne 27.04.2022 (1)
Objevili největší zimoviště netopýrů - ze dne 15.03.2022 (1)
Naučná stezka u Sloupsko-šošůvských jeskyní v Moravském krasu se dočkala obnovy - ze dne 09.03.2022 (1)
Nová trasa na Výpustku - ze dne 09.03.2022 (1)
V krasu umístili nové mapy - ze dne 20.01.2022 (1)

Všechny články z tohoto čísla (13/2008):

Rubrika: Zpravodajství
Další filmová zkušenost
Hasiči jsou nepostradatelní
I letos budou poznávat krásy krasu
Jaroslav Bránský oslavil 30. března osmdesáté narozeniny
LETEM SVĚTEM
Nechtějí větrné elektrárny
Nové íčko
Očistný víkend pro ženy
Odhalí pamětní desku
Opraví ikony
Počet obyvatel není konečný
Pod zemí se skrýval sídlištní objekt
Přibyly další regionální produkty
Přivítají jaro v zámecké zahradě
Radní podpořili mládež
Slavili Den vody
Velenovští mají práce nad hlavu, chystají se na oslavy
Za starý papír telefonní karty, za elektroodpad tisícové úspory
Zahájení turistické sezóny se opět ponese ve znamení rekordu
Znovu investují do sportovního areálu
Zpracovali strategii rozvoje muzea
Zubaři DUBEN

Rubrika: Sport
Basketbalisté vítězně
Boskovické plavání nemá nouzi o talenty - Jan Hudec je toho skvělým důkazem
Florbalisté jednou vyhráli a postupují!
Fotbalový servis
Kunštát hostil přebor základních škol
Mladí plavci závodili v Blansku
Nasazení rozhodčích OFS Blansko
Opět dominovali
Rekordní pokusy opět odolaly
Stáj OK Racing team je připravena na další sezónu
Volejbalové řádky
Výsledkový servis Basketsportu

Rubrika: Představujeme
Nestor speleologie z Habrůvky - Arnošt Hloušek

Rubrika: Černá kronika
Policie INFORMUJE

Rubrika: Napsali nám
Glosa - Voda živá
O velikonocích létaly šipky!
Opět se vydali na školení
Pomlázka pro seniory
Reklamace vady u věci zakoupené v obchodě – věci použité, věci ve slevě
Zámecký závod požárnické všestrannosti