XVI. ročník cyklu letních folklorních večerů F SCÉNA 2013

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 13/2013, vloženo dne 17.06.2013

[Stálý odkaz na článek]

Již po 16. proběhne v Brně cyklus letních folklorních večerů F SCÉNA a oproti loňsku se opět vrací do starých kolejí. Zahajovací koncert se tradičně uskuteční na nádvoří hradu Špilberk a všechny další večery v historickém centru města na nádvoří Staré radnice. Představení budou moci diváci zhlédnout v horizontu čtyř týdnů od 27. 6. do 19. 7. 2013 každý čtvrtek a pátek za každého počasí.
První a poslední týden bude patřit domácímu Vojenskému uměleckému souboru ONDRÁŠ, který předvede jak program velkých i malých forem, tak koncert Orchestru lidových nástrojů VUS ONDRÁŠ. Ve druhém týdnu si budete moci užít živelný slovenský folklor s Folklorním souborem Vršatec z Dubnice nad Váhom, který letos oslaví 60. výročí a v následujícím týdnu se můžete těšit na český folklor se Souborem písní a tanců Josefa Vycpálka, známého také jako Vycpálkovci. Ve všech případech se jedná o úspěšné soubory s dlouholetou tradicí. Stejně jako v loňském roce jsou všechna představení benefiční. Výtěžek ze vstupného bude připsán ve prospěch sbírky na doplnění vybavení Domovů péče o válečné veterány na základě spolupráce s Československou obcí legionářskou.

PROGRAM
hrad Špilberk (20.30 hod.)
27. 6. VUS ONDRÁŠ (Brno) - Z každého rožku trošku (celosouborové představení)
Zajištěna bezplatná kyvadlová přeprava na hrad Špilberk od 19:00 do 20:45 z ul. Husova (naproti hotelu International).
Stará radnice (20.00 hod.)
28. 6. VUS ONDRÁŠ (Brno) - Koncert orchestru lidových nástrojů se svými sólisty
4. a 5. 7. FS VRŠATEC (Dubnica nad Váhom) – Toto je ten chodník
11. a 12. 7. SOUBOR PÍSNÍ A TANCŮ JOSEFA VYCPÁLKA (Praha) - O milování, hraní, smrti a čarování
18. 7. VUS ONDRÁŠ (Brno) - Živá kronika (představení malých forem)
19. 7. VUS ONDRÁŠ (Brno) - Z každého rožku trošku (celosouborové představení)

VSTUPNÉ 100,- Kč
Slevu 20 % mají zaměstnanci MO, členové FoS ČR, FOS JÁNOŠÍK Brno, důchodci, držitelé průkazu TP, ZTP, žáci a studenti. Děti do 1 m mají vstup zdarma.

Předprodej vstupenek:
Turistické informační centrum města Brna, Běhounská 17, Brno. Tel: 542 210 863, e-mail: predprodej@ticbrno.cz.
FOS JÁNOŠÍK Brno, Štefánikova 53a, Brno. Tel: 973 442 820, 604 853 801, e-mail: hurakova@vusondras.cz.

Organizátory 16. ročníku cyklu letních folklorních večerů F SCÉNA 2013 jsou Ministerstvo obrany ČR, Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ, Folklorní sdružení JÁNOŠÍK Brno, o.s., Československá obec legionářská, o.s., Turistické informační centrum města Brna, p.o., Folklorní sdružení ČR, o.s. a Muzeum města Brna, p.o. Záštitu převzal Vlastimil Picek, ministr obrany ČR a Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů ČR. Projekt je realizován za finanční podpory statutárního města Brna a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Více informací na http://www.vusondras.cz/ nebo https://www.facebook.com/pages/Vojenský-umělecký-soubor-ONDRÁŠ
Kontakt:
BcA. Gabriela Ševčíková
+420 777 155 247
+420 973 443 974
sevcikova@vusondras.cz

BACKGROUND

F SCÉNA
Myšlenka vytvořit cyklus letních folklorních večerů vznikla z pocitu rozšířit nabídku brněnského kulturního kalendáře v letních měsících. Proto Brňanům a návštěvníkům Brna, ať už ze zahraničí nebo z České republiky, nabízíme seznámení s lidovým tancem, hudbou a zvyky. V historickém centru města Brna na nádvoří hradu Špilberk a nádvoří Staré radnice vystoupí přední folklorní soubory, aby divákům předvedly rozmanitost a krásu folkloru svého regionu.

INFORMACE O ÚČINKUJÍCÍCH SOUBORECH

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ
Brno, Česká republika
Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ sídlí v České republice ve městě Brně a jeho zřizovatelem je Ministerstvo obrany České republiky. Počátky činnosti souboru sahají do roku 1954. Nyní působí v naší republice jako jediné profesionální těleso svého druhu, které patří ke špičce ve svém oboru.
Soubor je tvořen mladými talentovanými umělci, ať již tanečníky, hudebníky či zpěváky. Inspiraci čerpá z lidové tradice, z projevu nejlepších zpěváků a vynikajících primášů, ale je si vědom i vztahu hudebních velikánů (např. Leoše Janáčka, Bély Bartóka, Jaroslava Juráška a dalších) k lidové tradici, hudbě a tanci. Vedle profesionálních uměleckých a organizačních pracovníků působí v souboru také amatérští členové, a to jak v taneční, tak i v hudební a pěvecké skupině.
Dramaturgie a programová nabídka souboru má široký žánrový přesah (umělecky zpracovaný folklor s menší či větší mírou stylizace, taneční divadlo, klasická hudba, jazz, folk apod.). Šíře uměleckého záběru tohoto téměř stočlenného kolektivu je svým způsobem jedinečná. Soubor připravuje kromě hudebně-tanečních pořadů určených pro všechny věkové vrstvy diváků i samostatné hudební programy, a to jak v podobě vystoupení svých cimbálových muzik, které hrají k poslechu i tanci, tak i v podobě hudebních koncertů, ve kterých často dochází k prolínání hudebních žánrů (folklor, vážná a etnická hudba). V repertoáru souboru jsou i specifické programy (např. dva typy dětských výchovných koncertů pro školy, koncerty s vánoční tématikou apod.).
www.vusondras.cz

Folklórny súbor Vršatec
Dubnica nad Váhom, Slovenská republika
V roce 1953 vznikl folklorně-taneční soubor Vršatec, který se svojí kvalitou zařadil mezi nejlepší svého druhu na Slovensku. Vršatec vznikl jako nevelká pěvecká skupina, která se postupně začala rozrůstat o taneční a hudební složku. V průběhu uplynulých let činnosti se v kolektivu vystřídalo více jak pět generací tanečníků a hudebníků. Melodie zpěvů a tanců, barevná paleta krojů, svéráznost a bohatství tanečních variací, to byly hlavní počáteční impulzy souboru. 1. května 1953 měli první úspěšné vystoupení v Dubnici na Váhom a Ilavě. Folklórny súbor Vršatec reprezentoval i nadále duchovní dědictví písní, tanců a krojů z okolí Dubnice nad Váhom. Většinou soubor vystupoval doma. Do současné podoby se zformoval v roce 1967. Se svým programem procestoval prakticky celou Evropu a další státy Afriky, Ameriky, Austrálie a Asie, kde nadšení diváci i organizátoři festivalů vysoko hodnotili uměleckou úroveň a atraktivnost vystoupení FS Vršatec. Za 60 let své existence měl více jak 2 700 představení. Současná tvorba souboru je charakteristická originalitou při výběru a zpracování původního folklorního materiálu, vyznačuje se nápaditostí a vyjádřením životního optimismu. Základem repertoáru souboru jsou původní taneční čísla vytvořená na základě národopisných výzkumů z různých oblastí Slovenska. Soubor se zúčastňuje skoro všech folklorních festivalů pořádaných v průběhu roku na Slovensku, jako i jiných příležitostných událostí celoslovenského významu. Za dobu své existence získal soubor mnoho úspěchů v soutěžních přehlídkách a na festivalech.
Nabídka programu:
Soubor má nastudovaná taneční, hudební a pěvecká čísla z různých národopisných oblastí Slovenska, která je možné řadit do programových celků různé délky až po celovečerní program (od 15 až po 120 minut). Programová čísla jsou pestrého zaměření: mužské tance, skupinové ženské zpěvy a tance se zpěvy, hudební čísla cimbálové muziky se sóly primáše, píšťal, fujary a se zpěvy hudebníků. Pestrost a různorodost programových čísel umožňuje připravit programy pro uvedení na jevištích venku, v sále a pro různé příležitostné události.
www.fsvrsatec.sk

Soubor písní a tanců Josefa Vycpálka
Praha, Česká republika
Soubor písní a tanců Josefa Vycpálka vznikl v roce 1947 v Praze. Soubor je pojmenován po profesoru Josefu Vycpálkovi (1847-1922), jedné z osobností českého národního obrození a autoru ojedinělé sbírky českých lidových tanců. Ve své již šedesát pět let trvající historii měla činnost Vycpálkovců vždy jeden ze zásadních vlivů na rozvoj jevištního zpracování lidového tance.
Od počátku devadesátých let je vůdčí uměleckou osobností a choreografkou souboru Daniela Stavělová, která mu vtiskla nezaměnitelnou tvář. Její tvůrčí přístup k motivům spjatým s tradiční lidovou kulturou se vyznačuje především důrazem na práci s výrazem a vzájemným sbližováním a prolínáním tradičních hodnot se současným uměleckým uvažováním.
Muzika Rozmarýn vznikla v roce 1996 jako součást dětského folklorního souboru Rozmarýnek. V současné době vystupuje samostatně nebo ve spolupráci s taneční skupinou Souboru písní a tanců Josefa Vycpálka. Právě mladá generace z rodin bývalých i současných členů tohoto souboru se stala základem muziky Rozmarýn. Muzika spolupracovala s Miloslavem Rychtou († 2011), výraznou osobností českého folkloru a dlouholetým vedoucím muziky Vycpálkovců. Jeho úpravy také tvoří základ repertoáru kapely. Vedle toho však muzika prezentuje i úpravy dalších autorů (Zdeněk Lukáš, Karel Krasnický, Jaroslav Krček a další) včetně současného vedoucího Vojtěcha Mahelky.
Umělecká vedoucí taneční složky: Daniela Stavělová, vedoucí souboru: Pavlína Čermáková, vedoucí muziky Rozmarýn: Vojtěch Mahelka.
www.vycpalkovci.cz


Všechny články z tohoto čísla (13/2013):

Rubrika: Zpravodajství
„Rynek volný“
Boskovický festival začíná jedenáctého července
Černý kašel se objevil i na Blanensku
Děti vyrazily na přehradu
Do letních kin investují statisíce
Dosluhující mosty se opravy letos nedočkají
Hasiči zatím musí počkat
Letní slunovrat oslaví na hradě
Macochu více zpřístupní vozíčkářům
Moravské vlajky vyvěsí i v regionu
Na Kořenci oslavili folklór
Opravy koupaliště pokračují
Povodňová opatření nejsou kompletní
Povodňovým oblastem pomůže i okres Blansko
Práce na polích komplikuje počasí
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 13. - 23. 6. 2013
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 20. - 30. 6. 2013
Připravují sraz obcí
Region očima dětí
Sídliště se dočká dalších parkovacích míst
Sportovní halu postaví i bez úvěru
Starosta apeluje na řidiče
STAROSTA DRNOVIC PETR DUCHÁČEK SE STAL PŘEDSEDOU TOP 09 NA BLANENSKU
Vojenská technika měla znovu úspěch
Výrazné investice v Drnovicích
Zámecký park hostil krále i řemeslníky
Zámek má nové majitele
Zbudují záložní zdroj vody

Rubrika: Kultura
„VELKOFORMÁTOVÉ KRESBY a MALÉ PRÁCE z LET 2003 ažŽ 2012“
15. ročník výstavy v Benešově
68. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2013 ve dnech 27. - 30. 6.
Brněnské kulturní léto – cyklus koncertů na nádvoří Staré radnice
Koncert pro věž
Photo Espana 2013: František Drtikol poprvé ve Španělsku!
Pozvánka na benefici do boskovické synagogy
Seminář tvůrčího psaní
Státní zámek Lysice červenec a srpen 2013
VÝSTAVA ČÍNSKÉHO LIDOVÉHO UMĚNÍ „BAREVNÝ SVĚT“
Výstava fotografií JARMILY KOCOURKOVÉ a JAROSLAVA HORÁKA
Výstava květinových aranžmá „VRANOVSKÁ LILIE“
X. ProART Festival přivítá hosty ze Švýcarska, Maďarska, Rakouska, Slovenska a Izraele
XVI. ročník cyklu letních folklorních večerů F SCÉNA 2013

Rubrika: Sport
Blansko slaví postup, Boskovice sestupují
Boskovice ozářil úspěšný turnaj mládeže
Boskovice schytaly debakl
Čtyři tituly pro vzpěrače
Derby znovu pro Boskovice
Dvořák mistrem republiky
Fanoušek Švancara byl nadšený
Hokejisté skončili druzí
Husovská na mistrovství
Mezinárodní seminář aikido
OFS_Výsledkový servis _ fotbal_25. kolo
OFS_Výsledkový servis _ fotbal_26. kolo
Tlamka čtyřikrát zlatý
Tři medaile pro Svitávku
Ve Žďárné vyhráli Šustek a Nováková

Rubrika: Představujeme
Volejbalový turnaj Skalice nad Svitavou

Rubrika: Černá kronika
Drogový gang obviněn
Policie INFORMUJE

Rubrika: Napsali nám
CESTA z VALCHOVA na HOLÍKOV
Co má společného šamanský byznysmen, prodejce mýdlových ořechů a blogerky bojující za světový mír?
ČESKÁ CENTRA PŘIPRAVUJÍ ÚČAST ČESKÉHO SCÉNICKÉHO UMĚNÍ NA VELETRHU APAP 2014 V NEW YORKU
Český rozhlas Brno zve na plavbu po Baťově kanále
Den dětí na Kořenci
Dotace pro sbory dobrovolných hasičů obcí schváleny
Dvacet let s vámi. Nyní i s velkou rodinnou soutěží!
FENOMÉN JMÉNEM DOVOLENÁ LAST MINUTE
Francouzská premiéra na zámku ve Slavkově a na hradě Pernštejn
Hejtman Michal Hašek se setkal s obchodním radou velvyslanectví Rakouska
HRY V PLNÉM PROUDU A BRNO PLNÉ SPORTU
Chladné počasí ohrožuje letošní úrodu vína, může negativně ovlivnit celý trh
JAK JSME SLAVILI V BONGU
Kluci v akci předvedou své umění na Apetit Festivalu
Kraje poskytly 8 milionů korun na krytí povodňových škod
Krajské zastupitelstvo pomohlo obcím postiženým povodněmi
Krajští silničáři dostali přidáno na opravy silnic po letošní zimě
Kulturní léto se již potřetí vrací do Poličky
Letní škola rekodifikace soukromého práva 2013
Lysické zámecké feérie
Mimořádné druhé kolo přijímacího řízení ke studiu na Zahradnickou fakultu MENDELU
Ministryně školství Autonomní republiky Krym navštívila jižní Moravu
MMR ČR vyhlásilo první dotace na pomoc při odstraňování následků povodní
MORAVSKÝ ROK SI PŘIPOMENE CYRILOMETODĚJSKÉ JUBILEUM
Musíme si pomáhat
NASTAL DEN „DÉ“, PŘIJEL K NÁM PETR BENDE !!!
Noc v muzeu
O zdravotně postižené a seniory se kvalitně postarají i soukromníci
Podepsána dohoda o spolupráci týkající se obchvatu Břeclavi
Pomoc z jihu Moravy a Vysočiny k lidem v zaplavených Čechách pokračuje
Pozvánka pro čtenáře
Pražský funkcionalismus zařazen do programu Dne architektury v Nizozemsku
Přijímají se návrhy na Cenu Jihomoravského kraje
Společnost Emirates pořádá v Brně nábor nových členů palubní posádky
SPOLEČNÝ DEN DĚTÍ SUCHÝ – VELENOV
Státní hrad Bítov_KULTURNÍ AKCE V ROCE 2013:
Státní zámek Lednice – kulturní akce v roce 2013
Táta dneska frčí – tátové slaví, děti se baví
Ve Zlínském kraji se bude bojovat o olympijské medaile
Vítězové Skryté paměti Moravy
Vynálezy kolem nás – dětský den v Technickém muzeu v Brně neděle 23. 6. od 9 do 17 hodin
Výstava historické lesnictví nejen na lysickém panství
Započala stavba CEITEC Science parku
Zemědělská společnost v Lysicích otevřela brány veřejnosti
ZIELE-TOP-CÍLE – to nejlepší z jižní Moravy pro vás
Znovuotevření zámecké zbrojnice Státního zámku v Lysicích