Výstavní plán činnosti GALERIE MLADÝCH na rok 2010

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 3/2010, vloženo dne 26.01.2010

[Stálý odkaz na článek]

Galerie mladých

Galerie mladých (GM) se zaměřuje na prezentaci mladých umělců (do 35 let), převážně čerstvých absolventů vysokých uměleckých škol, ale i těch, kteří dosud studují. Sevřený prostor GM je vhodný zejména k pořádání individuálních výstav, v poslední době je ovšem patrný i trend autorských projektů, postavených na spolupráci více umělců. V roce 2010 představí GM celkem 12 výstavních projektů. Mezi autory jsou zastoupeni studenti a absolventi brněnské FaVU VUT (Michal Kindernay, Ivo Hos, Filip Smetana, Katarína Hládeková, Veronika Vlková, Tomáš Javůrek, Alena Kazatelová, Zuzana Ištvanová, Petr Kunčík a Jan Pražan), pražské AVU (Jan Pfeiffer, Kateřina Fojtíková, Vasil Artamonov, Alexey Klyuykov, Jana Kochánková, Matyáš Chochola, Barbora Kleinhamplová) a VŠUP (Jan Fabián). Některé projekty mají ve svém zaměření nebo způsobu realizace mezinárodní přesah: Kateřina Fojtíková k účasti na svém projektu oslovila skupinu umělců z centra OUI v Grenoblu, Ivo Hos bude zpracovávat materiál ze studijního pobytu v Hong Kongu, mezinárodní (česko-slovenskou) spoluprací je i společný projekt Filipa Smetany a Kataríny Hládekové. Ve výstavním programu GM pro rok 2010 je zahrnuta široká škála médií a tvůrčích přístupů: od „klasických“ malířských výstav, přes videoinstalace, intermediální instalace a realizace pohybující se na hranici objektu, sochy a instalace.

Barbora Kleinhamplová, Matyáš Chochola – Dobytí ráje
3. 2. – 25. 2. (vernisáž 2. 2.)
Název společné instalace Barbory Kleinhamplové a Matyáše Chocholy odkazuje ke zlomové historické události – objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem. Stejnou měrou ale míří i k popkulturní recyklaci zmíněné události, stejnojmennému hollywoodskému velkofilmu, a to nejen prostřednictvím názvu, ale i dramatické Vangelisovy hudby, která bude instalaci doplňovat. Samotná instalace bude vytvořena jako „živý obraz“, včetně náležité stafáže, Kryštofa Kolumba, indiánů nebo plachetnice, nikoli však z nějakého ušlechtilého materiálu, ale z brambor a překližky – toto absurdní spojení patosu a obyčejnosti otevírá prostor pro hru s kulturními kódy a normami a jejich posuny uvnitř globalizované multikulturní společnosti.

Michal Kindernay, Ivo Hos – Mno land*
3. 3. – 25. 3. (vernisáž 2. 3.)
Hlavním tématem společného projektu Michala Kindernaye a Iva Hose je znečištění. Toto téma, které běžně vnímáme ve spojení s environmentální problematikou, kde je redukováno na otázku ekologické zátěže způsobené lidskou činností, chápou autoři v širším slova smyslu. Znečištění tak není pouze negativním jevem, může se stát i katalyzátorem vnímání a prožívání. Oba vychází z prostředí, v kterém v současnosti žijí. Je to městský prostor, se vším hlukem, prachem, přelidněností a nevstřebatelným množstvím obrazových vjemů. Michal Kindernay v Praze a Ivo Hos v Hong Kongu budou za pomoci různých nástrojů zaznamenávat svůj „environment“. Sebraný materiál poslouží jako východisko ke vzniku finální videoinstalace, v níž se dva druhy znečištění filtrované dvěma autorskými pohledy prolnou v jednom prostoru.

Filip Smetana, Katarína Hládeková – CMYK 2
7. 4. – 29. 4. (vernisáž 6. 4.)
Koncept společné realizace CMYK 2 Kataríny Hládekové a Filipa Smetany navazuje na jejich nerealizovaný projekt CMYK. Základní principy zůstávají stejné: cílem je vytvoření velkoformátového objektu, který vzniká na základě pevně stanoveného pracovního postupu přímo v prostoru galerie. Zjednodušeně je tento postup založen na kombinaci expresivního nanášení (stříkání či vylívání) barvy na novou, uměle vytvořenou podlahu a postupného odebírání čtyřech vrstev – vymezených vždy tvarem rozlité barvy. CMYK 2 je v jistém smyslu inverzí původního projektu, kde měly jednotlivé vrstvy naopak postupně přibývat. Co zůstává zachováno, je hra s napětím mezi obrazem a objektem, mezi konceptuálním plánem a expresivním gestem, které se jakémukoli předem danému omezení zákonitě vzpírá.

Jana Kochánková – Kokoland II.
5. 5. – 27. 5. (vernisáž 4. 5.)
Jana Kochánková se svou prací řadí do kontextu současné plastiky, jejíž kořeny vyrůstají z estetiky (neo)dadaistické asambláže. Důležitým aspektem její aktuální tvorby je překročení limitů jednotlivého artefaktu a posun k instalaci, v níž se jednotlivé, postupně přidávané prvky ocitají na nejasné hranici mezi chaosem a řádem. Jak je patrné z názvu, v Galerii mladých naváže Jana Kochánková na již realizované instalace prezentované pod názvem Kokoland. V GM chce autorka ještě výrazněji pracovat s diváckým prožitkem založeným ve zkušenosti radikálně přetvořeného prostoru. Ozvláštnění místa, jeho rozšíření o expresivní rovinu, je pro Janu Kochánkovou stejně důležité jako samotný „objekt instalace“.

Veronika Vlková – The Volcano Show
2. 6. – 1. 7. (vernisáž 1. 6.)
Ať už je to v kresbách, malbách nebo videích, klíčovou roli hraje v práci Veroniky Vlkové příběh a jeho vyprávění. Také instalace v Galerii mladých je budována na pozadí, které odkazuje k narativnímu žánru – detektivnímu příběhu o lišce pronásledované lovcem. Jednotlivé artefakty vystavené v prostoru galerie – narativní kresby, pohyblivé kulisy nebo zelená plocha pro klíčování – fungují jako indicie umožňující rozplétat zápletku. Jsou to jednak „funkční předměty“ sloužící k natočení filmu, vyprávějí ale také svůj vlastní příběh jako esteticky autonomní díla, která strhávají pozornost sama k sobě. Divák tak stojí před různými možnostmi, jak výstavu číst, jak si ji prohlížet a jak jí procházet – sám se stává součástí příběhu a pomáhá dotvářet jeho pointu.

Jan Pfeiffer – Omezený přesah
7. 7. – 29. 7. (vernisáž 6. 7.)
Město představuje základní rámec života většiny současné populace – tomu odpovídá i pozornost, jíž se urbanismu a architektuře městského prostoru dostává v pracích výtvarných umělců. Škála přístupů zahrnuje různé formy intervencí, projekty založené na spolupráci s architekty a designéry nebo „klasickou“ obrazovou reflexi v celé škále médií. Projekt „Omezený přesah“ Jana Pfeiffera je založen na odkrývání možností konstrukce městského prostoru. Metody, které k tomu využívá, se ovšem výrazně vymykají instrumentální logice urbanistického plánování. Ať už jde o budování struktury města na základě hodu kostkou, kreslení vizí architektury dosud neviděných měst nebo kresby vznikající potmě a zachycující vzpomínky na světové metropole – Pfeifferovy práce otevírají prostor pro vstup imaginace, emocí, nejistot nebo tužeb do míst, v nichž obvykle pouze akceptujeme status quo.

Kateřina Fojtíková – Jednoduchý příběh (A Simple Story)
4. 8. – 26. 8. (vernisáž 3. 8.)
Simple Story je výstupem rozsáhlejšího projektu, v němž se Kateřina Fojtíková věnuje problematice post-produkce (jak ve smyslu specifického nástroje filmové produkce, tak ve smyslu obecného fenoménu přítomného v současném umění). Východiskem videoinstalace v Galerii mladých bude jednoduchý dokumentární příběh odvíjející se od hesel proklamujících životní filosofii autorčiných rodičů. Příběh bude vystavěn z obrazového materiálu poskytnutého video- a fotobankou a do finální obrazové podoby bude zpracován v post-produkčním studiu bez přímého autorského zasahování Kateřiny Fojtíkové. Výstavní projekt je připravován ve spolupráci s oslovenými videoamatéry a hosty z francouzského centra OUI v Grenoblu, zabývajícího se možnostmi obrazového formátu GIF.

Tomáš Javůrek, Alena Kazatelová – Struska
1. 9. – 30. 9. (vernisáž 31. 8.)
Tomáše Javůrka a Alenu Kazatelovou spojuje studium v ateliéru Environment brněnské Fakulty výtvarných umění. V projektu připraveném pro Galerii mladých se autoři rozhodli vyjít z jednoduché, poněkud provokativní teze: Umění je struska. Tento výrok je startovním bodem komplexní práce, která v sobě spojí studium technické literatury, exkurze do vybraných železáren, tepláren a elektráren a především dobývání symbolického potenciálu, který se skrývá za metaforou (či spíše metonymií) obsaženou ve zmíněné tezi. Je na místě přiznat, že Struska je projekt s otevřeným koncem. Závod byl odstartován; kdo a v jaké podobě doběhne do cíle, si budeme muset počkat.

Zuzana Ištvanová, Petr Kunčík – SCI-FI
6. 10. – 28. 10. (vernisáž 5. 10.)
Zuzana Ištvanová a Petr Kunčík oba shodně absolvovali brněnskou Katedru výtvarné výchovy MU a následně Fakultu výtvarných umění VUT. Oběma je společné také to, že ústředním médiem jejich tvorby je malba. V projektu připraveném pro Galerii mladých budou v malířském dialogu rozvíjet jedno téma – SCI-FI. Série maleb, které již Zuzana Ištvanová tomuto tématu věnovala, je předmluvou zmíněného dialogu, na kterou Petr Kunčík naváže až ve vzájemné výstavní konfrontaci. Rysy, které zakládají blízkost práce obou autorů – snaha o hledání strukturálních, ornamentálních či rytmických principů výstavby obrazové plochy, používání opakujících se segmentů, ireálná výstavba prostoru a výrazný kolorismus – budou v Galerii mladých vyvažovány asymetrií východisek (jak v obecném smyslu, tak v konkrétně naznačeném „ulitém startu“ Zuzany Ištvanové).

Vasil Artamonov, Alexey Klyukov – Ukradené brambory
3. 11. – 25. 11. (vernisáž 2. 11.)
Autorská spolupráce Vasila Artamonova a Alexeye Klyuykova se rozvíjí již od roku 2006. Jejich práce se často opírají o improvizační možnosti tvorby na konkrétním místě a s konkrétním prostorem. Projekt Ukradené brambory je pokusem přistoupit tentokrát k řešení výstavy pro ně méně obvyklým způsobem. Společně se pokusí prohloubit a ukázat v jiném světle možnosti umělecké kooperace – půjde o to pracovat s procesem spolupráce jako takovým. A to buď formou rozčlenění postupu vytváření díla do předem dané časoprostorové struktury a následným mapováním této struktury, nebo jednoduchým rozdělením expozičního prostoru na dvě souměrné části a rozvíjením jejich vzájemných interakcí.

Jan Pražan – Truchlivý Bůh (Diaros Negros)
1. 12. – 30. 12. (vernisáž 30. 11.)
Jan Pražan (student malířského ateliéru Martina Mainera na brněnské FaVU VUT) představí v Galerii mladých tematicky sevřený soubor prací inspirovaných stipendijním pobytem ve španělské Cuence. Těžištěm výstavy je série deníkových záznamů. Na zhuštěném prostoru malých formátů se prolínají fragmenty obrazů, v nichž autor zachytil své zážitky a zkušenosti z míst, která navštívil. Melancholické vyznění většiny prací a jejich potemnělá atmosféra odráží mimo jiné i setkání s Goyovou sérií Černých maleb v madridském Pradu. Pro výstavu v Galerii mladých chystá Pražan i větší formáty, v kterých bude svébytnou estetiku deníkových záznamů dále rozvíjet.


Všechny články z tohoto čísla (3/2010):

Rubrika: Zpravodajství
Aktuální provozní doba lázní Boskovice od 01. 02. do 07. 02. 2010
Aktuální provozní doba lázní Boskovice od 08. 02. do 14. 02. 2010
Aktuální zubní pohotovost - ÚNOR 2010
Anketa: Co si myslíte o využívání obnovitelných zdrojů energie?
Blanenští představili nový dokument
Dortiáda s Kometou
Hendikepované děti přivítaly nový rok
INFORMACE PRO ČLENY A PŘÍZNIVCE
Kam na Boskovicku?
Letovičtí předali výtěžek z polévky pro chudé i bohaté
Lyžařské kurzy jsou mezi studenty stále populární.
Města a obce sází na obnovitelné zdroje
Miss Help through beauty má svou vítězku
O nejlépe opravenou kulturní památku kraje 2009
Ovocný strom v krajině
Počasí přeje zimním sportům
Policejní trénink aikido
Připravili soutěž pro dárce krve
Rada kraje k regulačním poplatkům
REVOLUCE V REGENERACI VLASŮ
Sestřičky si přišly pro diplom
Soutěž Zlatý erb 2010
Startuje dvanáctý ročník Zlatého erbu
Třicet objektů v soutěži o Nejlépe opravenou kulturní památku kraje 2009
Účast v soutěži Zlatý erb 2010
Učitelé zhodnotili výsledky žáků
V Brně se buduje výzkumné centrum světového významu
V Jihomoravském kraji mohou základní školy získat z Evropy miliony
Vážanští připravili domácí zabíjačku
Western park v Boskovicích se otvírá investorům
Žáci spisovatelé
Žadatele OPŽP nejvíce láká ekologické zateplení budov

Rubrika: Kultura
Barbara Maria Willi uvádí… VII. ročník cyklu koncertů staré hudby
Dorotheum bude v Brně vybírat předměty do svých aukcí
Jihomoravský kraj zahájil výstavu Petra Francána v Bruselu
Michael Haneke – filmy - Starší i nové filmy klasika současného filmu
Moravské zemské muzeum Vás zve na Masopustní klobouk
Pozvánka do Moravské Galerie
Pozvánka do Moravské galerie
Sobotní dopoledne pro nejmenší v kině Scala
Výstava výtvarných prací, ilustrací a uměleckého knižního zpracování
Výstavní plán činnosti GALERIE KABINET na rok 2010
Výstavní plán činnosti GALERIE MLADÝCH na rok 2010
Výstavní plán činnosti GALERIE PROSTORR2 na rok 2010
Výstavní plán činnosti Galerie U Dobrého pastýře na rok 2010

Rubrika: Sport
Basketbalisté padli
Boskovice vítězně
Fotbalistou roku je Šmerda
Fotbalové turnaje odstartovaly
Gabriela Slámová je nyní na soustředění na Mallorce
Mladí florbalisté válí
Na Sviště nestačili
Nezávod Vranovskovřesická pětka 2010
Olympiáda dětí a mládeže 2010 v Libereckém kraji
Remízová přestřelka
Stolní tenis
Svitávka doma nezaváhala
Školení nových trenérů fotbalu k získání LICENCE "C" a doškolení trenérů fotbalu
Třetí závod, třetí vítěz
Volejbalisté bez výhry
Volejbalistky vyráží za postupem

Rubrika: Představujeme
Jak správně vybrat novou kuchyň?
Představujeme: Zdeněk Rataj

Rubrika: Černá kronika
Pátrání po osobě
Policie INFORMUJE
Události ze svodky MP Boskovice: LEDEN 2010

Rubrika: Napsali nám
Dětské zimní odpoledne
Hromnice - 2. února