Vysoké ceny elektřiny se promítnou i do navýšení ceny vody

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 12/2022, vloženo dne 03.10.2022

[Stálý odkaz na článek]

Region * Zvyšování cen energií i dlouhodobý růst inflace. Není zřejmě jediný člověk, který by výrazně rostoucí náklady na cokoliv nevnímal. Situaci se v posledních týdnech formou regulace již pomalu začínají věnovat také poslanci. Na rozdíl od jiných odvětví, kterým se stát chystá pomoci, se však zatím vůbec nemluví o regulaci ceny elektrické energie ve vodárenství. Přitom během celého roku ani Svazek vodovodů ani všechny ostatní obce, které provozuje VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s., - ke změnám ceny vodného a stočného během letošního roku zatím nepřistoupily. Můžeme tedy ještě letos očekávat zdražení vodného a stočného? A jak velké zdražování obyvatelům hrozí? Na to jsme se zeptali ředitele boskovické divize VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a.s., Petra Fialy.

Jak tedy vypadá současná situace ve vodohospodářství?
Co se týče růstu nákladů, tak velmi neradostná. Pro letošní rok jsme na základě předpokladu České národní banky počítali s inflací ve výši cca 6%. A jak vysoká je nakonec ve skutečnosti, to víme všichni. Bohužel ve vodárenské branži je situace ještě o dost horší, protože ceny materiálů, chemikálií a dalších komodit nezbytných pro provoz vodovodů, rostou ne o jednotky, ale o desítky procent. Samostatnou kapitolou je pak nárůst ceny elektrické energie. Cena elektřiny má a bude mít zcela zásadní vliv, protože voda se lidově řečeno většinou čerpá ze země a ještě daleko větší náklady na elektřinu mají čistírny odpadních vod. Elektrická energie tvoří prostě v ceně vody významnou položku. Konkrétně - kdybychom měli promítnout do ceny vodného a stočného cenu elektřiny, která platila třeba na přelomu srpna a září, zvýší se jen ve VAS Boskovice náklady o 100 milionů Kč! A tak jenom díky této ceně elektřiny by došlo k nárůstu ceny vodného a stočného téměř o čtyřicet procent. Když k tomu přidáme razantní cenový nárůst dalších komodit, jako je vodohospodářský materiál, likvidace kalů, atd., byli bychom skoro na padesátiprocentním navýšení, v některých menších obcích bohužel i vyšším. Záleží právě na podílu elektrické energie v rámci všech ostatních nákladů a jejich vlivu na finální kalkulaci. O to víc zarážející je to, co zmiňujete, tedy že o podmínkách nastavení cen energií pro dodavatele vody se zatím mlčí.

Chystáte se tedy navyšovat cenu vody ještě v letošním roce?
Ne, nechystáme. A to i přes velký nárůst nákladových položek, které musíme nakupovat a s nimiž jsme původně nepočítali. Je to naštěstí tím, že především cenu elektřiny máme pro letošní rok zafixovanou prakticky na loňské úrovni, takže letos to ještě nějak zvládneme, ale příští rok může dojít opravdu k velkému cenovému skoku. Pro nás je to velmi složité, protože ani my ani vedení obcí jsme nečekali, že bude nutno přistoupit k takovému zdražování. I když se cena vody zvýší podstatně méně než je tomu u elektřiny a plynu, právě skokový nárůst ceny elektrické energie ovlivní cenu vody nejvíce.

Co se dá udělat pro to, aby se cena udržela na rozumné úrovni?
Asi si nikdo z nás nedovede představit, že bychom přestali dodávat odběratelům pitnou vodu nebo odpadní vodu čistit. I když kvůli vysokým cenám energií letos firmy i krachují, ve vodárenství toto prakticky nepřichází v úvahu, vodu dodávat musíme – domácnostem, nemocnicím, školám, sociálním organizacím, prostě všem. Ale abychom ji mohli dodávat, tak ji musíme čerpat a upravovat. A to prostě bez elektrické energie možné není. Při stávajícím nárůstu cen a pokud vodárenství zůstane bez podpory státu, skutečně očekáváme růst ceny vody k padesáti procentům. V současné chvíli se řeší, zda se i nás bude týkat státní regulace a věřím, že zvítězí zdravý rozum. Protože, jak jsem zmínil, je tu ještě druhá výrazná zátěž, a tou je inflace.

Myslíte, že se míra inflace začne konečně snižovat?
Je to pro nás další výrazný úder, protože pro příští rok již některé z těchto komodit hlásí navýšení o dalších dvacet nebo třicet procent. A to ještě jen pro nejbližší období a jejich dodavatelé nám nejsou schopni cenu potvrdit na celý rok. Ale to je asi dnes běžná situace všude, napadlo by nás před rokem, že chleba bude stát tolik, kolik dnes stojí? Bohužel všechny tyto vlivy musíme promítnout do ceny vody. My se samozřejmě snažíme udržet náklady co nejnižší, úspory provádíme průběžně – snižujeme ztráty vody, používáme nové úsporné technologie, efektivnější dmychadla a čerpadla, máme postaveny a stavíme další fotovoltaické elektrárny, tepelná čerpadla, zateplili jsme naše budovy, stavíme dokonce i malou vodní elektrárnu, atd., atd. Prostě úsporná opatření hledáme a realizujeme kontinuálně, bez ohledu na současnou situaci, ale většinu aktuálních cenových vstupů opravdu dále sanovat nedokážeme. Ten nárůst je prostě tak obrovský, že jej nelze eliminovat ani úsporou jiné části nákladů, ani technologickými opatřeními. Buď tedy bude za potřebí pomoc státu, a pokud tato nebude žádná nebo nedostatečná, tak se může mnou zmíněný skokový nárůst ceny vody stát skutečností.

Když opustíme všeobecný nárůst cen, každoročně je problémem sucho. Je alespoň v tomto ohledu letošní situace lepší?
Alespoň v tomto je letošní rok pozitivní. Vlivem počasí se pokles hladin podzemních vod zastavil, museli jsme tak vodu navážet výrazněji méně, než v předchozích letech. Výjimkou byly např. Drnovice nebo Uhřice. To nás samozřejmě těší, ale pořád tuto situaci nepouštíme ze zřetele a i v tomto směru pracujeme na dalších preventivních opatřeních. Zde bych chtěl poděkovat za velmi dobrou spolupráci s dotčenými starosty, protože i v letošním roce se v opatřeních proti dopadům sucha opět výrazně pokročilo, ale to by bylo další dlouhé téma.(Luke)


Podobné články:
VAS Boskovice podpořila stacionáře v Boskovicích částkou 150 tisíc Kč - ze dne 23.01.2024 (2)
Výstavba stožárů na posílení mobilního signálu pokračuje - ze dne 22.01.2024 (2)
Výtěžek Koláče pro hospic půjde na přístroje pro nemocné - ze dne 20.09.2023 (2)
Jak se daří obnova lesů po kůrovci? - ze dne 01.09.2023 (2)
Vorlický v reprezentaci - ze dne 25.11.2022 (2)
V Senátu pokračuje Jaromíra Vítková - ze dne 20.10.2022 (2)
Koupaliště zahajují sezonu - ze dne 29.05.2022 (2)
ELIM uzavřel kluby - ze dne 23.12.2021 (2)
Do nové sezóny bez závazků - ze dne 15.03.2010 (2)
Úvodní duel rozhodl obránce - ze dne 15.03.2010 (2)
Fotbalová DIVIZE - ze dne 02.06.2008 (2)
Konkurzní řízení na funkci ředitelky - ze dne 08.04.2008 (2)
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Volejbalistkám se na lepší časy neblýskalo - ze dne 06.03.2008 (2)
Zaměřují se na prevenci kriminality - ze dne 14.02.2008 (2)
Opraví nádvoří ZŠ Sušilova - ze dne 17.06.2024 (1)
ZUŠ Open v Boskovicích - ze dne 16.06.2024 (1)
Cyklostezku brzdí povolení - ze dne 16.06.2024 (1)
Boskovičtí muzejníci za polárním kruhem - ze dne 16.06.2024 (1)
VAS Boskovice expanduje na Drahanskou vrchovinu - ze dne 15.06.2024 (1)

Všechny články z tohoto čísla (12/2022):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovicemi provoněly Husí slavnosti
Den dětí a vzhůru do školy
Dobrovolní hasiči mají rekord
Hokejisté s žádostí neuspěli
Jablkobraní v Drnovicích
Jarmark navštívilo deset tisíc lidí
Jednání o převodu nemocnice stojí
Letovice jinak podruhé
Nemocnice modernizovala radiologické oddělení
Ocenění pro divadelníky
PODZIMNÍ SLEVY S ONA DNES
Projektanta sportovní haly zatím nevybrali
Rozloučení s hraběnkou
S prominutím nájmu nesouhlasili
Samosprávy apelují na udržení hromadné dopravy, kraj však chystá další omezení
Suchý slavilo výročí
Úrodu ovoce mohou zachránit jen jablka
V Boskovicích proběhla již v pořadí šestá výstava reborn panenek
V Drnovicích zaveleli k úklidu
V Lysicích otevřeli skatepark, Boskovice mají smůlu
Voliči v Boskovicích zvolili Změnu
Výsledky voleb do zastupitelstva obcí regionu Boskovicko
Vysoké ceny elektřiny se promítnou i do navýšení ceny vody
Začnou s opravami chodníků
Získali most pro cyklostezku

Rubrika: Sport
Bayerová Čadová zářila na Evropském šampionátu
Blanensko vstoupilo do soutěže výhrami
Hokejisté na úvod čelili favoritovi
Kolisté doma uspěli napůl
Kripner a Hrdlička sahali po medaili
O aikido i šprtec byl znovu zájem
Velenov a Blansko zakončili Pohár vrchoviny