Většina kastelánů má v těchto dnech hlavu plnou starostí

Autor článku: Václav Stoupal, pro číslo 16/2007, vloženo dne 17.04.2007

[Stálý odkaz na článek]

ČR, region * Nejistotu a starosti přinesla změna zákoníku práce kastelánům a kastelánkám mnohých zámků a hradů v republice. Regiony Boskovicka a Blanenska v tomto ohledu nejsou žádnou výjimkou.
Drtivou většinu hradů a zámků u nás spravuje Národní památkový ústav. Právě jeho pracovníci jsou novelou zákoníku práce nejvíce zatíženi. „Nový zákoník práce přinesl řadu potíží. Ty změny jsou jasně dané, musíme je dodržovat. Novela omezila práci na dohodu o pracovní činnosti na čtyři hodiny z původních osmi. To nám komplikuje řadu věcí,“ vysvětlil nám Zdeněk Musil, tiskový mluvčí Národního památkového ústavu v Praze.
Podle nových podmínek mohou brigádníci z řad studentské mládeže pracovat jako průvodci pouze dvacet hodin týdně. „Tím pádem je potřeba dvojnásobné množství brigádníků. Narůstá administrativa a výdaje. Není to zajímavé ani pro brigádníky samotné, protože oni zase nemají zájem pracovat jen tři dny v týdnu. Naše nabídky často odmítají. Řada z nich pak dojíždí na zámky z celé republiky a pokud nemají v tom místě zajištěné ubytování, tak to jsou pro ně další náklady navíc,“ uvedl Musil s tím, že řada studentů z těchto důvodů na brigádu nenastoupí.
Nastíněný model přesně vystihuje situaci například na zámku v Lysicích. „Průvodce potřebujeme osm hodin denně a to celých šest dní v týdnu. Zatím vůbec nevíme, jak to dopadne. Pokud se však situace nezmění, budeme muset buď přijmout dvojnásobek brigádníků, nebo omezit provoz na polovinu,“ řekla kastelánka tamního zámku Martina Medková Rudolfová. Ta se musí stejně jako ostatní vypořádat nejen s rostoucí administrativou a poklesem zájmu studentů, ale hlavně s faktem, že na lysickém zámku nejsou prostory, kde by brigádníky uložili. „Z původních deseti lidí na jeden měsíc je to najednou dvacet. Studenti se sem sjíždí také z Prahy, z celé Moravy, prostě z celé republiky, bude to problém,“ je si vědoma situace lysická kastelánka.
Duben je pro většinu památek takříkajíc zahřívacím měsícem, protože ty své brány v tu dobu otvírají jen o víkendech. V květnu se však provoz hradů, zámků a muzeí rozjede naplno. Brigádníky však musejí mít státní zámky nasmlouvané dopředu, aby byl provoz plně zabezpečen. „Situace je nepříjemná, věřím, že se nějak upraví. Čekáme na jednání památkového ústavu, které proběhne 17. dubna v Brně, kde by se to mělo vyřešit,“ zmínila své pocity kastelánka rájeckého zámku Jana Kopecká. Ta nemá na zámku vůbec žádné ubytovací kapacity. Přesto našla dostatek brigádníků z regionu. „My tu preferujeme studenty z okolí Rájce, Boskovic a Blanska. Jednak jsme s nimi velmi spokojeni a také je to pro nás nutnost, protože je nemáme kde uložit. Díky tomu ty náklady tak neporostou.“
S nepříjemnostmi počítají i v Kunštátu, kde otevřou zámek o měsíc později, tedy v květnu. „Spoléháme na to, že do května se díky ostatním zámkům, kde otvírají už od dubna, situace vyřeší. Nemáme sice takový provoz jako třeba v Lednici, kde s tím mají obrovské problémy a kde budou muset vzít trojnásobek průvodců, ale provoz nám to ztíží. Byly potíže i se zájemci, protože po schůzce to polovina vzdala. A není divu, protože mít brigádu na tři dny v týdnu a mezitím nemít možnost dělat jinou práci, se ani pořádně nevyplatí. Zájemce naštěstí máme,“ popsal přípravy na sezónu Milan Vaněrka, zástupce kastelána v Kunštátu.
Vaněrka však není jistý, zda se kratší přítomnost průvodců na zámcích neprojeví také na kvalitě výkladu. „Brigádníci nesmí pracovat více jak sto hodin měsíčně, to je za čtrnáct dní pryč. Za tu dobu si ten zámek ani nestihnou pořádně zažít,“ poznamenal s tím, že letos bude na kunštátském zámku místo pěti průvodců alespoň deset.
Změny zákoníku práce v regionu nijak neomezí pouze průvodcovské služby na zámku v Boskovicích, kde si vystačí s šesti stálými průvodci měsíčně. Zámek totiž vlastní a sama spravuje rodina Mensdorff-Pouilly. „Pro nás se vlastně nic nezmění, my dohody o pracovní činnosti nesjednáváme. Pokud někoho zaměstnáme na kratší dobu, třeba na víkendovou akci, tak uzavřeme dohodu o provedení práce. Když je to práce na delší dobu, například měsíční průvodcovství, uzavíráme klasickou pracovní smlouvu,“ sdělila Iva Jonášková, kastelánka empírového zámku a právní zástupkyně rodiny Mensdorff-Pouilly.
Budoucnost ukáže, zda volání po změnách zákoníku nezůstanou jen zbožným přáním kastelánů. Už nyní je podle slov tiskového mluvčího Národního památkového ústavu Zdeňka Musila jasné, že do prázdnin určitě žádná změna nenastane. „To potvrdila i jednání minulý týden. Ministerstvo kultury se sice s ministerstvem práce a sociálních věcí snaží vyjednat výjimku, aby mohli průvodci pracovat osm hodin jako doposud, zatím to ale podle průběhu jednání nevypadá, že by se něco změnilo,“ potvrdil.
V současné době žádá památkový ústav alespoň o finanční dorovnání, neboť je jasné, že náklady na provoz státních zámků budou zejména díky nárůstu ubytování mnohem vyšší než kdykoliv v minulosti. „Situace se však vyřešit musí. I ty vyšší náklady se musí nějak zaplatit,“ uzavřel Musil.


Podobné články:
Proměny kunštátského zámku - ze dne 17.07.2007 (1)
Zámky otevřely své brány, činili se i v Lysicích - ze dne 10.04.2007 (1)

Všechny články z tohoto čísla (16/2007):

Rubrika: Zpravodajství
Lázně nabízejí relaxaci v masážní vaně
Lékařskou službu první pomoci od dubna zajišťuje nemocnice
Lidé v teplém počasí hazardují
Milionové investice v Šebetově
Neznámý muž hrozil bombou, už podruhé
Ocenění pro Blatu
Od příštího roku se mění podmínky pro odběr podzemní a povrchové vody
Opatovická průmyslovka má ředitele
Plastika na politickou satiru musela zmizet
Po státní u Zboňku pomaleji
Policie informuje
Posvítili si na neplatiče
Prověřili napojení na novou kanalizaci
Přepadení na poště
Tragický čtvrtek
Většina kastelánů má v těchto dnech hlavu plnou starostí
Z našeho pohledu

Rubrika: Kultura
Divadelní premiéra ve Velkých Opatovicích nadchla
Helena Třeštíková v Boskovicích
I Letovice nabízí známku turistům
Kouzlo Íránu
Oslavy Dne Země i s regionálními výrobky
Představujeme: Nejen skvělý bubeník Petr Prosser
V Letovicích představuje Krajiny svého srdce
Vítejte na Boskovicku

Rubrika: Sport
… ten je za to potrestal brankou
Blansko se zachránilo, budoucnost je ale nejistá
Dorostenci ze Svitávky získali nejen titul, ale i bronzové medaile
Fotbalový servis
Nasazení rozhodčích OFS Blansko
Neuhlídali Crháka…
V Blansku vyhlašovali sportovce roku
V derby zvítězila Rájec, zápasu by ale slušela remíza

Rubrika: Hubneme
Hubnutí a pitný režim

Rubrika: Napsali nám
Internetová soutěž diecéze
Milovníci Aikida chytali Radima
Orlové o Velikonocích pomáhali
Pomlázka v nemocnici Milosrdných bratří Letovice
Poslanec Ing. František Sivera: Reforma veřejných financí